Jääpurikate eemaldamine - infoViking
Jääpurikate eemaldamine

Jääpurikate eemaldamine

Talvine aeg toob endaga kaasa ilusa valge ja pehme lume. Kuid vahepealsed sulailmad toovad endaga kaasa ka pikad, suured ja ohtlikud jääpurikad. Kuigi neid on ilus vaadata, siis võivad need ootamatult katuselt alla pudeneda.

Jääpurikate eemaldamine on talviti üks kõige olulisemaid töid lumekoristuse kõrval. Enim kujutavad endast ohtu nii inimestele kui ka autodele jääpurikad kõrgete hoonete katustel. Kui neid kiirelt eemaldada ei jõua, siis on vaja panna maja ümber ohutustsoon, et keegi ei käiks otse katuse serva all.

Ära jäta jääpurikaid juhuse hoolde vaid hoia enda katuseäärtel silma peal. Parem tegutse varem kui et lased jääpurikatel kasvada.

Jääpurikate eemaldamise hinnastamine sõltub selle keerukusest ja asukohast. Küsi julgelt personaalset hinnapakkumist.

jääpurikate eemladamine

Kõik me teame kui fantastiline võib välja näha Eesti loodus talvel. Kuna meie kliima on niivõrd kõikuv, siis on vaja eriti hoolikas ja tähelepanelik olla erinevatele ohtutele, mis talvel varitseda võivad. Seega on lumekoristus ja jääpurikate eemaldamine talvel A ja O.

Katuse äärel rippuvad  jääpurikad võivad küll ilusad välja näha, kuid samas tekitada ka parajat peavalu. Kuna jääpurikad tekivad pideva külmumise ja sulamise tagajärjel ning Eestis on see üsna tavaline, et selline kliima tsükkel meie päevasid ja nädalaid kimbutab. 

Miks on jääpurikate eemaldamine katuselt vajalik ja väga oluline?

Kuigi alguses on jääpurikad väikesed ja ilusad, siis ajapikku need muutuvad. Esimene etapp jääpurikatel on see, et need ei kujuta üldse ohtu. Kuid järgmine etapp on juba see, kus jääpurikad kasvavad suurteks odadek, mille taga on mitme sentimeetrine jääkiht. 

Kui paks jääkiht koguneb katuse äärde, siis nimetatakse seda jäätammiks ja see tähendab hiljemalt suurt probleemi. Kuigi jääpurikad kujutavad ohtu inimestele, siis jäätamm ja suured massiivsed jääkamakad  kujutavad ohtu katusele. 

Mida varem tegeleda jääpurikate eemaldamisega seda parem. Hilisemalt võib see muutuda raskeks ning keerukaks. Kõige suuremaks ohuks muutuvad kõrghooned. Sealsed massiivid tekitavad kukkudes pöördumatuid kahjustusi. Jäätükkide mass on meeletu, kui panna sellele veel 10 korrust vabalangemist, siis on kahjustused pöördumatud. 

Mida tuleb jääpurikaid eemaldades jälgida

Katusele minemine ei tohiks toimuda uisa-päisa ning seejuures unustades ära ohutusreeglid ja vajalikud nüansid, mida läheb vaja jääpurikate eemaldamiseks

Eeltöö

Kõige esimene on on eeltöö. Kui sinu maja on näiteks kolme korruseline, siis ei tasu lihtsalt pikka redelit võtta ja ülesse ronida. Sa pead enne läbi mõtlema, et kogu operatsioon jääpurikate eemaldamiseks on ohutu. 

Eeltöö tähendab ka seda, et hindad ümbritsevat keskkonda, samuti oled teadlik katuse erinevatest õrnematest kohtades ning samuti vaatad üle, et mis varustust sul vaja võib minna.

Ohutus

Ohutus on kõige tähtsam selliste talviste tööde juures. Kuigi võib tunduda, et mis see jääpurikate eemaldamine ära ei ole. Jah, väikeste ja madalate katuste juures ei ole vaja midagi muud, kui labidat või kummist haamrit ning lihtsalt asi ära teha. 

Mida kõrgem on maja seda suurem on ka ohu tase. Alati ei saa lihtsalt redeliga jääpurikaid eemaldada vaid on vaja minna katusele. Kuid näiteks lamekatuse puhul on tegevus märksa ohutum, aga siiski oleks hea omada turvakõit. 

Viilkatuse puhul on kindlasti vaja turvavarustust ning sageli ka ronimisvarustust, et jääpurikat ohutult eemaldada. Vastasel korral on alla libisemine üsna tõenäoline.

Teavitus

Kui tegeleda jääpurikate eemaldamisega enda kodu katustelt, siis võiks pereliikmetele teada anda, et nad katuse äärte juures ei oleks. Aga otseselt kriitiliselt seda teada vaja anda ei ole. See tagab sinu enda ja teiste ohutuse.

Kõrgete ja rahvarohkes piirkonnas on kindlasti vaja teavitada inimesi, et nad hoiaks katuse äärest eemale. Kindlasti on vaja tõmmata ohutuslint piisavalt laialt, et keegi viga ei saaks. Peale selle on vaja organiseerida autode parkimine teise kohta. Teavitusega võiks algust teha varakult, et lumekoristus ja jääpurikate eemaldamine saaks teoks

Koristus

Nüüd kui kogu operatsioon nimega jääpurikate eemaldamine on lõpetatud ning katuse ääred on puhtad, siis on vaja tegeleda koristusega. Ära jäta jääpurikaid maha lihtsalt vedelema ning seda eriti rahvarohketes kohtades. Jääpurikad on libedad ning võivad paksu pahandust tekitada hilisemalt. 

Kui sul on vajalikud vahendid olemas, siis tee kindlaks, et plats mis oli ohutuslindiga kinni oleks hiljem samasugune ja korralikult puhastatud. 

jääpurikate eemladamine

Miks kutsuda proffesionaalid seda tegema?

See küsimus võib kerkida juhul, kui tõesti on madal maja ning jääpurikad saab kas väikese redeli või lihtsalt maas olles eemaldada ilma suurema vaevata. Sellisel juhul tõesti ei ole vaja kedagi kutsuda.

Küll aga linnapildis on paljud hooned mitme korruselised ning purikate eemaldamiseks on vaja ohutusvarustust, teadmisi ning aega. Kui tellida professionaalne jäätõrje eemaldaja, siis on neil kõik vajalik varustus olemas ning ise millegipärast muretsema ei pea. Nende eesmärk on tagada kiire, kvaliteetne ning ohutu jäätõrje. 

Enne kui planeerida ise kogu tööd ära teha, siis mõtle, kas on keegi, kes oskab seda väga hästi ning omab vastavat varustust?