Kevadised aiatööd ootavad tegemist- 11 tööd millega algust teha
Kevadised aiatööd

Kevadised aiatööd ootavad tegemist- 11 tööd millega algust teha

Esimene soe päikesekiir, tilkuvad räästad ja tasapisi sulav lumi- need on märgid, mis annavad meile teada sellest, et peagi on kätte jõudmas kevad. Üks õige aiahoolik aga teab, et varakevad on just õige aeg, et teha ettevalmistusi saabuvaks suveks. Esimesed varakevadised aiatööd juba ootavad tegemist!

Missugustest kevadistest aiatöödest tasub alustada?

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Kui esimese hooga õue astuda, siis tundub, et nii varakevadel nagu polegi õues suurt midagi teha. Loodus alles magab. Tegelikult on aga kevadiste aiatööde tööpõld lai. Alustame algusest!

1. Viljapuude lõikamine

Kevadised aiatood 1

Just viljapuude lõikamine on kõige olulisem kevadine aiatöö, sest puud tuleb lõigata võimalikult vara, enne kui pungad jõuavad puhkeda. Oluline on jälgida ka seda, et puu lõikehaav liiga suur ei oleks, sest kevad on aeg kui puudel hakkab mahl jooksma ning siis ei parane haavad nii kiiresti ja puud võivad haigestuda seenhaigustesse. 

Õige aeg puude lõikamiseks on pärast suuri külmasid, kui õhutemperatuur püsib 0 kraadi juures.  Viljapuid lõigatakse tavaliselt pungade puhkemise järjekorras, mis on järgmine: kirsipuud, ploomipuud, pirnipuud ja viimaseks jäetakse õunapuud.

2. Kasvuhoone korrastamine

Teine väga oluline kevadine aiatöö on kasvuhoone korrastamine. Vaadake kasvumaja kriitilise pilguga üle, et kõik algavaks hooajaks valmis oleks. Tehke kasvuhoones suurpuhastus- peske rohelise seebi lahusega puhtaks seinad ja laed. 

Väga hea on teha seda kas mikrofiiberlapi või pehme harjakese abil. Pange ära üleliigne sodi ning vaadake üle ka peenrad. Äkki vajab muld parandamist? Kui teil eelmisel hooajal oli probleeme kahjuritega, tasub varakevadel kindlasti ära teha ka kahjuritõrje

3. Lehtede ja sodi riisumine

Number kolm ja ehk ka kõige tüütum kevadine aiatöö on sodi ja lehtede riisumine. Kui teil on suurem hoov siis saab lehtedest hõlpsalt lahti muruniiduki ja lehekoristaja abiga. Väiksemas hoovis aitavad siiski vaid reha ja tugevad käed. 

Samas on ka majapidamisi, kes rehitsemisest suurt ei hooli ning kevadel sõidetakse lihtsalt multšiva muruniidukiga vanadest lehtedest üle ja probleem ongi lahendatud. Küll aga tasub siiski kasvõi teravate pilguga koduõu üle käia ja ära korjata erinevad kivikesed ja muu sodi, mis muruniidukit ära rikkuda võivad.

4. Esimesed varajased istutustööd

Kevadised aiatood 2

Üheks paljude lemmikuks kevadiseks aiatööks on kindlasti erinevad istutustööd. Saab ju üle pika aja näpud taas mulda panna ning oodata õhinaga uute taimede kasvamist. Just kevad on parim aeg, et istutada erinevaid puid ja põõsaid. Ka heki istutamine on mõistlik varakevadel ette võtta

5. Aiatööriistade korrastamine

See kevadine aiatöö kipub kõige enam just meessoost aednike lemmik olema. Saab ju kõik ´´rasketehnika´´ kuuri alt ja garaažist välja ajada ning natukene nokitseda. Ka muruniiduki hooldus on mõistlik ära teha nii varakult kui võimalik, sest mida pikem on päev ja soojemalt paistab päike, seda suurem on tõenäosus, et muruniiduk hakkab varsti aias ringi vurama.

6. Heki pügamine

Kevadised aiatood 3

Hekkide pügamiseks on enam-vähem kaks sobivat aega, varakevadel enne hekitaimede kasvu algust ja suvel juulis-augustis. See töö ise aga kuulub taaskord kategooriasse ´´üks tüütumaid kevadisi aiatöid´´.  Kindlasti ei pea tänapäeval aga hekki pügama hekikääride abil vaid müügil on erinevad elektri- ja akutööriistad, mis teevad suure töö ära võimalikult mugavalt ja kiirelt.

7. Peenarde korrastamine ja multšimine

Millal siis veel, kui mitte kevadel on kõige parem aeg vaadata üle lillepeenrad. Ehk vajab midagi pisut korrastamist ja värskendamist. Peenardes nokitsemine ja rohimine on mõnus kevadine aiatöö, eriti kui lillepeenrad asuvad päikese poole. Nii te kohe tunnete, kuidas päike annab juba piisavalt sooja. 

Ei ole enam kaugel aeg et saaksite juba jope seljast heita, istuda päevitustoolile ning nautida oma aia õiteilu.  Ka multšida ning multši värskendada on kevadel ideaalne, sest siis ei takista õitsevad taimed ja nende lehed teil igale poole ligi pääsemast. Multšida tasub peenraid just seetõttu, et siis on teil peaaegu hooldusvabad peenrad.

8. Taimede ettekasvatamine

See ilmselt on kõige oodatuim kevadine aiatöö, kuigi tegemist on siiski pigem tubase tööga. Varuge valmis seemned ja uurige erinevate taimede seemnete külvamise aja kohta. Varakult saab mulda pista nii paprika kui tšilli seemned. Ka kuumaasikaid tuleb külvata just varakevadel, et nad samal aastal teile ka uhkelt saaki annaks. 

Samuti vajab varast ettekülvi oma pikema kasvatusaja tõttu nii begoonia, päsmaslill, lobeelia ja petuunia. Kui teil on kasvuhoone ja see on juba kevadiste aiatööde käigus korda seatud on õige aeg panna sinna kasvama lehtsalat ja redis. Ka varajane porgand on kahtlemata hea mõte, sest magusad porgandid on lastele parimad tervislikud snäkid.

9. Muru niitmine

Kevadised aiatood 4

Üks kõige tähtsam kevadine aiatöö on muru niitmine. Peale pikka talve esimest korda muru niita on päris vahva. Järgmistel kordadel kipub see juba tüütuks kohustuseks muutuma, sest kevadisest aiatööst kasvab välja suvine aiatöö. Ja kui vähegi võimalik ning ka teie aed seda võimaldab, tasub koju niitma tuua robotniiduk. See on ost, mis tasub end ära.

10. Kraavide puhastamine

Kraave tasub puhastada sodist, et üleliigne vesi et liigne vesi saaks hoovist ära voolata. Küll aga tasub teada, et just kraavid on need kohad, kuhu koguneb väga palju puulehti ja oksi, see omakorda võib takistada aga vee voolamist kraavidesse. Kevadise aiatöö pähe kraave puhastada on väga mõistlik, sest taimestik veel ei voha ning kraavidele on oluliselt lihtsam ligi pääseda.

11. Vajalikud kevadised väetamised

Kõik aianduse gurud aga teavad, et kevadel, kasvuperioodi alguses, vajab taim toiteelemente kõige rohkem. Seega tasub poest koju tuua vajalikud kevadväetised, et taimekesed saaksid õigeaegselt turgutust. Ja loomulikult, kui teil on käepärast kompostimulda ja hobusesõnnikut, tasub see kõik väärtuslik mulla sisse segada.

On õige aeg, et sammud õue seada!

Nüüd  aga piiluge aknast välja, tõmmake jalga soe säärik ja pange vaim valmis- päike paistab juba kõrgelt!  On õige aeg õuepoole astuda, sest erinevad kevadised aiatööd ja mitmed haljastustööd ootavad tegemist! 

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts