Kuidas valida boilerit? - infoViking
Kuidas valida boilerit

Uue boileri valimine on suur otsus, kuid kuidas valida boilerit, mis oleks just sulle õige? Enne selle otsuse tegemist on oluline mõelda oma praegusele ja tulevasele kütte- ja sooja vee vajadusele. Arvesse tuleks võtta enda sooja vee kulu, energiakulu, olemasolevat süsteemi ja boileri tüüpi.

Millised boilerid on saadaval?

Kui kätte jõuab aeg, millal on vaja valida boilerit, siis esmalt on vaja välja selgitada, mis tüüpi boileri peaks valima. Saadaval on elektri- ja gaasiboilerid ning kahesüsteemsed boilerid. Millist boilerit valida? Sellest kohe lähemalt.

Elektriboiler

Elektriboiler on paak, mis soojendab vett elektriliste küttevarrastega, mis jooksevad vertikaalselt läbi paagi. Vee soojendamine toimub paagi keskosast väljapoole. Elektriboiler on ühendatud elektrijuhtmetega ning sooja- ja külmaveetoruga.

Elektriboileri eeliseks on selle mitmekülgsus ja lihtsam paigaldamine. Vee soojendamiseks kuluv energia on väiksem, kuid samas on see kulukam ja aeglasem protsess, kui gaasiboileri puhul.

Plussid:

  • Ohutum (pole gaasilekke ohtu)
  • Madalam ostuhind
  • Lai valik suurusi
  • Lihtsam ühendada kui gaasiboilerit
  • Saab kasutada igas majapidamises
  • Soojendab vett energiasäästlikumalt kui gaasiboiler

Miinused:

  • Soojendab vett aeglasemalt ja kulukamalt
  • Elektrikatkestuse ajal ei tööta

Gaasiboiler

Gaasiboiler on paak, mis soojendab vett paagi põhjas asuva gaasiküttel põleti abil. Vee soojendamine toimub paagi põhjast ülespoole. Gaasiboileri tunned ära selle järgi, et sellega ühendatud gaasitorud on markeeritud kollasega. Ning alati on gaasiboiler ühendatud korstna ja ventilatsioonitoruga.

Gaasiboileri efektiivsus tuleneb vee läbivoolu põhimõttest. See töhendab seda, et vee soojendamine algab alles siis, kui kraan keeratakse lahti. Alguses tuleb külm vesi, kuid seejärel soe vesi. Kui kraanid on kinni, siis boileris vee soojendamist ei toimu.

Suureks miinuseks on see, et majas peab olema gaasiühendus ning lisaks sellele peab olema ühendatud korstna ja ventilatsioonitoruga.

Plussid:

  • Üldjuhul kompaktne
  • Keskkonnasäästlikum ja soojendab vett kiiremini
  • Töötab ka elektrikatkestuse ajal
  • Pikemas plaanis odavam pidada kuna gaas on elektrist odavam

Miinused:

  • Ohtlikum (gaasileke)
  • Kallim ostuhind
  • Ei soojenda vett nii energiasäästlikult kui kui elektriboiler
  • Eeldab gaasiühendust (ei saa kasutada igas majapidamises)
  • Kulukam ja keerulisem ühendamine
  • Vähem suurusi ja kallimad

Kahesüsteemne boiler

Kahesüsteemsed boilerid annavad sulle suurema valikuvabaduse, millist energiat sa vee soojendamiseks kasutad. Vett saad soojendada nii elektri, soojuspumba ja mis tahes keskküttekatla abil. Paigaldusel tuleks hoolikalt mõelda, millise süsteemiga hakatakse vett soojendama.

Kuna elektrilised küttekehad on üldjuhul ainult kuni 3 kilovatti ning mõned isegi väiksemad, siis võib vee soojendamiseks minna palju aega. Seetõttu ei pruugi soojast veest jätkuda, kui tarbimine on liiga suur. 

Soojuspump või keskküttekatel lahendab selle probleemi. Need kiirendavad vee soojendamise kiirust märgatavalt kuna nende küttevõimsus on tihti kolm kuni neli korda suurem elektriküttekehast.

Kuidas valida boilerit

Boileri paigaldusviisid

Võtke arvesse ruumi suurust ja sisekujundust, kuhu boileri paigaldatakse. Elektri- ja gaasiboilereid saab paigaldada nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt. Vertikaalselt boilerit peetakse üldjuhul efektiivsemaks.

Vertikaalne boiler sobib hästi nurgatagustesse, kappidesse ja tehnoruumidesse. Horisontaalne boiler aitab ruumi kokku hoida.

Boileri paigaldus

Boileri paigaldus tuleb teostada nii nagu juhend ette näeb. Seda mitte tehes kaotate oma värskelt ostetud boilerile koheselt ka garantii. 

Paigalduse puhul tuleb arvestada seina või lae kandevõimega. Saamaks hästi torudele ja boilerile ligi, tuleks jätta umbes 50 cm vaba ruumi.

Ning kui pole kindel, kuidas boilerit paigaldada, siis kutsu ekspert.

Kuidas valida boilerit

Kui suur soojaveeboiler peaks olema?

Kuidas valida soojaveeboilerit, kui neid on saadaval nii paljudes suurustes? Hea boiler peaks olema nii suur, et rahuldada kõikide pereliikmete sooja vee vajadused. Kui kodus on dušši asemel vann, siis tuleb seda boilerit ostes arvesse võtta kuna vanni jaoks on vaja suuremat boilerit.

Allpool on välja toodud soojaveeboilerite suuresed, mis on saadaval:

  • 10L
  • 15L
  • 30L
  • 40L
  • 50L
  • 65L
  • 75L
  • 80L
  • 100L
  • 150L
  • 200L
  • 300L
  • 500L

Kui peres on kaks inimest, siis peaks 50-liitrine boiler asja ära ajama (lisaks dušš ja nõudepesumasin). Neljaliikmeline pere peaks valima juba vähemalt 150-liitrise boileri. Mullivanni olemasolul tuleks valida vastavalt mullivanni suurusele sobilik boiler või lausa mitu tükki. Kõik sõltub muidugi vee tarbimise harjumustest ning kas sul on kodus dušš, vann või mullivann.

Kui mõtled aga miks mitte lihtsalt varuga boileri osta, siis see ei pruugi olla otstarbekas. Kui on teada, et pere suureneb, siis muidugi. Aga kui boiler soojendab rohkem vett, kui reaalselt kulub, siis see ei ole väga ökonoomne.

Kaugus vee tarbimise kohtadest on samuti oluline. Võibolla tuleb kööki lisaks soetada väike eraldiseisev boiler, kui köök ja vannituba asuvad maja erinevates otstes.

Kuidas valida boilerit

Korrosioon ja katlakivi

Millist boilerit osta, kui mureks on korrosioon ja katlakivi? Boileri hind võib määrata selle, kui kaua boiler kestab. Kuna odavamatel boileritel puutub spiraal otse veega kokku, mis üpris kiiresti kattuvad katlakiviga. Mis omakorda kiirendab küttekeha läbipõlemist. 

Odavamad boilerid on varustatud ka magneesiumanoodiga, mis kaitseb boileri sisepinda korrosiooni eest. Seda tuleb aga regulaarselt vahetada. Kui sellele tähelepanu ei pööra, siis tulemuseks ongi tilkuv boiler ja halvemal juhul tuleb vett sirinal.

Kallimate boilerite suurim erinevus ongi selles, et küttekeha ei puutu veega otseselt kokku. Need asuvad eraldi kapslis, mis vähendab katlakivi teket. Korrosiooni eest on kallimatel mudelitel magneesiumanoodi asemel titaananood, mis ei vaja ka vahetamist. 

Isegi kui osta kõige kvaliteetsem boiler, siis see vajab samuti hooldamist nagu iga asi. Hooldamise intervall on lihtsalt erinev. Kui ise ei saa vee välja laskmise ja küttekeha katlakivist puhastamisega hakkama või lihtsalt ei taha, siis võib palgata ka spetsialistid.

Boileri küttekeha

Boilerid on varustatud kahte tüüpi küttekehadega: sukel- ja keraamilise küttekehaga.

Odavamatel boileritel on sukelküttekehad, mis ei ole ümbritsetud hülsiga ja seega puutub küttekeha veega kokku. See aga kiirendab korrosiooni ja katlakivi teket.

Kallimad, n-ö hooldusvabad boilerid on varustatud keraamilise küttekehaga, mida lisaks ümbritseb ka hülss. Kuna keraamiline küttekeha on hülsi/kesta sees, siis see vähendab oluliselt korrosiooni teket ja pikendab küttekeha eluiga.

Boileri isolatsioon

Boilerid on soojustatud polüuretaanvahukihiga. Mida paksem see kiht on, seda aeglasemini jahtub vesi ja energiakulu vee soojendamiseks on väiksem. 

Kui rääkida ZENEO hooldusvabadest soojaveeboileritest, siis nende soojusisolatsioon on 30 mm (vertikaalsed boilerid) ja 40 mm (horisontaalsed ja jalgadel boilerid).

Boileri temperatuuri nupp (termoregulaator)

Temperatuuri nuppu ise kruttides, võite tekitada endale isegi rohkem kahju, nii varaliselt kui ka rahaliselt. Boileri temperatuuri ei tasuks nulli keerata, kui lähete kodust ära. Kuna vee nullist üles soojendamine on energiakulukam kui sooja vee hoidmine. 

Ühtlasi võite ise kruttides temperatuuri liiga suureks panna, misjärel suureneb kattlakivi tõenäosus. Optimaalne temperatuur on umbes 65 kraadi. Tänapäeva kallimatel boileritel polegi peal termoregulaatorit ja nad hoiavad ise umbes 65-kraadist temperatuuri

Sauna boiler/kuumaveepaak

Boilereid saab suurepäraselt kasutada ka saunades. Kasutades saunakerise kuumust, soojendatakse n-ö tasuta boileris olev vesi, mida saab kasutada pesemiseks, vihtade leotamiseks ja kerisele viskamiseks. Selline lahendus sobib suurepäraselt sinna, kus puudub elekter ja on vaja sooja vett.

Kuidas valida boilerit

Kokkuvõte

Kuidas valida boilerit võib tunduda keeruline, kuid usun, et nüüdseks oled saanud parema ettekujutuse. Mõtle enda jaoks läbi, kas sul on vaja elektri- või gaasiboilerit ning kas sul üldse on olemas gaasiühendus või ei. Võibolla isegi kahesüsteemne boiler?

Pereliikmete ja enda vee tarbimisharjumustest sõltub boileri suurus. Sellest sõltub, kas kõik saavad sooja veega ennast pesta või ei. Või jääb viimasele pesijale ainult leige vesi.

Nagu iga asjaga, mängib suurt rolli ka hind. Võtta kindlasti arvesse odavamate ja kallimate boilerite plusse ja miinuseid. Kallimad boilerid kestavad üldjuhul kauem.

Ettevõtted | Kodu ja Aed


Related Posts