Kassi küünte lõikamine: kas ja millal oma lemmiku küüsi lõigata?
Kassi küünte lõikamine

Kassi küünte lõikamine: kas ja millal oma lemmiku küüsi lõigata?

Kassi küünte lõikamine on üks tüütu ning sageli ka stressirohke protseduur, mida ei armasta kassid ise ega ka nende omanikud mitte. Siiski on kasside käitumisspetsialistid arvamusel, et iga looma on võimalik treenida küüntelõikust taluma või et isegi nautima. 

Kui Miisust või Mirrist suurt maniküürinautlejat siiski ei saa, siis alljärgnevad nipid võivad tulla kasuks sellegi poolest, et muuta protseduur mõlema osapoole jaoks võimalikult meeldivaks.

Miks on kassi küünte lõikamine tähtis?

Kassi küünte lõikamine on tema heaolu vundamendiks. Aktiivse eluviisiga kasside puhul, kes käivad vahetevahel ka õues ja oma küüsi ise kulutavad, ei ole küüntelõikus niivõrd sage kui seda on nende tubase elulaadiga liigikaaslaste puhul. 

Kindlasti tasub jälgida ka lemmiku küünekasvu – on kasse, kel on aeglasem ja on kiisusid, kelle küünised on väga tugevad ning kiire kasvuga. Mida kiiremini küüned kasvavad ning mida tugevamad need on, seda sagedamini tuleks ette võtta kassi küünte lõikamine. Eraldi tähelepanu peaks pöörama lisavarvastele, mis loomupäraselt kuluma ei kipu.

Küünte regulaarne hooldus on kasside aga ka koerte puhul äärmiselt oluline, sest pikad küüned võivad tekitada vale käpaasendi, valu ning halvemal juhul põhjustada ka artriiti. Lisaks kipuvad pikad küüned igale poole kinni jääma, mistõttu kass võib endale liiga teha ja on oht küüne murdumiseks.

Siiski ei tasu unustada, et hoolimata regulaarsest küünelõikusest on vaja kassil ka kraapimispuud, kus ta saaks oma küüniseid ise teritada.

Kui tihti tuleks kassi küüsi lõigata?

Kassi kuunte loikamine 1

See, kui tihti lõigata kassi küüsi, on üsnagi individuaalne, seega tuleks jälgida oma lemmiku elulaadi ja küünekasvu. Hea oleks kassi küünte lõikamine vähemalt kord kuus, ideaalis iga pooleteise kuni kahe nädala tagant ette võtta.

Regulaarne lõikus muudab küünehoolduse lihtsamaks ning ka loom harjub tasapisi protseduuriga. Kui tekib raskusi või probleeme ise küünte lõikamisega, võib alati pöörduda ka groomeri või loomaarsti poole.

Mida on kassi küünte lõikuseks vaja?

Kasuta kassi küünte lõikamiseks spetsiaalseid küünelõikureid, kuid ole ettevaatlik. Et küüne säsile mitte viga teha, siis tasuks pigem lõigata maha ainult küüne terav ots.

Kui kassil on heledad küüned, siis näed vastu valgust, kus täpsemalt säsi asub ja saad veidi julgemalt lõigata. Muul juhul võib piirduda vaid küüne terava otsaga. Kui küüne säsi saab viga, siis võib tekkida verejooks, mis on loomale ebameeldiv ja valus.

Kuidas lõigata kassi küüsi?

Kassi kuunte loikamine 2

Enamikel juhtudel tuleb kassi pikalt veenda selles, et küüsi lõigates soovid oma neljajalgsele sõbrale vaid head. Selleks, et lemmikut võimalikult vähe traumeerida, tasuks harjutamisega alustada varakult ning esialgu premeerida kassi ka lihtsalt selle eest, et ta lubab oma käppasid ja varbaid mudida. Kui peres on noor kass, siis tasuks enne protseduuri temaga mängida. Nii väsitab kassike end sedavõrd palju, et osutab küünte lõikamisel vähem vastupanu.

Küünelõikuse edu pant on kannatlik meel. Mida rahulikum suudab omanik ise olla, seda suurema tõenäosusega möödub edukalt ka kassi küünte lõikamine.

Enne, kui protseduuriga algust teha, jälgi kindlasti oma kassi kehakeelt. Kas ta on stressis või pigem rahulik ning lõõgastunud? Kas ta lubab end silitada ning käppasid ja küüsi puudutada? Selle järgi saad otsustada, millal lõigata kassi küüsi.

Kui loom tundub ärritunud või stressis, siis proovi teda maha rahustada aga kui see ei õnnestu, siis tuleks kassi küünte lõikamine edasi lükata.

Kassi küünte lõikamine samm-sammult

Kui miisu on rahulik, siis võib kassi küünte lõikamine alata!

  1. Võta kass sülle, näoga endast eemale.
  2. Enne kui lõikama hakkad, lase kassil küünetange nuusutada.
  3. Hoia hellalt kassi käppa oma näppude vahel ning pigista õrnalt padjakest. Kui küüs ilmub nähtavale, lõika ära küüne terav valge ots. Lase käpp lahti ja paku lemmikule preemiaks maiust.
  4. Kui kass paistab rahulik, võid jätkata. Kui mitte, siis tehke väike paus, silita kassi niisama ja proovi siis uuesti. Ebamugavusest annab märku see, kui lemmiku kõrvad on suunatud tahapoole või kergelt kõrvale. Ei juhtu ka midagi, kui saad korraga lõigatud vaid üks-kaks küünt, sest olulisem on, et kass oleks rahulik ja lõdvestunud.
  5. Lõpeta kassi küünte lõikamine alati maiuse ning pika paiga, et lemmikul jääks protseduurist positiivne mälestus.

Kui kass kardab

Kassi kuunte loikamine 3

Kassi küünte lõikamine võib osutuda võimatuks missiooniks, kui kass kardab või ei lase seda teha. Kõige olulisem on, et jääd ise rahulikuks, sest kassidel on hämmastav võime tajuda meie energiat. Katsu teha protseduur oma kassile võimalikult meeldivad. 

Kas tal on mõni lemmikmänguasi, toit või hoopiski maiuspala. Kui on plaanis võtta ette kassi küünte lõikamine, siis tasuks veenduda, et need salarelvad on alati käeulatuses. Oluline on, et kassi küünte lõikamine oleks ka omaniku jaoks turvaline, seega tasuks eelistada pikkade varrukatega särke ning pluuse ja pikki pükse.

Kassi küünte lõikamine kodus ise võib esialgu tunduda keerulise ja stressirohke ettevõtmisena. Aga ära muretse! Alusta kasvõi sellest, et lõikate ühe küüne päevas. Nii harjud ise ja ka kiisu tasapisi selle protseduuriga ning küll üsna pea saate ühe korraga ka rohkem küüsi lõigatud.

Ettevõtted | Muu


Related Posts