Haljastustööd - Parim kvaliteet ühest kohast - infoViking
haljastustööd

Haljastustööd

Miski ei ole tasuvam kui näha vaeva iseenda kodu välimuse jaoks. Koduhoov on koht, mis pakub võimalust nautida aia ilu ning nautida rahu ja vaikust. Selleks, et aed näeks aastaringselt kaunis ja hooldatud välja on vaja sellega ka tööd teha.

Haljastustööd koduhoovis hõlmavad endast nii muruniitmist, õhutamist, heki pügamist, lehtede ja prahi koristust, võsalõikust, väetamist ja palju muud. Kas soovid teha seda kõike ise või tahad nautida nädalavahetust ning lasta sellele tegeleda haljatajatel?

Selleks oleme lisanud siia nimekirja erinevatest haljastajatest, kes pakuvad sulle võimaluse puhata. Nimekiri on kokku pandud parimatest haljastusteenuste võimalustest Eestist seda nii hinna ja kvaliteedi suhte pealt. Vaata ja uuri ning vali endale meelpäraseim!

Mis on haljastustööd ja miks need vajalikud on?

hajastustööd

Haljastustööd hõlmavad endast väga laia sektorit, mis sisaldab endast väga palju erinevaid töid. Kokkuvõtvalt võib öelda, et haljastustööd aitavad luua erinevaid looduslikke dekoratiiv lahendusi, millel on ka praktiline eesmärk.

Haljastustööde hinnakiri sõltub tavaliselt täielikult teenust pakkuvast ettevõttest. Õnneks on Eestis väga palju erinevaid ettevõtteid kelle vahel valida ning tegelikult leiab haljastusmeistrid igast eesti piirkonnast nagu näiteks Tallinnas, Tartust, Pärnust või isegi Valgast. 

Haljastustööd on vajalikud enamasti selleks, et koduhoov hoida elegantne ja ilus. Võimalik on luua erinevaid lahendusi, mis on väga praktilised nagu näiteks peenrad, muru rajamine või hoopis heki lõikamine. Samas on võimalus rajada erinevaid dekoratiivseid elemente nagu kiviktaimla.

Üldjoontes teenivad kõik tööd ühte eesmärki ning annavad sinu majapidamisele või kinnisvarale väärtust ning hoiavad üldist pilti elegantsena ja korras. 

Millised haljastustööd on olemas?

Viskame nüüd pilgu peale erinevatele haljastustöödele, mis pakuvad väärtust ja lahendusi, mis tasuvad ennast pikas perspektiivis mitmekordselt ära. Erinevad eksperdid on spetsialiseerunud erinevatele töödele ning pakuvad teenust nii harjumaal, kui ka mujal piirkondades üle terve Eesti. 

hajastustööd

Muru hooldus

Hooldatud muru on igas kohas väga oluline olenemata muruplatsi asukohast. Hoolitsetud muru jätab kinnisvarast elegantse ja hoolitsetud mulje. Muru hooldus võib muutuda väga tüütuks ning seda eriti suuremate platside puhul. 

Muru hoolduse alla ei käi ainult muru niitmine. See hõlmab endast veel muru väetamist ja õhutamist. Lisaks saab murule lisada ja paigaldada erinevaid kastmissüsteeme, mis hoiavad muru värskena isegi kõige kuumematel ja kuivematel suvepäevadel. 

Taimede ja puude istutamine

Erinevad taimed ja puud lisavad rahulikku meeleolu ja rohelust. Lisaks on võimalik nendega olla mänguline ja kombineerida ja luua hoovi varjulisemaid alasid. Peale varjude, pakuvad viljapuud veel vilju, mida on igati mõnus suviti koduhoovis vaikselt näksida. 

Taimi ja puid saab istutada ka ainult dekoratiiv eesmärgil ning vajadusel ka oma silma järgi pidevalt kärpida, et hoida taimed täpselt nii suured kui vaja. Enne istutamist tuleks ennast kurssi viia taime eripäradega ning vastavalt sellele, teha ettevalmistavad istutus protseduurid. 

Heade kasvutingimuste loomine on väga oluline, sest ainult nii saab kasvada näiteks tugev ja elujõuline puu. Taimel peab olema piisavalt ruumi, kui ka päikesevalgust. 

Kaeve – ja mullatööd

Kaeve ja mullatööd on tegelikult peaaegu kõikide asjade alus. Tegu on erinevate ettevalmistustöödega, mis on vajalikud teatud asjade rajamiseks. Kaevetööd on vajalikud erinevate teede ja platside ehitamisel, kus tuleb aluspinnas korralikud ette valmistada. 

Selliste tööde puhul on päris kindlasti mõistlik kutsuda appi oma ala ekspert, sest neil on vajalik tehnika, kui ka teadmised, mis aitavad tööde protsessi kiirelt ja efektiivselt läbi viia. Veel teostatakse kaevetöid näiteks erinevate kraavide vedamisel ja aukude kaevamisel. 

Veesilmade ja tiikide rajamine

Veesilmade ja tiigi rajamine toimub puhtalt dekoratiiv eesmärgil. Sellised lahendused loovad silmailu, kui ka rahulikku olemist ja võimalust palaval suvepäeval ennast natukene jahutada. 

Kogu protsess hakkab planeerimisest ning seal tulevad mängu kaevetööd. Vastavalt vajadusele tuleb kaevata, kas veesilmale või tiigile paraja suurusega lohk kuhu saaks ideed teostama hakata. See milline projekt täpselt välja näeks, sõltub täiesti tellija soovist ning võimalusi on erinevaid. 

Muru rajamine

Muru rajamine on igas majapidamises väga olulisel kohal, sest kvaliteetne muru annab hoovile hoopis teise ilme. Iga aiapidaja unistab, et ka tema hoovis oleks ilus ja kvaliteetne golfimuru, kuid selline soov nõuab ka palju pühendumist.

Muru rajades tuleb samamoodi alustada pinnase ettevalmistus töödest, mis annab eelduse kvaliteetse muru rajamiseks. Lisaks tuleb valida endale vastav seemnesegu ning selle valik peab sõltuma vastavalt eesmärgist. Näiteks, kui platsil toimub tulevikus rohkem liikumist, siis tuleks valida tallamiskindel sort. 

Muru rajamine jaguneb kokkuvõttes kolme valiku vahele, milleks on muru külvamine, siirdemuru rajamine või hoopis murukivi. Murukivi sobib pigem platsidele, kus pargitakse autosid või erinevad teed, kus käib pidev liikumine. 

hajastustööd

Heki istutamine ja pügamine

Hekki saab istutada mitmel eesmärgil, kuid enamasti toimub heki istutamine dekoratiiv eesmärgil või puhtalt praktilise seinana, mis tagab hoovi privaatsust. Hekke on võimalik istutada nii igihaljaid, kui ka heitlehelisi ning see sõltub täiesti inimese soovist ja eelistusest. 

Pügamise poolelt tuleb olla väga teadlik, sest heki pügamine mõjutab tugevalt heki kasvu ja ka seda kui tihe hekk tuleb. Kui on tegu dekoratiiv hekiga, siis sellest saab vajadusel pügada erinevaid kujusid või hoida teda lihtsalt korrektsena. 

Kui ei soovi hekiga nii palju tegeleda, siis on võimalik veel istutada vabalt kasvav hekk, kuid selleks on vaja natukene rohkem ruumi. 

Haljastuse projekteerimine

Haljastustööd hõlmavad endast ka haljastuse projekteerimist. See on oluline, sest enne kui töödega pihta hakata, tuleb panna paika täpne visioon, kuidas jõuda soovitud eesmärgini ja milline lõpptulemus välja peab nägema. 

Eriti oluline on projekteerimine siis, kui hakatakse näiteks hoovi täiesti nullist projekteerima, soov on luua erinevad veesilmad või kiviktaimlad. Sellistel puhkudel tasub kontakteeruda eksperdiga, kes aitab ning käib välja parimad lahendused sinu soovi täitmiseks. 

Haljastuse täpne projekteerimine on oluline veel avaliku sektori töödes nagu näiteks erinevad pargid, haljasalad jne. 

Põõsaste ja viljapuude lõikus

Kui lasta viljapuudel ja põõsastel oma koduhoovis või kusagil mujal looduslikult kasvada, siis üsna pea leiad ennast taimega, mis hakkavad metsistuma ning on igasmõttes teinud isetegevust ja ülekasvanud. 

Sellist isetegevust ei saa tihti koduhoovis lubada, sest meil on piiratud ruum ning taimed tuleb hoida piisavalt vormis. Sellest hoolimata, ei saa taimede lõikus olla suvaliste okste ära lõikamine, sest see võib saada taimedele vägagi saatuslikuks. 

Sellised haljastustööd tuleb teostada õigel ajal ning õigete vahenditega. Lisaks on vaja teadmisi, mis aitaksid sooritada kvaliteetset lõikust, millega ei kahjusta taime kasvutingimusi. Eriti oluline on heki lõikamine, sest vale tehnika puhul võib hekk saada kahjustusi, millest ta ei suuda enam taastuda. 

Teede ja platside rajamine

Teede ja platside rajamine on enamasti vajalik kohtades, kus toimub tihedam liikumine nii jala, kui ka autodega. Rajamis võimalus on mitmeid, alustades täiesti tavalistest kruusateedelt ja platsidest, lõpetades asfaldiga. 

Kõige levinumad platsi rajamise viisid majapidamises on näiteks sillutiskividega. Nendega saab luua väga kvaliteetseid platse nii autodele parkimiseks, kui ka lihtsalt jalakäigu teeks. Kvaliteetsete platside rajamine ei ole lihtne töö ning nõuab omajagu ettevalmistusi. 

Võsalõikus

Võsalõikus on väga vajalik haljastus teenus just erinevatele kruntidele või platsidele, mis on ajaga natukene käest läinud ning võssa kasvanud. Võsa lõikust teostatakse veel metsades eesmärgiga ala korrastada ning äkki tulevikus sinna uued taimed istutada. 

Lõikust lihtsustavad masinad ja tehnika, mis aitavad töö sooritada kiirelt, kvaliteetselt ja turvaliselt. Tavalisel linnainimesel enamasti puudub näiteks võsalõikur ning sellepärast ongi väga hea küsida ekspertidelt abi, kes omavad õiget tehnikat, kui ka teadmisi. 

Peenarde rajamine

Peenarde rajamiseks on mitmeid erinevaid viise ning kokkuvõttes peab iga aia omanik ise endale sobiva valima. Kui paljud arvavad, et peenra jaoks peab hakkama maad kaevama, siis tegelikult saab peenart rajada ka maa peale. Sellist võimalust kutsutakse permakultuuriks.

Üldjoontes jaguneb rajamine kolme variandi vahel, milleks on tavaline peenar, kastpeenar ja kõrgpeenar. Kast- ja kõrgpeenar on mõlemad rajatud maa peale, kuid kastpeenral on ümber tehtud ilusad ääred, mis jätavad väga viisaka ilme. 

Peenarde rajamine võib olla eesmärgiga kasvatada nii ilutaimi, kui ka näiteks maitseaineid ja muud vajalikku mida saab toidulauale panna. 

hajastustööd

Lumekoristus ja jäätõrje

Võib tunduda imelik, et haljastustööde pakkujad lumekoristust pakuvad, aga tegelikult on sellised haljastustööd nagu lumekoristus ja jäätõrje talvel väga vajalikud ning sellega tagatakse inimeste liikumisvõime, kui ka turvalisus. Liigne lumi on meile kõigile tüütu, kui seda keegi ei koristaks, kaoks päris kiiresti võimalus autoga liigelda. 

Sama kehtib ka jäätõrje kohta,  kui sellega mitte tegeleda tekivad ohtlikud olukorrad nii liikluses, kõnniteel, kui ka sinu enda kodus. Eriti ohtlik on libedus vanematele inimestele, kes võivad lihtsalt tasakaalu kaotada ja kukkuda. 

Parim viis lumest ja libedast võitu saada on kutsuda eksperdid, kes teostavad tööd spetsiaalsete vahenditega.

Kiviktaimla rajamine

Kiviktaimlat kutsutakse teise nimega alpinaariumiks. Tegu tegelikult väga ilusa dekoratiivse lahendusega, mis loob aeda elegantsust ja silmailu. Kiviktaimla rajamine on tegelikult pikem protsess ja nõuab üsna palju aega. Selle eest, kui see valmis on pole vaja temaga nii palju tegeleda ja teda on lihtne hooldada. 

Sellised haljastustööd annavad võimaluse omavahel kombineerida taimed, killustik ja suuremad ja väiksemad kivid. Enne, kui hakkad kiviktaimlasse taimi valima tutvu teemaga põhjalikumalt või küsi eksperdilt abi, sest taimed vajavad palju valgust ning kogu rajamisprotsess võib muutuda üsna keerukaks.  

Kastmissüsteemide paigaldamine

Kastmissüsteemide paigaldus on väga mugav lahendus, mis säästab aiaomaniku pidevast kastmisest. Süsteeme saab tegelikult rajada väga paljudesse kohtadesse ehk näiteks kasvõi kasvuhoonesse. 

Kastmissüsteemide on erilahendustega alustades tavalistest keraamilistes anduritest kuni digitaalsete niiskuse mõõtjani välja. Kastmissüsteemid on väga head veel murule ning seda eriti siis kui muru rajamine on algusfaasides. See tagab selle, et noor muru on pidevalt kastetud ja ei pea kartma, et liigne kuumus seemnetele liiga teeb. 

Terrasside ehitus ja hooldus

Terrassid on väga ilusad lahendused, mis loovad mugavust ja väärtust igasse majapidamisse. Suurespildis hakkab ehitusprotsess ikkagi terrassi planeerimisest ja koha valikust. Paika tuleb panna sobiv asukoht ja kuju, läbi mille saab anda ülevaate täpsem hind ja eelarve. 

Terrassi ehitamisel tuleb alustada terrassi vundamendist ning sellega seonduvatest ettevalmistust töödest. See annab aluse kvaliteetseks projektis, mis kestab ja on vastupidav. Lisaks, kui terrass juba valmis on tuleb tegeleda ka selle hooldusega, see tagab projektile pikema eluea. 

Piirdeaedade ehitus

Piirdeaedade ehitust tellitakse tavaliselt selleks, et luua oma hoovile ümber perimeeter, mis takistaks näiteks loomade või väikeste laste sattumist tänavale. Lisaks on võimalik aeda luua ka täielikult privaatsuse eesmärgil. 

Sellised haljastustööd tehakse tavaliselt, kas puidust, kivist või metallist. Piirdeaedade ehitusel mängib väga suurt rolli aiapostide paigaldus, sest need on ainukesed asjad, mis hoiavad aeda püsti. Piirdeaia ehitusele on veel oluline lisada koht väravaks, olgu see, kas siis suur värav auto jaoks või väike läbikäigu uks. 

Tänava- ja äärekivi paigaldus 

Tänavakivid on väga hea viis, kuidas luua oma majapidamisse erinev plats kuhu hakatakse tulevikus parima autot. Taolised haljastustööd vajavad suurt ettevalmistust, sest ehitisel on väga oluline aluspinnas ja sellega seonduvad ettevalmistused. 

Lisaks tuleks valida endale vastav kivitüüp. Kivi tüübi valik tuleks langetada sellest, kui suurt koormust hakkab tulevikus plats saama. Mida suurem on koormus seda tugevamad peavad olema kivid. Vastasel juhul hakkavad kivid lihtsalt murduma ning plats saab kannatada. 

Platsi loomisel on väga oluline rõhk ka äärekivi paigaldusel, sest sellest saab tegelikult terve platsi rajamine üldse alguse. Et platsi täpsemat hinda arvutada, tuleks asi panna ruutmeetritesse, sest nii on võimalik kivide ja muude aluspinnase kogustega arvestada.  

Miks tellida haljastustööd ekspertidelt?

hajastustööd

Paljude haljastustöödega võib esmapilgul tunduda nii, et loed natukene teema kohta infot ning oskad kohe ise tööga pihta hakata. Üldjoontes pole selline lähenemine vale, kuid kokkuvõttes kvaliteet kannatab. 

Nagu igas asjaga, siis erinevaid haljastustöid teostavad oma ala spetsialistid palju paremini ning loovad kvaliteeti, mis kestab aastaid. Peale selle, et asjatundjad loovad paremat kvaliteeti, teevad nad enda tööd kiiremini ja efektiivsemalt, sest neil on kogemus ja vajalik varustus.

Lisaks võib sul endal tuleb ette katsumusi ja probleeme, sest tihti juhtub nii, et unustatakse mingi samm vahelt ära ning seejärel kannatab, kas projekti kvaliteet või läheb lihtsalt kõvasti rohkem aega oma lõpp tulemuseni jõudmiseks. 

Kokkuvõttes hoiad ekspertidelt abi küsides kõvasti oma aega kokku, kui ka finantsi. 

Mida jälgida haljastus ettevõtet palgates?

Kindlasti ei ole number 1 asi mida jälgida hind. Vaadata tuleks seda, milliseid töid nad on teostanud ning uurida millises valdkonnas nendel kõige rohkem kogemust on. Sellega tagad endale parimad asjatundjad just selles valdkonnas, mis sinule oluline on. 

Kindlasti tuleks jälgida ka asukohta, ehk kui oled Tartus, siis ei ole mõtet koheselt haljastus meeskonda tellida Tallinnast, kui ka Tartus on kohapeal eksperdid olemas. Küll aga, kui ei leia sobivat partnerit enda rajoonist, siis on mõttekas küsida abi mujalt!