Ida-Virumaa vaatamisväärsused: 10 kohta mida avastada - infoViking
Ida-Virumaa vaatamisväärsused

Ida-Virumaa vaatamisväärsused: 10 kohta mida avastada

Ida-Virumaa on üks ütlemata põnev koht, kuhu minna Eestis. Leidub seal ilusat loodust, Eesti kõige- kõigemaid kohti, piisavalt värvikat ajalugu ning huvitavat venepärast kultuuri. See on koht, mis pakub palju põnevust ning tegevusi, mida mujalt Eestist ei leia.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Sellest Ida-Virumaa vaatamisväärsuste listist leiad põnevaid ajaloolisi kindluseid ja linne, looduskauneid kohti, Eesti kõrgeima joa ning mitmeid ahvatlevaid tegevusi, mida teha Ida-Virumaal.

1. Narva linnus

Narva linnus - Ida-Virumaa vaatamisväärsused

Narva linnus on Ida-Virumaa vaatamisväärsus, mis on ilmselt piirkonna kõige tuntum objekt ning ikoon. See on üks vanimaid Eesti linnuseid, mis on omal kohal seisnud juba üle 700 aasta.

See Eesti vaatamisväärsus sai oma tänapäevase kuju ja ilme Liivi ordu valitsemise aegadest 16. sajandil. Tänapäeval on see üks paremini säilinud linnuseid terves Eestis, kust leiab Narva muuseumi, 51-meetrise Pika Hermanni torni ning suvise püsiekspositsioon Põhjaõu.

Linnuse külastamine on üks parimaid asju, mida teha Ida-Virumaal, kuna selles 3,2 ha suuruses kindluses saab kogeda mitmeid elamusi. Esiteks on külastajatele avatud Pika Hermanni torn, kust avaneb vaade linnale ning üle Narva jõe Venemaale ning Ivangorodi kindlusele.

Lisaks leiab sealt seest põneva ajaloolise muuseumi ning Põhjaõu. Viimasena nimetatud ekspositsioon on avatud suviti, mis on koopia 17. sajandi Narva õitsenguaja perioodist. Tutvuda saab nii selleaegse käsitööga, kostüümide ja muude selle aja tavadega.

Loe veel: Narva vaatamisväärsused.

2. Kiviõli seikluspark

Kiviõli on olnud tuntud koht Eestis juba pea aasta, kui see linn eelmisel sajandil sinna rajati. Peamine põhjus, miks uus linn sinna tekitati oli põlevkivitööstus. Tööstuse tootmisahela tõttu tekkinud põlevkivi poolkoksi tuhk ladustati ühte kohta, mille tulemusena on sinna tekkinud Baltikumi kõige kõrgemad tehismäed ehk tuhamäed.

Tänapäeval on ühte tuhamäge ringmajanduse põhimõttel ära kasutud, kus siis täpsemalt on avatud seikluspark. Tegevusi ning elamusi leiab nii väikestele ja suurtele nii talvel kui ka suveperioodil.

Kiviõli seikluspark on üks ägedamaid Ida-Virumaa vaatamisväärsusi, kus saab veeta ühe vinge päeva. Talvel leiab sealt Eesti pikima mäesuusa nõlva ning lumepargi. Suvel jällegi kogupere elamuspargi koos 14 atraktsiooniga. Suurematele leiab mäe teiselt poolelt ka motokeskuse koos MM-etapi rajaga. Ideaalne koht Ida-Virumaal, kuhu minna koos lastega või sõpradega.

3. Ontika pankrannik

Umbes 20 km pikkuse Põhja-Eesti pankranniku kõige kõrgem osa asub Ontika pankrannikul. Pank, mis kõrgub 55 meetrini üle merepinna on saanud omale tiitli ka kui kõige kõrgem pankrannik Eestis.

Panga nähtav sein kulgeb Saka külast Toilani ning tegelikkuses on see üks osa 1100 km pikkusest Balti klindi osast, mis saab alguse Rootsi Ölandi saarelt ning lõpeb Venemaa Lagoda järve piirkonnas.

4. Valaste juga

Valaste juga - vaatamisväärsus Ida-Virumaal

Kohe Ontika kõrval asub järgmine Eesti kõige-kõigem: Valaste juga. See üks tuntumaid Ida-Virumaa vaatamisväärsusi on oma kõrguse poolest, milleks on ligi 30 meetrit, mitte ainult Eesti vaid ka kogu Baltikumi kõrgeim juga.

Valaste joa ning paekivi kildi kihtidega tutvumiseks on sinna ehitatud ka vaateplatvorm, kus saad tõtt vaadata ning nautida seda ühte haruldasemat looduslikku vaatamisväärsust Ida-Virumaal. Sealsamas asub ka 1,3 km pikkune matkarada, mis viib huvilisi mööda ürgset metsa kuni mereni välja.

Soovitatav on seda juga külastada kevaditi suurvee ajal, kui alla kukkuv vesi on sedavõrd vaatemängulisem.

5. Sillamäe Mere puiestee ja promenaad

Vaieldamatult on Sillamäe sümboliks Mere puiestee ning see vaade merele ikooniliselt trepilt. Soome lahe kaldal asuv Ida-Virumaa vaatamisväärsus, Sillamäe oli nõukogude salastatud tööstuse tõttu veel kuni Eesti iseseisvumiseni kinnine linn.

Tänapäeval paistab see silma oma kauni vene aegse arhitektuuriga, mille pärliks on Mere puiestee bulvar. Lisaks kuulsale tänavale avati seal hiljuti ka rannapromenaad, kust leiab vaatetorni, sillad, mängu- ja spordiväljakud ning mitmeid muid tegevusi, mida teha Ida-Virumaa linnas.

6. Narva Jõesuu

Narva-Jõesuu - Ida-Virumaa vaatamisväärsus

Narva Jõesuu oli nagu Läänemaa vaatamisväärsus Haapsalu tuntud kui kuurortlinnana, mille hiigelajad algasid 1870 aastal, kui avati Tallinna ja Peterburi vaheline raudtee. See asub Soome lahe ja Narva jõe suudme kõrval.

Tänapäevalgi on see Ida-Virumaa vaatamisväärsus tuntud oma puhkevõimaluste poolest. Linnast leidub mitmeid hotelle, spaasid ning muid majutusasutusi, kus lõõgastuda ning veeta üks mõnus nädalavahetus. Samuti leiab sealt ka Eesti pikima, ligi 9 km pikkuse liiva mereranna.

7. Eesti Kaevandusmuuseum

Soovid oma silmaga näha, et kuidas käib üks kaevuri elu, siis on just Eesti Kaevandusmuuseum siin riigis ainuõige koht, kus seda kogeda saab. Sealsamas pääsed sa maa-alustele tunnelitesse, kus veel mitukümmend aastat tagasi toimus igapäevaselt vilgas töö.

See Ida-Virumaa vaatamisväärsus asub tööstusliku Kohtla-Nõmme ligidal, mis paistab silma oma erakordse elamuse poolest. Seikluse maa alustes tunnelites viivad läbi giidid, kes läbi lugude ja faktide teevad rännaku mööda tunneleid veelgi meeldejäädavaks.

Lisaks asub maa pealses osas püsinäitus Rikastusvabrik, mille ekspositsioonide näitel saad aimu sellest, et kuidas põlevkivi töötlemine maa peal. 

8. Kuremäe klooster

Kuremäe klooster - vaatamisväärsused Ida-Virumaal

Legendi kohaselt saab Kuremäe lugu alguse 16. sajandil, kui karjased nägid sel mäel jumalaema ilmutust ning hiljem leides tamme alt iidse õigeusu püha ikooni. Selle sündmuse ajendil nimetati see mägi ümber pühitsetud kohaks, kus hiljem püstitati ka esimene kabel.

Tänapäevane Kuremäe klooster rajati püha mäe tippu 1891. aastal. Praegugi leiab sellelt müüriga ümbritsetud alalt Jumalaema Uinumise peakiriku, tornid ning muud abihooned ja kirikud. Tänapäeval elab territooriumil isemajandav nunnade kogukond.

See ainulaadne Ida-Virumaa vaatamisväärsus, mis on ka ainuke tegutsev õigeusu nunnaklooster Eestis on kõikidele huvilistele tasuta avatud. Kohapeal näed kohalikku eluviisi ning lisatasu eest pakuvad nunnad ka giidi teenuseid, et saada veelgi rohkem aimu, et milline näeb välja ühe nunna elu.

9. Purtse kindluselamu

Värvika ajalooga Purtse kindluselamu lugu saab samuti alguse 16. sajandi alguses kui tolleaegne mõisa omanik Jakob von Taube ehitas linnuse hoone. Tolleaegse kolmekorruseline linnuse esimeselt korruselt toimetas moonaladu, teisel elamupinnad ning viimasel kolmandal toimis kui kaitse korrusena.

Suurte purustuste tõttu hüljati see Ida-Virumaa vaatamisväärsus 1940 aastal, mis siiski peale 1990 aastate restaureerimistööde tulemusena taasavati. Nüüd tegutseb seal pereettevõte, mille esimesel korrusel leiab restoran Von Taube. Lisaks jagub ülemistel korrustel ruumi, et läbi viia erinevaid üritusi nagu pulmad, sünnipäevad ja seminarid.

10. Kotka matkarada

Kotka matkarada on kaunimaid looduslikke Ida-Virumaa vaatamisväärsusi, mis viib seiklejaid läbi siirde- ja madalsoode ning liivaseid vallseljakuid loodust kaema. Märgistatud 7 km pikkune rada viib matkajaid ühele põnevale seiklusele.

Sellest piirkonnast ei leia ainult matkaraja, vaid ka istekohad jalgade puhkamiseks kui ka lõkkekohad, kus küpsetada endale head ja paremat. Lisaks kõigele muule leiab sealt ka piisavalt ruumi telkimiseks. Sealne piirkond on üks vahva koht kuhu minna Ida-Virumaal ning miks ka mitte veeta seal üks öö.

Lõpetuseks

Ida-Virumaa on koht Eestis, mis pakub vaheldusrikkaid elamusi. Sealt leiab ühe suurima seikluspargi koos suusamägedega, ilusa looduse ning ühe värvirikka ajaloo. See on koht kuhu minna koos perega, sõpradega või kaasaga. Kust leiab avastamist ja elamusi igale maitsele.

Vaata veel: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts