Itaalia - infoViking
Itaalia - amalfi rannik

Pasta, pizza, Ferrari, maalilised linnad, kirglikud kohalikud on vaid mõned märksõnad Itaalia tutvustamiseks. See on üks külastatumaid riike maailmas, kust leiab nii lumised mäestikud kui ka need kuulsad suurlinnad ja rannikuäärsed asumid.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Selleks, et saaksid riigi ja seal reisimise kohta võimalikult palju infot, on koostatud põhjalik reisijuhia. Siit saad teada kõik, mida vajad reisimise ja puhkuse ettevalmistamise kohta: kuidas sinna jõuda ja ringi liikuda, vajalikud dokumendid, parim aeg külastamiseks, külastamise põhjused ja palju muud.

ülevaade
vaatamisväärsused
majutus
transport

Itaalia – unistuste sihtkoht

Asukoht: Lõuna-EuroopaPindala: 301 340 km2Riigikeel: Itaalia keel
Pealinn: RoomaRahvaarv: 60.32 miljonitAjavöönd: GMT+2
Naabrid: Prantsusmaa, Šveits, Austria, SloveeniaRahaühik: Euro (EUR)Suunakood: 39

Itaalia asub Lõuna-Euroopas, saades alguse Alpidest ning liikudes pika ja kitsa poolsaarena Vahemerre. Poolsaar piirneb läänes Türreeni mere ning idas Joonia merega, mille kaunid kaldad on ihaldatud elukohaks ning sihtpunktiks paljudele inimestele üle maailma. Selles peamiselt turismile orienteerunud majandusega riigis on sobilikke majutusvõimalusi ja elamistingimusi loodud kõikidele külastajatele, kelle rahaline võimekus varieerub võrdselt pakutavate võimalustega. Külastamiseks on avatud tohutult ajaloolisi paiku, muuseumeid, restorane ja kogu maailmas tuntuks saanud maamärke. 

Itaalia maastik on maailmas üks erilisemaid, pakkudes väga vahelduvat loodust ja ilu ning moodustades Vahemere piirkonna miljöö tuumiku. Põhjas asuvatest Alpidest saavad naudingu suusatamise ja lumelauatamise fännid, kes kogunevad sinna sügise lõppedes ning suusapeod kestavad kuni hilise kevadeni, mida loetakse alpisuusatamise parimaks ajaks. Liikudes lõuna poole muutuvad tavaliseks veini- ja oliiviistandused, mis on riigi suurimaks põllumajanduse ja kultiveerimisproduktideks. Kirde-Itaaliast on samanimelisest piirkonnast pärit üks popimaid vahuveine Prosecco.

Toit

Itaalia suurimate kaubamärkide hulka kuulub ka nende toit, millest vast levinuim on pasta. Enamus maailma pastaroogadest on enda nimed saanud mõne saapamaa piirkonna järgi, kust roog pärineb. Samuti ei saa mööda libiseda teisest suurest kingitusest toidumaailmale – pitsa. Pitsa sellisena nagu meie seda täna tunneme, koos tomatikastme ja juustuga, sündis riigi keskosas asuvas kuulsas Napoli linnas. Kohvigurmaanid võivad olla rahul kõikides restoranides ja kohvikutes pakutava espressoga ja sinna kõrvale meeldib paljudele ampsata tükk hapukat Tiramisut. Itaalia on toidumaailmale teinud tõeliselt tänuväärsed teened. 

Moodne riik on paljuski veel kinni enda võimsa ajaloo rüpes ning tundub, et sellest ei soovitagi lähiajal väljuda. Sarnast kombinatsiooni modernse maailma ja ajalooliste väärtuste vahel leiab vaid vähestes riikides üle maailma ning seda teab ja tunnetab iga Itaallane.

Kliima ja ilm Itaalias

Itaalias on enamasti vahemereline kliima, mida ilmestavad kuumad ja kuivad suved ning külmad, vihmased talved. Siiski on pea 1200 km riiigi pikkuse juures küllaltki varieeruvust, seda ka kliimasiseselt.

Üldiselt võivad turistid siiski kindlad olla, et suvel on ilmad sobivad rannas päevitamiseks, kusjuures lõuna pool võib kesksuvine kuumus isegi liigseks osutuda.

Rooma
Rome, US
7:23 e.l., detsember 9, 2023
overcast clouds 12°C
overcast clouds
Wind: 5 mph
Pressure: 1019 mb
Visibility: 10 km
Sunrise: 7:35 am
Sunset: 5:31 pm

Millal on parim aeg Itaaliasse reisimiseks?

Kui sa tahad, et ilm oleks ilus ja soe, kus ei liigu veel suuri turistigruppe, on parim aeg Itaalia külastamiseks mai lõpus või septembris. Sel ajal saad mugavalt avastada Itaalia põhja- ja lõunaosa, linnu, rannikut ja mägesid. 

Itaalia on teatud oma kaunite Alpide poolest. Talvehooajal on seal avatud mitmed suusakuurordid, kus on suurepärased tingimused mäesuusatamiseks või lumelauatamiseks. Kui vähegi mõte on, siis kindlasti tasuks talvel Alpidesse minna.


Mida teha ja näha Itaalias

Valik Itaalia linnasid, saari ning piirkondi. Nendega lähemalt tutvumiseks vajuta lingile!

Tegevustest saapamaal kindlasti puudust ei tule. Aktiivsematele leiab mägisematest kohtadest mitmeid matkaradasid. Ajaloohuvilistele põnevaid aardeid Vana-Rooma aegadest. Kunsti huvilistele mitmeid galeriisid koos oma aja kuulsamate meistriteostega. Muidu nautlejatele pikad rannajooned, värvilised kalurikülad ning restorane kohaliku gurmee degusteerimiseks.

Vaata altpoolt täpsemalt, mis vaatamisväärsusi Itaalia pakub!

Populaarsemad vaatamisväärsused

Colosseum – Kuulus amfiteater, mis oli suurim ehitis omasuguste seas terves Vana-Roomas, on kõige suurem sellest ajastust säilinud vaatamisväärsus üldse. Colosseum oli kasutusel spordimängudeks ja muudeks vaatajatele loodud atraktsioonideks kuni modernse ajastuni. Rooma valitseja Vespasiani poolt ehitatud, ning tema poja, Tituse käsul tehtud juurdeehitused on muutmata kujul säilinud kuni tänaseni. Colosseum on Itaalia vägeva ajaloo üks võimsamaid ja ehedamaid sümboleid. 

Santa Maria del Fiore katedraal – Ühe maailma tuntuima katedraalina ehib Santa Maria del Fiore Firenze silmapiiri juba 13. sajandist. Katedraali kuppel, mis on kujunenud selle kõige kuulsamaks osaks, ehitati Filippo Brunelleschi poolt 1434. aastal. Katedraali ümbruses leidub mitmeid samast ajastust pärit hooneid, mis on tehtud vaatajatele ja uudistajatele võimalikult avatuks. 

Veneetsia Grand Canal – Gondlisõit läbi Veneetsia kanalite on samuti üks Itaalia paljudest kaubamärkidest, millega on meelitatud külastajaid lähedalt ja kaugelt juba sajandeid. Veneetsia on saartest koosnev linn ning selle kanalid on pikka aega olnud kasutusel tänavatena, mille ääres seisvad hooned on omavahel ühendustest kitsaste sildade kaudu. Grand Canal on nendest kanalitest kõige kuulsam ja suurem, voolades S-kujuliselt läbi linna. 

Pisa torn – La Torre Pendente on Pisa linna kõige eredam atraktsioon, mille kuulsus ei tulene mitte niivõrd selle elegantsest disainist, vaid hoopis looduse tekitatud veast. Töö torni kallal algas 1100. aastatel ning vajumine, mille tõttu torn on kaldunud ühele küljele, algas ajal mil ehitati veel vaid kolmandat korrust. 

Vatikan – Vatikani linn on koduks maailma kõige hinnatumatele kunstikogudele, koos linna keskmes asuva püha Peetruse basiilika, samanimelise hauakivi ning Michelangelo kõige menukama töö, Pietaga. Basiilika kõrval asub Püha Peetruse väljak, kus paavst peab kõnesid oma järgijatele. Vatikani palee ise on ehitud Michelangelo, Raffaeli ja teiste kuulsate kunstnike teoste ja töödega.

Vaatamisväärused üle Itaalia

Kui sellest listist jäi väheks, siis viska peale eri saapamaa linnade, saarte ning regioonide vaatamisväärsustele!


Majutus Itaalias

Imeline riik on suur ja lai, kus ühel hetkel võib su majutuskoht olla kaunites mägiorgudes või hoopiski liivasel rannal. Selleks, et sul oleks millestki kinni haarata, on siin välja toodud kolm imelist linna, kus tasuks kindlasti öö või rohkem veeta.

Rooma

Hotel Quirinale on ideaalne peatuspaik otse Rooma südames. Seal ootab sind kaunis hotell ja soe vastuvõtt. Peamised vaatamisväärsused ja Rooma Termini rongijaama jäävad vaid lühikese jalutuskäigu kaugusele.

Vatication B&B on väga hea hea arvustusega hotell, kus tunneb end igaüks koduselt. Colosseumi külastamiseks tasuks võtta mingi sõiduvahend, kuid see-eest asub Vatikan väikese jalutuskäigu kaugusel. 

Veneetsia

PALAZZO PIANCA asub San Marco linnaosas ning samas lähedal on ka peamised vaatamisväärsused. Hotellitoad on väga elegantse ja huvitava sisustusega, kus tunneb end igaüks hästi. 

G & T Apartments asub Veneetsias Dorsoduro piirkonnas. Toad moodsa stiiliga, kus on olemas privaatne köök ja vannituba. Peamised vaatamisväärsused on küll natuke kaugemal, kuid võttes arvesse hinda ja arvustusi, on tegemist väga kvaliteetse majutusasutusega.

Napoli

Casa Hosteno on modernse ja hubase olemisega majutusasutus. Majutusasutus asub otse linna südames, kust igale poole on võimalik minna jalutades. Ühtlasi on võimalik kohapealt rentida ka jalgratast ja autot.

PizzaSleep B&B asub mitte kaugel Hispaania Kvartalist. Toad on viisakad ja puhtad, kus igaüks saab end hästi tunda. Majutusasutusel on olemas ühine terrass, köök ja puhkeruum.


Transport

Itaalia lennupiletid / Kuidas saada Itaaliasse?

Eestist reisides tasuks vaadata lennuliikuse peale, kuna saapamaa asub tavaliseks bussisõiduks hirmus kaugel. Suurimad lennujaamad on põhjas Milano, Veneetsia ja Bologna, Kesk-Itaalias Rooma, Firenze, Perugia ning lõunas Napoli, Catania ja Lecce. Hea hinnaga piletid leiad kiirelt Kiwi keskkonnast.

Kuidas Itaalias ringi liigelda

Enamik inimesi reisib üldiselt ikka lennates. Seda eriti tänapäeval, kus edasi-tagasi piletid Eestist Itaaliasse võivad olla vaid 20€ või isegi vähem. Riiki jõudes on sul juba palju laiem valik, kuidas edasi ringi liigelda. Allpool on välja toodud erinevad transpordiviisid.

Lennukiga – Me kõik teame, et lennuk on kõige kiirem transpordiviis, kuid reaalsus võib natukene teine olla. Kui arvestada lennujaamades veedetud aega, ei säästa sa tõenäoliselt palju aega. Küll aga on see siis mõistlik, kui sa reisid ühest riigi otsast teise.

Rongid – Rongiliinide võrgustik saapamaal on väga hea ning see võib olla üks parimaid viise, kuidas ringi liigelda. Rong on väga mugav, kiire ja suhteliselt soodne, kus saad samal ajal välja puhata ning nautida kaunist maastikku. Rongipiletid leiad mugavalt Trainline keskkonnast.

Bussid – Bussiga ringi reisimine on kõige odavam variant. Ühtlasi annab see sulle rohkem võimalusi, kui tahad pääseda kuhugi eraldatumasse kohta. Bussiga reisimine on täitsa mugav, kui vahemaad ei ole liiga pikad. Leia enda bussipiletid Omio veebilehelt.

Rendiauto – Valikuvabadus minna millal tahad ja kuhu, ongi rendiauto üks suurimatest eelistest. Sedasi reisides saad kaasa võtta kõik vajaliku ning liikuda omas tempos. Rentalcars veebilehelt leiad lihtsa vaevaga endale sobiva auto.

Praamid – Kui tahad külastada mõnda võrratut saart, siis tuleb selleks praami kasutada. Praamid sõidavad sagedasti ning sa ei pea kaua ette broneerima. Kõrghooajal oleks ette broneerimine kindlasti soovitatav. Pileteid leiad Direct Ferries keskkonnast!


Tasub veel teada

 1. Linnades nagu Rooma, Firenze ja Veneetsia on linnaväljakutel võimalus tasuta vett juua. Vesi nendes on täiesti ohutu ja puhas. Võta kaasa oma joogipudel, et sa ei peaks iga kord uue pudeli ostma.
 2. Jootraha jätmist sult ei oodata kuna ettekendjad saavad normaalset palka. See-eest on mõnedes kohtades jootraha juba summa sisse arvestatud. 
 3. Väljas süües ära kindlasti lõika noa või kahvliga spagette. Itaalias süüakse spagette kõige rohkem maailmas ja pasta etikett on reaalne asi. Õige viis spagette süüa on keerata need ümber kahvli kokku. Sedasi sa austad spagettide olemust.

Korduma Kippuvad Küsimused (KKK)

 1. Mis keelt räägitakse Itaalias?

  Riigi ametlik keel on itaalia keel, mis kuulub romaani keelte hulka. Seda keelt räägib umbes 66 miljonit inimest, kellest valdav enamus elab kodumaal – sealhulgas Sitsiilias ja Sardiinias. Itaalia keel, koos ladina keelega, on sealhulgas riigi sees asuvate San Marino ja Vatikani ametlikeks riigikeelteks.

 2. Mille poolest on Itaalia kuulus?

  Saapamaa on kuulus renessansiajastu ja selle loodud uskumatute kunstnike poolest. Sellele lisada veel meeletu turism, kunst ja imeline loodus. Jalgpalli ning luksusbrändid on samuti asjad, mida saab seostada saapamaaga.

 3. Mis on Itaalia rahvustoit?

  Itaalia rahvustoit on üle maailma armastatud pasta bolognese. Oma autentsel kujul teatud kui “Ragu alla Bolognese”. See pärineb Imola linnast, Bologna linna lähedal, kus retsept registreeriti esmakordselt 18. sajandil. Samuti ei saa mainimata jätta pizzat.

 4. Kas ma saan Itaalias inglise keelega hakkama?

  Suuremates turismipiirkondades saab inglise keelega hakkama. Isegi, kui nad ei vasta inglise keeles, siis tavaliselt aru saadakse ikka. Väiksemates linnades pole inglise keel nii laialt levinud ja seal on kindlasti keerulisem.

 5. Mis on Itaalia riigivalitsemise vorm?

  Itaalias on parlamentaarne demokraatia, millel on koalitsioonide ajalugu.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts