Pesumasin haiseb? Põhjused, lahendus ning ärahoidmine - infoViking
Pesumasin haiseb

Pesumasin haiseb? Põhjused, lahendus ning ärahoidmine

Pesumasinatele mõeldes mõtleme puhastele, värskelt lõhnavatele riietele. Pole midagi hullemat kui pesumasina ukse avamine ja ebameeldiva lõhna tundmine. Pesumasina lõhna kaotamiseks peate esmalt välja selgitama probleemi allika. Põhjuseid miks teie pesumasin haiseb võib olla mitmeid, kuid enamasti on need kõik tingitud hallitusest või bakteritest. 

Selleks et aidata teil välja selgitada miks teie masin haiseb, kuidas sellest vabaneda ning mida teha et ebameeldib lõhn tagasi ei tuleks oleme koostanud all oleva juhendi. 

Miks hakkab pesumasin haisema?

pesumasin haiseb

Haisev pesumasin on tavaliselt põhjustatud hallituse ja bakterite kombinatsioonist.

Aja jooksul koguneb pesumasinas mustus, pesuvahendi jäägid, karvad ja kõik muud osakesed mis pestes tekivad masina tihenditele, trumlile, filtritetele ja erinevatesse masina sektsioonidesse.

Regulaarse hoolduseta lõhnab teie pesumasin umbes sama vastikult, kui see kombinatsioon ka kõlab. Lisage siia ka oma pesuruumis olev pidev õhuniiskus ja saategi bakterite paljunemiseks ideaalse keskkonna.

Täpsemat põhjust, miks teie pesumasin haiseb saab välja selgitada ka konkreetsele haisule keskendudes: 

Pesumasin haiseb nagu mädamuna? 

Pesumasinast tulev mädanenud muna lõhn võib olla märk erinevate mikroorganismide kogukondade tekkest pesumasinas. Tavaliselt on selle probleemi parimaks lahendusks pesumasina korralik puhastamine. Munalõhna võivad põhjustada ka näiteks maagaasileke või näiteks kanalisatsiooni probleem.

Pesumasin lõhnab kanalisatsiooni järgi?

Kui teie pesumasin haiseb nagu kanalisatsiooni auk (ehk te tunnete väävli või väljaheidete sarnast lõhna) siis sellel on tavaliselt kaks põhjust:

  • Teie pesumasinas on liigselt katlakivi ja seal vohavad erinevad bakterid kes siis seda haisu ka tekitavad.
  • Teil on mingisugune torustiku probleem (näiteks ummistatud äravool), mille tõttu kanalisatsioonigaasid sisenevad pesuruumi. 

Pesumasin haiseb hallituse järgi?

Hallituse või kopitanud haisu tekitavad pesumasinas erinevate mikroorganismide kasv trumlis või tihendites. Eriti suureks probleemiks on see eestlaetavate pesumasinate puhul.

Selle põhjuseks on asjaolu, et kuumus, niiskus ning pesuvahendi või pesupehmendaja jäägid muudavad pesumasina ideaalseks koduks hallitusele ja bakteritele. Ilma piisava õhuvoolu ja seadme hooldamiseta hakkavadki erinevad mikroorganismid pesumasinas vohama ning lõpuks ka seda ebameeldivat lõhna põhjustama.

Kuidas vabaneda ebameeldivast haisust pesumasinas?

pesumasin haiseb

Aga mida teha kui pesumasin haiseb? Ainuke võimalus, kuidas pesumasinast haisu täielikult eemaldada on seadme korralik ja väga põhjalik hooldus ja puhastamine. 

1. Tehke pesumasinale kõrgetemperatuuriline tühipesu 

Üks lihtsamaid viise pesumasina puhastamiseks ning ka selles olevast haisust vabanemiseks on teha masinale üks kõrgetemperatuuriline tühi pesu või nö teeninduspesu (mõningatel masinatel on selleks ka spetsiaalne programm). 

Enamik inimesi peseb oma riideid temperatuuril 40 ° C või vähem. See on suurepärane võimalus säästa energiat kuid on ka varjukülg. Madalal temperatuuril pesemine ei eemalda pesumasinast täielikult hallitust ega baktereid. 

Sellepärast peate selle probleemiga toimetulemiseks tegema regulaarselt kuumemat hoolduspesu. Ideaalis tuleks seda teha vähemalt kord kuus ning paljudel pesumasinatel on selleks ka mõni kindel programm. Täpsema info kuidas teenindus või hoolduspesu seadmele tegema peaks leiate oma pesumasina kasutusjuhendist. 

2. Puhastage uksetihend

Hallitus ja bakterid võivad hakata kasvama ja elama teie pesumasina ukseava ümber asuvas kummitihendis. Pärast pesemist vaadake üle kas teie seadme tihend vajab puhastamist. Regulaarne tihendi puhastamine on ideaalne viis hallituse ja bakterite tekke ärahoidmiseks.

Kui aga hallitus ja bakterid on tihendis liiga kaua juba pesitsenud, võivad nad juba paikneda ka tihendi kummi enda sees (kuna see on poorne). Sel juhul nendest vabanemine võimatu ning siis tuleks juba vana tihend uue vastu vahetada. 

3. Peske pesuvahendi sahtel

Hallitus ja bakterid kipuvad kogunema ka pesuaine sahtlisse ja selle ümbrusesse. Sahtlisse jäävad tihti erinevate pesuainete jäägid millele ajapikku hakkavadki bakterid ja hallitus tekkima. Seega eemaldage masinalt sahtel ning pestke see põhjalikult ära. Ka seda tuleks teha regulaarselt. 

pesumasin haiseb

4. Puhastage pesumasina filter

Filtrit, mis tavaliselt asub teie masina esiosas, tuleks iga kuu tühjendada ja puhastada. Teie pesumasina kasutusjuhendis on täpselt kirjeldatud, kuidas seda tegema peaks.

Üldiselt peaksite eemaldama nö hädaolukorra äravoolutoru, eemaldama selle ülaosa ja laskma selles oleval veel voola mingile alusele.

Kui teil on suurem ava, pange selle alla rätik. Eemaldage pistik ja laske liigsel veel välja voolata. Sellest filtrist võite leida igasugust prahti alates riidekoidest ja karvadest kuni kõige muuni. Enne kui te filtri tagasi panete leotage ja puhastage seda kuuma seebiveega.

5. Kontrollige ka äravoolu toru

Kui halvad lõhnad jätkuvad, võib see olla tingitud sellest et teie pesumasina äravoolutoru on osaliselt ummistunud. Kui kahtlustate, et see on nii, proovige toru puhastada ning kasutage ka mõnda spetsiaalset ummistuse eemaldajat.

Kuidas vältida haisu teket?

pesumasin haiseb

Kui olete pesumasina korralikult ära puhastanud ning selles olevast haisust vabanenud, soovite te kindlasti ka hoiduda selle tagasi tekkest. Selleks oleme koostanud nimekirja asjades mida saate teha, et pesumasina haisu ära hoida. 

1. Hooldage ja puhastage oma pesumasinat regulaarselt

Kõige parem viis kuidas vältida haisu tekkimist pesumasinasse on selle regulaarne puhastamine ja pesemine. Seega puhastage oma seadet põhjalikult vähemalt korra kuus. Korralik puhastus peaks hõlmama pesumasina trumli pesu, pesusahtli puhastamist ning ka pesumasina filtri puhastamist. 

2. Kasutage õigeid pesuvahendid

Eriti kui teil on eestlaetav pesumasin, on oluline kasutada õiget pesuvahendit, pehmendajat ja muid tooteid. Vaadake tootja soovitusi pesutoodete kohta, kuna mõned seadmed vajavad kõrge efektiivsusega pesuvahendit.

3. Hoidke trummel kuivana

Et pesumasin ei hakkaks haisema tuleks alati hoida selle trummel võimalikult kuivana. Eemaldage pesu alati pärast tsükli lõppu ja jätke uks kindlasti lahti, kui seda ei kasutata, nii et niiskus saaks masinast väljuda.

Pärast pesemist masina ukse praokile jätmine laseb trumlis õhul ringelda ning aitab vältida hallituse ja bakterite paljunemist. Samal põhjusel peaksite ka oma masina pesuvahendi sahtli osaliselt lahti jätma.

Related Posts