Eesti vaatamisväärsused: Pärleid igast maakonnast (15)
eesti vaatamisväärsused

Eesti vaatamisväärsused: Pärleid igast maakonnast (15)

Eestimaa on tuntud eelkõige oma rohkete metsade, rabade ning järvede poolest. Ühesõnaga on Eesti loodus see, mis maalib väikeriigi näo, kui üks rahulik looduskaunis paigake. 

Siit listist leiad igast maakonnast ühe Eesti vaatamisväärsuse, mis on riigi suhtes kõige kõigem või mida mujalt lähemalt sarnast ei leia. Olgu selleks majakas, kultuuripärand või muistsed paigad.

1. Jägala juga, Harjumaa

eesti vaatamisväärsused

Eesti kõige laiem looduslik juga asub pealinnast vaid mõne kilomeetri kaugusel. See on üks tuntumaid ja külastatumaid looduslikke vaatamisväärsusi Harjumaal. Ligi 8-meetri kõrgune ja üle 50-meetrine Jägala juga on ikooniline paik, mida külastada. 

Seda tuntud Eesti vaatamisväärsust tasub külastada igal aastaajal. Suvel, kui ilmad on soojad, sügisel kui loodus on mõnusalt värviline, talvel kui juga on jäätunud, kui ka kevadel, kui hakkab jällegi kõik õitsema. Külastades seda looduskaunist kohta ikka ja jälle,on üks põhilisi vaatamisväärsusi mida teha Harjumaal nii kohalike, kui ka välisturistide seas.

Loe veel: Harjumaa vaatamisväärsused.

2. A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel, Järvamaa

Kuulsa Eesti kirjaniku sünnikodu on ümber rekonstrueeritud muuseumiks, kust leiad informatsiooni Tammsaare elukäigust, kui ka ruumid kus sündis kirjandusliku klassikute hulka kuuluv “Tõde ja õigus”.

Raamatust tuntud Vargamägi asub Paide ja Tapa vahel. Lisaks muuseumile, mis kajastab põgusalt kirjameistri pärandit, saab sealt ka aimu, kuidas vanasti see taluelu seal Järvamaal toimis. Järvamaa vaatamisväärsus, mis on kohustuslik külastuskäik kõikidele kirjanduse huvilistele. 

3. Kõpu tuletorn, Hiiumaa

eesti vaatamisväärsused

Hiiumaa on lausa tuntud oma tuletornide poolest ning see kõige kuulsam asub saare kõrgeimas tipus. Kõpu tuletorn on vaatamisväärsus Hiiumaal, mis on tegutsenud ja püsinud omal kohal juba üle 500 aasta.

Hiidlaste majakas on kahes asjas kõige kõigem. Esiteks küündib selle tuli Läänemere kaldal kõige kõrgemale, 102.6 meetrit üle merepinna. Teiseks on see vanim tegutsev majakas ning seda jällegi kogu Läänemere kaldal. See Hiidlaste au ja uhkus on igatahes üks Eesti vaatamisväärsusi, mida oma silmaga näha.

Loe veel: Hiiumaa vaatamisväärsused.

4. Palamuse, Jõgevamaa

Kindlasti on paljudele tuttav fraas: “Kui Arno isaga koolimajja jõudis, olid tunnid juba alanud”. Järjekordne paik, mille on kuulsaks teinud oma raamatutega teine kirjameister Oskar Luts. Palamuse alevikust leiad Lutsu nimelise kihelkonnamuuseumi.

Jõgevamaa vaatamisväärsuse muuseumi kompleksist leiad peamaja, koolimaja ning näitusesaali. Need on põhiliselt pühendatud Oskar Lutsu eluloole ning samuti leiad sealt ka põgusa tutvustuse kihelkonna kooli ajaloo kohta. Ringi kõndides mööda muuseumi hoonet, võib sealt leida mitmeid ruume, mis meenutavad seda kuulsat kinoklassikat “Kevade”. 

Loe veel: Jõgevamaa vaatamisväärsused.

5. Rakvere ordulinnus, Lääne-Virumaa

eesti vaatamisväärsused

Esimesed jäljed muinasaegsest linnusest Rakvere Vallimäel pärinevad juba 5. 6. sajandist, kuid siiski jäid ordulinnuse hiigelajad 16. sajandisse. Rakvere ääres asuvast Eesti vaatamisväärsusest leiab tegevusi kasvõi tervele perele.

Tänapäeval leiab linnuse kompleksist mitmeid huvitavaid ruume, tegevusi ning muud meelelahutust. Silma saab peale visata nii keskaegsele piinakambrile, Punaste laternate tänavale, pordumajale, kui ka mõnele töötoale. 

Lisaks kõigele muule leiab kindlusest ka Schenkenbergi kõrtsi, kus saab täita oma kõhtu toitudega, mille retseptid pärinevad keskaegsest ajast. 

Loe veel: Rakvere vaatamisväärsused.

6. Setomaa, Põlvamaa

Järjekordne omapärane piirkond kagu Eestis on Setomaa, kus ajalooliselt on välja kujunenud oma kombed, tavad ning kultuur. Kohalikud setod on oma pärandit põlvest põlve edasi kandnud, mis on taganud ka koha UNESCO vaimse pärandi listis.

Tsaariaegse mõjutuse tulemusena on kohalikud õigeusklikud, mille tõttu leiab sealt rohkesti kirikuid ning usule pühendatud üritusi. Lisaks on setod tuntud oma seto leelo lauluvärsi poolest.

Üks vahva piirkond ning vaatamisväärsus Eestis, kus leiad omapärase kultuuri koos rahvarõivas setodega ning rohkelt tähtpäevi, mida meeldib kohalikel meeldejäävalt tähistada.

7. Narva linnus, Ida-Virumaa

eesti vaatamisväärsused

Piirlinnast Narvast leiab hulgi põnevaid paiku ning tegevusi, kuid seda linna tuntakse eelkõige kohaliku linnuse poolest. See üle 700 aastane Ida-Virumaa vaatamisväärsus on ajaloo jooksul kuulunud erinevatele rahvustele: taanlastele, sakslastele, rootslastele, venelastele ning tänapäeval lõpuks ka eestlastele.

Nüüdseks hiljuti rekonstrueeritud Narva linnusest leiab mitmeid põnevaid keskaegseid ruume, muuseume ning saab ka ronida täitsa Narva Hermanni linnuse tippu. Nautides sealt avanevat vaadet nii linnale, kui ka üle jõe asuvale naaberriigi Ivangorodi kindlusele, mis on üks põnevamaid vaatamisväärsusi mida teha Narvas.

Loe veel: Ida-Virumaa vaatamisväärsused.

8. Varbola linnus, Raplamaa

Muinas Eesti üks suuremaid linnuseid pärineb aastast 1212, mille pindalaks oli tol hetkel 2 hektarit. Linnuseõuet ümbritseva kivivalli ümbermööt ulatub ligi 600 meetrini ning mille kõige kõrgem külg ulatub 10 meetrini.

Tänapäeval on sellest iidsest ning massiivsest linnusest järele jäänud vaid mõned varemed. Sellegi poolest on see üks huvitavamaid Eesti vaatamisväärsustega, kus saab tutvuda muistse kohaliku ajalooga koos ilusa ümbritseva loodusega.

9. Panga pank, Saaremaa

eesti vaatamisväärsused

Üks tuntumaid Saaremaa vaatamisväärsusi Panga pank pakub külastajatele panoraamvaadet merele ning rahulikku looduskaunist maastikku.

Kõrgeim pank Saaremaal meelitab ligi külastajaid nii kodumaalt, kui ka välismaalt, kus kõik saavad nautida seda ligi 2.5 km pikkust ning 21.3 meetri kõrgust Panga panka. Sealt leiad nii matkaraja, mis lookleb mööda panga äärt, päikesekella ning üldiselt ühe mõnusa koha, kus veeta aega.

Looduskaunis vaatamisväärsus Eestis, mis on ka üks põhilisi kohti Saaremaal, mida peab oma silmaga nägema.

Loe veel: Saaremaa vaatamisväärsused.

10. Eesti Rahva Muuseum, Tartumaa

Eesti Rahva Muuseum on koht, mis pulbitseb eestlaste ajaloost ning kultuurist. Sellest ligi 22,000 ruutmeetritest hoonest leiab eestlaste ajalugu puudutava pärandi, mis viib sind läbi erinevate ajahetkede, mis muutsid Eesti kulgu.

Kuna hoone on üsnagi massiivne ning erinevaid eksponaate on hulgal, siis tasuks selle külastuseks varuda piisavalt aega.

Loe veel: Tartu vaatamisväärsused.

11. Haapsalu vanalinn, Läänemaa

eesti vaatamisväärsused

Läänemaa pealinn Haapsalu on populaarne koht puhkuseks, päeva reiside sihtkoht ning tuntud oma mitmekülgsete ürituste näol. Üks konkreetne paik, mis Läänemaa vaatamisväärsusele, Haapsallu, inimesi tagasi tõmbab on selle vanalinn ning lähiümbrus.

Haapsalu vanalinnast leiad keskaegsed ja veidi uuemaid hooneid, piiskopilinnuse koos rohkete üritustega ning lähedalt ka veetleva rannapromenaadi ja Aafrika ranna. Haapsalu kuulsamad ajad jäävad 20. sajandi algusesse, kui seda nimetati kohalikuks kuurortiks, mille ravimuda meelitas kohale inimesi ka kaugemalt kui Eestist.

Loe veel: Läänemaa vaatamisväärsused.

12. Sangaste Loss, Valgamaa

Uhkemaid Eesti vaatamisväärsusi asub Sangastest, kust leiad samanimelise mõisakompleksi, mille kroonijuveeliks on see tuntud loss. Sangaste loss valmis 1881 aastal ning peale seda on see korduvalt vahetanud omanikke kui ka kasutusotstarvet.

Tänapäeval leiad sealt lisaks peale kauni lossi ka inglise stiilis aia, aida, talle, veetorni, meiereid ning ringtalli. Lossihoones tegutseb praegu restoran ja hotell ning hoonet on võimalik ka välja rentida suuremate ürituste tarbeks nagu näiteks pulmad.

13. Viljandi lossimäed, Viljandimaa

eesti vaatamisväärsused

Populaarsemaid vabaaja veetmise paiku Viljandis on Ordulinnuse varemed. Muistsest linnusest leiad tänapäeval ainult varemed, kuid sellest vaatamata on see üks maaliline Lõuna Eesti vaatamisväärsus.

Ordulinnuse varemete künka otsast avanevad vaated rohelust täis loodusele ning Viljandi järvele. Lähedalt leiab ka rippsilla, mis on linna üks sümboleid. 

14. Suur Munamägi, Võrumaa

Eestimaa kui ka kogu Baltikumi kõrgeim tipp on Suur Munamägi. Merepinnast kõrgub tipp 318 meetrini, mille tipust leiab omakorda veel vaatetorni, mis lisab Eesti vaatamisväärsusele juurde 29 meetrit.

Vaatetorni tipust avanevad vaated lõpmatule Võrumaa loodusele ning mõnedele talumajadele. Suure Munamäe tipust leiab ka restorani, kus peale kerget tõusu on hea ennast täita hea ja paremaga. 

15. Kihnu saar, Pärnumaa

eesti vaatamisväärsused

Teist sellesarnast ning omapärast väikesaart mujalt maailmast väga ei leia. Seal pisikesel saarel käib hoopis teistsugune elu koos oma kultuuri ning pärimusega. Sel imelisel saarel on säilitatud autentne Kihnu põliskultuur, kelle seast võib leida ka kuulsa Virve.

Kohalikku kultuuri on seal au see hoitud juba üle 600 aasta, mis on lisatud ka UNESCO vaimse pärandi nimekirja. Kihnu saar on eelkõige tuntud kohalike naiste poolest, kes tänini kepslevad ringi oma kohalikus rahvarõivas, kes kannavad edasi kohalikku kultuuri läbi käsitöö, laulude, mängude ja tantsu näol. 

See on üks imetlusväärsemaid Eesti vaatamisväärsusi, kust saab aimu ühest vahvast põlisest pärandist. Samuti tänu oma eraldatusele on see mõnus koht puhkamiseks.

Loe veel: Pärnumaa vaatamisväärsused.

Lõpetuseks

Eesti vaatamisväärsuste hulgast leiab mitmeid pärleid ning seda lausa igast maakonnast. Olgu selleks väike linnake, loodusobjekt või tähelepanuväärne muuseum. Eesti üks kaunis maa koos oma eripäradega.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts