Väikesed koeratõud - 20 Kõige populaarsemat tõugu
Väikesed koeratõud

Väikesed koeratõud – 20 Kõige populaarsemat tõugu

Väikesed koeratõud on väga armsad ning tekitavad paljudes inimestes rõõmu ja positiivseid emotsioone. Pisikesed ja väikest kasvu koerad näevad välja nagu kutsikad keda iga inimene tahab väga nunnutada.

Inimestele sarnaselt ei ole ka koerad kõik samasugused ning kõikidel on eripärad, erinev iseloom, kui ka temperament. Oleme toonud täna sinuni kõige populaarsemad väikesed koeratõud ning nende peamised iseloomu omadused. 

Pomeranian

väikesed koeratõud

Tegu on väikese sülekoeraga, kes on pisike ning oma iseloomult väga särav. Teda iseloomustab pikemat sorti karvkate ja püstised kõrvad. Mõnesmõttes meenutab Pomeranian väikest rebast. Tõule on iseloomulik veel kaunis pruunikas kuldne värvitoon. 

Koer on suhteliselt madal ning tema turja kõrgus jääb keskmiselt 18 cm ja 30 cm vahele. Selle tõu puhul kaalub isane koer vähem kui emane. Isase kaal jääb umbes 1.8 ja 2 kilogrammi vahele. Emase koera puhul võib eeldada, et koer kasvab 2 kuni 2.5 kilo raskuseks. 

Pomeranianid on pärit artikast tulnud kelgukoertest ning nad on väga lojaalsed. Talle meeldib, kui temaga tegeletakse kuid sellega peab oskama piiri pidada.Nende ajalugu ulatub lausa 19 sajandisse, kuid siis nad olid oma kasvult suuremad ning jäid keskeltläbi 13 kg juurde.

Loe veel: Pomeranian.

Chihuahua

väike koeratõug - Chihuahua

Chihuahua on hästi väike koeratõug ning tegelikult on tegu maailma kõige väiksema tõukoeraga. Nad kaaluvad ulmeliselt vähe ning koera ideaalne kaal jääb umbes 1.5 ja 3 kilogrammi juurde. 

Kui väikesed koeratõud võivad oma iseloomult olla väga erinevad, siis selle tõu puhul on tegu koeraga, kes sobib väga hästi igasse seltskonda. Ta on küll pisike aga sellegipoolest on ta väga julge ning unustab tihti oma suuruse ära. Kuna ta on väga sõbralik ja hooliv, siis meeldib talle väga oma peremehega aega veeta. 

Turjakõrgus jääb tal umbes 15 ja 23 senti meetri kõrguseks. Karvkate on neil lühike ning üsna liibuv. 

Yorkshire´i terjer

väikesed koeratõud - Yorkshire´i terjer

See kääbuskoer on populaarne ja tuntud just oma ilusate lokkide pärast. Nende karvkate värvus on väga omapärane ning seda iseloomustab ebaharilik terassinine ja kergelt kuldne värvus. 

Juba suureks kasvanud Yorkshire terjeri kõrgus jääb umbes 18 ja 20 sentimeetri vahele. Nagu kõik teised mini koeratõud, siis jääb ka selle koera kaal keskmiselt 3 ja 3.5 kilogrammi vahele. Koer on küll väike, aga sellegipoolest suure iseloomuga, kuid vajab sellegipoolest omaniku poolt hoolt ja armastust. 

Eluiga on neil üpris pikk kuid sellele tõule on iseloomulik silmaprobleemide tekkimine. Lisaks võib probleeme esineda ka põlvedega ning täpsemalt öeldes põlvekedra erinevad nihestused. Veel võib esineda hingetoru häireid ja muid maksaprobleeme.

Loe veel: Yorkshire terjer.

Beagle

Väike koeratõug - Beagle

Väikest kasvu koertest on see tõug veidikene suurem kui eelmised. Tegu on meeletult visa ja vapra tõuga ning samuti on nad väga sportlikud. Koerale on iseloomulik väga tihe karv, mis on ühtlasi ka väga ilmastikukindel. Väikesed koeratõud on tavaliselt veidikene pisemad, aga see konkreetne tõug on keskmiselt 40 sentimeetrit kõrged. Ühtlasi kaalub koer umbes 11 kilogrammi. 

Nad on väga sõbralikud ning algselt aretatud hoopiski karjaloomadeks. Samuti nad saavad väga hästi läbi ka teiste tõugudega ning armastavad vägagi lapsi. Veel sobib Beagle väga hästi ka valvekoeraks. Murdvarga korral eelistab ta pigem temaga mängima hakata. 

Taks

väikesed koeratõud - taks

Väikesed koeratõud on armsad ning taks on tegelikult üks väga kaunis ja elegantne tõug, kes on pärit Saksamaalt. Algselt on tõug aretatud urukoeraks ning eesmärgiga jahtida rebaseid või isegi suuremaid loomi. Taks on oma iseloomult väga truu ning tavaliselt on tal peres väljavalitud lemmik, keda ta kõige rohkem kuulab. 

Nende normaalne kaal jääb sinna 9 – 10 kg juurde. Takse on kolme erineva karvaga ning need jagunevad pika-, sileda- ja karmikarvalisteks. Toitumise poolelt peab olema mõistlik ning tema söömist tuleb kontrollida, et vältida ülekaalulisust. Taksi eluiga jääb keskmiselt 13 ja 15 aasta vahele. 

Prantsuse buldog

väike koeratõug - prantsuse bulldog

Kui mõelda, kas koerad korterisse sobivad siis Prantsuse buldogi puhul on sellele küsimusele kindel jah. Talle on iseloomulik lame koon ja lühike kasukas. Turjakõrguse poolest jääb ta sinna 26 ja 35 sentimeetri vahele. 

Kui väikest kasvu koeratõud on tavaliselt kerged, siis ka see koer jääb oma kaalu poolest sinna 13 kilogrammi juurde. Iseloomult on ta suhteliselt lõbus ja elujõuline ning väga meeldib talle aega veeta perega. Ennast tunneb ta nagu suure koerana ning sellest tulenevalt on tema iseloom väga julge. 

Loe veel: Prantsuse buldog.

Jaapani spits

väikesed koeratõud

Mini koeratõud on armsad ning seda on ka Jaapani spits. Neile on iseloomulik väga paks kasukas ning selline kaval rebase nägu. Karvkate on neil kohev ning sama kehtib ka saba kohta. Isased on veidi suuremad kui emased ning isaste turjakõrgus jääb keskmiselt 35 ja 37 cm kõrguseks. Emastel jääb see keskmiselt 30 ja 34 cm vahele. 

Selle tõu kaal jääb enam vähem 5 ja 6 kg vahele. Nagu nimest on aru saada on tõug aretatud Jaapanis, aga pärineb pigem Põhja-Euroopast ja Põhja-Ameerikast. See koer on võõrastega üsnagi tagasihoidlik, aga perele väga lojaalne. 

Üleüldiselt on tegu väga tervisliku tõuga, kuid võib esineda põlve probleeme nagu väikestele koertele kombeks. Ainevahetus on nendel kiire ning see tähendab seda, et nad suudavad energiat kulutada väga kiiresti. 

Havanna

väikesed koeratõud

Tema on väga rõõmsameelne ja sõbralik koer kellele meeldib väga mängida. Sellele mini koerale on iseloomulik pisikesed jalad, aga tema kõndimis stiil on vägagi elav. Pealegi on nende karv väga pehme ning sageli meenutab veidikene lainelist stiili. Oma valvsa oleku tõttu sobivad nad hästi ka valvekoerteks. 

Nende turjakõrgus on keskmiselt 23 ja 28 cm. Kaalu poolest on nad samuti suhteliselt kerged ning kaaluvad keskmiselt 3 kuni 6 kg. Kui mõelda milline võiks olla nende karvkate, siis neid võib esineda väga mitmes värvistiilis. 

Iseloomult on nad sõbralikud ning oma omanikku vägagi kiinduvad. Pikaajaline üksi olemine mõjub neile negatiivselt. 

King Charlesi Spanjel

väikesed koeratõud

Kui arvad, et väikesed koeratõud on igavad, siis see spanjel on väga omapärane. Tal on väga omapärane koon. Nende värvus võib ulatuda alates mustast kuni rubiinpunase ja valgeni välja. Turjakõrguse poolest on need mini koerad keskmiselt 30 sentimeetrit kõrged. Kaalu poolest on nad 5 ja 8 kg vahel. 

Iseloom on nende väga sõbralik ning üleliia palju nad ei haugu. Selline pisike kutsa valvekoeraks kindlasti ei sobi, sest selleks on ta liiga sõbralik. Hästi saab ta läbi veel teste koerte ja vajadusel ka kassidega. 

Koer peab oma väikese mao pärast sööma tihti ning pigem väiksemates kogustes. Kindlasti tuleks jälgida, et koer saaks väikesest kogusest kätte võimalikult palju kasulikke toitaineid.

Shiba

väikesed koeratõud - shiba

Kui võtta väikesed koeratõud, siis tema päris nende alla ei lähe. Shiba on pigem keskmise suurusega koer ning talle on iseloomulik paks karvkasukas ning kikkis kõrvad. Üldiselt on välimus selline mille tunneb iga inimene ära. Shiba turjakõrgus võib jääda sinna 40 sentimeetri juurde ning emastel umbes 36 cm. 

Tegu on tegelikult väga terve tõuga, kuid siiski on ka nendel mingid tüüphaigused. Enamasti esineb probleeme silmadega ning sellest tulenevalt tuleks nende silmi pidevalt kontrollida. Iseloomult on nad väga hea jahiinstinktiga ning head sotsialiseerujad. Toitumise poolelt peab jälgima, et koerale oleks kõik vajalik olemas ning samuti on oluline tema tervist ka aegajalt lasta hinnata.  

Pug / Mops

väikesed koeratõud - mops

Väikesed koerad on armsad ning sama kehtib ka Mopsi kohta. Ta ei ole väga suur nind täiskasvanud koera turjakõrgus on umbes 25 ja 33 cm. Üleüldiselt on tema keha ehitus selline ruuduline ja vägagi jässakas. Lihaskasv on nendel päris hea ning oma suuruse kohta on nad vägagi rasked. Mops võib kaaluda 6.3 kuni 8 kg. 

Algselt on nad pärit Hiinast, aga sealt levisid nad edasi Euroopasse. Nad on väga võluvad ja lahedad. Väikesed koeratõud võivad olla vahest küll kurjad, aga tema puhul on tegu väga sõbraliku seltsimehega. Kindlasti tuleb talle pühendada piisavalt aega ja armastust. 

Oluline on jälgida, et koer saaks päevas liikuda vähemalt pool tundi, kuid kindlasti on ta nõus oma peremehega iga päev igal pool kaasas käima.

Loe veel: Mops.

Walesi corgi / Pembroke

väikesed koeratõud

Walesi corgi on väga lühike, kuid samas suhteliselt jässakas kutsa. Kui väikesed koerad on tavaliselt lühikesed, siis tema on pigem keskmine ning lisaks omab ta kasukat, mis on veekindel. Tema turjakõrgus jääb umbes 25 ja 30 cm vahele ja kaalu poolest on isased veidi raskemad. 

Isased kaaluvad umbes 11 kg ning emased natukene vähem ehk 10 kg. Ta on vägagi kuulekas ja aktiivne ning üsna vapper. Ka nagu väikesed koerad ikka, siis ka tema kohta käib ütlus “suur koer väikeses kehas”.  Nad on ka väga head valvurid ja suudavad uutest külalistest väga kiirelt märku anda. 

Loe veel: Walesi corgi.

Toy puudel

väikesed koeratõud

Väiksed koerad on oma eripäralt väga ilusad ning teda iseloomustab ilus nõtke koon, kus ühildub pikk kael. Karvkate on suhteliselt krussis ning võib isegi erineda erinevaid toone. Tema turjakõrgus ulatub peaaegu 30 cm ning kehakaal on ainult 4.5 kg. 

Kui iseloomult võivad väikesed koeratõud olla pigem enda kehast suuremad, siis tema puhul see eriti välja ei löö. Ta suudab olla küll väga hea valvekoer, aga tegelikult on tal väga hea ja sõbralik iseloom. Ta tahab saada palju liikumist ja mängimist. 

Shi Tzu

väikesed koeratõud

Tema on miniatuurne koer kellel on pikk karvkasukas. Kasukas võib olla mitut erinevat värvi, mis teeb koera veelgi kenamaks. Kuna tegu on väga väikese koeraga, siis turjakõrgus on ainult 27 cm. Sõltumata tema suurusest võib kaaluda kuni 7.5 kg, aga üldiselt jääb kaal 4.5 ja 7.5 kg vahele. 

Nagu väikesed koeratõud ikka on ta väga intelligentne ning talle meeldib väga mängida. Nad ei pruugi võõraid kohe omaksvõtta ning nende suhtes tasub ettevaatlikud olla. Samuti meeldib neile uusi asju õppida ning kuuletuvad inimestele väga hästi. Ideaalis tuleks temaga liikuda iga päev vähemalt 20 minutit. 

Malta bichon

väikesed koeratõud

Väikesed koerad ei pruugi piltidel nii suured küll välja näha, aga Malta bichoni osas on tõesti tegu kääbuskoeraga. Teda iseloomustab tume pruunid silmad ning tema karv on valge kui lumi. Kuna väikesed koerad ei kasva väga suureks, siis turjakõrgus jääb ainult 25 cm.

Kaal jääb sellel koeral ainult 1.8 kg ja suuremate puhul natukene alla 3 kg. Tegu on tegelikult ühe vanima koeratõuga üldse ning tema ajalugu läheb lausa 6000 aastat eKr. Iseloomult on väga tark ning üsna glamuurne, kuid vahel võib plahvatada ja olla väga särtsakas. Soovitatav on teda juba noorest saadik koolitama hakata. 

Boston terjer

väikesed koeratõud

Väikesed koerad on tegelikult tihti väga tugevad ning väga hästi välja arenenud lihastega ning sama kehtib ka Boston terjeri puhul. Tema kõrvad on püstised ning koon üsna kandiline. Karvkate võib olla väga mitmes värvis, alustades hallikas pruunist kuni täiesti valge ja mustani välja.

Turjakõrgus jääb sellel isendil umbes 38 ja 43 cm vahele ning kaal umbes 11 kg juurde. Üldiselt jagatakse see tõug kaalu järgi kolme klassi vahel, milleks on kergkaal, keskmine kaal ning raskekaal. Iseloomult on ta lõbus ja elav ning saab laste ja perega väga hästi läbi. 

Jack Russell terrier

Jack Russell terrier

Tegu on samuti väga väikese koeratõuga keda kunagi kasutati rebasejahi eesmärgil. Karvkate on kas pigem sile, poolkarm või täiesti karm. Tegu on hüperaktiivse tõuga ning ta soovib omanikult saada väga palju tähelepanu. Nad sobivad nad ideaalselt kokku lastega. Tal on tohutu liikumis vajadus ning sellega tuleb arvestada.

Just tänu suurele liikumis vajadusele ei sobi see koer igasse perre. Kui ta piisavalt liikuda ei saa võib hakata erinevaid asju lõhkuma ning ei kuuletu enam nii nagu peaks. 

Kääbusšnautser  

väikesed koeratõud

Kui arvad, et väikesed koeratõud on nõrgad siis eksid. Kääbusšnautser on tegelikult väga tugev ja lihases koer. Nende iseloomulik välimus tulen nende vuntsidest ja jalgadest. Isase koera turjakõrgus ulatub kusagil 36 cm mis on veidi kõrgem kui emasel. Emaste puhul jääb see 33 cm juurde. 

Sama kehtib ka kaaluga, isased kaaluvad umbes kilo rohkem kui emased ning isaste normaal kaal jääb 8 kg juurde, samal ajal kui emastel on see 7 kg. Iseloomult on ta elav ning väga aktiivne. Samas võib esineda ka kangekaelsust, kuid loomult on nad tegelikult head valvekoerad ja vajadusel väga häälekad. 

Bichon frisé

väikesed koeratõud

Tema on väikene ja väga soliidne ja viisakas kutsu. Tema karvkate on küll üleni valge, aga silmad on ta täiesti mustad. Karvkattele on iseloomulikud spiraalse kujuga karvad. Kasvu poolest on täiskasvanud koera turjakõrgus nii isastel, kui emastel 23 kuni 28 cm. Kaaluvad nad ainult 3-6 kg ning iseloomult on nad täielikud pere inimesed. 

Nad suudavad sotsialiseeruda väga hästi ka teiste koertega. Soovitatav on nendega liikuda vähemalt iga päev 30 minutit ning samuti tuleks treenida ka nende mõistust. 

Kokkuvõtteks

Käisime põgusalt üle 20 kõige populaarsemat väikesed koeratõugu. Väikesed koeratõud on armsad, kui nendele piisavalt hoolt ja armastust anda sobivad nad praktiliselt igasse perre ja majapidamisse. 

Ettevõtted | Muu


Related Posts