Firenze - Itaalia - infoViking
Firenze

Firenze on Itaalia Toscana piirkonna pealinn. See on üks Itaalia külastatumaid linnu, mis meelitab igal aastal ligi kümme miljonit turisti. 

Kuna see oli jõukas ja oluline keskaegse kaubanduse keskus, sündis just sellest linnast Itaalia renessansi liikumine. Oma vapustava renessansi arhitektuuri, looklevate tänavate ja maaliliste valgete-punaste katustega hoonetega on see kindlasti üks ilusamaid linnu maailmas.

Firenze kuulus ülestõusmispühade pidustus

Kui sa tahad kogeda midagi uut ja huvitavat, siis kindlasti tasuks sinna minna lihavõtetel, mida tähistatakse omapärase pürotehnilise vaatemänguga. Nimelt veetakse Firenze katedraali ette vanker, Scoppio del Carro, mille küljes on erinevad pürotehnilised vahendid, mis seejärel süüdatakse.

Festival on täis erinevaid pauguteid, vilesid ja mitmevärvilisi suitsuvihasid. Selle sündmuse juured ulatuvad esimese ristisõja aegadesse. Huvitav fakt selle ürituse juures on veel see, et just seda sama vankrit on kasutatud alates 18. sajandist.

Firenze ajalugu

Firenze asutas keiser Julius Caesar aastal 59 eKr. Ta andis Rooma asulale nimeks Florentia ja kasutas seda piirkonda oma suure armee laagrina. Firenze oli 14.-16. sajandil esikohal kaubanduses, rahanduses, õppimises ja eriti kunstis.

Linn, mis asub umbes 230 km Roomast loodes, on ümbritsetud mägedega ning seda läbib kuulus Arno jõgi. Need mäed on kaetud kaunite villade, talude, viinamarjaistanduste ja viljapuuaedadega. See on Toscana piirkonna enim asustatud linn, kus elab ligikaudu 700 000 inimest.

Kui sind paelub ajalugu ja kultuur, siis see on kindlasti sulle üks kohustuslikke reisisihtkohti. See on linn Itaalias, mis on täis ajaloolisi muuseume, väljakuid, kirikuid, kujusid ja loomulikult renessansi kunsti. 


Firenze vaatamisväärsused

Linnas on mitmeid muljetavaldavaid vaatamisväärusi, mis on viinud linna ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Allpool on lühike ülevaade mõnest vaatamisväärsusest, millest enamus asuvad kesklinnas üksteisest vaid jalutuskäigu kaugusel.

1. Firenze katedraal

Firenze katedraal

Firenze kuulsaim vaatamisväärsus peab olema Duomo või siis täpsemalt Santa Maria del Fiore ehk Firenze katedraal. Selle katedraali 115 meetri kõrgune kuppel ja kõrval asuv Campanie on olnud sajandeid suurimaid maamärke.

Arnolfo di Cambio projekteeritud Santa Maria del Fiore on suuruselt kolmas katedraal maailmas (pärast Rooma Peetruse ja Londoni Pauluse katedraali), mille ehitamisega alustati 1296. aastal. Linna kolmas ja viimane katedraal, mis ehitati Santa Maria del Fiore auks, oli 1436. aastal valmides Euroopa suurim katedraal.

2. Uffizi galerii

Firenze uffizi galerii

Uffizi galerii on üks maailma kuulsamaid kunstimuuseume, mis asub endises palees Palazzo Vechio kõrval. Selle kollektsioonid on oma mitmekesisuse ja kvaliteedi poolest vapustavad. Isegi, kui sa pole kunstihuviline, siis neid teoseid tuleks kindlasti näha.

Alates 1765. aastast avalikkusele avatud muuseum pakub tuhandeid kunstiteoseid sellistelt meistritelt nagu Michelangelo, Botticelli, Leonardo da Vinci ja Titan. Koge kunsti, mis ulatub keskajast tänapäevani ja ole valmis olema lummatud.

3. Signoria väljak

Firenze signoria valjak

Piazza della Signoria on linna kuulsaim väljak. See väljak on teadaolevalt olnud linna põhipunktiks alates 14. sajandist. Tänapäeval on see üks peamisi kokkusaamispaiku nii turistide kui ka kohalike seas. Väljaku keskelt leiab Neptuuni purskkaevu, Cosimo kuju ning ka tähtsa Palazzo Vecchio ehk raekoja, kus endiselt tegutseb linnavalitsus.

Uffizi seina juurest, mis moodustab väljaku ühe otsa, leiad Loggia dei Lanzi väliskulptuuride galerii. Kõige kuulsam neist on Benvenuto Cellini tuntuim teos, kus Perseus hoiab käes Medusa pead. Lisaks sellele leiad Palazzo Vecchio ukselävelt Michelangelo Taaveti koopia ja kuulsa kellatorn. Märkamata ei saa jääda ka Perseus koos peata Meduusaga- üks kuulsaimaid kujusid maailmas.

4. San Lorenzo basiilika (Medici kabel)

Firenze san lorenzo basiilika

Medici kabelid asuvad San Lorenzo kirikus. Kabelid koosnevad kolmest osast. Sissepääsu taga on krüpt, mis sisaldab Medicide tundmatuid liikmeid. Cappella dei Principi on suur perekonna mausoleum, mida Cosimo I hakkas ehitama 1604. aastal. Siit leiad kuus suurvürstide hauakambrit. Michelangelo kujundatud uues käärkambris leiad Urbino, Giulano ja Lorenzo de Medici hauad.

5. Boboli aed

Firenze boboli aed

Pitti palee taga kõrguvad 111 aakril Medicide Boboli aiad. Selle imelise aia eestvedaja oli suurhertsog Cosimo I, kes rahaga tagasi ei hoidnud. Selle tulemusena valmis aastatel 1550-1560 üks ilusamaid aedu, mille eeskujul on valminud mitmeid teised kuulsad kuninglikud aiad terves Euroopas (kaasa arvatud Versailles). Tegemist on imeilusa meistriteosega, kus lisaks taimedele leiad amfiteatri ja muinasjutulise “Grotta Grande”.

Kui sellest listist jäi väheks, siis vaata ka neid Firenze vaatamisväärsusi!

Firenze vaatamisväärsused

Firenze majutus

Firenzes tasuks veeta rohkem kui päeva, kuna vaatamist on seal palju. Öömaja leidmisega probleeme ei tule, kuna Booking  lehelt leiad laia valiku. Hotelli hind võib olenevalt kuupäevadest, piirkonnast ja mugavustustest suuresti erineda.

Booking.com

Kuidas saada Firenzesse?

Eestist Firenzesse reisides on ikkagi kõige kiirem ja odavam viis kasutada lennukit. Asja teeb veelgi mugavamaks asjaolu, et linnal on lennujaamaga otseühendus. Soeta endale soodsad lennupiletid Kiwi keskkonnast.


Korduma kippuvad küsimused

  1. Mille poolest teatakse enim Firenze linna?

    See on enim tuntud oma kultuuri, renessanssi kunsti, arhitektuuri ja monumentide poolest. Peamised kaks tõmbenumbrit on Firenze katedraal ja Uffizi galerii.

  2. Mitu päeva tuleks Firenzes veeta?

    Muidugi saab ka ainult ühe päevaga hakkama, et peamised vaatamisväärsused ära näha, kuid soovitatav on ikkagi varuda natukene rohkem päevi. See kõik sõltub sellest, mida sa soovid linnas näha. Hea oleks varuda vähemalt kaks päeva.

  3. Millal on parim aeg Firenze külastamiseks?

    Firenzet saad külastada aastaringselt, kuid ilmastiku mõttes on parim aeg linna külastamiseks hiliskevad ja suvekuud. Hea ilm toob jällegi aga ohtralt turiste. Seetõttu on soovitatav seda kaunist linna külastada, kas aprillist juunini ja/või septembrist oktoobrini.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts