Läänemaa vaatamisväärsused: 10 kohta mida külastada - infoViking
Läänemaa vaatamisväärsus

Läänemaa vaatamisväärsused: 10 kohta mida külastada

Läänemaa ning nende pealinn Haapsalu on koht Eestis mida iseloomustavad ilusad rannad, puutumatu loodus ning legendid. Kuigi tegemist on Eesti ühe väiksema maakonnaga leidub sealt siiski mitmeid pärle, kohti ning avastamist igale maitsele. 

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Sellest Läänemaa vaatamisväärsuste listist leiad, mis kohti külastada Haapsalu kuurortlinnas, losse, saari, looduskauneid kohti ning tegevusi mida teha Läänemaal.

1. Haapsalu piiskopilinnus

Haapsalu kindlus - vaatamisväärus Läänemaal

13. sajandist pärit populaarseim Läänemaa vaatamisväärsus ei vaja ilmselt pikemat tutvustamist. Haapsalu linna südames asuv piiskopilinnus on tuntud mitmeti: Valge Daami, rohked üritused ning loomulikult ka põnev ajalugu.

Selle mitmekesisusega kuulub piiskopilinnus suurimate Eesti vaatamisväärsuste listi ning on kindlasti koht, millele tasuks oma silm peale visata. Tegevusi ning avastamist mida teha Haapsalus leidub nii noortele, kui vanadele alates muuseumi hoonest kuni laste mänguväljakuteni välja.

🏠 Majutus Läänemaal – hotellid, spad, puhkemajad…

majutus eestis logoga

Huvitava looga on sellest Haapsalu vaatamisväärsusest välja kujunenud üks tuntum legend, milleks on Valge Daami lugu. See sai alguse vanade Saare-Lääne piiskopi aegadest, kus üks kasinat elu elanud kloostri toomhärra armus kohalikku tüdrukusse. Kloostri seaduse järgi ei tohtinud ühegi naise jalg hoonesse siseneda, kuid see ei takistanud noorpaari kavatsusi. Kavala plaanina tõi toomhärra tütarlapse poisi rõivas koorilauljaks. Kui patt ilmsiks tuli, sai noorpaar karmid karistused: noormees pandi kongi nälga surema ning neiu müüriti elusalt kinni.

Nüüd vana uskumuse järgi, käib sama kadunud tütarlapse vaim augusti täiskuu ajal ristimiskabeli aknal leinamas oma toomhärrat. Augustikuu on ka kõige parem periood Haapsalu linna külastamiseks, kuna siis toimub seal rohkelt üritusi ning linnapilt on väga elav.

Loe veel: Haapsalu vaatamisväärsused.

2. Ungru lossi varemed

Ungru lossi varemed - vaatamisväärsused Läänemaal

Ungru lossist oli saamas üks Eesti suurejoonelisemaid hooneid, mille ehitusprotsessile pani pitseri peale ühe legendi kohaselt üks traagiline armuloo lugu.

1893 aastal Ewald von Ungern-Sternbergi juhtimisel sai alguse lossi ehitustööd. Uus-barokkstiilis paekivihoone kavandamisel ning hiljem ka ehitamisel võeti šnitti Saksamaal asuvast Merseburg lossist, mis juttude põhjal pidi olema täielik hoone koopia. Lossiga kahjuks ühele poole ei jõutudki, kuna rahapuuduse tõttu jäi ehitus 1899 aastal seisma. Valmis oli hoone karp, kuid siseviimistlus jäigi lõpuks tegemata.

Loss seisis aastaid tühjana ning hakkas näitama lagunemise märke. Peale Teist Maailmasõda sattus see Läänemaa vaatamisväärsus Nõukogude sõjaväe kätte, mille hoones nägid hoopiski teist kasutuseesmärki: kasutada lagunevat hoonet kõrvalasetseva Kiltsi lennuvälja stardiraja täiteks.

Tänapäeval on Ungru lossi varemed üsna soliidselt säilinud, annab aimu sellest, et milliseks oleks võinud see suursugune loss kujuneda. 

3. Vormsi saar

Läänemaal asuv Vormsi on suuruselt neljas saar Eestis peale lähedal asuvaid suuri vendasid Saaremaa, Muhu ning Hiiumaa. See on saar, mis meelitab ligi külastajaid oma puutumatu looduse, rahu ja vaikusega.

Eesti mõistes on Vormsi üsnagi suur saar, kust leiab mitu Läänemaa vaatamisväärsust. Mõned paigad kuhu tasuks oma jalg tõsta: Vormsi kalmistu koos saarele ikooniliste rõngasristidega; Talumuuseum, kus tutvuda rannarootslaste ajalooga; Saxby tuletorn, kus pidi olema ka kõige ilusam päikeseloojang ning mitmed muud looduskaunid kohad.

Saar pakub hulga tegevusi mida teha Vormsil terveks nädalavahetuseks. See on koht, kus saab ennast muust maailmast korraks “ära lõigata” ning nautida seda kultuurset ning rahulikku õhkkonda, mida Vormsi täiel rinnal pakub.

4. Marimetsa matkarada

Marimetsa matkarada - Läänemaa vaatamisväärsused

Risti lähedal asuv Marimetsa matkarada pakub vaheldust ning looduslikku ilu nii metsa, kui ka rabaga. Edasi-tagasi kulgev 9 km pikkune jalutuskäik saab alguse parklast, kus paiknevad viidad ning infotahvlid suunavad matkasellid rajale.

Rajal esindatud metsasiht, karjamaa, männimets ja raba teevad sellest matka teekonnast ühe põneva ja vaheldusrikka seikluse. Rada on hästi hooldatud ning teelt leiad mõned viidad ja infotahvlid, mis teevad elamuse veelgi põnevamaks. Ühesuunaline rada saab läbi keset raba, kust leiad 7.6 meetrise vaateplatvormi, mitmed rabajärved ning kaunid vaated loodusele.

Läänemaa vaatamisväärsustest on kindlasti Marimetsa ja selle raba üks kaunemaid paiku selles regioonis ning kohustuslik jalutuskäik kõikidele matkahuvilistele.

5. Koluvere loss

Sarnaselt Haapsalu linnusega kuulus see Läänemaa vaatamisväärsus Saare-Lääne piiskopilinnuste hulka. Teatavasti rajati Koluvere linnus praegusele kohale 1238. aastal, mis on oma müüride vahel pakkunud üht värvikat ajalugu.

Tänapäevane ilme pärineb 20. sajandi algusest, kui see peale 1905. aasta põlengut taastati uusgooti stiilis. Peale seda on kasutatud hoonet kasvatusasutusena kui ka hooldekoduna, kuniks see 2005. aastal müüdi eravaldusesse.

Praegu tegutseb selles rikkalikult renoveeritud Koluvere lossis restoran, hotell ja saunakompleks. Ettetellimisel saab suurt lossihoonet rentida ka suuremate ja väiksemate ürituste tarbeks. 

6. Haapsalu promenaad

Haapsalu promenaad - Haapsalu vaatamisväärsused

Haapsalu linna siluetti ilmestab enim ilmselt selle promenaad koos rannajoone, jalutusradade ning lõpetuseks kuulsa Haapsalu kuursaaliga. See on suvitavate külastajate ning kohalike meelispaik, kus ringi jalutades mõnusalt aega veeta.

Promenaad saab alguse suvise kõlaga Aafrika rannast ning mille lõpetab Šokolaadi Promenaad. Mööda rannajoont kulgevat teed avastad linna ainukese linnuvaatlustorni, Kõlakoja, mänguväljaku ning tuntud puitpitsilise kuursaali.

Tsaariaegne kuurortlinna südameks oli just seesama rannapromenaad, mis oli Peterburi kõrgklassi meelispaigaks. Lisaks lemmikute kuursaali ja kõlakojale oli see Läänemaa vaatamisväärsus tuntud ka oma ravimuda poolest.

7. Noarootsi ja Nõva

Noarootsi piirkonda iseloomustavad pikad rannaluited koos laulva liivaga, puutumatu loodus koos männimetsadega ning sood ja järved. See oli piirkond, kus juba alates 13. sajandist seadsid end sisse eestirootslased. 

Noarootsi, mis veel 1770 aastani oli eraldi saar on looduskaunis piirkond Loode-Eesti poolsaarel. Seal asuvad laulva liivaga Nõva, Keibu, Roosta ja Peraküla rannad on ühed tuntumad Läänemaa vaatamisväärsused, mis kutsub inimesi liivarannale jalutama.

Lisaks on see piirkond õnnistanud oma puutumatu looduse poolt. Noarootsi piirkonnast võid leida lausa neli riiklikku kaitseala, mille alla kuuluvad nii rabad, luitemännikud, kui ka sood. Kindlasti tasuks ette võtta ka mõni matkarada ning samuti on see üks parimaid kohti Eestis linnuvaatluseks.

Sammud tuleks seada ka Dirhami poole, kust leiad sadama, kalatööstuse, kui ka kalakohviku. Sadamast pääseb Osmussaarele ning enne minekut tasuks kõhtu täita sealses kohalikus kohvikus.

8. Osmussaar

Osmussaar - Läänemaa vaatamisväärsused

Ligi 480 hektari suurune piklik Eesti väikesaarele saab probleemideta ühe päevaga tiiru peale teha. Sealt Läänemaa vaatamisväärsuse saarelt leiad mitmeid matkaradasid vastavalt enda maitsele: looduse-, taimede-, militaar kui ka linnuhuvilisele.

Osmussaarele pääseb paadiga Dirhami sadamast ning reis 10ne kohalises paadis kestab ligi 20 – 30 minutit. Saarel tegutsevad mitmed giidiga ekskursioonid, kes oma lugude ja matkadega pakuvad külastajatele täie elamamusi. 

Huvitava loona ning legendina olevat seda saart seostatud ka viikingite jumalaga Oden. Esimese variandina on seda saart seostatud skandinaavia mütoloogia kõrgeima jumalaga seal asetseva samanimelise rändrahnu tõttu. Teisalt aga arvatakse, et Oden olevat sinna lausa maetud. 

9. Matsalu rahvuspark

Ligi 500 km² suuruse pindalaga Matsalu rahvuspark on tõeline maiuspala linnuvaatlejatele. Rahvuspark on tähtis peatumispaik veelindudele, kes rändavad Arktika ja Lääne-Euroopa vahel.

Lisaks lindude liigirohkusele leiab sellest looduslikust Läänemaa vaatamisväärsuse alalt Põhja-Euroopa suurima luhala, mitmes vormis niidud ning loopealsed. Loodusega tutvumiseks leiab sealt ka mitmeid matkaradasid nagu näiteks Kiideva-Puise matkaraja. 

Parim koht kuhu minna Läänemaal lindusid vaatlema on Haeska ning selle linnuvaatlustorn. See on kuulus selle poolest, et seal nähti Euroopa rekordina ühes päevas 128 erinevat linnuliiki.

10. Haapsalu raudteejaam

Haapsalu raudteejaam - Läänemaa vaatamisväärsus

Haapsalu raudteejaama ehituse vajadus tekkis perioodil, kui linn oli tuntud kuurortpaigana koos ravimudaga Peterburi kõrgklassi seas. Selle ajendil olevat vene keiser isiklikult toetanud ehitust, mis lõplikult valmis 1904. aastal.

Selle ehituse toel püsis ligi sajandi püsiühendus Tallinna ja Haapsalu vahel, mis tõi suvitajaid linna nii kodumaalt, kui ka mujalt maailmast. Rongiühendus katkes lõpuks 1995 aastal, kuid sellegipoolest pole see oma võlu kaotanud, vaid on pigem seda saanud juurde.

Tänapäeval on see Läänemaa vaatamisväärsus endiselt omal vanal kohal koos ilusa arhitektuurilise visuaaliga, mis siiski sama kasutust ei leia nagu seda oli möödunud sajandil. Nüüd leiab sealt raudtee- ja sidemuuseumi ning selle alla kuulub raudteejaam koos 216 meetri pikkuse perrooniga.

Lõpetuseks

Läänemaa ning Haapsalu on üks tore kant mida külastada, mis viib sind eemale kiirest elutempost loodust täis piirkonda. Tänu oma mitmekesisele ampluaale, mis ulatub kirevast Haapsalust kuni täielikult eraldatuses olevasse Osmussaarele on paik, mille külastamisest tunneb rõõmu iga reisisell.

Vaata lisaks: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts