Talvised välitööd - infoViking
Talvised välitööd

Talvised välitööd

Talvised välitööd on igas majapidamises iga aastased tegevused ilma milleta kahjuks ei saa. Talviste tööde alla kuuluvad nii lumekoristus, lume äravedu, koristus katustel, ohtlike jääpurikate eemaldus, libedatõrje ja palju muud talve ja lumega seonduvat. 

Mõnede tööde tegemine on raskem ja ohtlikum kui teiste ning sellepärast tasub kontakteeruda oma ala ekspertidega, kes teostavad ohtlikumad tööd, nagu näiteks lumekoristus katustelt, turvaliselt ja vastavate vahenditega. 

Lumi pakub küll meile kõigile mingil määral rõõmu, kuid seda tuleb ohjeldada, sest libedus ja liigne lumi võib muutuda ohtlikuks nii inimestele kui ka ehitistele. Lisaks tuleb pidevalt puhtaks lükata erinevaid teid, et tagada turvaline liikumisvabadus.

Talvised välitööd

talvised välitööd

Eesti on eriline riik, sest me asume kliimavööndis, kus aastaajad on üksteisest niivõrd erinevad. See pakub meile inimestele vaheldust, aga samas peab olema vastavalt hooajaks ka ettevalmistatud. Iga aastaaeg vajab iselaad lähenemist.

Talv on üks aastaaeg, kus on vajalik hoolitseda lume, jää ja pakase eest. Talvised välitööd hõlmavad endast mitmeid erinevaid tegevusi ja valdkondi. Kõik selleks, et talv oleks võimalikult nauditav. 

Erinevad talvised välitööd

Suurim rõhk läheb talvel siiski lume ja jää peale. Paljud inimesed kurdavad sageli selle üle, et peavad sõitma lumistes tingimustes ja see paneb  igatsema suve ja sooja päikest. Ehkki see lumine vaatepilt, kui ärgates vaatab vastu kaunis imedemaa  on lihtsalt maagiline. Kuid samas toob nii lumi, kui jää kaasa endaga hulga tegevusi.

Selleks, et liikumine võimalikuks ohutuks muuta, siis ei tohi talviseid välitöid kindlasti unarusse jätta. Sügisel võib ju lehed riisumatta jätta, midagi ei juhtu, aga kui jätta katus lumest puhastamata, siis võib olukord suhteliselt kurvalt lõppeda.

Lumekoristus

Lumekoristus üleüldiselt on üks kõige suuremat ressurssi nõudev tegevus. Sageli on peale suurt lumesadu teed kinni ning liikumine on takistatud. Kodused teed saab puhastada labidat kasutades, aga suuremate teede puhul on masinad vajalikud. Selleks, et taastada võimalikult kvaliteetne teeolu ja liiklemine on paljud ettevõtted ja teenusepakkujad rakkes. 

Peamised põhjused, miks kindlasti tuleb lumekoristusele pöörata ka koduhoovis tähelepanu:

  • Hoiad õnnetusi ära – kui kõnni-ja sõiduteed on lumest puhtad, siis aitab see tagada ohutu liikumise. Muidu võib väga kergelt libiseda  või kukkuda, ja samuti keegi ei taha, et autod lumme kinni jääksid. Kõige hullem stsenaarium on siis, kui sissesõiduteele tekib must jää. 
  • Teeb elu kergemaks – kõige loogilisem põhjus miks üldse hakata lumekoristusega  tegelema on lihtsus. Mida puhtamad on liikumis teed, seda lihtsam on elu.

Lumekoristus katuselt

Talviste välitööde üks olulisemaid kohti on lumekoristus katustelt. Kuigi võib tunduda, et lumised katused on kaunid ja säravad, siis esimese sulailmaga võib see kaunis vaatepilt muutuda kurvaks sündmuseks. Värske lumi on kerge ja ei tee otseselt midagi, aga Eesti  ilmad on väga muutlikud ning sulaga muutub lumi kordades raskemaks.

Raske lumi, aga ohustab katusel sisse variseda. Katuste hooldamisega tasub vaeva näha juba varakult. Ära jäta seda viimasele hetkele.

Lume äravedu

Kui tegeleda lumekoristusega, siis on vaja tegeleda ka lume äraveoga. See on oluline just kohtades, kus suured lumehunnikud hakkavad segama, kas siis liiklemist või lihtsalt jääb ette. Enda koduhoovis  see otseselt  kedagi ei sega aga näiteks, kui lükata lund korteri või mõne suurema kooli katuselt, siis on vaja liigne lumi ära toimetada. Lumerohke talvega on see suur probleem. Õnneks on selle jaoks vastavad teenusepakkujad, kes aitavad äraveoga.

Libedatõrje

Kõige ohtlikumaks osaks liiklemises kujuneb jää. Eriti problemaatiline on see olukorras, kus jää on pehme lume all, mis teeb kukkumise väga ettearvamatuks. Õnneks on ka selle vastu rohtu.  Võimalusi on mitmeid: sool, liiv, graniitkruus ja näiteks ka jääsulataja. Eks neil kõigil on nii plussid, kui miinused, aga tänavapildis leiab libeda tõrjel mitut erinevat varianti.

Jääpurikate eemaldus

Jääpurikad võivad tõsiselt ilusaid kujundeid moodustada, aga kahjuks võib see ilu olla üsna ohtlik. Väiksemate ja madalamatel majadel ei tekita need mingit suuremat probleemi ja need saab lihtsalt eemaldada, kas labida või mingi muu abivahendiga. Küll aga enim õnnetusi tekib korterite ja kõrgete majade katustel olevad jääpurikad. Jääpurikate eemaldus sellistel katustel on äärmiselt oluline.