Saksa lambakoer - Kõik mida peaksid teadma - infoViking
saksa lambakoer

Saksa lambakoer – Kõik mida peaksid teadma

Saksa lambakoer on järjekindlalt ja pidevalt olnud üks  kõige populaarsem koeratõug. Seda ka põhjusega, nimelt on tegu targa, kauni ja kergesti koolitatava koeraga, kes on iseloomult tark, tugev, aktiivne ja ütleme nii, et  talle meeldib alati midagi teha. Seetõttu vajavad nad iga päev rohkelt liikumist, treeningut ja tähelepanu, vastasel juhul muutuvad nad raskesti alluvaks või ülemeelikuks.

Üldiselt inimesed hindavad seda koeratõugu väga, kuna nad on suurepärased karjaloomad, sõbralikud ja äärmiselt abivalmid ja intelligentsed . 

Saksa lambakoera tõu kirjeldus

Välimus ja karvastik

Enda välimuse poolest on tegu ühe lihtsamini äratuntava koeratõuga. Oma tasakaalukuse, mõõdukalt teravate kõrvade ja läbistavate tumedate silmadega Saksa lambakoera tõul on autoriteetsuse ja õilsuse aura.

Peamiselt tunneb nad ära kehakuju järgi. Nimelt on neil tagumised jalad lihaselised ja väiksemad, kui esijalad ning seega moodustub justkui nurga all kehapikkuse.Ta on tugevate lihastega, tiheda karvkattega ja väga hea haistmismeelega koer.

Karvastik ise on vägagi erinevates värvides ja mustrites, sealhulgas must; must ja kreemjas; must ja punane; must ja hõbe; must ja punakaspruun; sinine; hall ja valge. On isegi puhtad mustad Saksa lambakoerad ja valged Saksa lambakoerad. Sageli on neil seljal justkui must “sadul.” 

Koera välimus karvastiku järgi jaotub kaheks: pikakarvaline ja lühikesekarvaline. Nad ajavad palju karva, seega ole valmis selleks, et on vaja kammida ja koristada. Just karvastiku poolelt nõuab pikakarvaline rohkem hoolt kuna vajab kammimist ja hooldamist. Muidugi selleks, et koer näeks kaunist välja. 

saksa lambakoer

Suurus 

Täiskasvanud isane koer on tavaliselt 60-66 cm pikk, täiskasvanud emane koer aga 55–60 cm pikk.

Hinnanguline täissuurus erineb sooti oluliselt. Kaalu järgi kaalub täiskasvanud isane Saksa lambakoer 34- 40 kg. Emane Saksa lambakoer kaalub 24–31 kg. Seega on siin kaaluvahe nii isasel, kui emasel märkimisväärne.

Pea meeles, et need arvud on vaid hinnangulised, et anda aimu, kui suureks võib Saksa lambakoer kasvada. Mõned koerad on erinevate geneetiliste ja keskkonnategurite tõttu nendest numbritest, kas siis väiksemad või suuremad.

Iseloomulikud tõu tunnused

Saksa lambakoer on karjatõug, kes on tuntud oma julguse, lojaalsuse ja valvamisinstinktide poolest. See tõug on suurepärane valvekoer, politseikoer, sõjaväekoer, pimedate juhtkoer ning otsingu- ja päästekoer. Paljude perede jaoks on Saksa lambakoer ka väärtuslik pere lemmikloom.

Saksa lambakoera ajalugu

Saksa lambakoerad on, nagu nende nimigi ütleb, Saksamaalt pärit tõug. Neid arendati 1800. aastate lõpust erinevate karjatõugude ristamise teel. Tõug allutati rangele valikule ja see arenes kiiresti. Ühendkuningriigis on see koer tuntud kui elsassi, kuna sealsed tõu austajad tahtsid pärast I maailmasõda kaitsta koera Saksa-vastaste eest.

Ameerika Ühendriikides said inimesed tuttavaks selle tõuga tänu esimesest maailmasõjast koju naasnud sõduritele. Tõug tõmbas avalikkuse tähelepanu filmistaaride Strongheart ja hiljem Rin Tin Tin tõttu. Teise maailmasõja ajal olid Saksa lambakoerad mõeldud sõjalisteks eesmärkideks. Esimesed juhtkoerad olidki Saksa lambakoerad. Tänapäeval on nad Ameerikas üks populaarsemaid koeri. 

Saksa lambakoer tänapäeva maailmas 

Tänapäeval on see koeratõug jaotunud enda olemuselt kaheks: on tööliini ja näituse tõug. Mõlemal tõul on omad iseärasused. Kuid üldiselt on Saksa lambakoer teenistuskoer tänu sellele, et tegu on väga intelligentse koeratõuga. 

Põhimõtteliselt on Saksa lambakoerad ikkagi aretatud ja koolitatud töötama eelkõige sõjaväe, politsei, piirivalve, pääseteenistuses. Aretusprotsessid ja koolitused on nii intensiivsed, et eesmärk on arendada koera vastupidavust, et tugevdada tema ellujäämisprotsenti ja valutaluvust.

Teisest küljest kasvatatakse näituse liinidel Saksa lambakoeri peamiselt selleks, et aretada hästi struktureeritud ja hea välimusega tõug. Need liinid on tegelikult mõeldud koerte näitusteks ja loomulikult koduseks lemmikloomaks.

saksa lambakoer

Iseloom

Saksa lambakoerad on karjakoertena aretatud intelligentsuse ja iseseisva mõtlemise eesmärgil, nii et nad kipuvad olema uudishimulikud õppijad ja neile meeldib olla kasulik. 

Oma uudishimu ja ettevaatlikkuse tõttu on Saksa lambakoerad suurepärased valvekoerad (kuid võivad olla liiga kaitsvad, kui nad pole hästi sotsialiseerunud seega on oluline juba väikesest peale harjutada neid inimestega läbi saama).

Samuti on ta väga intelligentne ja koolitatav tõug. Seda koera saab õpetada tegema peaaegu kõike, alates kurdi hoiatamisest kuni uksekella helinani kuni laviiniohvri välja nuusutamiseni. 

Liikumine

Üks asi, milles nad head ei ole, on pikka aega üksi olemine. Ilma vajaliku kaaslaseta – samuti trennita ning ka võimaluseta oma intelligents tööle panna – hakkab neil igavaks ja nad muutuvad suhteliselt pettunuks. 

Nad on väga aktiivsed ja neil on vaja tegevust. Kui sulle ei meeldi liikuda ja sa ei ole valmis enda energiat temale pühendama, siis ei ole sul mõtet ka seda tõugu võtta.

Saksa lambakoer, kes on ei saa piisavalt liikumist  ja keda pere ignoreerib, väljendab tõenäoliselt oma energiat viisil, mis perele ei meeldi, näiteks haukudes, närides või mingi teoga hakkama saades.

saksa lambakoer

Treenimine

Kindlasti oled filmades näinud, kuidas see koeratõug on väga intelligentne ja suudab teha võimatut. Ta on tuntud oma treenitavuse poolest. Paljud Saksa lambakoerad teevad oma suure õppimishimuga erakordseid saavutusi ja tegusid. Nad on head teenistuskoerad ja saavad hästi hakkama ka muudes tööülesannetes, nagu juhtkoerana. 

Iga Saksa lambakoer ei pruugi olla ametlik töökoer, kuid nad naudivad siiski nõudlikke ülesandeid. Ja kuna need koerad armastavad õppida, tahaksid nad õppida veidi rohke kui lihtsalt põhikäsklusi. Treeningväljakutsed muudavad nad enesekindlamaks ja aitavad neil tunda ennast pere tõeliselt olulise liikmena. Lisaks annavad treeningud võimaluse muuta tema käitumine positiivsemaks.

Tervis

Saksa lambakoerad on üldiselt hea tervisega, kuid nagu kõikide tõugudega on ka neil teatud terviseprobleemid. See nüüd ei tähenda seda, et kõik koerad peaksid nendesse haigusesse haigestuma. Kuid selle tõu võtmisel on oluline neist teadlik olla.  

Aga näiteks liigesehaiguste lahendamiseks ja ennetamiseks räägi oma veterinaararstiga luu- ja lihaskonna tervisele mõeldud toidulisanditest. Peamised haigused, mis neil on:

1) Puusaliigese düsplaasia –  puusaliigese düsplaasia on pärilik seisund, mille korral reieluu ei sobitu tihedalt puusaliigese vaagnapõhja. Mõnel koeral on valu ja probleem ühel jalal mõnel mõlemal tagumisel jalal. Koera vananedes võib areneda artriit. 

2) Mao laienemine – see on eluohtlik seisund, mis mõjutab suuri, sügava rinnaga koeri. Eriti kui neile antakse üks suur eine päevas, nad söövad kiiresti, joovad pärast söömist suures koguses vett ja pärast seda on koheselt väga aktiivsed. Puhitus tekib siis, kui kõht on gaasi või õhuga paisunud ja seejärel väänatakse.

3) Küünarliigese düsplaasia – küünarliigese düsplaasia on veel üks terviseprobleem, mis tavaliselt mõjutab nii saksa lambakoera, kui ka mitmeid teisi suuri ja hiiglaslikke tõugu koeri.

küünarliigese düsplaasia viitab küünarliigese ebanormaalsele arengule. Kuigi noorele koerale ei pruugi see probleeme tekitada, siis aja jooksul asi süveneb, põhjustades selliseid sümptomeid nagu lonkamine, valu ja liigese liikuvuse vähenemine.

4) Degeneratiivne müelopaatia – järgmine Saksa lambakoerte tavaliseks terviseprobleemide loendis on seisund, mida nimetatakse degeneratiivseks müelopaatiaks. See laastav ja kurnav haigus mõjutab seljaaju ja avaldub tavaliselt 8–14-aastastel koertel.

saksa lambakoer

Toitumine

Saksa lambakoera üleüldine toitumine tuleks koostada vastavalt tema kasvule ja suurusele. Kõige mõistlikum oleks konsulteerida oma veterinaararsti või professionaalse toitumisspetsialistiga, et saada nõu söötmise ja õigete portsjonite suuruse kohta. Nende toitumisvajadused muutuvad, kui nad kasvavad kutsikaeast täiskasvanueani ja vanemas eas. Püsi nende toitumise vajadustega kursis.

Kutsika toit peab olema hoolikalt läbimõeldud. Nelja kuni seitsme kuu vanused kutsikad kasvavad väga kiiresti, mistõttu on nad vastuvõtlikud erinevatele luuhaigustele. 

Saksa lambakoera ületoitmine või vastupidiselt alatoitmine võib põhjustada liigeseprobleeme. 

Hooldamine

Tema karvastik vajab regulaarset hooldust, vähemalt 3-4 korda nädalas.

Talvekuudel on vaja hoolitseda ja regulaarselt kontrollida käpaaluseid, kui sinna on kogunenud lumi ja jää, siis tuleks see varvaste vahelt ja karvade küljest eemaldada. Kui sinna jääb niiskust võib see tekitada põletikku. Nahaärritust võib tekitada ka talvisel ajal soola- liiva segud.

Kuhu perre sobib?

Erinevad koeratõud on erineva iseloomu, välimusega ja sobivusega. Saksa lambakoer võib tunduda teleekraanilt vaadatuna armas ja hästi kuulekas ning tark. Kuid see nõuab head kasvatamist ja treenimist.

Esimese asjana tasub vaadata enda elustiili, eluruumide suurust ja aia suurust. Ta vajab ja tahab liikumist, kuna tegu on väga energeetilise koeratõuga. Kui elad korteris ja ruumi on vähe, siis ei ole see koeratõug just parim variant. 

Lisaks küsi endalt, kas sa oled valmis pühendama enda aega mängimisele sportimisele ja treenimisele. Kuna ta vajab tähelepanu ning treenimine on oluline. Kui seda aega sul ei ole, siis see koeratõug ei ole kahjuks jällegi sinule.

saksa lambakoer

Millelel mõelda, enne saksa lamba koera võtmist

1) Nad on väga energeetilised ning nõuavad tähelepanu – see koeratõug on aretatud tööks ja füüsiliseks tegevuseks. Seetõttu on neil ka lihaseline keha ja palju energiat. Sa pead leidma iga päeva aega, et tegeleda enda koeraga.

2) Ta nõuab jooksmiseks ja mängimiseks suhteliselt avarat kodu ja suurt õue – kui elad maakohas, siis vaata enda maa-ala üle, et kuidas saaks seda võimalikuks suureks ja avaraks muuta, et koeral oleks ruumi liikumiseks. 

3) Tõupuhtad saksa lambakoerad aretajatelt võivad olla kulukad – Kui küsida kui palju maksab saksa lambakoer, siis vastus on, et kvaliteetselt kasvatajalt palju. Ühe kutsika hind võib jääda  500–3000 euro vahele. Õige kasvataja ja aretaja leidmine on ülioluline.

4) Isegi tõupuhtad saksa lambakoerad ei ole nii terved kui teised tõud ja vajavad täiendavat hoolt – üldiselt on nad terved, kuid nad pole ka nii terved, kui mõned teised koeratõud.

5) Saksa lambakoerte eest hoolitsemine võib olla kulukas – regulaarsed loomaarsti visiidid, suur treeningvajadus ja ruumivajadus teevad temast suhteliselt kalli koera, kelle eest tuleb hoolitseda ka rahaliselt.

6) Nad on väga targad ja see tähendab, et  nad vajavad palju vaimset tegevust – targa koeraga on tore mängida ja treenida, kuid kui sa ei anna talle piisavalt vaimset tegevust, võib koer väga kergesti tüdineda ja hakata pahandust tegema. Õige kasvatamine on võtmetähtsusega.

7) Teda saab õpetada tegema paljusid asju, kuid algajatel koeraomanikel pole see koeratõug just kõige lihtsam valik – kui küsida erinevatelt inimestelt, kas tema koolitamine on lihtne, saab erinevaid vastuseid. Põhjus on selles, et koolitamine ja selle efektiivsus sõltub suurest omanikust.  

8) Ajavad palju karva – kui sa oled kuulnud vastupidist, siis see on müüt. Nad ajavad palju karva ja sellega tuleb arvestada.

9) Saksa lambakoera eluiga on 7-10 aastat – suuremad koerad koormavad oma keha rohkem ja ei ela lihtsalt nii kaua, hoolimata sellest, kui hästi nende eest hoolitsetakse.

Kokkuvõte

Kui oled mõelnud endale Saksa lambakoera võtta, siis see on võib olla üks põnevamaid, huvitavamaid ja ka parimaid otsuseid. Kuid koer on pereliige ning see tähendab, et sellega tuleb vastutus. Mida rohkem oled kursis selle koeratõu iseärasustega ning nõudmistega, seda parem on nii koeral, kui ka sinul. 

Jäta meelde, et sina oled koera jaoks terve elu ning ainult sina saad talle anda parimad aastad, seega ära tee rutakat otsust koera võttes.

Ettevõtted | Muu


Related Posts