haljastus

Haljastus

Kaunilt haljastatud alad, olgu selleks, kas koduhoov või avalik asutus, jäävad alati esimesena silma ning tekitavad vaatajas positiivse emotsiooni. Haljastustööd on vajalikud, et hoida oma igapäevane majapidamine korrektne, privaatne ja turvaline. 

Haljastustööd varieeruvad seinast seina, alates praktilisemast lahendusest ning lõpetades silmailu loovate dekoratiiv elementidega. Lisaks pakuvad erinevad haljastus lahendused privaatsust, mis on üks majapidamise olulisemaid väärtusi. 

Oleme kokku pannud spetsiaalse nimekirja erinevatest populaarsematest töödest koos ettevõtetega, kes pakuvad parimat teenust ja kvaliteeti. Haljastustööde hinnakirjad on toodud ettevõtte veebilehel. 

Vaata lähemalt ning leia endale sobiv!

Muru rajamine

haljastus

Kvaliteetse muruplatsi rajamine on aia haljastuses üks suurimaid väärtusi. Ilus muru paistab silma ja on elegantne. Muru rajamine jaguneb peamiselt kolme gruppi. 

Muruseemne külvamine – kõige lihtsam ja odavaim meetod, idanemine võtab keskmiselt 14-21 päeva. Seemne külvamine on odav ja lihtsasti ka ise teostatav, kuid seeme vajab pikalt külvijärgset hoolt.

Siirdemuru paigaldamine – plats rajatakse kasutades valmis mururulle, mis rullitakse alale laiali. Siirdemuru toob kiired tulemused ning on hooldusvabam. 

Murukivi paigaldamine – kasutatakse erinevate teede ja parklate tegemisel. Kannatab palju raskust ja tallamist. Murukivi näeb välja ilus ning on lihtne hooldada. 

Muru hooldus

haljastus

Iga asi vajab hooldust ning sama kehtib ka uue muruga. Peamiselt tuleb keskenduda muruõhutamisele, niitmisele, kastmisele ja väetamisele.

Muru kvaliteetsest hooldamisest sõltub palju ning tark on oma ala ekspertidelt abi küsida. Ettevõtted aitavad teostada hooldustõid nii Harjumaal, Tartumaal, Pärnumaal ning vastavalt kokkuleppele ka mujal. 

Puude istutamine

haljastus

Puud on inimeste hoovis väga olulisel kohal. Üks peamisi haljastustööde punkte on just silmailu ja erinevate dekoratiivsete lahenduste lisamine. Lisaks tagavad puud ka varjulisust.

Sügis on parim aeg puude istutamiseks ning eriti hea oleks oktoobris, täpselt peale lehtede langemist. Sellisel juhul saab taim enne talve tulemist  normaalselt juurduda. Juurepalliga puudele on parim aeg aprillis või mais. 

Puude valik jaguneb kolmeks, ehk okaspuud, lehtpuud ja põõsad. 

Heki istutamine

haljastus

Hekk tuleb valida vastavalt eesmärgile. Taimed võivad olla lihtsalt dekoratiivsed, kui ka praktilised ehk pakkuda varju, privaatsust või kaitsta hoopis tuule eest. 

Heki tüübid jagunevad kaheks: 

Vabakujulised hekid – taimel lastakse loomulikult kasvada. Selline hekk vajab rohkem ruumi, kuid ei vaja eriti hoolt.

Kujundatud hekid – taimed on pidevalt pügatud ja hooldatud, rõhk on pandud kujundusele. Hekk vajab vähem ruumi, kuid pidevalt hoolt ja armastust. 

Taimed jagunevad veel igihaljasteks (elupuu, jugapuu ja kuusk) ning heitlehelisteks (viirpuu, tuhkpuu ja sirel).

Heki lõikamine

haljastus

Selleks, et hekid hoida kenad ja viisakad, tuleb neid aeg ajalt lõigata. Hekilõikus on tegelikult peen kunst, sest valesti lõigatud hekid võivad saada kannatada ning halvimal juhul tuleb taimed uutega asendada. 

Pügamine sõltub täielikult sellest, mis eesmärki hekk täidab, millise liigiga tegu on. Enamasti kehtib reegel, mida rohkem mõistlikult pügada, seda tihedamaks hekk kasvab. 

Veesilmade rajamine

haljastustööd

Veesilmi rajatakse enamasti puhtalt dekoratiivsel eesmärgil. Selline lahendus paistab hästi silma ning lisab kinnisvarale kõvasti väärtust. Meie poolt välja toodud ettevõtted teostavad töid Tallinnas, Tartus, Pärnus ning ka muudes Eesti väiksemates piirkondades. 

Eksperdid aitavad rajada veesilma millest oled alati unistanud ning lisavad su kinnisvarale väärtust, mis tasub ennast tulevikus kindlasti ära. 

Tiigi rajamine

haljastustööd

Tiigi rajamine sarnaneb natukene veesilma rajamisega. Vahe peitub tavaliselt selles, et tiigirajamise haljastustööd on suuremahulised ning haljastus nõuab suuremat planeerimist. 

Selline haljastus lahendus on ideaalne kodudele, kus soovitakse ennast kuumal suvepäeval jahutada. Eriti hea on veel siis, kui majapidamises on saun. Tiigi rajamine on suur töö ning sellepärast on soovitatav konsulteerida erinevaid haljastustöid pakkuva ettevõttega. 

Lisaks saate ekspertidelt nõu, kuidas hiljem tiiki hooldada, et veekogu näeks aastaringi välja kaunis ja elegantne. 

Lumekoristus

haljastustööd

Lumi muudab meie talved maagiliselt kauniks. Siiski juhtub tihti, et liigne lumi hakkab igapäevaelu takistama, või muudab selle sootuks ohtlikuks. Liigne lumi takistab ligipääsu nii jalgsi, kui autoga.

Lisaks muudab lumi alad libedaks, mis seab ohtu just vanemad inimesed. Peale selle tuleb liigne lumi ohutult eemaldada suuremate hoonete katustelt, sest vastasel juhul võib lumi ise ootamatul hetkel kellegile peale kukkuda. 

Kuna lumekoristus on aeganõudev ning teatud kohtades isegi ohtlik, siis tasub eksperdilt abi küsida. 

Muru niitmine

haljastustööd

Muru regulaarne niitmine on igas majapidamises päevakorras. Siiski võib suurematel kruntidel niitmine olla väga ajamahukas tegevus. Eriti siis, kui puudub vastav tehnika. 

Lisaks on hea kutsuda keegi appi, kui oled ise pikemal puhkusel või mõnel muul põhjusel kodunt ära. Muruniitjal ja muruniitjal on vahe, eksperdid niidavad muru sinu eest ning aitavad sinu koduhoovi püsivalt säravana püsida. Töö tehakse kiirelt ja kvaliteetselt.

Viljapuude lõikus

haljastustööd

Viljapuude lõikus on üks haljastustööde täppisteadusi. Selleks, et taimed peale lõikust edukalt ja jätkusuutlikult edasi kasvaks, tuleb puid õigesti lõigata. Enamasti on eesmärgiks puudel vanad oksad eemaldada, et uutel okstel oleks ruumi kasvada. 

Lõikus tuleb teha varakevadel ning erisortide puhul ka sügisel. Kvaliteetne lõikus tagab parema viljasaagi ning annab puule pikema eluea. 

Terassi ehitus

haljastustööd

Ilusad terrassid lisavad hoovile väga palju juurde. Võrreldes seda teiste haljastustöödega võtab terrassi ehitus aega ja planeerimist. Ehitusel tuleb arvestada, et terrasil on vaja korralikku vundamenti. 

Üldiselt jagunevad terrassid kaheks ehk kinnisteks ja lahtisteks. Terrassi ehitusel tuleks arvesse võtta ka millist materjali soovitakse kasutada, sest see aitab kaasa kujundamisel. Kujundus võimalusi on mitmeid, kuid populaarsemad terassid on stiililt pigem kaasaaegsed, traditsioonilised või rannaäärsed. 

Mullatööd

haljastustööd

Mullatööd on haljastustööde puhul üks kõige laialivalguvam teema. Alustades vundamendi ettevalmistusest, lõpetades lihtsalt aukude kaevamisega. Enamus kordadest küsitakse mullatöödega abi just oma koduhoovi aluspinnase rajamisel. 

Eksperdid aitavad sul luua platsid vajalike kalletega, et vältida üleliigse vee kogunemist ning lisaks kasutatakse spetsiaalset tehnikat, mis aitab tööd kiiremini ja kvaliteetsemalt valmis saada. 

Enne mulla töödega alustamist tuleks mõelda protsess korralikult läbi, ning see kooskõlastada tulevaste vajalike haljastustöödega.

Kiviktaimla rajamine

haljastustööd

Kiviktaimla on aia osa, milles kasvatatakse mägiste alade taimi. Kiviktaimla võimaldab kasutada hästi palju erinevaid taimi korraga, jättes välimuse väga korrektse ja ilusa. Silmas tuleb pidada seda, et ei kasutataks eri liike. 

Peamine fookus tuleb panna sellele, et kiviktaimla ei näeks välja nagu lihtsalt kokku visatud kivide hunnik. Eesmärk on jäliendada looduslikke kivialasid. Stiilivalikuid on üldsielt kolm, ehk vabakujulised, korrapärased ja mini. 

Võsalõikus

haljastustööd

Haljastustöödest kasutatakse võsalõikust enamasti maatükkide ettevalmistamiseks. Näiteks, enne ehitust või mingi muu asja rajamist. Võsalõikuse peamine eesmärk on eemaldada üleliigsed puud ning puhastada ala üleliigsetest okstes. 

Võsa saab eemaldada käsitsi, kuid soovitatav on küsida eksperdilt abi, sest spetsiaalsete masinatega tehakse tööd palju kiiremalt ja efektiivsemalt. Võsalõikus on ideaalne ka näiteks kruntide korrastamisel, kraaviservade hooldusel või põlluäärte hoolduseks. 

Lisaks vähendab üleliigse võsa eemaldus kuumal ajal tuleohtu. 

Muru õhutamine

haljastustööd

Muru õhutamine on murule üks olulisemaid tegevusi. Õhutamine tagab murule kvaliteetsemad kasvutingimused ning eriti oluline on see happelise mulla puhul. 

Õhutamis meetodeid on mitmeid, seda saab teha nii käsitsi,kui ka masinaga. Väiksemate alade puhul sobib tavaline hark, kuid suurte platisde puhul on soovitatav kasutada spetsiaalseid õhutus masinaid. 

Õhutamist peaks teostama vähemalt kaks korda hooajas.

Rohimine

haljastustööd

Rohimine on haljastuses väga oluline tegevus. Sellega hoitakse platsid umbrohu vabad. Tegevus võib tunduda tüütu, kuid selleks ongi haljastajad, kes selle töö sinu eest meelsasti ära teevad. 

Lisaks saad kindlasti huvitavaid rohimis nippe,kuidas rohimisest pikaajalisemalt kasu oleks.

Trimmerdamine

haljastustööd

Trimmerdamine on samuti haljastustöödes üks ajakulukamaid tegevusi. Hooldamist vajavad erinevad krundid ning alad, kus niisama muruniidukist ei piisa. Tegelikult on haljastuses oluline ülekasvavad alad pidevalt korras hoida, et vältida erinevaid probleeme. 

Trimmeri valik on lai ning soovitatav on kasutada ainult kvaliteetseid tooteid, sest need püsivad kauem. Üldiselt jagunevad trimmerid elektrilisteks ja bensiinimootoriga trimmerid. 

Tänavakivide paigaldamine

haljastustööd

Tänavakivide rajamine väga kiiresti populaarsust kogunud. Kivide rajamisel tuleb teostada hulgaliselt eel protseduure, mis tagavad kvaliteetse haljastuse. 

Vaja on teada täpset platsi suurust, sisukorda, piire, mis eesmärgiga plats rajatakse. Kivitüüpidest populaarsemad on nunnakivi, unikivi, murukivi ja mungakivi. Kivid paigutatakse üksteise kõrvale ning reeglina alustatakse platsi rajamist äärest või maja seinast.

Hind sõltub suuresti kivide tüübist ja kvaliteedist ning kui suur projekt mahult on.  

Kaevetööd

haljastustööd

Kaevetööd teostatakse haljastuses enamasti enne suuremate projektide ehitamist. Sellega rajatkse näiteks vajaminema küttesüsteemi, veetorude või vundamendi postide kohad.

Sellised haljastustööd teostatakse vajalike masinatega ning enamasti lastakse ekspertidel ja asjatundjatel teemaga ise tegeleda. Lisaks teostatakse kaevetöid veel teealuste ettevalmistamisel, pinnase koorimisel, pinnase planeerimisel ja muudel maaparandustöödel. 

Puude langetamine

haljastustööd

Langetamine võib tunduda küll iseenesest lihtne, kuid keerulistes olukordades võivad langetusel tekkinud eksimused kalliks maksma minna. 

Eksperdid langetavad puid vajaliku tehnikaga tehes seda turvaliselt, nii et kõik jääb terveks. Haljastuses tuleb tihti ette inimesi, kes on hädas kodus oleva suure puuga, mis langetamisel võib kukkuda näiteks maja peale. 

Lisaks on teine peamine teema puud, mis on kodule ohtlikult lähedal ning vanad ja võivad tormiga majapidamisele ohtu kujutada.

Haljastustööd

haljastustööd

Aed vajab hooldust ning seda aastaringselt. On perioode kus hooviga tuleb rohkem tegeleda, näiteks kevad ja sügis. Õnneks saab nendeks aegadeks varakult ettevalmistusi teha ning vajalikud tööd ära planeerida, sest sageli ei tähenda hooldamine mitte ühte tööd vaid mitut asja korraga.

Haljastustööd hõlmavad endast kõike seoses koduhoovi hooldusega. See on mõeldud selleks, et kõik tööd ja tegemised saaksid tehtud kvaliteetselt ja kiirelt. Uuri ja vaata, mis haljastajad seda kõige paremini teevad.