Lõuna Eesti vaatamisväärsused: 12 kohta mida külastada
Lõuna Eesti vaatamisväärsused

Lõuna Eesti vaatamisväärsused: 12 kohta mida külastada

Üks külastatumaid piirkondi Eestis pakub tegevusi, kohti ja avastamist igat tüüpi reisisellile.

Lõuna Eesti vaatamisväärsuste hulgast võib leida mitmeid väiksemaid ning ka suuremaid linnu, looduskauneid alasid, ajaloolisi paiku, autentset kohalikku kultuuri ning kõrgemaid punkte. 

1. Tartu linn

Lõuna Eesti vaatamisväärsused - tartu linn

Tarkuse linnast leiab kõigile midagi meelepärast: tegevusi jagub väiksematele, energilistele noortele, paaridele, peredele kui ka päris seenioritele. Eestis suuruselt teises linnas jagub avastamis mitmeteks päevadeks.

Aga kuhu minna selles mõnusa õhkkonnaga ülikoolipealinnas? Esmalt tasuks jalutada mööda keskaegset vanalinna tänavaid ning jäädvustada ikooniline suudlevate tudengite purskkaev. 

Eesti Rahva Muuseumi külastamine jällegi üks tegevus mida teha Tartus. Sellest massiivsest ehitisest leiad Eesti ajalugu puudutava pärandi, saades aimu selle väikeriigi kulgemisest läbi erinevate ajahetkede. Tartumaa vaatamisväärsuse külastuseks varu küllaga aega, kuna vaatamist ning uurimist sealt leidub.

Läbi Tartu voolab Eesti üks suuremaid jõgesid, Emajõgi. Sisuliselt läbi kesklinna lookleva Emajõe äärest leiad nii parke, kohvikuid ja promenaade, kus saab jalga puhata või siis lihtsalt jalutada mööda jõe kallast.

Olgugi, et see on Eesti mõistes üsnagi suur linn, tasuks ikkagi oma Lõuna Eesti vaatamisväärsuste listi lisada. Üks mõnus peatumispaik, kus täiendada oma maitsemeeli, avastada veetlevaid kohti või isegi ööbida selles rahulikus linnas. 

Loe veel: Tartu vaatamisväärused.

2. Taevaskoda

Eesti üks tuntumaid looduslikke vaatamisväärsusi asub mõne kilomeetri kaugusel Põlvast. See liivakivipaljand kõrgub 23 meetrini Ahja jõe ürgorus. Ühe tuntuma Lõuna Eesti vaatamisväärsuse leiad kaardilt Suur taevaskoda ja Väike taevaskoda nimede alt.

Taevaskoda peeti iidsetel aegadel ohverdamiskohaks, kus parema viljasaagi, loomade viljakuse ja inimeste tervise heaks on seal annetatud erinevaid ohvriande. 

Samuti ei tohiks liivakivipaljandeid kahjustada ega näiteks enda nimesid sinna sisse kraapida. Esiteks ei oleks see hea pärandi jätkusuutlikusele ning teiseks ajaks see kurjaks jõevaimu, mis toob kaasa hulga õnnetusi.

Igatahes on see üks imetlusväärne koht kuhu minna Lõuna Eestis. Seda kohta saab külastada aastaringselt ning vastavalt aastaajale leiad sealt midagi, mis teeb selle koha eriliseks. 

3. Piusa koopad

Lõuna Eesti vaatamisväärsused - piusa

Piusa koopad on inimtegevuse tagajärjel tekkinud käiguteed. Aastatel 1922 kuni 1966 kaevandati seal klaasiliiva, mille tagajärjel tekkis kogupikkusena ligi 20 km käigud. 

Peale mõnda vaheaastat ja koobaste tugevdamist avati see ka turistidele 2001 aastal. Kuid siiski juba 2006 aastal suleti suurem osa alast külastajatele, kuna seda hinnati varisemisohtlikuks. Praegu on avatud ainult väike osa koopa süsteemist, mis annab aimu sellest ühest populaarseimast vaatamisväärsusest Lõuna Eestis.

Lisaks uudistavatele inimestele leiab sealt arvukal hulgal nahkhiirte liike. Nimelt on Piusa koopad talvitamise koduks ligi 3000 nahkhiire isendile. Tänu nahkhiirte pesitsemispaigale on koopad lisatud ka looduskaitse alla. 

Piusa koobaste ja nahkhiirte eluoluga saab juba lähemalt tutvust teha Piusa külastuskeskusest. Lisaks leiab sealt giidid, kellega koos on võimalik minna koopaid avastama.

4. Võru linn

Tamula järve äärde rajatud Võru linn on omamoodi Eesti lõunapoolne linnake, kus lisaks ilusale järvele leiad sealt autentsed väikesed puust majakesed, armsa keskväljaku ning vahvat võro murrakut kõnelevad kohalikud elanikud.

Mida teha Võru linnas? Populaarseim kant selles Lõuna Eesti vaatamisväärsuste alla kuuluvas linnas on Tamula järv ning värske ilme saanud rannapromenaad. Mööda järvejoont kulgeb hästi hooldatud kivitee, kui ilm kannatab, siis sealt leidub ka pehmet rannaliiva paljajalu kõndimiseks. Samuti on see loomulikult avatud ujumiseks ning sealt leiab erinevad väljakud, mis lahutavad meelt alatest lastest kuni täiskasvanuteni.

Lisaks tasub ringi vaadata mööda keskväljakut, mida kutsutakse ka Seminari väljakuks. See omamoodi Võru vaatamisväärsus sai värske väljanägemise 2019. aastal, kust leiad huvitavad installatsioonid ning selle ümber ajaloolised hooned.

5. Viljandi linn

Lõuna Eesti vaatamisväärsused - viljandi

Viljandi linn on tuntud folkmuusika, kultuuri ning maineka Ugala teatri poolest. Põneva ajalooga väikelinnast leiab muistsed varemed, rohelust täis pargid, mitmed üritused ja festivalid ning rahuliku elutempo.

Üks populaarsemaid Viljandi vaatamisväärsusi on kohalik Ordulinnuse varemed. See on mõnus koht puhkamiseks ning ringi jalutamiseks nii kohalikel, kui ka uudistavatel turistidel. Linnuse künkalt avanevad vaated nii Viljandi järvele, kui rohelust täis ümbruskonnale.

Osalemine kuulajana igasuvisel Eesti suurimal folgifestivalil on üks asi mida teha Viljandis. See on linna suurim ja mahukam üritus, kus kuuleb nii folkmuusikat ning saab nautida kohalikku kultuuri.

Kõige ikoonilisem ehitis Viljandis on loomulikult Ugala teater. Eesti vanima kutseline draamateater loodi 1920 aastal, mille repertuaari on kuulunud mitmesuguseid lavastusi. Koht kuhu minna Viljandis, kellele meeldib kultuur ning miks ka mitte kaeda ühte teatritükki. Väärt linn mida lisada enda Lõuna Eesti vaatamisväärsuste hulka.

6. Sangaste loss

Sangaste mõisa kollektsiooni kuuluv samanimeline loss on üks kaunimaid ajaloolisi ehitisi Eesti pinnal. Uhke Lõuna Eesti vaatamisväärsus sai valmis 1881 aastal ning peale seda on see vahetanud pidevalt omanikke ning ka kasutusotstarvet. 

Lisaks imetlusväärsele lossile leiab mõisast veel inglise stiilis aia, veetorni, aida, talle, ringtalli ning meiereid. Hästi hooldatud lossi ümbruses on mõnus lihtsalt ringi jalutada ning nautida kaunist loodust ja arhitektuuri.

Huvitava faktina on Sangaste loss ehitatud 1.45 miljonist tellisest, kokku on seal 149 ruumi ning valgus paistab sisse 168 aknast.

Tänapäeval tegutseb ühes tuntumas Valgamaa vaatamisväärsuses hotell ning restoran. See on populaarne koht igasuguste seminaride, pulmade ning muude ürituste korraldamiseks. Võimalus on ka terve loss broneerida.

7. Peipsimaa sibulatee

Lõuna Eesti vaatamisväärsused - sibula tee

Peipsi järv on suurim Eestis, mis on piiriks meie suurele naabrile, mille kaldalt leiab mitmeid põnevaid paiku ning rahulikke kohti puhkamiseks. Üheks omapärasemaks tegevuseks mida teha Peipsi ääres on avastada uutmoodi kultuuri, sõites mööda Sibulateed.

Sibulatee on mõnekümne kilomeetri pikkune tee, mille vahele jäävad mitmet laadi külakesed. Kõige ikoonilisem kant on Vene vanausuliste külad (Kolkja, Kasepää, Varnja). Kõrvuti asuvatest küladest leidub nii aiasaadusi (sibul, kala), kui ka omapärase arhitektuuri.

Sibulatee keskmeks on populaarne Lõuna Eesti vaatamisväärsus Alatskivi. Seda kanti ilmestab Baltisaksa mõisakultuur koos kauni mõisahoonega. Samuti ei tule Sibulateel puudust kohalikust vana Eesti kultuurist koos vanade taluhoonete ja tavadega.

Kalurikülad on huvitavad vaatamisväärsused Peipsi ääres, kust leiab nii muuseume, aiasaadusi müüvad kohalikud, põnevaid tegevusi ning ühe omapärase elustiili.

8. Suur Munamägi

Suur Munamägi pole mitte ainult Eesti, vaid ka kogu tasase Baltikumi kõrgeim tipp. Merepinnast ulatub tipp 318 meetrini, mille otsast leiab veel omakorda vaatetorni, mis annab juurde veel 29 meetrit.

Lõuna Eesti vaatamisväärsuse tipust avanevad panoraamvaated lõpmatule loodusele, üksikutele talumajadele ning kogu ümbrusele 50 km raadiuses. Suure Munamäe tipust leiab ka restorani, kus saab mõnusalt keha kinnitada hea ja paremaga. Ronimine Eesti kõrgeima tipu otsa on peamine tegevus mida teha Lõuna Eestis. 

9. Meenikunno raba

Lõuna Eesti vaatamisväärsused

Eesti on ikka tuntud oma kauni looduse poolest ning kõige tähelepanuväärsemad paikadeks on just rabad. Üks kaunimaid looduslikke Põlvamaa vaatamisväärsusi on Meenikunno raba, kust leiab matkarajad looduskauni koha avastamiseks.

Matkarada on 5.8 km pikkune, mis kulgeb mööda metsarada ning laudteed keset vesist raba. Rajalt võib leida mitmeid infotahvleid, mis tutvustavad kohalikku faunat. Samuti leiab sealt ka vaateplatvormi, kust saab nautida kaunist vaadet üle Lõuna Eesti vaatamisväärsuse. 

Nüüdseks uuenenud matkarajal on ruumi piisavalt, et seda külastada koos lastega. Samuti on see meeldivalt muudetud ühesuunalisest teest ringikujuliseks.

10. Otepää linn

Eesti talvepealinnas leidub tegevusi igal aastaajal, kuid loomulikult kihab see külastajatest talvekuudel, kui sealt võib leidagi mõne rahvusvahelise ürituse. Aga mida teha Otepääl aastaringselt?

Talvekuudel on kõige populaarsemaks kohaks loomulikult Tehvandi spordikeskus, kus leidub erineva pikkusega suusaradasid, talispordimuuseumi, suusahüppe torni ning muud spordisaalid ja -väljakud.

Pühajärve on samuti koht kuhu minna Põlvas, kus leiab hästi hoolitsetud järvevee ujumiseks. Samuti kisub see suvekuudel eriti populaarseks, kui seal toimuvad mitmed suvised üritused ning festivalid.

Samuti tänu maalilisele loodusele ja maastikule leiab ümbruskonnast mitmeid loodusradasid ning vaateplatvorme, mis toovad välja loodusliku võlu. Kaunis Lõuna Eesti vaatamisväärsuste paigake, mida ei saa külastamata jätta.

11. Ööbikuorg ja Rõuge

Lõuna Eesti vaatamisväärsused 1-min

Rõuge ööbikuorg on maaliline Lõuna Eesti vaatamisväärsus, mis on soblik külastamiseks igal aastaajal ning vanuses. Läheduses asuvad mitmed huvipakkuvad looduslikud paigad ja tegevused.

Ööbikuorg kuulub Rõuge ürgoru külgorude hulka, mille pikkuseks on 300 meetrit ning sügavuseks ligikaudu 14 meetrit. Oru juures asuval linnamäel saab üles ronida vaateplatvormile, kus avanevad vaated tervele Võrumaa vaatamisväärsusele.

Samuti asuvad lähedal mitmed järved, matkarajad ning ka vesioinad. 

12. Setomaa

Setomaa on üks isemoodi piirkond Eestis, kus on ajalooliselt välja kujunenud oma kombed, tavad, kultuur ja isegi oma keel. See piiriäärne ala on kuulunud korduvalt nii Vene, kui ka Eesti võimu alla ning mida mõnigi kutsub seda justkui eraldi tegutsevaks riigiks. 

Tsaariaegsetest mõjutustest on sealsed setod õigeusklikud, mille tõttu leidub seal rohkelt kirikuid ning vastavad pühad, mida kohalikud uhkelt tähistavad. 

Vaatamata tänapäevastele suurtele muudatustele on setod hoidnud au sees nende enda kohaliku kultuuri, keelt, toitu, rahvarõivaid ning lauluvärsse. Lisaks kõigele on kohalik seto leelo pärjatud ka UNESCO vaimse pärandi listis.

Kõige õigem aeg mil külastada Setomaad on perioodil, kui seal toimub mingisugune tähtpäev või üritus nagu Seto Kuningriigi päev, Seto Leelo päev, kirikupäev või kirmaski.

Üks asi on kindel, sellelt Lõuna Eesti vaatamisväärsuse paigast leiad ühe omamoodi pärandi. 

Lõpetuseks

Vaatamisväärsusi leiab Lõuna Eestist rohkesti ja seda igal aastaajal. Piirkond kus saab nautida nii ajaloolisi pärandeid, rikkalikku loodust ning armsaid linnakesi garanteerib igale inimesele ühe mõnusa puhkuse Eestimaal.

Vaata veel: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts