Kui pikk on kassi eluiga? - infoViking
Kassi eluiga

Kodukasse on maailmas enam kui 600 miljonit.  Tavaline kodukass ehk Felis catus kuulub kaslaste sugukonna kassi perekonda. Seetõttu on ka kodukassi näol tegemist väikese kiskjaga.

Ja tõsi ta on, et kodukiisud on sarnaselt teistele kaslastele hingelt siiski pisut metsikud.  Arvatakse et kodukasside jahisaagiks langeb miljardeid loomi aastas ning tänu kiisude suurele jahiinstinktile on välja surnud vähemalt 33 loomaliiki. Seda on päris palju.

Tegelikult pole ju kiisud ainult kurjad ja verejanulised  vaid nad on ühtlasi ka meie imearmsad lemmikloomad. Loomulikult me kõik soovime, et meie lemmikud oleksid meie kõrval võimalikult pikka aega.

Paraku kord juba on nii, et kassi eluiga on inimese omast oluliselt lühem. Seega tasub teha kõik mis meie võimuses, et kassi eluiga oleks võimalikult pikk ja õnnelik.

Kui vanaks elavad kassid?

Kassi eluiga 1

Tavaliselt on kassi keskmine eluiga 15- 20 aastat. Lemmikloom on vastutus ning liiga kergekäeliselt ei tohiks omale ühtegi looma koju tuua. Seda enam et kassi eluiga on päris pikk ja te peate üheskoos hakkama saama nii heas kui halvas. Kui soovite aga teada saada kui pikk on kassi eluiga inimese aastates, tasub pilk pöörata allolevasse tabelisse:

Kassi eluaastadKassi vanus inimese aastates
4 kuud2-3 aastat
6 kuud12 aastat
12 kuud15 aastat
14 kuud18 aastat
2 aastat24 aastat
3 aastat28 aastat
4 aastat32 aastat
5 aastat36 aastat
6 aastat40 aastat
7 aastat44 aastat
8 aastat48 aastat
9 aastat52 aastat
10 aastat56 aastat
11 aastat60 aastat
12 aastat64 aastat
13 aastat68  aastat
14 aastat72 aastat
15 aastat76 aastat
16 aastat80 aastat
17 aastat84 aastat
18 aastat88 aastat
19 aastat92 aastat
20 aastat96 aastat

Millest sõltub kassi eluiga?

Kassi eluiga 2

Kassi eluiga sõltub mitmest tegurist. Esiteks mängib väga olulist rolli kassitõug. Teatud kassitõud elavad teistest kauem. Üheks selliseks kassitõuks on siiami kass. Keskmise siiami kassi eluiga on 13-14 aastat, kuid ei ole ka ennekuulmatu, kui kiisu elab üle 20 aasta vanaks.

Küll aga tuleb tõukasside puhul valmis olla selleks, et mõnel kassitõul esineb terviseprobleeme, mis võivad omakorda kassi eluiga oluliselt lühendada. Seetõttu tuleb alati lemmikul silm peal hoida ning kui märkate, et kass käitub imelikult, tuleb lemmikloom viia loomaarsti juurde kontrolli.

Ka keskkond mõjutab otseselt kassi eluiga

Teine faktor, mis kassi eluiga otseselt mõjutab on keskkond.  Ei ole saladus, et toas elava kodukassi eluiga on oluliselt pikem, kui ilma peremeheta liigikaaslasel. Põhjuseid selleks ei tule kaugelt otsida. Nimelt on toas loomal ohutum. 

Paljud õuekiisud lõpetavad oma maise teekonna kahjuks autorataste all või ründavad neid metsloomad. Ka suured koerad võivad kassi jaoks ohtlikud olla, kui kiisul pole põgenemisteed. Rääkimata erinevatest haigustest mis õues ringi hiilivad.

Isaste kasside puhul on suureks ohuks ka nende enda liigikaaslased, ehk teised isased kassid. Meessoost kasside eluiga kipub olema lühem, sest pulmamängud võivad teinekord saada saatuslikuks.

Tubane elu on looma jaoks aga ohutum, mis tõstab oluliselt kassi eluiga. Olemas on vajaminev toit, vesi, tualett ning pehme ase kus magada. Rääkimata peremehe hellitavatest paidest ja musidest. Küll aga kipuvad toakiisud paksuks minema, sest liikumist jääb nende jaoks väheks.

Mida teha, et kassi eluiga pikendada?

Kassi eluiga 3

Kuigi me seda väga sooviksime, siis miski pole siin maailmas igavene. Kuidas aga teha nii, et lemmiku aeg koos meiega oleks võimalikult pikk? Fakt on see, et kõige kauem elavad tubased kassid. Et tubaste kasside eluiga võimalikult pikk ja täisväärtuslik oleks, vajavad loomad nii vaimset kui füüsilist treeningut.

Üks võimalus on käia koos kiisuga õues jalutamas. Müügil on erinevad kassidele mõeldud jalutusrihmad. Loomulikult on kõige targem kassi rihmaga harjutada juba päris pisikesest peale, kuid üldiselt lepivad kiisud rihmadega üllatavalt hästi. 

Kui teie kass pole aga harjunud õues jalutamas käima, tuleks koju soetada erinevaid aju stimuleerivaid lelusid. Ikka selleks et tubane tiiger püsiks füüsiliselt heas vormis  ja et ka tema vaim oleks virk. Erinevad mänguasjad, kuhu sisse saab maiust peita või näiteks laserid, mille kiirt saab mööda korterit taga ajada on kasside seas kõrgelt hinnatud.

Vananeva kassi hooldus ja elulõpu mugavaks muutmine

Me kõik saame vanaks ja ega kassidki sellest pääse, olgugi et neil pidavat koguni 9 elu olema. Seeniorieas kass pole enam nii terava pilguga, ta ei jaksa palju liikuda ning ka tema karv ei ole enam nii ilus ja kohev.

Kõrges eas kassiga on väga oluline külastada regulaarselt loomaarsti, et kontrollida kassi tervist. Kui märkate, et kiisul esineb hingetust, ta hakkab väga omaette hoidma, liigub v vähe ja muutub toidu suhtes väga valivaks on kindlasti õige aeg, et loomaarstiga nõu pidada.

Vana kassi eluiga sõltub väga palju ka õigest toitumisest. Kindlasti tasub soetada spetsiaalselt seenioridele mõeldud kuivtoitu ja konserve.  Kõige õigema menüü saate paika panna üheskoos veterinaariga, kes annab nõu, et missugune kassitoit just teie vanaproua või vanahärra jaoks parim on.

Ja loomulikult laske oma kiisul palju puhata ning olge lihtsalt tema jaoks olemas-  täpselt nii nagu tema on teie jaoks kõik need aastad truult olemas olnud. Pikka iga!

Ettevõtted | Muu


Related Posts