Hiiumaa vaatamisväärsused: 14 kohta mida avastada
hiiumaa vaatamisväärsused

Hiiumaa vaatamisväärsused: 14 kohta mida avastada

Hiiumaa on suuruselt teine saar Eestis, peale suurt naabrit ja venda Saaremaad. Mis teeb selle rahuliku paiga üheks mõnusaks külastuspaigaks?

Hiiumaa vaatamisväärsuste hulgast leiab mitmeid looduslikke pärle, ilusaid randu, rohkelt tuletorne ning eriskummalisi inimtekkelisi objekte. Vaatame järgi, et mida teha Hiiumaal!

1. Kõpu tuletorn

hiiumaa vaatamisväärsused

Eesti tuletornidest kõige mainekam ning vanim, Kõpu tuletorn on ikooniline vaatamisväärsus Hiiumaal. See massiivne torn ehitati juba 16. sajandil Hansa Liidu käsul ning sellest kõrgemal majaka tuld (102.6 meetrit üle merepinna) kusagil Läänemere kaldal ei leidu.

Huvitava faktina asub 37-meetrine torn ka Hiiumaa kõrgeimas punktis (67 meetrit üle merepinna). Vaatamata sellele, et selle tuli küündib 48 km kaugusele, mis on abiks navigeerivatele kaptenitele on siiski turismiobjekti otsa ronimisest saanud üks peamisi asju mida teha Hiiumaal.

🏠 Majutus Hiiumaal – hotellid, spad, puhkemajad…

majutus eestis logoga

16. sajandil ehitatud ning üle 500 aasta püsinud Kõpu majakas on täitnud oma ülesannet vankumatult ehk oma tulega hoiatanud navigeerivaid kapteneid madalate veede eest. Läänemere vanim majakas, kus tuli on pidevalt valgustanud. Kõpu tuletorn on peamine Hiiumaa vaatamisväärsus, mida ei saa külastamata jätta.

2. Hiiumaa Eiffeli torn

Kui pole mahti, aega või raha külastamaks seda kuulsat Pariisi vaatamisväärsust, siis vähemalt leidub Hiiumaal üks alternatiiv. Üks omapärasemaid objekte mida külastada Hiiumaal on küll umbes kümme korda väiksem kui originaal, kuid siiski tasuks seda oma silmaga kaeda.

Kohalik külamees ehitas üle 30-meetrise Eiffeli torni oma õuele juba 2007 aastal. Nüüd aastaid hiljem on selle ümber kujunenud suurem puhkekeskus, kust leidub lisaks kõrguvale tornile veel erinevaid puuskulptuure, atraktsioone kui ka restorani.

Külalistel on võimalik  sellele Hiiumaa vaatamisväärsusele tippu ronida, kust saab nautida seda kenat piirkonda. Üks huvitavamaid kohti kuhu minna Hiiumaal.

3. Kärdla linn

hiiumaa vaatamisväärsused

Hiiumaa pealinn on üpriski pisike, et parkida auto ühte kohta ning alustada linna avastamist jalgsi või kiiremaks liikumiseks rentida hoopiski jalgratas. 1564. aastal esmakordselt mainitud Kärdlast on kujunenud aastasadade jooksul rootslaste asundusest Hiiumaa keskuseks.

Jalutamine mööda Kärdla linnaparki, puhkamine kohalikus rannas, Kärdla Pritsumaja avastamine ning nautimine kohaliku eluolu keskväljakul on mõned tegevused mida teha Kärdlas.

4. Hiiumaa militaarmuuseum

Tahkunas asuv Hiiumaa militaarmuuseum avati 2007 aastal. Endises piirivalvekordonist leidub mitmet laadi sõjaväe tehnikat, suurtükke, miine, vaatetorni, muuseumi hoone koos militaar ajalooga ning palju muud huvitavat.

Hiiumaa militaarajalugu hõlmavast muuseumist on saanud üks populaarsemaid turismiobjekte saarel. Koos oma huvitavate eksponaatidega nagu tankid, autod, suurtükid ning piirivalvekaater on see üks põnevamaid Hiiumaa vaatamisväärsusi mida tasuks külastada.

5. Tahkuna tuletorn

hiiumaa vaatamisväärsused - tahkuna tuletorn

Hiiumaa põhjatipus asub Eesti kõrgeim malmist torn. Tahkuna tuletorni ehitamisega alustati 1873. aastal, kui sel ajaperioodil suurenes Soome lahe vaheline meretransport. Seega nähti vajadust ehitada uus tuletorn navigeerimis tingimuste parandamiseks.

Torni projekteerimisele pani käe külge inglasest insener Alexander Gordon, kes töötas välja malm konstruktsiooni detailid, mis hiljem kohapeal kokku monteeriti. Nüüd ligi 130 aastat hiljem on see Hiiumaa vaatamisväärsus endiselt Eesti kõrgeim malmist torn, mis küündib 43-meetrini.

6. Paradiisirand

Hiiumaalt leidub mitmed kauneid liivarandasid, mis mõne arvates on kõige ilusamad Eestis. Neist kõige tuntum on sel saarel Paradiisirand. Valge rannaliiv, männid, selge vesi ning rohekas loodus annavad täitsa paradiisi möödu välja.

Peale ilusa laulva rannaliiva leiab sealt kandist veel mitmeid Hiiumaa vaatamisväärsusi. Lähedal asub üks järjekordne ning samuti ka tuntud objekt, Ristna tuletorn. Samuti on Hiiumaa läänetipp ideaalseks kohaks veespordi entusiastidele, nimelt leiab sellelt samast tipust mitmet laadi tegevusi veemõnude harrastamiseks.

7. Hiiumaa Ristimägi

hiiumaa vaatamisväärsused

Risti külas asuv ristimägi on koht koos huvitava ajalooga, millest on välja kujunenud mitmed erinevad lood ning legendid. Ristimäel on riste püsititatud oletatavalt täpselt alates 20. augustist 1781. aastast.

Vanade juttude põhjal olevat sunnitud rootslasi just sellest paigast lahkuma, kus viimase jumalateenistuse käigus püstitati esimene rist lahkuvate rootslaste auks. Aga tulles tagasi tänapäeva, siis praeguste tavade põhjal peavad sinna risti püstitama hoopiski vastupidiselt need, kes esmakordselt Hiiumaad külastavad.

Ristimägi on Hiiumaa vaatamisväärsus, kus tegelikult ei leiagi mäge ega ka küngast, vaid hoopiski ühe omapärase ning rikkalikku ajalooga inimtegevuse tagajärjel tekkinud paiga.

8. Vanajõe org

Looduskaunist Vanajõe oru piirkonnast leiad kümne meetri sügavusele uuristanud jõe, mille 1.6 km pikkune säng lookleb mööda liivaluiteid. Väike jõgi saab alguse lähedal asuvatest allikatest ning suubub otse merre.

Piirkonnaga tutvumiseks leiab sealt kilomeetri pikkuse õpperaja, mis viib sind maagilisse metsa. Vaatamisväärsus Hiiumaal, kus saab kaeda liivapaljandeid, rikkalikku loodust ning kuulatada rahustavat vulisevat Vanajõge.

9. Sääretirp

hiiumaa vaatamisväärsused

Sääretirp on piitspeenike maajupp, mis järk järgult kaob merre. Matkarada Hiiumaal, mis on ilmselt üks tuntumaid sel saarel. Ligi 1.7 km pikkune lõik merre algab keset Kassari maastikukaitseala, mis ümbritsetud mitmekesise faunaga.

See on üks maaliline jalutuskäik, mis on kergesti läbitav kasvõi perega. Kuna Hiiumaa on eelkõige tuntud oma looduse poolest, siis on see Hiiumaa vaatamisväärsus kindlasti koht, kus saab seda looduslikku ilu nautida.

10. Kallaste pank

Kallaste maastikukaitsealal asuv pank on ligi 400 meetri pikkune ning ligikaudu 10 meetri kõrgune paekivi paljand. Kallaste panga alal asub vana männik ning piirkonna tutvumiseks leiab sealt ka mööda panka lookleva metsaraja.

Hiiumaa vaatamisväärsus, kust saab leida haruldasi sõnajala- ja õistaime liike ning paeluvat männimetsa. Huvitava muistendi järgi olevat olnud panga sees Vanapagana sepikoda, kes muistse vabadusvõitluse perioodil valmistanud seal kohalikele relvi.

11. Ristna tuletorn

hiiumaa vaatamisväärsused

Punane Ristna tuletorn asub Hiiumaa läänepoolses neeme tipus, mis on lisaks üks tuntumaid tuletorne Hiiumaal. Silmapaistev majakas avati 1874. aastal ning täidab tänapäevani enda põhieesmärki, milleks on tagada tulega mereohutus.

Huvitava faktina ehitati tuletorni detailid valmis Pariisis Gustave Eiffeli tehases, mis hiljem transporditi otse Hiiumaale. Torni tuli paikneb 37 meetrit üle merepinna ning see peaks paistma ligi 31 km kaugusele. 

Ristna tuletorni ligidalt leiab mitmeid tuntuid Hiiumaa vaatamisväärsusi alates kuulsast Kõpu tuletornist kuni Paradiisirannani välja. Tuletorn on avatud ka kõikidele külastajatele.

12. Helmerseni kivikülv

Kivid said oma nime vene geoloogi Gregor Helmersen järgi, kes aastatel 1871 ja 1879 kirjeldas esmakordselt neid, kui kõige suurepärasemaks Soome päritoluga rändrahnudeks, mis ta oli näinud Baltimaades.

Ligi poole hektarisel Helmerseni kivikülva alalt leiab üle 80 kivi, mille kõige suurem rahn on 2,6 meetri kõrgune. Kivikülva olevat sinna kandnud mitmeid aastatuhdeid tagasi jää ning algupäraselt olnud seal ainult üks suur rändrahn. Aastasadade jooksul on see rändrahn lagunenud mitmeks väiksemaks kiviks. 

13. Suuremõisa loss

Hiiumaa kõige suurejoonelisem mõisahoone valmis 1760 aastal krahvinna  Ebba-Margaretha von Stenbock käsul. See hinnatud barokkstiilis hoone on endiselt suuremas osas säilitanud oma esialgse ilme koos köitva inglise stiilis pargiga ning mitme abimõisahoonetega.

Tänapäeval tegutseb selles hinnatud Hiiumaa vaatamisväärsuse mõisakompleksis kohalikud õppeasutused alates lasteaiast kuni ametikoolini välja. Sellegipoolest saavad kõik huvilised seda mõisakompleksi külastada, kus jagub avastamist nii mõneski ajaks. Lisaks on võimalus kohta ka välja üürida erinevate ürituste tarbeks.

14. Malvaste kabel

hiiumaa vaatamisväärsused

Ehitusstiili poolest üks omapärasemaid kirikuid Eestis asub Tahkuna poolsaarel. Tänini tegutseva Malvaste prohvet Eelija kabel ehitati 1925 aastal. Kabeli teeb eriliseks see, et see on ehitatud palkidest, mille ehitusmaterjalid saadi esmakordselt hoopiski kohaliku Puski kauplusest.

Kabel sai uue ning praeguseni kehtiva ilme 2008 aastal ning aaste jookusl on see täienenud ka altarilaua, tornikella ja muude elementide näol.

Lõpetuseks

Hiiumaa on üks rahulikumaid paiku Eestis, mida ilmestavad mitmed looduskaunid kohad ning ikoonilised tuletornid. Ideaalne koht puhkuseks või nädalavahetuse reisiks koos perega, sõpradega või ka kallimaga.

Vaata veel: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts