Paljude inimeste neljajalgsed lemmikud koerad tunduvad esialgu küll iseseisvad ja hakkajad loomad olevat, kuid tegelikult vajavad ka nemad aeg-ajalt enda omaniku poolt abi ja hooldust.
Üks olulisim hoolitsus, mida enda neljajalgsele sõbrale pakkuda, on ta küünte eest hoolitsemine. Koera küünte lõikamine võib märgatavalt parandada ta heaolu ja muuta igapäevaseid toimetusi nauditavamaks.
Järgnevalt aga sellest, miks koerte küünte eest hoolitsemine oluline on ning kuidas lõigata koera küüsi.
Miks on koera küüsi vaja lõigata?
Küünte lõikamise vajadus sõltub suuresti konkreetse koera elustiilist ning vanusest.
Koerte küünised võivad enda eest ise perfektselt hoolt kanda, kui võimaldate tal käia tihti jalutamas kõva kattega teel, mis naturaalselt tema küüsi kulutab.
Juhul kui küünised sedasi end ei hoolda, on oht nende murdumisele, veritsemisele või käpa sisse kasvamisele. Käpa sisse kasvanud küüs valmistab koerale niisamuti ebamugavust nagu inimesele varba või sõrme sisse kasvanud küüs.
Vanemas eas lemmiku liigselt pikaks kasvanud küüned võivad artriidi korral talle igasugusel kõndimisel ebamugavat valu põhjustada.
Ebapiisav või lohakalt teostatud küünte hooldus võib seetõttu esmalt põhjustada koerale ebamugavust liikumisel, mille tõttu omakorda võib välja kujuneda vale käpaasend või lausa artriit.
Millal ja kui tihti tuleb koera küüsi lõigata?
See, kui tihti lõigata koera küüsi, sõltub juba täpsemalt antud koera elustiilist ning küünte kasvu kiirusest.
Hea indikaator andmaks märku, millal lõigata või küüntele tähelepanu pöörata, on toas kõval põrandal koera kõndimisel klõbina kuulmine. Selline klõbin annab märku, et tema küünte pikkus võib olla liiga suur ning need vajavad hoolt.
Osad koeratõud omavad väga tugevaid küüniseid, mille kulumine naturaalselt kõval pinnasel liikudes nii kergesti ei toimu.
Vähemalt korra kuus tuleks küüntele tähelepanu pöörata ning vajadusel neid lõigata. On täiesti võimalik, et koer suudab loomulikul viisil ise küünte eest hoolt kanda, kuid vastasel juhul tuleks looma omanikul teda sellega abistada.
Kuidas lõigata koera küüsi
Esimene kord enda lemmiku küünte kallale minna võib olla hirmuäratav kogemus nii temale kui ka ta omanikule.
Suuremate koerte puhul võib tema omanikku hirmutada jõud, mis suurel koeral on ning tema maha rahustamise keerukaks teeb. Väikesed koeratõud loomulikult sellist jõudu ei oma, kuid alati on oht valu tekitades sisse lõigata, kuid ükski koeraomanik enda koerale valu põhjustada ei soovi.
Lõikamisel on kõige olulisem endas rahu säilitada ning koer maha rahustada ja teda rahulikuna hoida.
Mida on lõikamiseks vaja
Küünte lõikamiseks ei ole vaja muud kui rahulikku meelt ning spetsiaalseid koerte küünetange, mida on võimalik leida lemmikloomatarvete poodidest.
Küünte lõikamine samm-sammult
- Enne alustamist veendu, et koer poleks lõikamise eelselt ärritunud ega närvis, kuna tugevas stressis koer võib end kaitsta üritades enda omaniku hammustada.
- Kasuta spetsiaalseid koertele mõeldud küünetange ning pane valmis maiused tema premeerimiseks.
- Määra kindlaks lõigatava küüne osa
- Tumedate küünte puhul lõika väga ettevaatlikult ja vähehaaval, kuna on suur oht kahjustada küüne pehmet osa ehk säsi. Küüne keskel musta täppi nähes oled jõudnud säsini ning lõikamine tuleb lõpetada.
- Heledate küünte puhul on säsi märkamine kergem, kuna see on roosakat värvi. Nagu tumedate küüntegagi, ei tohi ka heledatel küüntel säsi sisse lõigata.
- Alusta ettevaatlikult küünte lõikamist. Soovitatav on alustada tagumiste käppadega, kuna neid lõigates on koerad enamasti rahulikumad.
- Kiida hästi käituvat koera ning premeeri teda aeg-ajalt maiusega.
- Soovi korral teosta küüneviiliga viilimine. Seda eelkõige juhul, kui tegemist on toakoeraga ning on oht, et mõni teravam lõigatud osa põrandat või mööblit kodus rikkuda võib.
Sagedased probleemid koerte küünte lõikamisel
Koera küünte veritsemine
Ennetava sammuna võib loomaarsti käest küsida hõbenitraadipulki. Vatitupsuga hõbenitraati veritsevale küünele kandes on võimalik küüne verejooks peatada.
Küüne sisse lõigates ja vere voolama hakkamisel jää rahulikuks – selliseid asju ikka juhtub.
Kanna küünele rahulikult nitraati ja suru sellele vatitups. Hõbenitraat võib esialgu kipitada, mille tõttu tuleks koera tugevamini kinni hoida või paluda endale abiline vajaduse korral appi.
Mida teha kui koer ei lase küüsi lõigata?
Küünte lõikamise protseduuri paaniliselt kartev koer tõenäoliselt seostab seda millegi halvaga või tal on lause varasem negatiivne kogemus sellest. Võib-olla on keegi talle kunagi sisse lõiganud ja valusa mälestuse sellega tekitanud.
Või siis võib küünte lõikus lihtsalt uue ja täiesti teistsuguse kogemusena koera jaoks tunduda, mille tõttu ta seda kardab. Igal juhul tuleks proovida koer maha rahustada ja ta stressi leevendada.
Proovida tasub ka koera väsitamist lõikusele eelnevalt. Energiast tühjaks jooksnud koeral võib olla vaevalisem lõikamisele vastu võidelda. Lisaks tasub katsetada preemiate ja maiustega küünte lõikuse meeldivamaks tegemise. Näiteks koerale preemiat andes peale seda, kui ta rahulikult kohal püsib ja enda käppadega tegeleda laseb.
Ennatlikult tuleks küünte lõikamisega harjutada juba varakult kutsikaeas. Sedasi harjub ta sellise tegevusega juba noorelt ning küünte lõikamine ei ehmata teda ka vanemas eas.
Kokkuvõte
Vajadus küünte lõikamise järele on igal koeral erinev. Koeraomaniku roll on tähele panna, millal küüne lõikust vaja võiks minna ning sel juhul seda teostada.
Liiga pikad küüned võivad koertele suurt ebamugavust või lausa liigesehaigust artriiti tekitada. Koera küünte lõikus ise tuleks seetõttu kuuluda iga omaniku rutiini ja ülesannete hulka.