Viljapuude lõikamine on tõepoolest kunst, mida oskavad hästi teha vaid vähesed. Puude lõikamise juurde kuulub hästi palju erinevaid nüansse, millega tuleb arvestada.
See on ka üks põhjus miks enamasti küsitakse erinevatelt ekspertidelt abi.
Siit leiad sa:
- Kasulikku informatsiooni, viljapuude lõikamise ja hoolduse kohta
- Ning saad teadmisi mida tulevikus ise rakendada ning oskad teenust tellides küsida eksperdilt kõige olulisemaid küsimusi.
Puude lõikamiseks on erinevad ajad ning töö tuleb teha väga täpselt ja korralikult. Päris paljudes majapidamistes on erinevaid viljapuid ning enamasti lõigatakse neid kord viie aasta jooksul, mis ei ole taimele üldse kasulik.
Miks tuleb viljapuid lõigata?
Nagu ka teiste taimede hooldusega, tuleb ka viljapuid hoida pidevalt kontrolli all. Kui lasta taimel looduslikult ja iseseisvalt kasvada, muutub taim üsna kiiresti metsikuks. Sellisel juhul puudub puul ilu ning näeb hoovis rohkem inetu välja.
Ära tuleb lõigata veel kõik kuivanud ja murdunud oksad, sest läbi nende võib tekkida erinevaid haigusi, mis kokkuvõttes võivad viia puu surmani. Selline pügamine on mingil määral kujunduslõikus.
Lõikuse peamine eesmärk on piirata taime kõrguse kasvu läbi võra kärpimise.
Millal lõigata viljapuid?
Lõikusel on aeg väga oluline ning sellest sõltub päris palju muid aspekte, mis võivad tulevikus puu edasist arengut mõjutada. Vaatame nüüd natuke täpsemalt, millal lõigata, millal kindlasti ei tohi lõigata, miks peab lõikama õigel ajal ja natukene ka erinevate puude lõikusaegu.
Millal on lõikuseks parim aeg?
Lõikus saab viia läbi küll aastaringselt, kuid lõikused peavad olema eesmärgipärased, sest kevadisel ja sügisesel lõiksel tekivad kriteeriumite vahed sisse. Lisaks sõltub lõikamise aeg puu vanusest.
Nooremate puude pügamine on parem, sest nad on kasvult kõvasti väiksemad. Väiksem kasv tähendab endast pisemaid lõikehaavu ja kiiremat taastumist.
Kevadine lõikus
Ideaalis tuleb erinevad lõikused teostada kevadel, mis jääb märtsist aprillini. Selleks ajaks on ilmad läinud juba natukene soojemaks ning ei pea kartma enam tugevaid öökülmasid. Temperatuur võiks olla püsivalt üle -5 kraadi, kui läheb lõikamiseks siis oleks hea, kui ilm on kergelt plussis.
Lõikused tuleb teostada enne, kui puudel hakkavad pungad puhkema. Kirsipuu ja ploomipuud tuleks võtta ette esimeste seas, sest nende mahlajooks algab kõvasti varem, kui õunal ja pirnil.
Suvine lõikus
Peale kevade on hea aeg puude kärpimiseks suvel. Periood jääb umbes juuni lõpust ehk jaanidest augustini. Kui lõigata suvel, siis peale suvist lõikust tekib kõvasti vähem vesivõsusi, kui seda tekiks kevadel.
Suvine viljapuude lõikus sisaldab endast harvendus, kui ka noorenduslõikust. Viljapuude lõikus suvel teostatakse eesmärgiga, et viljad saaksid normaalset päikese valgust. Meelde tuleb jätta endale see, et suviseid võrseid lõigata ei tohi!
Kui soovid suvel vesivõsude eemaldamisega tegeleda, siis võta see ette jaaniajal. Aja vahemik jääb jaanidest juuli keskpaigani, siis on võsud veel pehmed ning ei ole puitunud.
Sügisene lõikus
Sügisel, enne esimeste külmade tulekut, tuleks kindlasti ära lõigata kõik mädanema ja muud kuivama läinud oksad. Ära tuleb korjata ka kõik viljad mis on puu otsas mädanema läinud kuna need on väga potentsiaalsed haigus allikad, mis võivad kevadel levima hakata.
Erinevate puude lõikusajad
Igal puul on enda eripärad ning tulenevalt sellest ka erinevad lõikusajad ja kriteeriumid mida kärpimisel meelest tuleb pidada.
- Õunapuu – õunapuude lõikusega tuleb alustada okstest, mis on juba kuivanud osaliselt või täielikult määrdunud. Lisaks tuleks veel selliste viljapuude lõikamise ära võtta püstised, sissepoole ja otse alla kasvavad oksad. Kui viljad ei saa piisavalt valgust, ei arene nad oma täieliku potentsiaalini. Sellepärast tuleb harvendada ka valguse eesmärgil.
- Ploomipuu – selle viljapuu lõikamisel tuleb teada, et esimesena tuleb ette võtta nõrgemad ja kahjustatud oksad. Kui need on tehtud hakka otsima oksi, mis kasvavad suunaga võrasse ning oksi millel ei kasva enam vilju. Algusaastatel tuleks alumisi külg oksi lõigata 2 punga jagu tagasi. Ära tuleks võtta veel oksad mis hõõruvad vastu teisi oksi.
- Pirnipuu – pirnipuud on oma loomult kõvasti hõredamad, kuid kohad, kus oksa jagunevad mitmeks on jällegi väga tugevad. Võrreldes pirnipuud õunapuuga, on pirn oma kasvult kõrgem. Pirnipuu puhul aitab ka lihtsalt tavalisest korrigeerivast lõikusest, kus lõigatakse ära sissepoole kasvavad oksad. Samamoodi tuleb veel eemaldada murdunud ja mädanenud kohad.
- Perepuu – selliste viljapuude lõikamisel tuleb olla väga tähelepanelik. Kuna perepuu on mitmest eri sordist kokku pandud, siis tuleb pidevalt jälgida mida lõikama hakatakse. Igat sorti oks vajab omaette hoolt ja armastust. Eriti tähelepanelik peab olema sellega, et kogemata mingit sorti üdini välja ei lõigata.
- Kirsipuu – sama nagu ploomipuul on ka kirsipuul tihedam võra ning neid lõigaktse pigem vähem ja oksad valitakse väga valikuliselt. Vanemad puud saab väga hästi uuesti heasse seisu viia, sest välja tuleb lõigata ainult vanad kuivanud oksad.
- Pihlakas – pihlakas on taim mis püsib aastaringselt väga dekoratiivne tänu oma kaunitele lehtedele. Puu hooldus tugineb eelkõige võrsete õigeaegsele eemaldamisel. Kuna pihlakas hakkab väga varakult tegutsema, tuleb ka lõikamis töödega kiire olla. Välja tuleb noppida nõrgad ja katkised võrsed.
Miks on tähtis lõikuse aeg?
Kuna viljapuude lõikuse eesmärk on eelkõige parandada taime kasvutingimusi ja tervist, siis on kasulik teha seda enne hooaja algust, siis saab suvel taim elada täisväärtuslikku elu. Lisaks annab õigel ajal tehtud lõikus taimele head taastumis tingimused ning sellisel juhul ei saa taim kahjustada.
Mida viljapuude lõikamisel jälgida?
Esimese asjana tuleks välja tuua see, et kindlasti mitte lõigata puud siis, kui on oht juba esimesteks öökülmadeks. Sellisel juhul võib puu saada erinevaid külmakahjustusi. Puude lõikamisel on oluline teada veel seda, et pigem lõigata vähem, kui liiga palju. Peale lõikamist on soovitatav vaadata puud eri külgedelt, et võras pole liiga tihedaid kohti.
Millal ei tohiks viljapuid lõigata?
Praktiliselt kõikidel liikidel kehtib sama reegel, ehk viljapuid ei tohi lõigata pungade puhkemisest kuni lehtede täiskasvamiseni. See on ka põhjusega, sest sellel ajal kasutab taim kogu energiat lehtede, õite ja võrsete moodustamiseks.
Veel tuleb arvestada taimede mahlajooksuga. Kuna paljudel puudel, nagu näiteks vaher, kask ja jalakas, hakkab mahlajooks vara, siis lõikus tuleks lükata suvisele perioodile.
Mida on vaja viljapuude lõikamiseks
Puude lõikamiseks on turul mitmeid kvaliteetseid brände nagu näiteks Fiskars, Bacho ja Gardena. Kokkuvõttes peaks iga inimene endale ise sobiva brändi valmima, sest igal tootel ja brändil on oma hind ja eripära.
Kui rääkida näiteks elus puude lõikamisest, siis soovitatav on mitte kasutada alasi-tüüpi kääre, sest nende tera hakkab muljuma koort ja see ei soodusta haavade paranemist. Liugteradega käärid lõikavad palju paremini.
Suuremate puude puhul on ladva okste eemaldamine suurim probleem, sest ronimine läheb ohtlikuks ning redeliga on sellistesse kohtadesse keeruline ligi pääseda. Kasutada võiks küll ladvakääre, kuid need aitavad pigem pisemate okste puhul. Sellistesse kohtadesse sobib hästi pika varrega oksalõikur.
Kuidas lõigata viljapuud?
- Kui puu on juba sünnist väga kõrge, alusta sellest, et lõikad maha ladvas olevad oksad, mis kasvavad otse kõrgusesse. Oksad peaksid olema pigem jämedamad ning lõige tuleb teha nii, et puule ei jääks peale oksa lõikust tüügast.
- Eemalda kindlasti oksad, mis kasvavad otse võras. Erilist tähelepanu pane okstele, mis kasvavad sisse suunas ja otse ülesse. Samuti vaata oksi, mis kasvavad üksteisele vastu ning seejärel eemalda ka need. Mida rohkem jääb pungadega oksi, seda väiksem on vesivõsude peale kasv.
- Otsi oksi, mis on juba mingil määral murdunud või viga saanud. Selliste okste puhul sobivad väga hästi ka väiksemad oksatangid ja käärid. Lõikamis tehnika peab olema oksaga võimalikult risti. Kui oks kasvab tüvi oksaga risti, siis lõika väiksem oks väikese kalde all. Kalle jäta suunaga punga poole.
- Kui puule tekivad haavandid, siis need tuleks välja lõigata koos puiduga. Haavandite väljalõikamine on oluline, sest vastasel juhul võib puu sealt mädanema minna. Lõike kohad tuleks veelkord desinfitseerida.
- Lõikamisel kasuta teritatud tööriistu, sest sellisel juhul jääb lõikehaav võimalikult sile ja taim saab kõige vähem viga. Suurematest tüügastest tekib mädanik mis lõpuks poeb tüvesse.
Noorenduslõikus
Viljapuude lõikamisel sõltub noorenduslõikus tavaliselt sellest, kuidas puud eelnevatel aastatel hooldatud on. Näiteks on puu liiga püstise kasvuga, kui on näha keskelt, et taim keskelt laasub ja viljasaak väheneb. See tähendab, et taimel on palju kuivanud oksi ning noorendamine on rohkem kui vajalik. Kui näiteks õunapuu on juba 20 aastat vana, on noorenduslõikus rohkem kui teretulnud.
Kui noorendus on tehtud õigesti, on oodata aktiivset vesivõsude juurde kasvu ning nendest kujunevad tulevikus uued oksad. Kindlasti tuleb ka nende vesivõsude kasvamist piirata ning seda tuleks teha ennem, kui võsad puituvad. Noorendamine ei saa läbi esimesel aastal, sest võsud alles kasvavad. Kuld reeglina peaks arvestama, et aastaga ei tohiks lõigata võrast rohkem kui ühte kolmandikku. Soovitatavalt on kasulik peale tugevamat noorendamist taime ka väetada.
Viljapuude lõikuse järgne hooldus
Alustama peaks lõike haavad määrimisest, sest see on väga vajalik tegevus. Eriti tuleb haava hooldusele panna rõhku soojemate ilmadega, sest sooja ilmaga levivad erinevad seened ja haigused väga kiiresti.
Erinevad haigused kanduvad edasi ka juba tööriistadega ning sealt liiguvad nad otse haava sisse. Samamoodi võivad haigused levida läbi tööriista ühelt puult teisele. Sellepärast on väga oluline haav koheselt seenevastaste vahenditega desinfitseerida, et vältida puude haigestumist. Puu immuunsüsteem hakkab ise bakteritega küll võitlema. Mida kasvu jõulisem on puu, seda tugev on ta erinevatele haigustele.
Miks ekspertidelt abi küsida?
Nagu näha, ei ole viljapuude lõikamine lihtsalt sae kätte võtmine ja edasi tagasi liigutamine. Viljapuud on tundlikud, neid tuleb lõigata õigesti, õigel ajal ja õige tehnikaga. Ning kui midagi valesti teha võivad olla tagajärjed inetud.
Lisaks ei pruugi sul olla vajaminevat tehnikat ja materjale nii puude lõikamiseks, kui ka viljapuude lõikus järgseks hoolduseks. Raske on pääseda ligi suurematele okstele, mis asuvad ladvas ja neid kvaliteetselt hooldada.
Ekspertidel on vastav tehnika pluss oskused, mis aitavad neid tööd teha nii, et puud ei saa viga vaid jätkavad oma elu jõulist kasvamist. Kuna viljapuude lõikamise esmane eesmärk on ikkagi puude tootlikkust ja tervist parandada, siis on enam kui soovitav küsida eksperdilt näpunäiteid, sest kaotada pole midagi.