Kassitõud - 20 kõige levinumat kodulooma sinu majapidamisse
Kassitõud

Kassitõud – 20 kõige levinumat kodulooma sinu majapidamisse

Sarnaselt koertega on ka kassid igapäeva majapidamises väga populaarsed lemmikloomad. Samuti on koeratõugudel iseärasused ja eripärad nii kasvus kui ka iseloomus, mida peaks kassi valikul kindlasti arvestama. Oleme sinuni toonud 20 kõige populaarsemat kassitõugu. Vaata järgi ja leia endale sobiv!  

Siiami kass

Kassitõud - Siiam

Siiami kass on ilus kass, kes on keskmist kasvu ning neid iseloomustab väga ilus ja graatsiline keha. Jalad on tal suhteliselt sihvakad ning käpad ovaalsed. Kõrvad moodustavad kolmnurga, aga näevad väga ilusad välja. Karvkate on tal suhteliselt lühike, kuid samas väga paks ja liibuv. 

Iseloomult võib ta olla suhteliselt valjuhäälne ning see ei pruugi tema välimusega kokku minna. Ta on väga sõbralik ja nad armastavad meeletult tähelepanu, sest soovivad olla kui pere liikmed. Kindlasti ei tohi teda üksi jätta, selle mure saab parandada näiteks võttes ühe asemel hoopis kaks kassi. 

Pärsia pikakarvaline kass

Kassitõud - Pärsia pikakarvaline

Tema on kasvult pigem keskmine ning mitte selline sihvakas, vaid hoopis turske. Kui võrrelda tema pead näiteks kehaga, siis on aru saada, et pea on suurem. Kuna ta pea on kehaga võrreldes suht suur, siis tunduvad ka tema kõrvad pigem pisikesed ning suurte vahedega. Karvastik on tal pikk ning suht tihe. 

Eluiga on umbes 12 aastat ning vanemal kassil võib esineda ka tervisega probleeme. Võib tekkida hambahaigusi, kui ka erinevaid raskusi söömise ja joomisega. Kuna ta on suht lame nägu, siis see soodustab ka erinevaid silmahaigusi.

Meini kass

Kassitõud - maine coon

Tegu on kõige suurema kassitõuga ning tema kere on väga lihaseline ja tugev. Väga hästi tunneb ta ära tema kandilise koonu ja suurte, laiade kõrvade järgi. Karvkate on tal päris paks ning tegelikult koosneb kahest osast. Värvide poolest on see kass väga suure valikuga, sest kokku võib neid olla lausa üle 30 värvikombinatsiooni. 

Iseloomult on nad väga sõbralikud ning neile meeldib mängida. Väga meeldib inimeste seltskond ning naudivad seda täiel rinnal.Tervise poolelt võib esineda neil südamehäireid. 

Türgi van

kassitõud - Türgi van

Türgi van on väga rahulik, kuid samuti suur ning suhteliselt lihaseline kass. Üldiselt võivad suured kassitõud tunduda vahest natukene imelikud, siis tegelikult on tegu väga ilusa loomaga. Tema karv on pikk ja väga siidjalt pehme. Nagu nimest võib aru saada on ta päritolu Türgist, kuid 20. sajandi keskel toodi see kassitõug Inglise saartele. 

Iseloomult on ta väga intelligentne ning samas väga sõbralik. Neile meeldib seltskond ning tahavad vahest ka palju mängida. Rohkem meeldib nendel mängida teiste kassidega, kui inimestega. 

Vene sinine

kassitõud- vene sinine

See kass on suhteliselt suur, aga jääb siiski on kasvult natukene üle keskmise. Tänu oma pikkadele jalgadele on tal väga elegantne kõnnak. Sellel kassil on ka topelt karvastik, mis on väga pehme ja tihe. Üldiselt on ta värviks hallikas sinine, aga aegajalt sünnib poegi, kes on hoopis üleni valged või mustad.

Algselt on kass pärit ühest venemaa sadamalinnast ning sellest ka nimi vene sinine. Iseloomult on nad väga vaoshoitud ning oma peremehele väga lojaalsed. Võõraste suhtes võtavad nad pigem ettevaatliku hoiaku.  

Bengali kass

Kassitõud - Bengali kass

Bengali kass on samuti väga suur ja lihaseline kassitõug, kellel on väga jäme saba, mis hoiab ennast iseenesest madale. Välimuselt ja karvkattelt on ta pigem metsik ning väga omapärane. Erinevad kassitõud võivad omavahel sarnaneda, siis ka tema on väga aktiivne. Peale aktiivsuse on nad ka haruldased, sest tegu on ühtlasi väga nõudliku kassitõuga. 

Iseloomult on ta eriline, sest talle meeldib väga liikuda ja see tõug on suhteliselt lastesõbralik. Samuti võib mingites hetkedes olla vägagi häälekas. Tervise poolelt on nad väga tugevad ning allergiavabad. 

Brima kass

Birma kass - kassitõud

Tema on väga huvitav kassitõug ning just oma karvastiku poolest. Peamine toon on pigem hele ning võib esineda ka tumedamaid kohti näos või mujal. Ilusad kassitõud on erilised ning tema eripäraks on vahvad sokid, mis katavad tema käppasid. Juured on tal Prantsusmaalt kuhu ta toodi umbes 20. sajandi alguses. 

Iseloomult on nad väga südamlikud ning suudavad väga hästi inimeste seltskonnas hakkama saada. Tänu sellele on nad suhteliselt populaarsed, kuid võivad olla vahest ka väga lärmakad.  

Briti lühikarvaline

Kassitõud - briti lühikarvaline

Kui kassitõud võivad olla ka väga väikesed, siis Briti lühikarvalise puhul on samuti tegu suhteliselt suure kassiga. Välimuselt võivad sellised kassitõud olla lausa jässakad. Karvkate on tal pigem lühike, kuid sellegi poolest väga tihke. Iseloomult on ta väga eriline, sest sellised kassitõud on hellad ja südamlikud. 

Huvitav on nende puhul see, et nad ei ole üldse uudishimulikud. Nad ei nõua inimestelt väga palju tähelepanu ning saavad hästi ka ise hakkama. Kassitõug on maailmas väga levinud ning tänapäevaks juba väga tuntud. 

Burmilla

Kassitõud - Burmilla

Burmilla on pigem keskmist kasvu kass, kuid omab väga tugevat kehaehitust. Kui võrrelda isaseid ja emaseid, siis emased on palju pisemad ja õrnemad. Nende silmad on väga kirevad ning võivad olla erinevatest toonides. 

Kui võrrelda teda Burmaga, siis ei ole tegu nii tormaka kassiga. Samuti pole ta nii vaoshoitud. Pereliikmena tahab ta palju tähelepanu saada ning võib sellegi poolest olla üsnagi nõudlik. Samuti on nad väga truud ja on nõus oma peremehele igale poole järgi tulema. 

Egiptuse mau

Kassitõud - Egibtuse mau

Kassitõug nagu Egiptuse mau on oma välimuselt väga omapärased. Neid iseloomustab tähniline või täpiline karvkate. Kui mõtlete mida tähendab sõna “mau”, siis tegelikult on see egiptuse keeles kass. Sellised kassitõud on väga sarnased kunagistele kunstiteostele. Tervis on väga tugev ning läbivaid tervisehädasid ei esine. 

Iseloomult on ta suur sõber ning armastab väga oma perekonda. Talle meeldib väga mängida ning tasub tead, et tegu on kassiga, kes on väga intelligentne. Mängimisel eelistab ta kasutada mänguasju või teisi kaaslasi. Veel meeldib talle õppida uusi trikke ning õues jalutamas käia. 

Ookerkass

Ookerkass - Kassitõud

Ookerkass on üsnagi uus kassitõug, mis on pärit Ameerikast. Aretajate esmane plaan oli luua Abessiinia kassile iseloomuliku karvkattega Siiami kassi, kuid välja kukkus hoopiski täpiline ja hallikat karva kassipoeg. Ookerkassi nimi tuleneb tema sarnasusest otselotiga, kes on ookerkassi kauge metsik esivanem.

Ookerkassi puhul on omane tema täpiline karvkate, mis meenutab leopardi kasukat. Oma loomult on ookerkass väga aktiivne, uudishimulik ja seltsiv kass. Kuna ookerkassil on lühike karvkate, ei ole seda vajalik väga põhjalikult hooldada.

Norra metskass

Kassitõud - Norra metskass

Nagu ka nimi ütleb, pärineb Norra metskass Põhja- Euroopast. Arvatakse, et tõug pärineb Briti saartelt, kus viikingid need kassid Skandinaaviasse tõid ning seejärel kohalike kodu- ja metskassidega paaritusid.

Ta on oma pika ja lihaselise kehaga suurem, kui üks keskmine kass. Tema kaunis pikemat sorti karvastik läheb suviti lühemaks. Norra metskassid on inimeste-lembelised ning naudivat väga nende seltskonda. Tegemist on üsna iseseisva kassiliigiga, kes on harjunud elama väljas. Kuna nad arenevad aegamisi ja saavad üldjuhul täiskasvanuks alles nelja- aastaselt,

Savanni kass

Kassitõug - Savanni kass

See kass loodi kodukassi ristamisest metsiku servaliga. Serval on keskmist kasvu ning suuremate kõrvadega Aafrika metskass. Ristandeid aretati, kuni saadi esimesed kodustatud kassid. 

Tegu on väga kõrge, sihvaka ning pikkade jalgadega kassiga. Tema välimus tavaliselt oleneb suuresti põlvkonnast, kuhu ta sündis. Karvkate on üldjuhul täpiline, kuid võib olla ka lumekarva, sinine või muudes mahedates toonides. Kõrvad on neil pikad ning püstised. Kassi iseloomu kohta on raske kindlat seisukohta võtta kuna tõug on väga haruldane ning ollakse lahkarvamusel. 

Jaapani pikakarvaline tömpsaba

Kassitõug- Jaapani pikakarvaline tömpsaba

Kui kassitõud on tavaliselt tuntud näiteks oma ilusa saba pärast, siis selle kassi puhul saab öelda, et tegu on mõnesmõttes sabatu kassiga. Sõltumata sellest on tegu väga elegantse ja arenenud tõuga. Tal on kaunid ja suured kõrvad ning ilusad ümmargused silmad. Sellegipoolest on tal sabal karvad veidi pikemad ning kasvavad igas suunas. 

Tömpsaba on väga sõbralik ja samuti intellientne. Iseloom sobib ideaalselt teiste loomadega ning ühtlasi naudib väga ka inimeste ja pere seltskonda. Nad on väga õpivõimelised ning meeldib enda meelt lahutada erinevaid trikke õppides. Tervis on hea ning nad elavad kõrge eani. 

Siberi metskass

kassitõud - siberi kass

Siberi metskass on keskmisest kassist suurema ning tugevamate lihastega kass. Kassi keha on väga jõulise ehitusega. Siberi metskassi värvitoonid võivad varieeruda, kuid pruunikas värvus on kõige tavalisem.

Siberi metskass on Venemaa rahvuskass. Tegu on väga vana tõuga, esimesed andmed ulatuvad lausa aastasse 1000, mis on märkimisväärne. Arvatakse, et see kass on tänapäeva pikakarvaliste tõugude esivanem. Tänapäeval huvi selle tõu vastu järjest suureneb. 

Kalingurmustriga kass

Kassitõud - Calico

Kalingurmustriga kass on tuntud oma erilise karvkattega, kus alati domineerib 3 värvi. Kalingurmustriga kassid on kusjuures peamiselt emased. Rahvasuus levib uskumus, et Kalingurmustriga kass toob head õnne, ning Ameerikas kutsutakse neid sageli ka “money cats’ideks” ehk rahakassideks. 

Kui muidu on kassitõud isaste ja emaste poolest võrdsed, siis Kalingurmustriga kasside puhul domineerib väga tugevalt emaste ülekaal. Nimelt on 99% kasse emased. Suurus on selle kassitõul väga erinev ning sõltub täielikult kuidas indiviid kasvanud on. Muidu on tegu väga ägeda tõuga ning nende iseloom on pigem mänguline ja hell. Nooremad kassid on vahest väga energilised. 

Šoti lontkõrvaline kass

Kassitõud - Šoti lontkõrvaline kass

Kassitõug on tuntud oma ilusate kikkis kõrvade tõttu. Sellele tõule on iseloomulikud kõrvaotsad mis on hoopiski ümarad. Kass on ise keskmist kasvu, kuid suhteliselt tugeva kehaehitusega. Pea on neil ümar ning vurrupadjad väga väärikalt välja arenenud. Tänu tema suurtele silmadele tekib ka armas ilme. Karvkatte poolest on see pigem lühike.

Iseloom on tal võrreldes oma välimusega siiski väga armas ja tore. Ta ei ole väga aktiivne ning seda mõjutab tema valulik liikumine. Tervise poolelt võib neil olla kõhre vigastusi ning muid liigese haigusi. Kui kass hakkab kergelt lonkama, siis mõne aja pärast ei soovi ta enam üldse liikuda. 

Gray tabby kass

Kasssitõud - Gray tabby

Gray tabby kass on oma nime tõenäoliselt algselt saanud sõnast “attabi”, mis viitab Baghdadis valmistatavale triibulisele siidile. Gray tabby kasside läbivaks välimuse tunnuseks on tiigritele sarnased vöödid karvkattel. Triibud võivad olla nii laiemad kui õhemad. Gray tabby kassi tunneb ära tema hallika karvkatte ja sellel olevate mustade vöötide järgi. Tal on otsaesisel väga iseloomulik M-täht. Täiskasvanud Gray tabby kasside turjakõrgus on 20-40 cm ja kaaluvad keskmiselt 4.5 kg. 

Abessiinia kass

Kassitõud - Abessiinia kass

Kassitõud piltidel võivad välja näha väga erinevad ning reaalses elus kipuvad kiisud palju kaunimad olema. Abessiinia kass on pigem keskmist kasvu ning tal on väga tugev ja sirge keha mida hoiavad ülal sihvakad jalad. Kõige levinud toon on ruske, aga võib kohata veel teisi toone. Ajalugu läheb nendel 19. sajandisse ning alguse sai ta üldse Etioopiast. 

Iseloomult on suhteliselt vaikne, kuid väga intelligentne. Need kassitõud nõuavad ka liikumisruumi ning talle meeldib väga liikuda. Eriti meeldib ronida ning seda teha näiteks aias. Peale selle, et talle meeldib väga mängida on ta samuti väga mõistlik ega käitu ülemäära ülemeelikult. 

Lumekäpaline

Kassitõud - Lumekäpaline

Lumekäpp on saanud enda nime just enda käppade järgi, mis on valged. Tavaliselt sünnivad kassipojad valgetena ning paari nädala pärast tuleb välja nende tõeline värv. Karvastik on suhteliselt lühike ning läikiv. Nende peamised karvkatte värvid on sinine, pitserpruum, lilla või sokolaadi pruun. Enamasti katab nende karvastikust vähemalt kolmandiku valge värv. 

Esialgselt on see kassitõug pärit Ameerikast kuhu ta toodi 20 sajandi keskel. Lumekäpalise iseloomujooned on väga intelligentsed. Talle meeldib inimeste seltskond ning naudib, kui temale pööratakse tähelepanu. Tervis on neil suhteliselt hea ning pärilikke terviseprobleeme väga ei esine.  

Kokkuvõte

Andsime teile kerge ülevaate erinevatest kassitõugudest ja nende eripäradest. Kokkuvõttes peaks iga inimene valima kassi vastavalt enda elustiilile ning jälgima, et koduloom sobiks sellega kokku. 

Kuna kassitõugusid on palju erinevaid, siis valik on suur ning iga inimene leiab endale sobiva lahenduse. 

Ettevõtted | Muu


Related Posts