Heki lõikamine - infoViking
heki lõikamine

Heki lõikamine

Heki lõikamine ei väljendu ainult sirgjoonelise lõike tegemises. Heki lõikamine ja pügamine on viis, kuidas teha kadestamisväärseid kujundeid ja kauakestvaid struktuure. Iga aednik soovib enda hoovi muuta personaalseks ning kujundada enda hekid just selliseks nagu talle meeldib. Lõikus soodustab uute kasvude tekkimist ning mida rohkem lõigata seda tihendamaks hekk muutub.

Hind: heki hinnad varieeruvad vastavalt sellele, mis on heki suurus. Mida suurem on hekk seda suurem on ka hind. 

Heki lõikamine: sisaldab endast heki kujundamist ja pügamist. Olenevalt eesmärgist on stiile palju ning see milliseks hekk lõplikult kujuneb oleneb sellest, mida soovitakse.

Miks on heki lõikamine ja hooldus oluline ja mida see aiale juurde annab

heki lõikamine

Heki hooldus on midagi mida peab teostama igal aastal. Lisaks tuleb meeles pidada, et kui oled alles endale heki soetanud, siis erineb esimese aasta ja teise aasta lõikus üksteisest. 

Sellel on tegelikult mitu põhjust:

  • Alustame heki väljanägemisest – tõsi ta on, et hekk vajab hooldust ja seda selleks, et säiliks hea väljanägemine. Heki pügamise peab igal aastal ette võtma kahel korral. Lõikust teha kevadel ja ka sügisel. Aga olenevalt taimeliigi kasvukiirusest peab seda ka tihedamalt tegema ning isegi kuni 3-4 korda. 
  • Heki enda tervis – kui põõsaid või hekki sageli hooldada, siis paraneb selle tervis automaatselt. Eemaldades taime haiged ja surnud osad, väheneb putukate ja haiguste levik. 
  • Tihedus – pügamine annab hekile võimaluse kasvada tihedamaks. Ehk siis hekk muutub seda tihedamaks, mida rohkem lõigata külgmisi oksi. 
  • Kuju – selleks, et heki kuju ja välimus oleks just selline nagu tahetakse on hooldus vajalik selleks, et hekk reaalselt ka selline püsiks. Lisaks sellele hakkab kujundamine pihta üpriski varakult ehk tegelikult juba esimesest kasvu aastast.
  • Hoov – heki lõikamine ja sellega kaasneb heki kuju annab hoovile omapärase välimuse ja ilu ning see on ka üks suurimatest põhjustest miks peaks hooldus olema korrektne. 

Millal peaks hekki lõikama?

heki lõikamine

Heki lõikamisel tuleb arvestada taime vanusest. Olenevalt kasvu aastat on erinevad soovitused ka lõikamiseks. Kuid olenevalt sellest jaguneb lõikus taime kasvu kiiruse ning ka soovitud kuju vormimise järgi. 

Millal on parim aeg heki lõikamiseks 

  • Lehtpõõsahekiga võib hooldusega alustada varakevadel ja seda ka siis, kui lumi on veel maas, siis võib sooritada jõulisema hoolduse. Kuid samuti võib teha seda suvekuudel (juuli, august, september). 
  • Okaspuuhekile (elupuu) on kõige parem aeg hoolduseks sügis, sest siis on põõsa kasv peatunud. Aga okaspuuhekiga tuleb olla ettevaatlik ning mitte liiga  jõuliselt tegeleda kärpimisega, sest muidu tekivad põõsale pruunid alad, mis jäävadki selliseks. 

Miks õige hoolduse aeg nii oluline on – mis sellest oleneb

Heki lõikuse aeg oleneb taime iseärasusest. Osad taimed ei vajagi lõikust, aga samas näiteks kiiresti kasvavad hekitaimed on need mille hoolduse ajad on tihedamad. Samuti sõltub see sellest, kas on tegemist lehtpuu- või okaspuu hekiga, sest nende hoolduse aeg on erinev just esimesel ja teisel kasvuaastal.

Kõige tähtsam on õige hoolduse aeg noorte taimedega, sest see paneb põhja ilusale ja tihedale taimele!

Kui tahta tihedat hekki, siis on oluline hakata pügamisega pihta juba varakult! Kui ei tegeleda pügamisega, siis võib juhtuda, et alumine osa on hõre ja ülemine osa on tihe.

Kevad

Kevad on aeg, kus loodus ärkab talveunest. Lillepeenar,  põõsad ja puud hakkavad justkui uuesti elama kiirgates värskust ja mõnusat olemist loodusesse.

Aprill on kõige parem aeg heki lõikamiseks. Märts võib olla veel liialt külm ning päike võib soojendab võra, aga juured on veel maa sees külmunud. Selline olukord võib tekitada selle, et sooned mis mahlu liigutavad võivad ära kuivada.

Sügis

Sügis on vastupidine kevadele ehk loodus valmistub jällegist talveunne minekuks.

Parim aeg lõikuseks on veel suvekuul ehk augustis. Kõige hiljemalt võib hooldusega tegeleda oktoobris, aga kindlasti mitte juhul, kui miinuskraade on üle kümne. 

Heki lõikamine kasvu aastatel

heki pügamine

Hekilõikus toimub esimesel ja teisel kasvuaastal erinevalt. See on aeg, kus taimed on veel noored ning siis tuleb neile eriti hoolt ja tähelepanu pöörata. Noort hekki tuleb pügada rohkem, kui seda vanema heki korral, sest vastasel juhul on juurdekasv väga vähene. 

Kui noort taime hooldada, siis tuleb jälgida tihedust, sest mida hõredam  taim on seda rohkem peab tagasi lõikama. Kui heki kasv on aeglane ja jõuetu, siis on järelikult probleem toiduainetes. Sellisel juhul tuleb kasutada väetamist ja ka kastmis.

Heki lõikamine esimesel kasvuaastal

Heki kujundamine saab alguse kohe esimesel aastal. Ennist ka mainisime, et see on kriitiline aeg, sest mida rohkem lõigata seda tihedam saab ka hekk. Muidugi ei tähenda see seda, et nüüd peab iga päev lõikama. 

Mai ja august vaheline aeg on selline, kus tuleb tegeleda hooldamisega ning seda vähemalt kaks korda. See kui palju ja tihedalt lõigata tuleb oleneb taimeliigist, sest olenevalt kasvu kiirusest tuleb lõikust rohkem teha kui kaks korda.

Igihaljas hekk – kui mõelda ladva lõikamisele, siis siin ei pea alguses taime kõrguse pärast muretsema. Oluline on lasta hekil kasvada see saavutab kõrguse nagu on soovitud. Aga tiheduse saamiseks on külgedel lõikamine ikkagi oluline ja peab toimuma regulaarselt. 

Laialehine hekk –  peale istutamist lõika poole heki kõrgusest (algsest kõrgusest). Ei ole vaja muretseda, sest see taastub kiiresti. Mis see annab? See annab parema tiheduse. Samuti peab lõikama ka külgmisi oksi, et seda ei tohi ära unustada.

Heki lõikamine teisel kasvuaastal

Teine kasvuaasta on teine oluline aeg noorel hekil. Nüüd kui tuleks lehpuuhekil uuesti lõigata latv ära. Samuti ei tohi unustada külgmisi oksi, seda tiheduse mõttes. Oluline on, et ülemine osa oleks kitsas ja alumine osa lai. 

Toome välja kõige tähtsama reegli ehk laius peaks olema vähemalt 10-15 cm ühe meetri kohta. Näide: 70 cm lai ja 1,5 m kõrge hekk peaks seega alt olema 90 cm lai. 

Okaspuuhekk– esimesel kasvuaastal ei pidanud igihaljal hekil latva lõikama ning seda ei pea ka tegema teisel aasta (kui kõrgus pole veel see mida oodatakse).  Kuid jällegis ei tohi unustada külgede lõikamist.  

Lai hekk ja kitsas hekk: laia korral lõika külgmisi oksi vähem aga kitsama korral lõika rohkem. Lisaks tuleb meelde jätta, et kõik oksad, mis kasvavad ülespoole tuleb ära lõigata, kuniks taim pole saavutanud enda õiget kõrgust.

Edaspidi heki lõikamine

Heki lõikamine on iga aastane töö ja ettevõtmine. Jällegist jälgi seda, et kui on soov saada kitsast hekki, siis lõika oksi jõudsalt aga kui laia siis veidi vähem. Nüüd, kui okaspuuhekk jõuab lõpuks sellisesse pikkusesse nagu on soov, siis lõika latv maha. Peale seda lõika latva igal aastal ning samuti ka külgi.

Näiteks kui on soov rajada püramiidjat hekki, siis seda tuleb kujundama hakata juba esimesel kasvuaastal. 

Heki kuju

heki lõikamine

Heki valik on suur ja lai, milliseks saab selle kujundus ja stiil oleneb kõik maitse eelistustest. Kuid üldiselt jagatakse hekid kaheks: vabakujuline ja kujundatud. Mõlemad on omade plusside ja miinustega ning tavaliselt leidub hoovis mõlemaid variante.

Vabakujuline

Vabakujulise puhul on tegemist stiiliga,  kus hekk on kasvult vaba ning hooldamine on võrreldes kujundatud stiiliga tagasihoidlik. Muidugi ei tasu seda täiesti hooldamata jätta, sest vastasel juhul toimub üle kasvamine ja siis toimub liigne metsistumine. Kui tahta vabakujulist stiili, siis tasub vanad oksad ära lõigata. 

Miinus: vajab palju ruumi. Kui koduhoov on väiksem, siis peab arvestama sellega, et vabakujuline nõuab rohkem aiapinda. Samas on taimevalik suurem ja tulemus ilus. Proovi ja katseta erinevaid sorte: roosid, sirel ja tuhkpuu on head valikud.

Pluss: oluliselt vähem hooldamist, kui on seda kujundatud stiilis hekiga. Lisaks on sordi valik suur ning tänu sellele saab katsetada ja proovida erinevaid kooslusi.

Kujundatud

Kujundatud hekk on vastupidine vabakujulisele. See tähendab seda, et rõhk langeb sõnadele hooldus ja stiil. Kui on soov kujundatud stiilile, siis tuleb valida kergesti vormitavad taimed. 

Tähtis pügamisel: kui kujundada hekki, siis alumine osa on laiem kui ülemine. See tähendab seda, et päikesevalgus jõuab ka alumistele okstele. Samas tuleb jälgida, et taim liiga laiaks ei läheks. Muidu teed iseenda elu hooldamisega keeruliseks. 

Kujundatud heki märksõna langeb stiilile ja välimusele. See tähendab seda, et hooldus on oluline ning olenevalt taimekasvust ja liigist tuleb seda lõigata 2-4 korda aastat. Kujundamine algab juba esimesest kasvuaastast.

Mis on head kujundatavad taimed: brabant elupuu, jugapuu, elupuu ning ka kuusehekk (aga seda on veidi raskem kujundada). Eriti hea on see, et igihaljad taimed on aastaringselt rohelised.

Heki kõrgus

Hekki liigitatakse kujunduse järgi ning kõrguse järgi. Kõrguse puhul on viis erinevat tasemet. Need annavad võimaluse liigitada enda hoovis olevad taimed ning samuti annab võimaluse tellida lihtsalt endale teenusepakkujad öeldes enda taimede tasemed.

  • Kääbushekk – kääbushekk on kõige väiksem ja madalam tase. Siia kuuluvad taimed mis on madalamad kui 50cm. Istutamise vahe jääb nendel 15-20 cm vahele.
  • Madal hekk – madal hekk on kääbusest järgmine tase. Veidi kõrgem 0,5-1m. Samuti on ka istutamise vahe suurem ehk 25-30 cm.
  • Keskmise kõrgusega hekk – keskise  heki puhul on kõrgus vahemikus 1-1,5m ning istutamise vahe 30-40 cm.
  • Kõrge hekk – on juba enda kõrgusel päris suur ehk 1,5m-2m ning istutamise vahe on 50-80 cm.
  • Elavmüür – see on otsese mõttes müür ehk kõik taimed, mille kõrgus on üle 2 m kuuluvad siia tasemesse.

Kuidas käib hekilõikus?

heki lõikamine

Selleks, et alustada hooldusega tuleb enne selgeks teha, mismoodi see käib. Esimese asjana tee kindlaks, et mis taime sordiga tegemist on. Kas see on lehtpuu, igihaljas, troopiline taim… valikuid on mitmeid. Uuri välja, et mis läheb kasvamiseks vaja, mitu korda on vaja lõigata, palju on kasvamiseks ruumi vaja ja mis on taime eripärasused.

Lehtpuu hekk

Üks märksõna, mis lehtpuuga kaasas käib on kiire kasv. Kui istutada taim, siis toimub hooldus korra aastas ning seda kas augustis või siis aprillis. Kui hekk on suuremaks kasvanud tuleb lõikamisi sooritada kaks korda aastas. Kuid jällegi oleneb liigist ja sordist. 

Nipp alustamiseks. Lehtpuuheki pügamisel hakka pihta alt, siis kukuvad lõigatud oksad maha ega sega tööd. Ülevalt alustades lähevad oksad alla ja segavad ülejäänud lõikamist. Üldiselt võiks viimane pügamine toimuda septembri alguses, kuna hiljem võivad külmade tulekuga taim saada kahjustada.  

Erinevad lehtpuuhekid

  • Viirpuu – see puu on iidse tausta ja tuntusega.  Erinevaid viirpuu liike on mitmeid. Peamiselt näeb viirpui  kasvamas kõrge põõsana või harvem madala puuna. Seda ei ole vaja pügada palju aga siiski on hooldus vajalik ilusaks väljanägemiseks. 
  • Sirel – tõeliselt kaunis vabakujuline taimeliik. Kui mõelda kärpimise peale, siis see tuleks teostada vahetult pärast õitsemist. 

Okaspuu ehk igihaljas hekk

Okaspuuhekk on lehtpuust veidi erinev. Kui lehtpuul peab latva lõikama nii esimesel, kui teisel kasvuaastal, siis siin tuleb seda teha alles, siis kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse. Peale selle ei ole okaspuu kiire kasvuga (on ka erandeid) ning pigem läheb veidi aega enne kui kõrgus kätte saadakse. Kui panna see numbritesse, siis aastaselt on juurdekasv 1-3 cm.

  • Brabant elupuuhekk – see on üks kiiresti kasvav hekitaim. Tavaliselt tuleb seda suve jooksul mitu korda lõigata. Esimestel istutamise järgsel aastal tasub brabant elupuud varjutada varakevadise päikese eest varjutuskangaga. Elupuid on erinevaid sorte ning kõikidega ei pea tegelema nii palju.
  • Kuusk – kuusehekk ideaalne privaatsuse saamiseks ning samuti olla tuule tõkkeks. Mis aga kuusega on problemaatiline on hooldus. Kuuse eripärasus on tema laius ning see tekitab ka hoolduses enim probleeme. Kuid see ei tähenda, et see oleks võimatu vaid vajab lihtsalt rohkem pügamist ja tegelemist.
  • Kadakas – kadakas on klassikaline mere äärne igihaljas puu, mida tavaliselt keskklinna hoovis nii lihtsalt ei leidu. Kuid kui see taim peaks sul kodus olema, siis iga aastaselt tuleb lõigata noori võrseid lühemaks. 

Vana heki taastamine

Teinekord kipub heki lõikamine ja hooldus jääma vahele ning seda pikemaks ajaks. Sellisel juhul võib avastada taimed, mis on ülekasvanud, ära närbunud või täielikult metsistund. Kui sul on hekitaimed ja selline asi peaks juhtuma, siis on vaja tegeleda taastamisega. 

Mida sellises olukorras teha?

Alusta sellest, et lõikad heki 10-15 cm kõrguseks. Miks? Sest nii on võimalik kasvatada uus ja tihe hekk. Vastasel juhul ei jää alumine osa tihe, sest uued võrsed kasvavad ülespoole mitte alla. 

Kui lõigata ülekasvanud hekk koheselt soovitud kõrguseni, siis sellest ei ole mingit kasu. Kuna alumine osa jääb täpselt samasuguseks ning uued ja ilusad võrsed kasvavad üles poole. Väldi selle tegemist kindlasti. 

Jäta meelde, et heki taastamine võtab aega ja ilus hoov ei taastu üleöö. Kui lõigata hekk nii madalaks nagu 10-15cm, siis sellest taastumiseks läheb aega. Varu kannatust.

heki lõikamine

Miks tellida endale heki lõikamis teenus?

Osadele meeldib enda aias aega veeta ning sinna seda ka panustada. Nautida oma koduhoovis tööd nii lillepeenrate kui ka hekkidega. Kuid sageli kipub meil aega väheseks jääma ning kui tahta nädalavahetusel või peale tööpäeva veidi hinge tõmmata, siis tasuks lasta kellegil töö ära teha. 

Lisaks on haljastajatel olemas vajalikud vahendid ja varustus selleks, et vormida just sellise kujuga hekid nagu oled alati unistanud. Kiire ja kvaliteetne töö.