Narva vaatamisväärsused - 11 parimat kohta mida kindlasti külastada!
narva vaatamisväärsused

Narva vaatamisväärsused – 11 parimat kohta mida kindlasti külastada!

Alustaks küsimusest, et millal te viimati Narvas käisite. Paljud inimesed ilmselt vastavad, et pole seal väga pikka aega või üldse kunagi käinud. Linn oma asukohalt peaks tekitama suuremat huvi, sest see on linn, mis eraldab meid suure ida naabriga. 

Tänu sellele kohtuvad Narvas erinevad kultuurid ning tegelikult on seal erinevaid kohti mida külastada nii perega, lastega või hoopiski sõpradega. Vaatamisväärsused Narvas on ajaloolised ning suuresti kuvatakse ilmet läbi arhitektuuri, mis on dramaatiline kuid endiselt kaunis. 

1. Aleksandri kirik

narva vaatamisväärsused-1

Kirik pärineb tegelikult juba 19 sajandi lõpust ning see sai kunagi ehitatud just samade tööliste poolt, kes aitasid rajada Kreenholmi Manufaktuuri. Väidetavalt on Aleksandri kirik siiani Eesti suurim kirik ning kirik suudab kokku mahutada lausa 5 tuhat inimest. Seda Narva vaatamisväärsust tasub kindlasti külastada, sest kirik on tuntud oma installatsiooni vaatemängu poolest.

See vaatemäng kuvatakse kirikus otse võlvidele ning selle jälgimiseks on loodud spetsiaalsed toolid, mis aitavad inimesel hoida pilku ülal. Vaatemäng ise kestab kokku umbes 15 minutit. Tegemist on suurima projektsioonipinnaga terves Ida-Eurooopas. Kui mõtled, et mida veel vaadata, siis külastada saab ka kellatorni. 

2. Kreenholmi manufaktuur

Kreenholmi suur manufaktuurist on tänapäeval saanud Narva vaatamisväärsus. Hoolimata, et terve tööstusrajoon on tänaseks täiesti tühi ning ootab oma aega, korraldatakse pidevalt erinevaid ekskursioone. Ekskursiooni käigus näidatakse manufaktuuris paljusid erinevaid kohti ning tänu giidile on see väga huvitav. 

Terve manufaktuuri ehitus on väga omapärane ning pehmelt õeldes hämmastav. Aukartust tekitav fakt on just kogu rajooni suurus. Tegemist on kunagise tekstiilitööstusega, mis oli ühtlasi ka mitukümmend aastat suurim tekstiilivabrik lausa terves Euroopas. Kui hetkel mõtled, et kuhu minna Narvas siis Kreenholmi manufaktuuri tasub kindlasti külastada. Rohkem infot leiab giidi programmide kohta just muuseumi enda kodulehelt. 

3. Victoria Bastion

Victoria bastion on Narva vaatamisväärsustest üks kõige ajaloolisem. Kogu bastion on üle 300 aasta vana ning selle aja jooksul on toimunud seal nii mõndagi. Victoria bastion on olnud praktiline rajatis erinevates sõdades ning läbi aegade aidanud erinevaid riike. Bastionid on väga suured ja pikad, sest kokku jagub Victoria bastionis lausa üle 10 kilomeetri käike ja tunneleid. 

Populaarseimaks vaatamisväärsuseks selles maa-aluses bastionis on saanud kasematid mis on kahekorruselised. Selleks, et nendest kasemattidest õiget aimu saada tuleb bastionisse ise kohale sõita ning oma silmaga need üle vaadata. 

4. Narva jõepromenaad

narva vaatamisvaarsused 2

Jõepromenaad on üks mõnusamaid kohti, kus veeta näiteks õhtune jalutuskäik ning nautida päikeseloojangut. Terve jõepromenaadi ala on üsna pikk ning ulatub lausa 967 meetrini. Idast piirab promenaadi kaunis Narva jõgi ning samuti näeb lääne pool bastionimüüri ja kaunist Hermanni kindlust. Terve promenaadi teeb veel huvitavamaks asjaolu, et seal asuvad veel mõned temaatilised objektid. 

Populaarne jõepromenaadi Narva vaatamisväärsus on näiteks Rootsi terrass, mis kujutab endast puhkeala, mis on mõeldud tervele perele. Veel näeb Rootsi terrassil atraktsioone, mis on lõvikujulised ning need on mõeldud just lastele. Peale selle asub promenaadil veel Dahlberg vabaõhulava ning ka Päikeseplats koos suvekohviku ja purskkaevuga. Suviti saavad lapsed veel nautida ujumist väikeses basseinis.  

5. Joala rajoon

Joala rajoon või siis teistpidi kutsudes Joala tänav on väga imeline koht, mis üllatab just enim oma arhitektuuri pärast. Tänav on täis punastest telliskividest ehitatud majad, mis näevad väga kaunid välja ning annavad tänavale maagilise ilme. Kiire seose saab tuua ka kunagi töötanud Kreenholmiga. 

Tänaval olevad majad olid kui kasarmud, mis pakkusid peavarju sealsetele töötajatele. Tänaval asuvad majad jätavad külastajale väga omapärase mulje ning tänu sellele on Joala rajoon ka üks Narva vaatamisväärsuseid mida tuleks kindlasti külastada.

6. Pulmapuu

Pulmapuud peaksid kindlasti külastama inimesed, kes on abielus või seda just äsja teinud. Tegemist on tegelikult ühe vana itaalia kombega, kus pruut ja peigmees saavad puu külge kinnitada enda nimelise lehe. Luku eesmärk on sümboliseerida nende toredat ja õnnelikku armastust ja kooselu. Puu on ise lausa kolme ja poole meetri kõrgune ning asub otse lossiaias. 

Eriline on veel see, et puu kehastab endas kui õnne sümbolit, sest võra koosneb seitsmest fragmendist. Leheke tuleb traditsiooni järgi puule kinnitada just pruudi ja peigmehe pulma päeval ning leheke sisaldab kahte nime ja kuupäeva. Eriti tore oli veel see, et esimesed 500 paari said Narva linnalt lehed tasuta. 

7. Hermanni linnus

narva vaatamisvaarsused 3

Hermanni linnus on üks Eesti vaatamisväärsuseid, mis on tuntud just tema kauni ümbruse tõttu. Linnust kaunistavad kenad lõvi kujud, ilusad bastinid ning kaunis vaade otse jõele. Lisaks sellele paistab teisel pool kallast kaunis Jaanilinna linnus. Narva vaatamisväärsus moodustab väga kauni kompleksi, mis loob imelise meeleolu ning tunde. Terve elamus võib jätta sulle mulje nagu oleksid sattunud välismaale. 

Terve linnuse hoov ning selle ümbrus on väga hästi säilinud ning kõik tänu sellele, et seda on väga hästi hooldatud. Kui mõtled, et mida teha Narvas siis Hermanni linnus on kindlasti üks koht mida peaksid külastama. Kuna hoov on pidevalt väga heas korras, on õues jalutamine väga mõnus ja nauditav. Ideaalne koht mida külastada nii oma kallima või terve perega. 

8. Viivikonna kummituslinn

Viivikonna asub ise küll Narvast väljas ning ei ole otseselt seotud Narva vaatamisväärsustega. Sellegipoolest on tegu väga ainulaadse kohaga mida tuleks igal inimesel kes seal kandis liigub külastada. Viivikonna linn on tuntud kui ka meie enda Eesti Tšernobõl. Vanasti oli tegemist suure kaevanduslinnaga, millest tänaseks päevaks on inimesed lahkunud ning linn on täiesti maha jäetud. 

Linna külastamine annab sulle täpse ülevaate sellest, et mis juhtub kui inimene asustatud koha maha jätab ning kuidas toimib sealne loodus. Tänaseks päevaks on seal alles küll mõned püsielanikud, kuid suures pildis on linn looduse poolt täiesti üle võetud. Kui oled teel Narva või juhuslikult Viivikonna lähedal on soovitatav kindlasti linnast läbi käia ning kõik oma silmadega üle vaadata. 

9. Sinimäed

Sinimägede puhul on omavahel kokku pandud kolm erinevat kohta, milleks on Pargimägi, Tornimägi ning Põrguhauamägi. Kui need kolm kõik kokku liita, siis on nende kogupikkus lausa 3.4 kilomeetrit. Tegemist oli Esimese ja Teise maailmasõja ajal väga aktiivse kohaga kus peeti palju kaitselahinguid. Sealsetele hukkunutele on püstitatud väga väärikas ja suur mälestusrist. 

Päris paljud ehitised on ilmasõdadest veel säilinud ning enamus nendest on just kaitserajatised. Väga hästi on aru saada Esimesest maailmasõjast allesjäänud Rootsi vallist. Samuti asub Tornimäel siiani saksa sõjaväe staap. Veel võib leida erinevaid punkreid, mis on enamasti just Põrguhaua ja Mõisa mäel. 

10. Kuremäe nunnaklooster

Tegemist on samuti Ida-Virumaa vaatamisväärsusega, mis ei asu päris Narvas sees, vaid natukene eemal. Sellegipoolest võib öelda, et tegu on väga ainulaadse rajatisega, mis valmis tegelikult alles 19. sajandi lõpus. Klooster omab väga kaunist ja rikkalikku sisekujundust. Väga võimsaks teevad kloostri ala veel erinevad abihooned ja park. 

Huvitav on veel see, et nunnakloostri aias kasvab tamm, mis ulatub oma läbimõõdult lausa üle nelja meetri paksuseks. See sama tamm on kõikide usklike jaoks just tuntud, kui väga püha puu. Terve nunnakloostri ala kiirgab endast võimsat aurat ning tegemist on ideaalse kohaga mida külastada nii pere või koos sõpradega.

11. Saka-Ontika-Toila pankrannik

Tegemist on väga kauni pankrannikuga, mis on ühtlasi üks kõige kaunim vaatamisväärsus terves Ida-Virumaal. Tema kõrgus jääb lauas 56 meetrini, sealt saab nautida kaunist vaadet otse merele. Tegu pole küll otseselt Narva vaatamisväärsusega, kuid siiski ideaalne koht kus näiteks viia läbi jalgratta- või jalgsimatk. 

Sealne juga on Eestis kõige kõrgem ning vesi langeb lausa 26 meetrit. Juga on suhteliselt uus ning tekkis alles mõnekümne aasta eest tänu kuivendustöödele. Veel on olemas spetsiaalne vaateplatvorm, mis pakub kaunist vaadet. 

Kokkuvõte

Erinevad Narva vaatamisväärsused on oma iseloomult ja olemuselt täiesti seinast seina ning tänu sellele leiab sealt iga inimene endale midagi huvitavad ja põnevat. Sama kehtib ka Narva- jõesuu vaatamisväärsuste puhul. Kui oma külastus Narvas õigesti planeerida on võimalik sellest Ida piiri ääres olevast linnast maksimumi võtta.

Kindlasti tasub külastada Narvast väljas olevaid paiku nagu Viivikonna, Sinimäed Kuremäe nunnaklooster ning soovitatav on pilk peale visata veel Saka-Ontika-Toila pankrannikule. Narva vaatamisväärsused hoiavad endas imelist ajalugu, millest peaks iga inimene vähemalt korra osa saama. 

Vaata veel: Eesti sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts