Libedatõrje - infoViking
Libedatõrje

Libedatõrje

Talv toob endaga kaasa libeduse. Autod saavad endale juba varakult alla talverehvid, et olla valmis raskemateks tee oludeks. Samuti on vaja ettevalmistada ka jalakäijatele kuuluvad teerajad. 

Selleks, et teeolud ei läheks liialt hulluks, siis teostatakse erinevaid libedatõrjeid. Näiteks soolatakse, puistatakse liiva ja lisatakse graniitkruusa. Eriti vajalik on see juhul kui on tekkinud sulailmad ja järsult pööratakse “külmakraanid” lahti. See toob endaga kaasa tavaliselt palju probleeme ning eriti on see problemaatiline liikluses.

Libedatõrje hind sõltub alast, kus on vaja seda teostada. Täpse vastuse saamiseks küsi personaalset hinnapakkumist.

Miks on libedatõrje tähtis?

libedatõrje

Võib öelda, et libedatõrje on talvel meie igapäeva elus väga olulisel ja tähtsal kohal ning seda nii jalakäijatele, kui ka autodele igapäevases liikluses. Liigne libedus muudab meie liikumise ohtlikuks ning võivad tekkida õnnetused mida mitte keegi ei soovi. 

Kõige ohtlikum on must jää ning seda eriti liikluses  kuna autoga sõites pole sellest esmapilgul aru saada. Üldiselt tuleks libedust üritada ennetada, sest sellisel juhul on võimalik tagada kõikidele turvalisus. 

Lisaks kui libeda eest hoolt kanda saab kasutada talvel ratast, aga muidugi juhul kui pole lund. 

Kes peab libedatõrje eest vastutama?

Sõltub tegelikult sellest, kus kohas libedatõrje teenust vaja läheb. Kui näiteks õnnetus juhtub korteri elamu lähedal kõnniteel, siis tuleb selle eest vastutada korteriühistul. Sellepärast on mõtekas ka korteriühistul pidevalt libeduse eest hoolt kanda.

Eriti oluline on see just vanemate inimeste suhtes, sest nende tasakaal ja liikumine ei võrdu samaga, mis on kahekümnendates noortel. Jääpurikate kohta kehtib sama reegel ning selle eest peab iga korteriühistu ise vaeva nägema ja vastutama.  

Samamoodi on korteriühistu vastutada parkimisala, et need oleksid puhtad ning libedusest võimalikult vabad. 

Kui tegu on era majaga, siis vastutab krundi omanik ise oma tervise eest ning vajadusel ei pea libedaga üldse võitlemagi. Tihti seda ei tehta või siis tehakse väga minimaalselt. Libedusega tuleks igal juhul vaeva näha, sest mitte libe keskkond on meile kõigile palju parem ja mõnusam igapäevaseks liikumiseks. 

Tihti võib juhtuda, et eriti korteriühistu ei hoolda nende lähedal olevaid  kõnniteid. Kui sa juhuslikult kipud mõnes sellises kohas elama, siis soovitame ühistuga ühendust võtta ning viisakalt sellel hädavajalikul teemale tähelepanu pöörata, sest õnnetused võivad lõppeda väga halvasti. 

libedatõrje

Kuidas ja millega libedatõrjet teostada?

Libedatõrje jaoks on erinevad võimalused ning igaüks saab valida endale sobiva. Võimalused jagunevad nii eelarve, kui ka keerukuse järgi. Lihtsamad vahendid oleks näiteks tavaline tuhk ja liiv, aga vaatame nüüd täpsemalt. 

Tuhk

Seda trikki teadis juba vanarahvas, et libeduse vastu aitab täiesti tavaline tuhk. Tuhka saab igaüks enda majapidamisest, kellel on ahjuküte, pliit või kamin. Tuhka saab ahjust võtta ning ämbriga või muu spetsiaalse anumaga õue viia. 

Kui asi viia keemiasse siis on tegelikult tegu tavalise kaaliumhüdroksiidiga ning kokkupuutes jääga muutub see leelise lahuses. See on hea, sest see toimib väga hästi ja on keskkonnasõbralik. Küll ei ole ta kõige parem jalanõudele ja metallesemetele ning määrib. 

Graniitkillustik

Kokkuvõttes annab graniitkillustik sama efekti, mis liiv. Aine tekitab maapinna ja jalatsi vahele tunduvalt parema haakumise ning tänu sellele hoiab ära libisemise. 

Sool

Sool on samuti kõigile teada tuntud vahend millega trotsitakse libedust. Ta on hea just selle poolest, et ta sulatab enda ümbert lund ja jääd ning tänu sellele on kasutuses liikluses. Soola peamine eesmärk on muuta tee peal olev jää soolalahuseks. 

Soola puhul kehtib reegel, et mida rohkem seda on seda külmema ilmaga saab jääd tõrjuda. Maanteel on sool küll autodele kahjulik kuna ta tekitab roostet. Samamoodi kahjustab sool ka kõnniteekive ning sellest tulenevalt tuleks valida kuhu soola visata ja kuhu mitte. 

Lisaks jätab sool ka jalanõudele valged randid. 

Liiv

Üks tõhusamaid vahendeid mida libedatõrjeks kasutada. Kui võrrelda liiva näiteks soolaga, siis on liiv kõvasti odavam lahendus. Liiv ei tekita küll jääs mitte mingisugust keemilist protsessi vaid töötab puht mehaaniliselt. 

Liiv takistab ja raskendab hõõrdumist jää ja näiteks jalanõu vahel. Tänu sellele ei tundu jää enam libe ning inimesed saavad rahus kõndida. Liiv on hea veel sellepärast, et ta on keskkonnasõbralik ning sobib igale pinnale.

Küll aga peaks arvestama sellega, et liiv võib tekitada tolmu ning kevadel on vaja kindlasti tänavatel teostada lisa koristus. Kuna liiv jääb tänavalae alles peale jää sulamist tuleb üleliigne liiv sealt uuesti kokku koguda. Lisaks kipub liiv sulalume ja suurema vihmaga teelt kaduma. 

Kuidas libeda teket ennetada?

Nagu rahvakeeli räägitakse, siis teada tuntud kojamehe tarkus peitub üldse libeduse ennetamisel. Ehk tegelikult tuleks libedale reageerida juba siis, kui teda veel tekkinud ei ole. Sellisel juhul suudetakse luua parim turvalisus. 

See hõlmab endast regulaarset lumekoristust ning pidevat teede puhastust, kas näiteks lumeharjaga või labidaga. Läbi selle ei lasta tekkida lumel, mis on inimeste poolt kinni tambitud. Kinnitambitud lumi muutub väga ohtlikuks, eriti seda siis, kui tekib temperatuuri kõikumine, korraks plusskraadid ja siis miinuskraadid

Kui selline jää peaks muutuma paksemaks kui 4 – 5 cm, siis ei saa sellest võitu isegi jääsulataja. Juhul kui peaks selline olukord juhtuma, kus jää muutub piisavalt paksusk, aitab ainult selle labidaga katki toksimine. 

libedatõrje

Miks libedatõrjet ekspertidelt tellida?

Nagu iga asjaga teevad oma ala eksperdid tööd kiiremini, paremini ja kvaliteetsemalt, kui tava kodanik. Tihti puuduvad  inimestel vahendid, et kvaliteetset libedatõrjet teostada. Isegi kui on olemas näiteks liiv ja tuhk, kipub sellest väheks jääma ning hakatakse koonerdama. 

Koonerdamine tähendab seda, et kogu ala ei saa korralikult libedatõrjega kaetud ning libedusetõrjest pole nii palju tolku. Muidugi muutub sellise ettevõtmise hind sisse tellimisel kulukamaks. Hinnakiri sõltub üldiselt ala suurusest kuhu soovitakse libedatõrjet tellida ning millisel viisil soovitakse libedast vabaneda. 

Kindlasti tasub eksperdiga kasvõi konsulteerida, et küsida libedusetõrje alast nõu, et ennast täpsemalt teemaga kurssi viia. Kokkuvõttes on libedatõrje meie kõigi heaolu nimel pingutamine ning igati hädavajalik talvine protseduur.