Pesumasina puhastamine: Põhjalik juhend ja nipid
pesumasina puhastamine

Pesumasina puhastamine: Põhjalik juhend ja nipid

Kuigi pesumasina ülesanne on pesta riideid, siis teinekord vajab see ka ise puhastust. Pole midagi parata, aja jooksul pesumasin määrdub. Pesumasina puhastamine on äärmiselt vajalik igasuguste lõhnade, hallituse ja mustuse eemalhoidmiseks. 

Kui mõelda, siis tegelikult on pesumasin pidevalt erinevate toiduainete, kiudude ja muude orgaaniliste materjalidega kaetud. Ka masina sees olev märg ja soe keskkond on ideaalne kasvulava hallituse tekkeks ja seda eriti raskesti ligipääsetavates kohtades, mis ei pruugi kunagi täielikult kuivada. Kolmandaks koguneb pesuaine ja kare vesi, mille tagajärjel võivad riided tuhmiks muutuda ja pesumasina enda mehhanisme ummistada. 

Kui sageli peaks pesumasinat puhastama

Üks asi on kindel. Pole mõtet puhastada midagi, mis on puhas ja mis pole määrdunud. Kuid kuna pesumasin töötab pideva, siis tuleb rohkem hooldamist vaja teha kui kord paari aasta tagant. Näiteks välispinda tasub iganädalaselt niiske lapiga hooldada. Aga pesumasina seibid on niiskuse olemuse tõttu perfektne koht bakterite kasvule, siis vajab see regulaarset puhastamist, eriti kui kipud pesema kuuma asemel külmas vees.. 

Pesumasina puhastamine võiks toimuda iga kuu. Kui ei viitsi iga kuu, siis hoia riietel silma peal ning samuti tunned varakult ka lõhna. Kui pesumasin haiseb on kindlasti vaja tegutseda. Kui riided on tuhmid või riietel on valged jäägid, siis see tähendab, et pesuaine jäägid on seinte külge kinni jäänud ja ladestuvad uuesti riietele. 

pesumasina puhastamine

Kuidas pesumasinat puhastada?

Kõige esimese sammuna loe pesumasina juhendit puhastamise kohta; mõned tootjad ei soovita oma masinates kasutada katlakivi eemaldus vahendeid. Mõnel juhul võib see ka garantii kehtetuks muuta, seega kontrolli seda enne, kui midagi ette võtad.

Kõige loogilisem järjekord pesemisele oleks järgmine:

 • Esmalt tee trumli ja selle kummitihendid puhtaks.
 • Teiseks tee sahtel puhtaks.

Mida pesta?

Pesumasina puhastamisel on kindlad elemendid, mis tuleb üle käia. Sahtel, välisuks, filter ja trummel on peamised kohad, kus mustus asetseb ja koguneb..

pesumasina puhastamine

Sahtel

 • Eemalda sahtel – alustuseks eemalda pesuainesahtel – see tuleb kraanikausis eraldi puhastada.
 • Sahtli puhastamine – kasuta oma valitud puhastusvahendit ja seejärel alusta sahtli puhastamist. 
 • Puhasta masinat seest – kasuta masina sisemuse puhastamiseks samuti tavalist käsna. Suure tõenäosusega on “laes” ja sahtli tagaküljel hallitus.
 • Puhasta servad ja kummitihendid – ära unustage puhastada sahtli ava servi ja kummitihendeid või hingesid.
 • Lõhnade eemaldamiseks kasuta soodavesinikkarbonaati – nüüd, et lõhnade vastu võidelda ja sahtli toru puhastada, aseta sahtli ruumi supilusikatäis soodavesinikkarbonaati ja veidi äädikat. Pulber hakkab vahutama ja torust alla nirisema – reaktsioon neutraliseerib lõhnad ja peaks eemaldama kõik mustusejäägid.
 • Nüüd lase kuivada – jäta sahtel ja sahtli ruum kuivama.

Välisuks

Välisuks muutub kiiresti tolmuseks. Alusta pesumasina puhastamist välisküljelt ning puhasta kõik plekid niiske lapiga ja puhastusvahendiks võib kasutada nõudepesuvahendit ning pühkige tolm ära. Kuivata välispind puhta köögi rätikuga.

Filteri puhatamine

Pesumasinal on äravoolupumbal filter, mis vajab aeg-ajalt eemaldamist ja puhastamist. Pesumasina filter, mis tavaliselt asub kohe trumli ukse all, on igasuguse kraami takistaja. Seega on pesumasina filtril puhastamińe väga oluline, et masin üldse töötaks. Üldiselt vaata pesumasina juhiseid, et teada saada, kuidas eemaldada kate, kui see on fikseeritud, kuidas eemaldada filter.

Kasutusjuhendis tuleks selgitada ka filtri puhastamist. Võimalik, et peate asetama kausi või kandiku selle all olevale rätikule, et äravoolust lekkeid püüda. Hiljem asetage kate ettevaatlikult tagasi.

pesumasina puhastamine

Tihendi puhastamine

Parim viis tihendi puhastamiseks on isetehtud puhastusvahendiga ehk siis sega kokku 1 tass valgentit ja 1 tass söögisoodat. Vala see pesuaine sahtlisse. Seejärel lisa pesumasina trumli tihendi ümber veel üks tass söögisoodat.

Järgmise sammuna käivita oma pesumasin täiesti tühja trumliga, kasutades pesuainena omatehtud puhastuslahust ja seda pesta kuskil 90 kraadiga.

Hiljem pühi puhta lapiga pesumasina tihend põhjalikult puhtaks.Ja voilaa! 

Kas tohib teha tühipesu?

Pesumasina puhastamiseks on täiesti sobilik teha tühi pesu. Regulaarne hooldus on heas töökorras pesumasina jaoks väga oluline. See aitab hiljem hoida kokku remondikulude pealt. 

Kui hoolitseda enda pesumasina eest kohe algusest peale, siis tagad see selle, et pesumasin peab kauem vastu. Parim, mida saad teha on regulaarne puhastus, see annab  oma korda selle, et riideid saavad kõrgel tasemel pestud.

pesumasina puhastamine

Pesumasina puhastamine koduste vahenditega

Koduste vahenditega saab enda pesumasinat puhastada vägagi edukalt. Ei pea kohe poodi jooksma ja kõige kallimaid vahendeid haarama. Internet on täis erinevaid nippe ja trikke, kuidas saada enda pesumasin korda ka odavamalt.

Pesumasina puhastamine sidrunhappega

Kõige esimene samm eemalda kõik riided ja veendu, et pesumasin on riideesemetest puhas. 

Teiseks vala sidrunhape trumlisse. Pane umbes 1 tass sidunhapet.

Kolmandaks pane masin tööle ning seadista programm kõige kuumema peale. Nii eemaldab hape igasugused ummistused ja sadestused.

Neljandaks on masina leotustsükkel, mille eesmärk on eemaldada sidrunihappe jäägid. 

Pesumasina puhastamine äädika ja soodaga

Äädika ja soolaga puhastamisel on kaks erinevat viisi. Üks võimalus on segada 2 tassi äädikat ja 1/4 tassi söögisoodat. Seejärel valad segu sahtlisse (sinna kus muidu valad pesuaine). Kui eelnev on kõik tehtud, siis lihtsalt käivita pesumasin pannes see kõige kõrgema temperatuuri peale. Seda segu võid kasutada ka ukse, trumli ja sahtli puhastamiseks. 

Teine versioon.Puhasta trummel kindlasti ka eelnevalt kirjeldatud äädika ja söögisooda lahusega. Siis käivita pesumasin ja jällegi on suurpuhastust tehtud.

Pesumasina katlakivi eemaldamine

Katlakivi on paras peavalu. Enamus inimesi on teadlikud katlakivi negatiivsest mõjust pesumasinatele, eriti kareda veega piirkondades. Kõige hullem on katlakivi kogunemine kütteelemendile. 

Kui tegeleda pidevalt pesumasina katlakiviga, siis saab vältida katlakivi kogunemist, pikendades sellega masina eluiga.

Kuidas pesumasina katlakivist puhastamine välja näeb?

 1. Veendu, et pesumasin on tühi!
 2. Nüüd vala katlakivi eemaldaja sahtlisse. Tavaliselt on temperatuuriks 60 kraadi täiesti sobilik.
 3. Nüüd, kui pesumasin on programmi lõpetanud, siis pane uuesti pesumasin tööle, aga seekord ilma katlakivi eemaldus pulbrita.
pesumasina puhastamine

Pesumasinast hallituse eemaldamine

Hallitust leiab tavaliselt eestlaetavate pesumasinate kummitihendilt. Hallituse põhjuseks on lihtne: masin on puhastamata olnud või on lihtsalt vale kasutamine. Hallitusest vabanemiseks peab pesumasinat hoolega puhastama.

 1. Kõigepealt loo hallituse eemaldamise lahus. Võid poest osta või siis ise valmistada. Kasutades näiteks eespool toodud lahendusi: sidrunihape ning äädika ja soola lahus. 
 2. Kui puhastusvahend on olemas, siis pane lahus pihustusvahendisse ning pihusta seda hallitusele. Peale seda pühi lapiga hallitus. Kui laigud ei tule ära, siis lase lihtsalt lahusel veidi olla ning pühi siis. 
 3. Üldiselt alusta näiteks kummitihendist, edasi tee trummel ja erinevad voolikud. Peale seda pane pesumasin tööle kasutades selleks valitud hallituse eemaldaja. Jällegi pane programm kõige kuumema peale.

Pesumasina regulaarne hooldamine

Pesumasina regulaarne hooldus aitab vältida rikkeid, mis võivad seadme tööst välja viia, mis veelgi hullem, põhjustada lekkeid ja kulukaid veekahjustusi.

 • Vaheta veevoolikud välja – kontrolli regulaarselt voolikuid pragude, kulumise ja otste ümber olevate lekete suhtes. Vaheta voolik välja, kui leiad mingeid lekkeid või probleeme.
 • Liiguta masinat –  veendu, et pesumasina ja seina vahele jääks vähemalt 10 cm, et vältida voolikute paindumist
 • Pese pesumasinat – kanna enda pesumasina eest hoolt. Pese seda ning teosta hoolduspesu. See tähendab, et loputad pesumasinat tühjalt,  eemaldades jäägid, mis ajapikku tekkida võivad. Lisaks teed nii ka pesumasina seest puhtaks.  
 • Ära koorma masinat üle – näiteks pese vajadusel mitu korda, aga väiksemate kogustega. Liialt palju raskeid riideid ja täielikult täistopitud pesumasin ei ole kasulik pesumasinale.  

Kuidas hoida pesumasin puhtana?

 1. Kõige esimene ja olulisem koht pesumasina puhtana hoidmisel on regulaarne hoolduspesu.Kuna tänapäevased pesuvahendid ja pesumasinad eemaldavad riietelt tõhusalt mustuse suhteliselt madalal temperatuuri. See aga annab mustusele võimaluse kogumiseks. Nii et hooldus pesu tühja trumliga aitab hoida masinat puhtana. Lihtsalt tee seda umbes kord kuus.
 2. Kontrolli tihendeid, pesumasina sahtlit ja trummlit – hoia asjadel silma peal. Nii saad teha tegelikult kahte asja: hoida pesumasin puhtana ning varakult märgata, kui midagi hakkab katki minema. 
 3. Tegele katlakiviga – katlakivi on suur nuhtlus ja selleks, et sellest hoiduda, siis võib ajapikku teha katlakivi eemaldus protsessi. Eespool kirjeldasime seda tegevust. 
pesumasina puhastamine

Kokkuvõte

Pesumasina puhastamisel on omad nipid ja trikid, mida saab kasutada. Kõige parem on teha pidevat hooldust, et vältida halba kogemust pesumasinaga seoses. Kui tõesti peaks juhtuma, et olukord on juba kriitiline, siis saab kasutada ülaltoodud meetode.

Related Posts