Läti vaatamisväärsused: 15 avastamist väärt paika! - infoViking
Läti vaatamisväärsused

Läti vaatamisväärsused: 15 avastamist väärt paika!

Baltimaade keskmine riik Läti on naaberiigina eestlaste seas üks populaarsemaid välisturismi sihtkohti, kus veel lisaks naljana kohalike varbaid üle kontrollitakse ning mekitakse “saldejumpsi”. Läti on eestlaste jaoks olulisel kohal südames. See on meie lõunanaaber, kus on tegelikult peidus rohkem kui me arvata oskame. Vaatamisväärsused Lätis on täis kultuuripärandit, looduse ilu, ajaloolisi linnu ja imelisi randu

Oleme teinud sulle sisukorra, et saaksid mugavamalt liigelda.

1. Riia

Lati vaatamisvaarsused riia

Läti pealinn Riia on Baltimaade suurim linn, mille keskmeks on keskaegne vanalinn, mis on lisatud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sellest kohast leiab mitmeid Läti vaatamisväärsusi, atraktsioone ning väärt tegevusi.

Aga mida teha Riias? Jalutada mööda kaunist vanalinna, visata silm peale vabadussambale, degusteerida maiustusi Laima šokolaadimuuseumis või siis ekselda ringi Euroopa suurimal keskturul. Avastamist Riias või selle lähiümbruses on mitmeteks päevadeks, mis tagab ühe mõnusa veedetud aja Läti pealinnas.

Loe veel: Riia vaatamisväärsused.

2. Jurmala

Lati vaatamisvaarsused Jurmala

Paljudele seostub Jurmala linn suure veepargiga, kuhu on sattunud ka paljud eestlased. Aga sellest Riia äärelinnas leidub veelgi enamat. Läti linn on tuntud ka kuurortlinnana, kus on riigi üks pikemad liivased rannaribad, mitmed spaad ning muud puhkeasutused. Samuti on Jurmalas traditsiooniks korraldada suve alguse kuurordi pidu koos erinevate ürituste ja kontserditega. 

Jurmala külastust saab ideaalselt ühendada loodusliku Läti vaatamisväärsusega – Kemeri rahvuspargiga. See asub Jurmalast kõigest kiviviske kaugusel ning sellest looduskaunis kohast leiab mitmeid loodusradasid, rabajärvi ning rikkaliku taimekooslust.

3. Gauja rahvuspark

Lati vaatamisvaarsused gauja rahvuspark

Lätlaste looduslik au ja uhkus Gauja rahvuspark on kindlasti üks koht kuhu minna Lätis. Riigi loodusime asub pealinnast umbes 50 km kaugusel Sigulda linna kõrval. 90 hektari suurune rahvuspargi ala loodi 1973 aastal ning sellest ajast saadik on see olnud riigi üks populaarsemaid vaatamisväärsusi kuhu minna lastega.

Mida teha Gauja rahvuspargis ja selle ümbruses? Avastada saab kuulsat Turaida lossi, kõndida mööda lugematul arvul loodusradadel, teostada adrenaliinirohke bendžihüpe rippraudteelt, näha oma silmaga Baltimaade ühte suurimat koobast või saada elamusi Sigulda bobi sõidurajal. 

Samuti tasub mainimist ka Tarzani seikluspark, mis asub otse Sigulda külje all. Nähtavasti leidub Gauja rahvuspargis ja selle ümbruses tegevusi nii lastele, täiskasvanutele, kui ka hulljulgetele inimestele.

4. Kuldiga

Lati vaatamisvaarsused kuldiga

Kuldiga linna iseloomustab omapärane ajalooline hõng koos keskaegse arhitektuuri, muuseumite ning looduslike pärlitega. Venta jõe kaldal asuv linn võlub oma maalilisusega, mis kutsub külastajaid nii Lätist, kui ka mujalt inimesi ja veetma seal üht romantilist puhkust.

Kuldiga suurim tõmbenumber on nagu paljudele linnadel selle süda ehk maagiline vanalinn. See linn on kaunistatud ajalooliste ehitistega, mis pärinevad keskaegsetest perioodidest. 

Samuti on mõistlik ka külastada Euroopa laiemat koske. Venta kosk on üks suurimaid vaatamisväärsusi Lätis, mis küll oma 1-meetri kõrgusega ei hiilga, kuid siiski tasuks see oma silmaga üle vaadata. 

5. Turaida piiskopilinnus

Lati vaatamisvaarsused turaida piiskoplinnus

Siguldast kiviviske kaugusel asuv Turaida piiskopilinnus on üks tuntumaid Läti vaatamisväärsusi, mis on inimeste pilke köitnud juba alates 13. sajandist. Linnus asub ligi 44 ha suurusel kaitsealal, mille alla veel kuuluvad mälestusmärk, park, kirik ning mõisakompleks.

Mida Turaida lossi ümbruses teha? Kindlasti tasuks visata pilk peale lossile endale, mille ehitus algas juba 1214 aastal Riia piiskopi Alberti käsul. Kõndida keset loodust ning avasta Rahvalaulu park ning Folkloori mägi. Samuti kae oma silmaga 300 aasta vanust Turaida mõisahooneid, mille väljapanekud jutustavad sulle loo selle ajaloost.

6. Võnnu/Cesis

Lati vaatamisvaarsused cesis

See on linn Lätis, mis on tihedalt mainitud ka Eesti ajaloo memoraarides. Nimelt sealne Võnnu lahing on ilmselt sinu muinas ajaloo õpikutes mitmel korral esile tulnud. Võnnu ehk Cesis oma 800 aastase ajalooga on üks paremini säilinud keskaegseid linnu Baltimaades.

Mida teha Võnnu linnas? Ajaloolise linna suurim tõmbenumber on liiviaegne Cesise ordulinnus. Lisaks ajaloolisele rajatisele toimetavad suvisel perioodil seal ka erinevad meistrikojad, mis toob sinuni täieliku keskaegse meeleolu. Samuti leidub sealt ka erinevaid muuseume, loodusrajad ning muid tegevusi mida teha Lätis.

7. Ventspils

Lati vaatamisvaarsused ventspils

Kunagine Hansalinn Ventspils on üks peresõbralikumaid linnu Lätis. Samuti on Ventspils tuntud ka lehmalinnana, kuna sealne tänavapilt on kaunistatud mitmete lehma skulptuuridega. Samuti on sadamalinna sümboliteks mitmed puhkusevõimalused, rahulik linnapilt, innovatiivsus ning paljud lõbustusasutused.

Sadamalinna külastus tuleks planeerida koos Ventspilsi Raadioastronoomiakeskusega, mis asub linnast ligi 30 km kaugusel. Vana Nõukogude Liidu luurejaam oli kuni riigi taasiseseisvumiseni salastatud, kuid mis on nüüd tänapäeval tuntud vaatamisväärsus Lätis.

8. Liepaja

Lati vaatamisvaarsused liepaja

Liepaja on eelkõige tuntud, kui riigi ühe suurima sadama linnana, kuid see ei ole kõik mida see värvikas linn pakkuda suudab. Avastamist väärivad mitmesugused ajaloolised hooned ning kindlused. Samuti leidub sealt tegevusi tervele perele.

Linn tõmbab ligi suvenautlejaid tervest riigist, kust leiab ligi 8 km pikkuse rannariba otse Läänemere kaldalt. Lisaks on seal ka Liepaja Tarzani park, kus seigelda saavad nii noored kui ka vanad.

Ühe kõige omapärasema kogemuse saad Karosta vanglast. Endises militaar vanglas saad tutvuda kuidas elasid vangid kasinates tingimustest, kus eluolude näitlikustamiseks on välja pandud mitmed ekspositsioonid. Lisaks kui sul väga soovi on, siis saad seal samas ka meeldejääva öö veeta.

9. Rundale loss ja muuseum

Lati vaatamisvaarsused rundale loss

Läti lõunaosas asuv majesteetlik Rundale loss paistab silma oma barokkstiilis arhitektuuriga koos lopsaka aiaga. 16 sajandi meistriteos rajati kuulsa arhitekti Bartolomeo Rastrelli poolt nii kaunilt, et seda peetakse isegi võrdväärseks Pariisi vaatamisväärsuse Versailles lossiga.

Tänapäeval on Rundale lossis restaureeritud 43 ruumi, kaks paraadi saali ning samuti ka aed on avatud laiemale publikule. Lossi sisemuses leiab esinduslikud ruumid nagu Kulde ja Valge saal. Lisaks on seal ka täielikult restaureeritud hertsogi ja hertsoginna eluruumid. Lossi välisilme annab Prantsuse stiilis aia kompleks.

10. Daugavpilsi kindlus

Lati vaatamisvaarsused daugavpilsi kindlus

Daugavpilsi kindlus on samanimelise linna sümbol, mis muutumatul kujul on omal kohal säilinud aastasadu. 19. sajandil ehitatud kindlusest leiavad külastajad Nikolai värava, kaitsevalli koos tornidega, ampiirstiilis fassaadi ning veetorni.

Daugavpilsis leidub teisigi Läti vaatamisväärsusi, millele oma pilk peale visata. Naudi Mark Rothko kunstikeskuse väljapanekuid, uudista põnevat loodust Latgale loomaaias ning degusteeri kangemat kraami Šmakovka muuseumis – need on vaid mõned tegevused mida teha Lätis.

11. Ligatne salapunker

Jällegi salapärane Nõukogude Liidu rajatis, ehitati Külma sõja perioodil eesmärgiga elada üle tuumasõda. Ligi 9 meetrit maapinnas allpool asuv salapunker on 75 km kaugusel Riiast. Omal ajal oli selle punkri olemasolu niivõrd salajane, et isegi selle peal asuv taastusravi keskuse töötajad ei teadnud selle olemasolust.

Tänapäeval on see punker avatud külastajatele, kus läbi erinevate plaanide ja eksponaatidega avaldatakse kõik sealsed saladused. Lisaks põnevale ekskursioonile saab seal einestada 80ndate kolhoosniku kombel ning mängida tõsielu mängu “Object X”.

12. Bauska kindlus

Lati vaatamisvaarsused bauska kindlus

Liivimaa aegne linnus on tähelepanuväärne ehitis, mis koosneb kahest osast. Vanem osa pärineb juba Liivi ordu poolt 15.sajandi keskpaigast ning uuem osa Kettler hertsogi residents 16. sajandist.

Bauska lossist leiab tutvumiseks keskaegse interjööriga kaunistatud ruumid, ajaloolised näitused ning kui ronida lossi tornide otsa, siis saab nautida ka vaateid kõrval looklevale jõele.

13. Teirumnieki matkarada

Looduslik vaatamisväärsus Lätis asub riigi idaservas, mille regioon on tuntud ka üldnimena Latgale. Seda kohta iseloomustavad lugematul hulgal järved, rabad ning puutumatu loodus. Piirkonna üks äratuntavamaid paiku on Teirumnieki matkarada, mille 800 meetrine laudrada ei võta kellegilt tükki küljest.

Sarnaselt Eesti vaatamisväärsustele leiab ka Lätist mitmeid kauneid rabasid, mis lummavad turiste üle kogu maailma. Looduslik ilu, rahulikkus ning puhtus on need, mis tõmbab loodusesõpru ikka ja jälle raba matkaradadele jalutama.

14. Slutiski küla

Daugava jõe kaldal asuv Slutiski vanausuliste külas on säilitatud ajalooline hõng koos palkmaja hoonete ning kohalike kommetega. Omapärane küla asub samuti Latgale regioonis ning on Daugavpilsist vaid mõne kilomeetri kaugusel.

Etnograafiline mälestis Lätimaal on üks ebatavalisemaid kohti riigis mida tasuks kindlasti uurida. Täieliku elamise saamiseks leiab sealt ka mitmeid majutusasutusi, kus üks meeldejääv öö veeta.

15. Gutmani koobas

Lati vaatamisvaarsused gutmani koobas

Gauja rahvuspargis ning Sigulda lähedal asuv Gutmani koobas on tähelepanuväärne geoloogiline objekt, mille kujunemine sai alguse ligi 10 000 aastat tagasi. Loodusliku pärli juurest ning ümbrusest leiab muudki, kui lihtsalt avara koopa. Lähedal asuvad matkarajad ning hingemattev loodus.

Kaitse all olevast koopast võib muuhulgas leida ka liiva seinale kraabitud kirju, mille vanim sissekanne on teatavasti 17. sajandi lõpust. See on Läti vaatamisväärsus, mida külastada koos lastega või siis neile, kellel loodus südamelähedane.

Lõpetuseks

Meie naaberriigist leiab hulga põnevaid vaatamisväärsusi, tegevusi ning heas mõttes avastusi mida sobib külastada koos pere, kaaslase või sõpradega. Ühes asjas võib kindel olla, et Läti vaatamisväärsustes pettuma ei pea, kuna põnevust leidub seal igale maitsele.

Vaata veel: Euroopa sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts