Saaremaa vaatamisväärsused - 13 vapustavat kohta kuhu minna
saaremaa vaatamisväärsused

Saaremaa vaatamisväärsused – 13 kohta, mida peab külastama!

Saaremaa on üks mõnus kant kuhu tulla puhkama, lasta oma mõtetel selgineda ning põgeneda sellest kiirest elutempost. Saaremaa pakub sulle mitmeid tegevusi ja kohti mida külastada.

Allpool toodud Saaremaa vaatamisväärsuste hulka kuulub põhiliselt looduskaunid kohad, mida veel täiendavad ajaloolised ehitised, liivased rannad ja järved ning põnevad lähi väikesaared.

1. Kaali kraater

vaatamisväärsused saaremaal - kaali

Kõige unikaalsem vaatamisväärsus Saaremaal, mille taga on jällegi üks põnev tekkelugu. Nimelt tekkis see müstiline loodusobjekt ligikaudu 1530–1450 eKr, mil meteoriit langes tänapäeva Kaali pinnale. Suure plahvatuse tõttu tekkis sinna 110-meetrise läbimõõduga kraater.

Omal ajal, juba asustatud Saaremaale oli see suur raputus ning seda saab võrrelda väikese tuumapommi plahvatusega. Tänapäeval pole see mitte ainult Saaremaa, vaid kogu Eesti haruldaseim loodusobjekt.

🏠 Majutus Saaremaal – hotellid, spad, puhkemajad…

majutus eestis logoga

Kaali meteoriidikraater on imetlusväärne paik, mida tulevad kaema ka välisriikide turistid. Lisaks ümmargusele kraatrile on seal ka külastuskeskus, kust saad soetada endale meelepäraseid meeneid ning tutvuda selle haruldase loodusnähtusega, mis juhtus sealsamas aastatuhandeid tagasi.

2. Sõrve säär

“Kes pole Sõrve sääres käinud, pole õiget Saaremaad näinud!” Selle naljaga pooleks fraasil on ka väike tõepõhi all, kuna tegu on ikkagi ühe tuntuma külastuskohaga. Saaremaa kõige lõunapoolsemas tipus leiavad külastajad Sõrve tuletorni, külastuskeskuse, restorani Sääre Paargu koos kosutava kalapraega, ning merevaate silmapiirini.

Poolsaare tuntuim objekt on 53 meetrine majakas, mis on ühtlasi ka kõrgeim Saaremaa tuletorn. See on avatud kõikidele külastajatele, millest avanevad panoraam vaated nii merele, rannikule, kui ka Sõrve loodusele. 

Sõrve sääre tipp on viimastel aastatel teinud ka suure uuenduskuuri. Juurde on ehitatud ja renoveeritud mitmeid hooneid nagu Sõrve sääre külastuskeskus koos näitusega Eesti tuletornidest ning Simmani hoone, kus saab erinevaid üritusi korraldada.

Kõrghooajal on avatud Sääre Paargu restoran, kus saab proovida ehtsaid Saaremaiseid kalapraade.

3. Kuressaare Linnus

saaremaa vaatamisväärsused

Kuressaare linnuse lugu saab alguse 14. sajandil ning tänapäevani on see üks paremini säilinud ning renoveeritud linnuseid Eestis. 

Populaarseim Kuressaare vaatamisväärsus on koht, kust on tunda keskaegset hõngu, kus saab seigelda Saaremaa linnuse vallidel, kiigata merele ning suviti nautida meeliülendavaid kontserdeid.

Linnuses asuvas Saaremaa Muuseumis saad ennast kurssi viia kohaliku ajalooga, kust leiad nii erinevaid eksponaate, kui ka lugusid Saaremaa ajaloost. Avastamist väärib linnus ise, kust avaneb võimalus näha keskaegset eluviisi, ületada lõvikoopa sild ning jalutada linnuse katuse kaitsemüüri äärel.

Kuressaare Lossi piirkond on üks ütlemata tore koht, kus jalutada oma kallimaga, korraldada piknikku või lihtsalt veeta aega koos sõpradega.

4. Odalätsi Allikad

Odalätsi nimelugu pärineb muistsest ajast, mil Saaremaa hiiglane Suur Tõll oli parasjagu odad Vanapaganaga ristanud. Võitlus oli parajalt tuline, et Vanapagana oda ühel hetkel purunes ning maha kukkus. Selle peale oli Vanapagan lausunud “Oda läts” ning nii see kohanimi vanade juttude põhjal endale sai.

Odalätsil saad imetleda imekaunist Saaremaa loodust, matkata allikate vahel ning kuulata kauneid looduse hääli. Allikatel, mis jällegi muistsete lugude järgi on loodud läbi Suur Tõllu jalajälgede on jällegi üks huvitav rahvatarkus. Nimelt kui pesta enda käsi ja nägu allika veega, siis vanarahva tarkuse järgi pidavat jääma igavesti nooreks.

Igatahes on see üks müstiline paik, kus kõndida roheluses, hingata värsket õhku ning nautida rahulikku loodust.

5. Kiipsaare Tuletorn

saaremaa vaatamisväärsused

Üks tuntumaid majakaid on Kiipsaare tuletorn, mida hellitavalt kutsutakse ka Saaremaa Pisa torniks.

See tuletorn ehitati aastal 1933. aastal 100 meetri kaugusele rannikust, kuid rannajoone muutustega on see jäänud merelainte küüsi. Aastatepikkune erosioon on süvendanud nõnda palju aluspõhja, mis on lükanud tuletorni viltuseks.

Kõige suurem kalle, mille Kiipsaare tuletorn on “saavutanud” on umbes 8-9 kraadi. Kuid peale 2009 juulit nihkus torn jällegi sirgemaks, kaldega 1-2 kraadi vahele. Sellegipoolest on see üks tuntumaid maamärke Saaremaal.

Kuna Kiipsaare Tuletorn asub Vilsandi rahvuspargi alal, ei ole sinna võimalik autoga lähedale sõita. Selleks, et seda kuulsat Saaremaa torni külastada, tuleb ette võtta ligikaudselt 5 km pikkune matk. Teekond sinna on ülimalt nauditav: teel tornini saab kaeda rannikul metsa, puhata jalga ja isegi grillida RMK puhkealal või vaadata mere lainete loksumist. Matk sinna on üks parimaid asju mida teha Saaremaal!

6. Koigi Raba

Üks kauneimaid looduslikke vaatamisväärsusi ning suurim raba asub Ida Saaremaal Koigi külas. Raba saab lähemalt kaeda mööda 4.8 km pikkust Koigi matkarada, mis lookleb ümber Pikkjärve. 

Koigi maastikukaitsealas asuvas rabast leiad laudattega matkaraja, mis viib loodushuvilisi avastama rikkaliku Saaremaa loodust. Lisaks leiab sealt ka erinevad infotahvlid ning 9 meetrise vaateplatvormi.

Samuti huvitava faktina räägib iidne rahvasuu legend, et Koigi järves olevat maetud hulga varandust ning seda valvavad vaimud, kes ennast mõnikord ilmutavad. Kui aardeid otsima lähed, siis ikkagi on matkamine Koigi rabas üks tegevusi Saaremaal mida tasuks ette võtta.

7. Kuressaare kesklinn

saaremaa vaatamisväärsused

Kuressaare kesklinn läbis äsja uuenduskuuri, mis ilmestab linnapilti ning toob välja keskaegse võlu veelgi enam. Saaremaa pealinna keskuses leiab tegevusi ning asutusi nii väikestele kui ka suurtele.

Kesklinnast leiad keskväljaku, kus saab mõnusalt jalga puhata, täita kõhtu suurte toiduvalikuga restoranides ning imetleda keskaegset arhitektuuri. Raekoda, vanalinna tänavad, Thule Koda on mõned kohad kuhu minna Kuressaares südalinnas.

Parim viis Kuressaare nautimiseks on lihtsalt võtta aeg maha ning jalutada ringi mööda kiviteid või istuda maha mõnes restoranis ning vaadelda kuidas kulgeb rahulik Saaremaa elustiil.

8. Karujärv

Karujärv asub kesk Saaremaal Kärla aleviku lähedal ning on tuntud puhke- ja supluskohana nii kohalike kui ka kaugemalt tulnud külastajatele.

Karujärv on vanim Saaremaa järvede hulgas, mis sai alguse 8000 aastat tagasi. Looduskaitse all oleva järve pindala on 350 ha, milles omakorda on viis saart.

Karujärve liivane põhi meelitab suvekuudel mitmeid suplejaid, kus tegevust leiavad väikesed ning restoranide näol ka veidi suuremad külastajad. Järve kõrval asub Karujärve kämping, kus peale meeldivat rannapäeva saab rahuliku puhatta.

Selle tekkelugu seletab jällegi üks iidne muistend. Kord olevat olnud 7 karu suures tülis, mille peale Vanajumal nende lahutamiseks lasi vihmal nii kõvasti kallata, et sellest lõpuks järv tekkinud. Maha rahunenud karud läinud siis igaüks eri suunas, mistõttu Karujärv on 7-sopiline.

9. Panga Pank

saaremaa vaatamisväärsused

Panga pank kuulub tuntumate vaatamisväärsuste hulka tänu oma maalilise looduse ning maastiku poolest.

Kõrgeim pank Saaremaal, mille laiuseks ja kõrguseks on vastavalt  2.5 km ning 21.3 m on üks enim külastatud kohti Eesti suurimal saarel. Ajalooliselt on pank ka looduslik pühapaik, kus muistsed lood räägivad, et seal olevat antud merejumalale ohvriande.

Looduskaunil pangal saab nautida romantilist päikeseloojangut, pidada piknikku, kõndida mööda panga äärset matkarada või isegi määrata aega Päikesekella järgi. Kaunis koht Saaremaal, mida tasuks kindlasti külastada.

10. Mändjala rand

Kuressaare ning Salme aleviku vahele jäävad populaarseimad Saaremaa rannad. Pikk liivane rannariba on üldiselt tuntud kui Mändjala ranna nime all. Avalik rand on mõnus koht, kus nautida suviselt sooja rannailma.

Liivast rannariba jätkub kilomeetrite jagu, kuid kõige populaarsem ning enim tegevusi täis rand asub otse Mändjala südames kämpingute piirkonnas. 

Sel tuntud rannaribal on piisavalt ruumi, et terve oma perekond ära mahutada. Lisaks leiad sealt ka erinevaid tegevusi nagu laste mänguväljak, välijõusaal, discgolfi rada, lauatennis ning võrkpalli väljak.

Lisaks on ka kohal erinevad toitlustusasutused alates rannabaarist kuni kõhtu täitva praeni. Kui soovid jääda sinna pikemaks, siis on võimalus seal ka telkida või rentida kämping.

11. Angla Tuulikud

saaremaa vaatamisväärsused

Üks igivana Saaremaa tunnusmärke on tuulikud ning Leisi lähedal Angla Tuulikumäel leiad ühed Eestis paremini säilinud sellelaadsed ehitised.

Kokku asub Anglas viis tuulikut, millest neli on traditsioonilised Saaremaa pukktuulikud ning viimane on Hollandi sugemetega veski. Lisaks ehitistele leiad õue pealt ka vanu põllutöömasinaid ning suviti ka erinevaid taluloomi.

Angla tuulikumägi sai värske ilme 2011. aastal ning praegu leiad sealt veel lisaks muuseumi, kohviku, suveniirid ning ka peosaali. Ettetellimisel on võimalik osaleda erinevates töötubades.

12. Viidumäe vaatetorn

Saaremaa kõige kõrgem tipp asub Lääne Saaremaal Viidumäel, mille kõrgus ulatub merepinnast 54 meetrini. Lisaks on see ala looduskaitse all.

Viidumäelt leiad eelkõige rahuliku ning rikkaliku looduse koos niitude, metsade ning soodega. Loodusele saad lähemale liikuda läbi erinevate matkaradade nagu Allikasoo õpperada ning Audaku matkarada.

Üks suuremaid looduskaitseala tõmbenumbreid on Raunamäel asuv Rauna vaatetorn, mis kõrgub 26 meetrini. Peale 80 astet avaneb sulle kaunis panoraam vaade Viidumäe loodusele. Lisaks hea nähtavuse korral on võimalik kaeda ka Kihelkonna kiriku torni, Vilsandi tuletorni ning isegi ka Kuressaare linnust.

13. Vilsandi Saar

saaremaa vaatamisväärsused

Kui Eesti suurim saar jääb kitsaks, siis tasuks kiigata Lääne Saaremaal asuvale Vilsandi saarele. Väike saar on Eesti kõige läänepoolseim asustatud saar.

Saar asub samuti Vilsandi rahvuspargis, kuhu alla kuuluvad veel mitmed asustamata saared koos osa maismaaga Saaremaalt. Rahvuspargist leiab mitmekesise taime- ja loomariigi koos erinevate matkaradadega.

Vilsandile pääseb nii paadiga Papisaare sadamast või isegi madala veetaseme korral veoautoga Kuusnõmme poolsaarelt ja jalgsi läbi Käkisilma.

Vilsandi saar on üks õige Saaremaa vaatamisväärsus, kus on tunda idüllist loodust koos vaikuse ja rahuga.

Kokkuvõte

Eesti suurimalt saarelt leiad mitmeid tegevusi ning kohti, kus veeta üks tore nädalavahetus või isegi pikem puhkus. Saaremaa on alati koht mida külastada ikka ja jälle, olenemata sellest, kui oled seda teinud juba mitukümmend korda.

Vaata veel: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts