Riia vaatamisväärsused: Läti pealinna võlud - infoViking
Riia vaatamisväärsused

Riia vaatamisväärsused: Läti pealinna võlud

Riia on Läti pealinn, mille ajalugu ulatub tagasi 1201. aastasse, mil see asutati Liivi ordu poolt. Täna on Riia suurim linn Lätis, kus elab 620 000 inimest. Riia on kindlasti üks tuntumaid Läti vaatamisväärsuseid. Linn on tuntud oma ajalooliste ehitiste ja eriti vanalinna poolest, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. 

See on nii mõneski mõttes kuulus linn, kus on tuntud ooperimaja ja kontserdisaal, samuti mitmed muuseumid ja galeriid. See on Läti majanduskeskus, kus asuvad mitmed suurettevõtted ja rahvusvahelised organisatsioonid.

Kui sa nüüd mõtled, mida teha Riias olles, siis allpool on välja toodud nimekiri erinevatest tegevustest.

1. Riia vanalinn

Riia vanalinn

Riia vanalinn on kahtlemata üks linna atraktiivsemaid kohti. Vanalinn on 800 aastat vana, kuid see on ikka veel terviklik ja ilus. Riia asutas 1201. aastal piiskop Albert ja 1225. aastal sai linna staatuse.

Vanalinna piirab ühest küljest Daugava jõgi ja teiselt poolt Riia kanal. Seal leiate mitmeid ajaloolisi hooneid kitsastele tänavatel, mis pärinevad 13. sajandist. See kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse ja iga linnakülastaja peaks seda külastama. Külastajatel on võimalik jalutada ümber keskaegse linnamüüri, vaadata kuulsat Mustpeade maja ja nautida imelisi vaateid Püha Peetruse kirikutornist.

2. Riia juugendstiili muuseum

Riia juugendstiili muuseum on kindlasti üks linna kultuuriliselt olulisemaid paiku. See muuseum keskendub juugendstiilile, mis oli 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses populaarne kunstistiil. Muuseumi kogudes on erinevaid juugendstiilis mööbliesemeid, keraamikat, skulptuure, tekstiile ja disainiesemeid. Muuseumis on ka ajaloolisi fotosid ja dokumente, mis annavad aimu juugendstiili ajaloost ja pärandist.

3. Alberta iela ehk Alberti tänav

Alberta iela ehk Alberti tänav on üks ilusamaid tänavaid Riias. See tänav on tuntud oma juugendstiilis hoonete poolest, mis on ehitatud 20. sajandi alguses. Tänaval on palju ilusaid fassaade, mis on kaunistatud erinevate ornamentide ja skulptuuridega.

4. Mustpeade maja ja raekoda

Riia vaatamisvaarsused Mustpeade maja ja raekoda

Mustpeade maja on ehitatud 14. sajandi lõpul ja see oli algselt elu- ja kaubandushoone Riiat külastavatele saksa kaupmeestele. Mustpeade vennaskonna liikmed hoolitsesid hoone eest ja korraldasid selles sotsiaalseid üritusi. 

Täna toimib Mustpeade maja kultuurikeskusena, kus korraldatakse kontserte, näitusi ja muid kultuuriüritusi. Mustpeade maja fassaad on kaunistatud kaunite gooti- ja renessanssi elementidega, mis muudab selle Riia vanalinna üheks kõige silmatorkavamaks hooneks.

Riia raekoda on tuntud oma ajalooliste hoonete, kohvikute ja restoranide ning hubase atmosfääri poolest. Raekoda oli juba keskajal linna keskpunktiks ja tänapäeval on see üks tähtsamaid kohti, kus korraldatakse erinevaid üritusi, nagu näiteks jõululaat, suvelavastused ja festivalid. Suvel võib platsil näha tänavamuusikuid ja erinevaid käsitööliste müügilette, mis lisavad sellele veelgi elavust.

5. Riia keskturg

Riia vaatamisvaarsused keskturg

Riia keskturg on kindlasti üks linna eripärasid. See on suur ja mitmekesine turg, kus on võimalik osta värskeid toiduaineid, köögivilju, puuvilju, liha ja mereande. Turul on ka mitmeid kohvikuid ja restorane, kus on võimalik nautida Läti rahvustoite ja jooke. See asub vaid mõne minuti kaugusel vanalinnast ja on üks Riia linna populaarsemaid turismiobjekte

Kui Riia keskturg 1930. aastal avati, oli see Euroopa suurim ja moodsaim. Turg asub endise sõjaväelennuvälja alal, millele on hiljem ehitatud erinevad kaubahooned ja paviljonid. Turu territoorium hõlmab üle 70 000 ruutmeetri ning on ühtlasi UNESCO maailmapärandi nimistus.

6. Läti Teaduste Akadeemia

Riia vaatamisvaarsused Lati Teaduste Akadeemia

Läti Teaduste Akadeemia on Läti rahvuslik akadeemia, mis asutati 1946. aastal. Hoone ise on ehitatud aastatel 1953-1956. Akadeemia on riigi juhtiv teadusasutus, mis panustab suuresti Läti teaduse-, kultuuri- ja majandusarengusse. Läti Teaduste Akadeemiat peetakse üheks Euroopa juhtivaks teadusasutuseks.

7. Riia loomaaed

Riia loomaaed on üks vanimaid loomaaedu Euroopas, mis asutati 1912. aastal. See  hõlmab 20 hektarit maad, kus elab üle 4000 looma enam kui 400 liigist. Loomaaed on külastajatele avatud aastaringselt ja kindlasti koht, kuhu tasuks perega minna.

8. Püha Peetri kirik

Riia vaatamisvaarsused Puha Peetri kirik

Riia Püha Peetri kirik on üks tuntumaid ajaloolisi ehitisi Riias ja üks vanimaid gooti stiilis hooneid Lätis. Kirik valmis 1209. aastal, kuid praeguse kuju on see saanud renoveerimise käigus 15. Sajandil. 70 meetri kõrguselt vaatepaltvormilt avaneb imeline 360 kraadine vaade linnale, kuhu saab liftiga sõita.

Kiriku interjööris on hulgaliselt väärtuslikke kunstiteoseid, sealhulgas arvukalt keskaegseid kujusid, vitraaže, epitaafe ja maale. 1997. aastal kanti Riia Peetri kirik UNESCO maailmapärandi nimekirja.

9. Riia motomuuseum

Riia motomuuseum on kohustuslik sihtkoht kõigile, kes on huvitatud autodest, motospordist ja autotööstuse ajaloost. Riia kesklinna lähedal asuvas muuseumis on muljetavaldav vanade ja kaasaegsete autode kollektsioon, kuhu kuuluvad ka mootorrattad ja teised sõidukid. Tegemist on suurima antiiksõidukite muuseumiga kogu Baltikumis, kus on üle 100 ainulaadse sõiduvahendi.

Muuseum asutati 1989. aastal ning on sellest ajast alates läbinud mitmeid uuendusi ja laiendusi. Tänapäeval on sellel üle 9000 ruutmeetri näitusepinda, mistõttu on see üks Euroopa suurimaid automuuseume.

10. Vabadussammas

Riia vaatamisvaarsused Vabadussammas

Vabadussammas on olnud Riia keskne maamärk juba ligi sajandi. See 42,7 m kõrgune graniidist ja vasest kunstiteos sümboliseerib läti rahva püüdlust vabaduse ja iseseisvuse poole. Naine monumendi tipus hoiab üleval kolme kuldset tähte, mis tähistavad Läti ajaloolisi piirkondi Kuramaad, Vidzemet ja Latgalet. Alusele on kirjutatud moto “Isamaa ja vabaduse eest”. See avati 18. novembril 1935 ja seda rahastati täielikult avalikest annetustest.

Uuri veel teisigi Euroopa sihtkohti!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts