Prantsuse buldog - olulised punktid mida enne võtmist teada
Prantsuse buldog

Prantsuse buldog – olulised punktid mida enne võtmist teada

Prantsuse buldogi tunneb ära ilmselt iga inimene tema välimuse järgi ning kokkuvõtvalt on tegu suhteliselt populaarse koeratõuga. Eriti iseloomulik on talle tema kõrvad, mis võivad meenutada nahkhiire kõrvasid. Eriti populaarne on prantsuse buldog just Inglismaal. Tegu on koeraga keda tihti riietatakse ning pannakse pähe erinevaid mütse ja kübaraid. 

Tõug on eriti sobilik just inimestele, kes elavad ja töötavad igapäevaselt linnas, sest teda on võimalik praktiliselt igale poole kaasa võtta. Kuna üks peamisi küsimusi on palju koer maksab, siis kutsikate hinnad algavad tegelikult enamasti 1000 eurost. Üldjoontes on tegu väga laheda ja ustava sõbraga, kes sobib ideaalselt aktiivse inimese ellu. 

Prantsuse buldogi kasvu omadused

Peale selle, et tegu on väga armsa koeraga on väiksed koeratõud siiski mingis mõttes erilised ning neid peab samamoodi väga põhjalikult tundma õppima. Sellest tulenevalt oleme välja toonud mõningad punktid mida enne koera soetamist teada ning mida kasvu juures arvestada. 

Suurus ja välimus

Tegelikult on tegu suurema koeraga, kui esialgu arvatagi oleks võinud. Tema turjakõrgus on 28 kuni 35 sentimeetrit kõrge. Täpsem kõrgus sõltub, kas tegu on emasega või isase loomaga, sest emased kipuvad olema isastest natuke väiksemad. Sama reegel käib ka kaalu kohta. Isased kaaluvad umbes 1.5 kg rohkem kui emased. Isaste ideaalkaal jääb kusagil 12.5 kilo juurde ning emastel 11 kg. 

Karvkate on tal suhteliselt lühike ning omab väga ilusat läikivat kuma. Üldiselt jaguneb tõug kolme värvi kombinatsiooni vahel, milleks on hallikaspruun, kollakaspruun ning ka laiguline variant. Külma talvega võib hakata koeral tema õhukses karvkatte pärast külm ning sellest tulenevalt on soovitatav talle midagi selga panna. Samuti tuleks arvestada, et vahest ajab koer karva. 

Prantsuse buldog

Iseloomulikud tõutunnused

Erinevad koeratõud nõuavad ainulaadset lähenemist ning sama kehtib ka prantsuse buldogi puhul. Tegu on väga hea koeraga just inimesele, kes ei ole koerte kasvatamisega veel nii kogenud. Küll aga tuleb temaga tegeleda, sest ta nõuab ikkagi treeningut ja tegelemist ning baasiladumisele tuleb rõhku panna. 

Ideaalis meeldivad talle just lühikesed jalutuskäigud,  kui ta saab päevas vähemalt 30 minutit liikuda on kõik väga hästi, kuid rohkem liikumist ei ole ka asjata. Osad koerad on loomult suured ilalõuad, siis tema kohta see ei kehti, sest ilastamist näeb minimaalselt.

Kammimise peale tuleks mõelda 1 kord nädalas ning sellega koos teha ka muud erinevad hooldus ja hoolitsust vajavad protseduurid. Tõug on küll suhteliselt vaikne kuid tervise poolelt võib olla ta väga allergiline. Sobib veel ideaalselt pisikeseks valvekoeraks, sest vajadusel teeb ta suu lahti ning haugub nagu segane. 

Selleks, et tulla hästi toime just teiste loomadega võib vaja minna treeningut ning harjutamist. Sama kehtib ka lastega, neid tuleks harjutada ning õpetada kuidas täpselt nendega käituda. 

Päritolu ja ajalugu

Algselt on see buldogi tõug pärilt Midlandsi regioonist, mis asub Hollandis. Koer oli väga populaarne pitsivalmistajate seas ning jooksis tihti ringi erinevates tehastes. Hiljem koliti sealt Prantsusmaale ning koerad võeti endaga kaasa. Tõug ei olnud tollel ajal üldse selline nagu täna. 

Alles Prantsusmaal, kui koerad paaritusid teiste koertega, kellel oli lühike koon, sai alguse tänapäeva Prantsuse buldog. Tänapäeval on neid Eestis päris palju, oletatavalt umbes 1500 koera ning kinnitatud on 5-6 Kennelit. Sellegipoolest on Eestis ta suhteliselt uus tõug ning esimesed andmed pärinevad aastast 1984.

Prantsuse buldog

Tõu iseloom

Tegelikult on tegu väga lõbusa koeraga ehk välimus võib olla petlik. Välimuselt võib ta tunduda esmapilgul mossis ja pahur, kuid reaalsuses mitte. Tegelikult on ta väga rõõmus ning elujõudu on tal küllaga. Samuti on ta oma perele väga ustav ning sellesse tugevalt ära kiindunud.

Iseloomult võib õelda veel, et tegu on julge koeraga. Kui mõni teine koer temaga nokkima hakkab siis tema on see kes ei taandu. Võib juhtuda, et tema välimusele tõttu võivad inimesed valesti arusaada ning arvata, et tegu on kurja koeraga. 

Tervis ja haigused

Üldiselt esineb sellele tõule iseloomulikke tervisehädasid, mis on suuresti seotud just nende näoga mis on lame. Tänu nende lamedale näole võib tekkida neil raskusi just hingamisteedega ning sellest tulenevalt tuleks jälgida just nende treenimist. Treenimise juures on tähtis jälgida just nende treeningkoormust, sest oluline on neid mitte ületreenida.

Hingamisraskuste puhul tuleks treening koheselt lõpetada. Treenima tuleks hakata juba kutsikaid, kuid seda teha mõistlikkuse piires. Samamoodi tuleks treenida ka nende mõistust ja käitumist. 

Haiguste poolest on neil pärilik soodumus erinevatele nahapõletikele ning ühtlasi ka silma probleemidele. Peale nende kahe võib esineda veel küünar- ja puusaliigeste haiguseid (düsplaasia) mis tekitavad hilisemas eas valu. Lisaks võib tekkida ka selja ja selgroo probleeme.

Prantsuse buldog

Liikumine on oluline

Kui võrrelda teda mõne teise aktiivsema koeratõuga ei vaja Prantsuse buldog nii palju liikumist. Sellegipoolest ei saa teda niisama seisma jätta vaid tuleb temaga pidevalt tegeleda. Läbi liikumise ja tervisliku eluviisi on võimalik tõsta ka tema eluiga ning hoida kõrvale erinevatest haigustest. 

Üldiselt peaks prantsuse buldogile päevas tunnikeset piisama. Kindlasti tuleks liikumise juures jälgida seda, et oleks ülekuumenemise eest kaitstud. Kehatemperatuuri reguleerimine on oluline, sest vastasel korral võib tekkida kuumarabandusi. Kui harrastada temaga aktiivseid tegevusi näiteks kuumal suvepäeval, siis tuleks leida talle ka mõni jahutav tegevus.  

Näiteks on kaval temaga teha tegevusi just suve hommikul, sest siis on jahe ning koeral mõnus liikuda. Sama kehtib ka hilisõhtu kohta.  

Prantsuse buldogi treenimine

Treenimise kohapealt on nad väga tragid ning väga head õppijad. Peale erinevate näituste võib nendega käia ka näiteks jälje treeningutel. Sõnakuulelikkus on samuti üks asi mida neile meeldib õppida. Neid on väga lihtne õpetada ning nad on ise väga targad ja õpivad kiiresti. Treenimis meetodi poolest ei tasuks väga oma häält tõsta ning olla pigem pehme, sest neile meeldib rahu. 

Usu või mitte, aga tegelikult võivad nad olla ka väga head teraapiakoerad, kes suudavad aidata lapsi. Lapsi saab ta aidata näiteks kirjutamisega või siis ravida näiteks laste hüperaktiivsust. Omanik võiks samuti olla aktiivne ning järjepidev oma treeningutes. 

Mida toitumisel teada?

Ilmselt tekib esimese asjana küsimus, mida sööb prantsuse buldog. Kuna tema hambumine on tugev siis meeldib talle ka närida. Arvestama peab, et toitumine sõltub mingis mõttes ka peremehest endast. Üldiselt on kasulikum nendele anda toitu pigem pisemates kogustes ja tihedalt, sest nende magu on väike. 

Kindlasti on oluline jälgida, et nende toit oleks toitainete rikas ning kõik vajalikud ained saaks koer kätte. Pisemad palad on head ning ühtlasi aitavad kaasa ka seedimisele. Mitmekülgne söök on nende arengus väga olulisel ja tähtsal kohal.

Prantsuse buldog

Hooldamine

Tänu nende väikesele kehale, mis suudab ennast ise hoida ei ole nende hoolduse protseduur väga tihe. Seda soodustab veel fakt, et nende karvkate on särav ja samuti suudab ennast ise väga hästi vormis hoida. Kamm ja hari tuleks kätte võtta nädalas vähemalt korra ning sellest peaks prantsuse buldogile täiesti piisav olema. 

Tähelepanu peab andma ka nende näo voltidele, sest ka need nõuavad regulaarset ja pidevat puhastust. Vastasel juhul koguneb sinna mustus ning võib tekkida mädanik. Sama puhastus protseduur kehtib ka kõrvade puhul. Sellest tulenevalt tuleb ka neid sama tihti puhastada ja pingsalt jälgida. 

Millisesse perre koer sobib?

Hoolimata sellest, et koer on väga lapsesõbralik ja üleüldiselt hea perega läbisaamises, tuleb teda sellegipoolest koolitada ja õpetada. Talle tuleb näidata kuidas lastega käituda ning kuidas nendega täpsemalt läbi saada. Eriti oluline on see just pisemate tegelaste puhul. Sama tuleb teha ka teiste koduloomadega ehk õpetada nad omavahel suhtlema. 

Kui koer ei ole õppinud pisiperet veel tundma ja aktsepteerima ei tohiks neid kindlasti veel väikeste lastega üksinda jätta. Täiskasvanu või keegi suurem peaks alati neil silma peal hoida ning valvama. Siiski kui koer on õppinud oma pere tundma ja aktsepteerima, siis on ta väga hea pere kaaslane.

Koera võtmine

Koera võttes tekib ilmselt kohe ka küsimus, et kui vanaks elab Prantsuse buldog? Sellele küsimusele võib vastata nii, et kõik sõltub küll koera kasvatamisest ja elamistingimustest aga ideaalis umbes 13 – 15 aastast. Veel on võimalik võtta endale hoopis näiteks sinine Prantsuse buldog. Kokkuvõttes jääb koera hind sõltuvalt aretajast, aga algab ikkagi 1000 eurost. Küll on võimalik saada kutsikas ka väga odavalt ning osad kohad müüvad 250 ja 400 euro vahel. 

Prantsuse buldog

Mida teada enne koera võtmist

Enne koera võtmist tuleks viia kurssi ennast mõningate detailidega. Tark oleks teada tema liikumisharjumustest, kui ka üleüldisest kasvatamise metoodikast. Peale selle on kaval veel uurida tema toitumisest ja hooldamisest, sest tulevikus on koera kasvatamine nii palju lihtsam. 

Soovitatav on natukene uurida ka Prantsuse buldogi sigimisest, kuidas täpselt käituda, kui koeral on jooksuaeg. Neid samme järgides on sul võimalik teha kõik vajalikud ettevalmistused, et tulevikus olla täisväärtuslik ja kvaliteetne koeraomanik. Soovitatav on kindala tõu kohta läbi lugeda ka mõni raamat, sest sellest on kindlasti tulevikuks väga palju abi. Kokkuvõtvalt pole koera kasvatamine midagi rasket, vaid tuleb teada põhitõdesi ning pühendada ja planeerida oma aega . 

Ettevõtted | Muu


Related Posts