Muru niitmine - infoViking
Muru niitmine

Muru niitmine

Igas majapidamises või eramus katab muru kõige suurema osa pinnasest. Hoolitsetud ja niidetud muru jätab endast väga elegantse esmamulje ning tõstab kõvasti kinnisvara väärtust. 

Tihti juhtub see, et muru kasvab üle, kui niitma hakatakse, tehakse tööd kiiruga ja tulemus jääb inetu. Mis juhtub edasi? Muru kasvab jälle üle ning sama protsess kordub uuesti. Lisaks võtab suuremate platside niitmine ilma õige tehnika omamisega meeletult aega. 

Miks tuleb muru niita?

Muru niitmine

Muru niitmine on tegelikult muru kvaliteetse arengu juures kõige olulisem töö. Uue muru niitmine seda enamgi veel olulisem, sest see aitab murul kasvada tugevaks ja tihedaks. Regulaarne niitmine tugevndab muru juurestiku süsteemi ning muudab muru väga vastupidavaks. 

Lisaks näeb ülekasvanud muru väga inetu välja ning me keegi ei soovi, et meie tagahoov meenutaks karjamaad. Peale selle on ülekasvanud muru niitmine kõvasti rohkem ressurssi nõudev, kuna ilusa platsi saamiseks tuleb ühest kohast mitu korda üle käia. 

Kui tihedalt tuleb muru niita?

Nagu ise näinud oled, vurab mingites majapidamistes pidevalt robot mõõda muru ringi ning võid leida ka diskusioone, kus väidetakse, et traktoriga on kehvem kui robotiga. Kui nüüd üdini aus olla, jõuab kogu teema siiski mugavuse juurde.

Regulaarsemalt muru niitmist tuleks alustada tegelikult alles mai teises pooles. Pealegi tuleks enne esimest niitmist murul lasta kasvada pikemaks kui muidu. Läbi sellise tegevuse aitad sa murul talveunest üles ärgata, mis aitab tal jõudu koguda.  

Niitmis tsüklit tuleks suve jõudmisel aina tihendada ning regulaarne on niita vähemalt ühe korra nädalas. Kui on põud siis niida vähem, sest vastasel juhul teeb päike murule üks null. Viimane muru niitmine tuleks teha vastavalt tundele, ehk enne talve, kui ilmad liiga külmaks lähevad. 

Muru niitmise kõrgus

Muru niitmine

Nagu ennem sai korra mainitud, on muru optimaalne kõrgus 5 sentimeetrit. Arvestama, peaks ka sellega, et muru ei tohiks niita kindlasti lühemaks kui 3 sentimeetrit. Nagu ikka, siis, niitmisel kehtib põhireegel milleks on, et niita ei tohi rohkem kui ⅓ tervest varre pikkusest. Kui niita rohkem, siis peatub areng. 

Ehk kui arvestada, et 5 sentimeetrit on optimaalne kõrgus ning iga kord tuleks eemaldada taimest kolmandik, tähendab see seda, et muru peaks niitma, kui ta on 7-8 sentimeetri vahel. Niites madalamalt, tuleb muru rohkem kasta ja väetada. 

Muru peenestamine ja õhutamine

Muru niitmine

Peenestamine – see tähendab seda, et juba ära niidetud muru langeb maha kuhu ta võib esmapilgul jätta sellise tumerohelise kuhja. Kui nüüd uuesti sellest kuhjast masinaga üle sõita, peenestatakse niitmise jäljed. 

Seda nimetatakse teisisõnu multsimiseks, sest see annab murule juurde väetist. See on kasulik, sest erinevad uuringud on tõestanud, et peenestatud muru annab murule kuni 50% vajalikest toitainetest. 

Õhutamine – õhutamine on üks tähtsamaid tegevusi kogu muru rajamise juures üldse. Kui alal on palju liikumist ning pinnas muutub tihedaks, siis see omakorda mõjutab pinnase hapniku taset. 

Õhutamist saab teostada nii tavalise reha või hargiga, või siis vajadusel spetsiaalse masinaga, mis teeb töö ära kõvasti kiiremini. 

Muru tihedus

Muru tihedus sõltub peale rajamist eelkõige niitmise intensiivsusest, kuid tegelikult on seal ka teisi faktoreid mis mängivad rolli. Tegelikult sõltub muru tihedus sordisegust ning sellest millised komponendid on segus esindatud. 

Kui muru seeme koosneb lihtsalt aasnurmikast, siis see on küll meie kliimale üks parimaid sorte, kuid sellel sordil puudub igasugune tihedust iseloomustav omadus. Tihedus sõltub eelkõige punasest aruheinast, mis on omavahel segatud lamba aruheinaga. 

Mida rohkem on neid kahte sorti murusegus esindatud, seda tihedam ja vastupidavam muruvaip tekib. Lisaks peab selline plats paremini vastu ka põuale. Nende kahe sordi miinus on ainult see, et nad ei talu nii palju tallamist ning sellepärast peabki olema murusegu väga mitmekülgne. 

Muru tervis

Tervisliku muru algus hakkab eelkõige niitmisest, hooldusest ja erinevatest ettevalmistus töödest. Enne, kui muru üldse rajama hakkad, tuleb rajatav plats korralikult ette valmistada. Eemaldada kõik võimalikud umbrohud, kivid ja muu sodi, mis võiksid platsi rajamist ja arengut takistada. 

Kui taimed on külvatud, tuleb neid pidevalt hooldada, mis esmalt on pigem kastmise näol ja  mis muutub järk järgult muru niitmiseks. Kui muru juba kasvab edukalt, siis edasine tervis sõltub niitmise tihedusest, kas muru saab piisavalt vett või mitte ning mulla hapniku sisaldusest. Kui muru ei saa piisavalt vett ja pinnas on hapniku vaene hakkab muru surema. 

Muru niitmine

Mida jäglida muru niites

Esimese asjana peaks jälgima niitmis kõrgust, ehk muru ei tohi jääda madalam, kui 3 cm. Ühtlasi, ei pruugi enam olla sügisel muru kasv nii kiire, ehk sellest tulenevalt tuleks niitmis intervalli vähendada. Sügisene aeg toob kaasa palju niiskust ning kindlasti ei tohiks muru niita vihmaga. Vihmaga ei tohiks niita isegi suvel. 

Sellisel juhul käib tera lihtsalt murust üle ning ei lõika, vaid pigem rebib. Sama efekt tekib siis, kui niiduki tera on nüri. Terav tera võtab muru sirgelt, kuid nüri hakkab rebima ning jätab väga halva tulemuse. 

Tera teravust tuleks kontrollida ideaalis peale viite niitmist, kuid enamasti tehakse seda heal juhul korra aastas. Tera teeb nüriks igasugused liivaterad ja muu sodi ning nüri tera saamiseks, ei pea sõitma teraga kuhugi sisse. 

Muruniitmise nipid

Esimese asjana kordame üle, et muru ei tohi niita kunagi kui ta on märg, sest peale rebimise võivad niimoodi levida muru seas  erinevad haigused. Niitmisel tuleb mängu ka õige tehnika kasutus. Ehk igal niitmise korral tuleks oma niitmisuunda muuta. 

Niimoodi väldid rööbaste tegemist. Lisaks tuleb teritada tera ning veenduda, et tera oleks ka päriselt sile ja terav. Sellisel juhul on kvaliteet kõvasti parem ja töö efektiivsem. 

Muruniitmis teenuse hind

Muru niitmine

Muruniitmis teenust on igati kasulik sisse tellida, sest suuremate platside puhul võib see võtta ligi pool kuni terve päev. Ning nagu me kõik teame, siis aeg on inimesele kõige väärtuslikum ning miks peaks keegi soovima oma nädalavahetust veeta traktoriga ringi sõitmise peale, kui saaks aega veeta perega. 

Millest hinnakiri oleneb?

Niitmise hind oleneb suuresti kahest asjast ning nendeks on kasutatav tehnika, kui ka platsi suurus. Ehk kui plats on suur, siis ilmselgelt läheb selle tegemisega kauem aega mis tähendab endast kõrgemat hinda. Lisaks mõjutab hinda ka tellitav tehnika. Tihti on traktoriga niitmine odavam kui käsiniidukiga. 

Mida jäglida?

Soovitatav on eelnevalt eksperdiga üle rääkida millist tehnikat on kõige mõistlikum kasutada, sest näiteks suure traktoriga kitsastesse kohtadesse nikerdama minna ei ole mõistlik, ning samamoodi ka vastupidi. Kui valid õige tehnika, saab töö tehtud palju kiiremini ja lõpp kvaliteet on kõvasti parem ja klient jääb tööga kindlasti rahule.