Kuidas valida pesukuivatit? - infoViking
Pesukuivati valimine

Kumb on parem, kas eraldiseisev kuivati või kuivatiga pesumasin?

Üldiselt ei ole tavapärases majapidamises lihtsalt eraldiseisev kuivati nii populaarne ning enamus inimesed eelistavad pesumasinaid, kuhu on kuivati koheselt sisse ehitatud. Küll aga ei tähenda see seda, et hea pesukuivati oleks halb investeering. 

Mis vahe on tavalisel kuivatil ja kuivatiga pesumasinal?

Suurespildis täidavad mõlemad samat funktsiooni. Küll, aga tuleks pesukuivati valimisel lähtuda kindlasti ruumist. Arvestama peab, et kui võtta pesukuivati eraldi, siis on vaja rohkem ruumi. 

See tähendab seda, et kui vannitoas on ruumi vähe tasub kindlasti valida pesumasin kuivatiga. Meeles tasub pidada seda, et pesumasin kuivati suudab kuivatada oluliselt vähem pesu kui seda pesta. 

Kui asi numbritesse viia, siis pesumasin, mis peseb näiteks 5kg pesu, suudab kuivatada ainult 3kg. Pesukuivati valimisel tuleks kindlasti arvesse võtta seda, et eraldiseisval pesukuivatil on palju muid funktsioone. Kui võrrelda nende funktsioone tavalise pesumasin kuivatiga, siis jääb pesumasin kuivati oma kuivatus funktsioonidelt kindlalt alla. 

Kui sa pesed palju pesu ning soovid seda koheselt kuivaks saada ja sul ei tule ruumist puudu, siis on soovitatav valida pesukuivati.  

Pesukuivati valimine

Pesukuivati kuivatus tüübid

Kuna pesukuivati valimisel tuleb silmitsi seista paljude eri brändide ja eri tüüpi kuivatitega, siis võib tekkida küsimus, et milline pesukuivati osta? 

Suurespildis on kolm eri tüüpi milleks on kondenseeriv, ventilatsiooniga ning soojuspumbaga. Nüüd aga viskame täpsema pilgu peale, milline neis oleks parim pesukuivati, mis on nende eripärad.

Kondenseeriv 

Kondenseerivat masinat iseloomustab see, et niiskus ja vesi kogutakse spetsiaalsesse anumasse. Seda anumat tühjendatakse tavaliselt kahte moodi, millest esimene on, et  reaalselt tuleb võtta paak välja ning valab selle tühjaks.

Teine variant oleks teha seda koheselt sisseehitatud süsteemiga, mille tagajärjel juhitakse vesi masinast välja. Sellisel juhul peab masin olema ühendatud veesüsteemiga. 

Ventileeriv

Sellise lahenduse juures kogutakse vesi ventilatsiooni võlli. Sinna suunatakse  ta ventilatsiooniava kaudu ning selle tõttu peab olema kuivati ühendatud sinu ventilatsioonisüsteemiga. Pesu kuivatatakse sooja õhuga ning see on üks säästlikumaid variante.  

See on ka üks põhjuseid miks inimesed ei soovi sellist tüüpi kuivateid osta, sest installimine on väga tüütu. Lihtsam on minna mitmekülgsema lahenduseni, mis on kõvasti lihtsam ja kergemini paigaldatav. 

Soojuspumbaga

Tegu on suures pildis sarnase lahendusega nagu kondenseeriv ehk vesi kogutakse spetsiaalsesse kohta, kus tuleb see ise või masina poolt eemaldada. Soojuspumbaga masin on juba sellepärast hea, et ta hindab ise kuivatatava pesu niiskust ning teeb tööd võimalikult efektiivselt. 

Soojuspumba lahendus annab masinale selle eelise, et kuivati töötab madalamatel pööretel ja temperatuuril ning sellega seoses tarbib kõvasti vähem elektrit, kui muidu. Arvestada tuleks, et soojuspumbaga mudelid on pisemad ning nendesse mahub vähem pesu.

Kas valida eraldiseisev või integreeritav kuivati?

Kõik sõltub sinu soovist ja kuidas sul kodus parasjagu ruumi on. Integreeritavad kuivatid on head siis, kui soovitakse masin näiteks lisada oma kööginurka. Sellisel juhul sulandub kuivati teiste kodumasinatega, jättes üleüldiselt väga soliidse mulje. 

Eraldiseisev kuivati ei pruugi olla välimuselt nii ilus ning sobib pigem kuhugi vannituppa või sinna, kus on pesumasin ja muu sellega seonduv. 

Pesukuivati mahutavus

pesukuivati valimine

Kuivati efektiivsus sõltub tegelikult sellest, kui võimas on trummel. Mida kõrgem on trumli võimsus, seda rohkem pesu see kuivatada suudab ehk suuremad trumlid sobivad suurtele peredele. Pesukuivati valimine tuleks langetada mõnesmõttes ka pesumasina mahu järgi. 

Ehk kui pesumasin suudab pesta näiteks 9 kg pesu korraga, siis peaks sama pesu mahuga suutma teha ka kuivati. Vastasel juhul tuleb osa pesu lihtsalt mujale kuivama panna. See on ka üks peamisi põhjusi, miks kaks ühes pesumasin kuivatid ei ole nii head. 

Mida suurem on pere seda suurem peab olema kuivati. Kui palju ühes peres keskmiselt riideid pestakse sõltub täielikult pere suurusest ehk vastavalt sellele tuleb valida ka masin. Kui hetkel kuivati puudub ning tekib küsimus, et kuidas kuivatit valida, siis tegelikult saad arvestada seda vastavalt praegusele pesumasinale. Ehk, kui suur on praegune masin ning mitu korda nädala pesu pestakse. 

Kuivatite laadimis viisid

pesukuivati valimine

Tegelikult jaguneb valik kaheks. Head kuivatit iseloomustab ka hea laadimis ava ehk koht kus kohast saad pesu sisse panna. Kuna kuivatite valik on väga lai ning parima pesukuivati valimine sõltub nii paljudest asjadest, siis ei ole siin õiget ega vale vaid tuleb valida vastavalt soovile. 

Pealtlaetav

See tähendab seda, et kuivati ava on ülal ning pesu pannakse ülalt sisse. Kui tekib küsimus et miks või kuidas valida pesukuivati, mis on just selle funktsiooniga, siis tegelikult sõltub see inimese eelistusest, kui ka ruumist. Kui ava käib üles lahti võtab ta mõnesmõttes vähem ruumi. 

Eestlaetav

Laadimine käib nagu iga tavalise pesumasinaga. Eest tehakse uks lahti ning pesu pannakse sisse. Ei saa öelda nüüd et selline on kohe parim kuivati, aga kindlasti on tegu väga mugava lahendusega. Kuna ava on küljel, saad erinevaid asju vahepeal kuivati peale panna, mis teevad laadimise veelgi lihtsamaks. 

Topi filter on oluline

Pesukuivati valimisel vaata kindlasti, et kuivatil oleks olemas selline asi nagu topi filter. See on selline eriline asi, mis kaitseb kondensaatorit reostuse eest. 

Pesukuivati mõõtmed

Igal kuivatil on erinevad mõõtmed ning pesukuivati valimisel tuleks arvestada just sellega, milline sobib sinu majapidamisse. Arvestama peab, et kuivati laius võib ulatuda  60 cm ja 70 cm vahele. 

Teine oluline asi millega arvestada on kuivati sügavus. Seal on vahe veelgi suurem ehk seal võib sügavus erinevatel kuivatitel ulatuda lausa 40 cm juurest 80 cm-ni. 

Pesukuivati programmid

Kuidas valida pesukuivatit

Kui mõtled, et kuidas valida parim pesukuivati, siis alustada tasub ka programmidest. Erinevate programmide arv sõltub täielikult mudelitest, kuid suuremas pildis jagunevad need kaheks. 

Esimene funktsioon oleks lühendatud kuivatus, mis tähendab seda, et riided ainult kuivatatakse, kuid ei triigita. Teine variant on valida täisprogramm või täisfunktsioon, kus riided on koos kuivatusega ka triigitud. 

Vastates küsimusele, et kuidas valida pesumasin kuivatit, siis peab arvestama, et sellised lahendused ei pruugi alati pesumasin kuivatiga kaasa tulla. Osadel masinatel on olemas ka värskendus programm, mis aitab riietelt eemaldada ebameeldivaid ja halbasid lõhnasid.

Lisafunktsioonid

Pesukuivatit valides peab arvestama, et lisafunktsioonid tulevad tavaliselt ainult eraldiseisva kuivatiga ning pesumasin kuivati neid tihti ei paku.  

  • Auruprogrammiga saab anda riietele kohevuse ning vähendada kortse, mis on tekstiili tekkinud
  • Kahesuunaline programm suudab riided vähem segamini ajada, sest trummel pöörleb mõlemat pidi
  • Kaaluprogramm reguleerib näiteks ise kuivatuse vastavalt riiete kaalule
  • Hilinenud käivitamise funktsioon võimaldab kuivatus protsessi alustada näiteks alles mõne tunni pärast. 
  • Rooste vähendamise funktsioon tagab selle, et trumlisse lastakse peale kuivatamist külm õhk. 

Pesukuivati energia klassid

Kokkuvõttes jagunevad kuivatid kolme klassi milleks on A klass ning B ja C klass. Sõltuvalt klassist toimub ka energiatarbimine. A klassi kuivatid erinevad enemasti selle poolest, et nad tarbivad ligi 50% vähem elektrit kui näiteks B ja C klassi kuivatid. 

A klassile on iseloomulik invertermootor, mis vähendab kompressori tööd. Peale energia tarbimise erineb kuivati klassidel ka sisemine temperatuur. 

B ja C klassil pürgib sisemine temperatuur ligi 100 kraadini, kuid A klassi kuivatil jääb see sinna 40-50 kraadi juurde. B ja C klassi kuivatid on muidugi ka odavamad, kui A klassi kuivatid. Kuna nende energiasisaldus on suurem, siis peaks arvestama, et ruumi temperatuur jääks 18 ja 30 kraadi vahele. Vastasel juhul võtab kuivatamine palju kauem aega. 

Müra

Pesukuivati valimisel on müra väga olulisel kohal, sest tavaliselt pannakse kuivati tuppa. Enne kuivati valmist tuleks vaadata tema mürataset, sest selle järgi saab otsustada kuhu majapidamises masin panna. 

Pesukuivati hind

Hind mängib pesukuivati valimisel ilmselgelt suurt rolli ning turul ringi vaadates saadakse koheselt aru, et valik on rikkalikk. Soovitatav on teha investeering pigem kvaliteetsesse masinasse, sest nendega on tulevikus palju vähem peavalu ja muid muresid. 

Lisaks on kallimad masinad paremate funktsioonidega ning tagavad sulle täieliku rahulolu.

Related Posts