Firenze vaatamisväärsused: Kaunis linn Toscanas, Itaalia
Firenze vaatamisväärsused

Firenze vaatamisväärsused: Kaunis linn Toscanas, Itaalia

Itaalia linn Firenze on tõeline maiuspala suurtele kunsti fännidele, mille hulgast leidub mitmeid kunstigaleriisid koos maailmakuulsate meistriteostega.

Lisaks mitmete kunstigaleriidele leiab Firenze vaatamisväärsuste hulgast ka mitmeid ajaloolisi kirikuid, väljakuid, parke ning üleüldiselt ühe kauni Toscana linna koos paeluva arhitektuuriga.

Loe veel: Firenze reisijuhis.

1. Santa Maria del Fiore katedraal

Firenze vaatamisväärsused

Suurim Firenze vaatamisväärsus mida oma silmaga näha on muljetavaldav Santa Maria del Fiore katedraal. See asub otse vanalinna südames Duomo väljakul ja tänu oma suurusele ei ole seda võimalik kahe silma vahele jätta.

See on Euroopa suuruselt neljas kirik, millel on ruumi umbes 30 000 inimesele. Katedraali pompoosne kuppel, mille Firenze kullassepp Brunelleschi ehitas vaid 16 aastaga, on tõeline renessansiaegne meistriteos. Veetlevalt kaunis on ka selle marmorfassaad, mis särab kolmes värvitoonis: roheline, valge ja roosa.

Katedraali kompleksis saab korraga tutvuda mitmete vaatamisväärsustega. Lisaks massiivse katedraali siseruumidele saavad külastajad ka ronida Brunelleschi hiiglaslikule 115-meetri kõrgusele kupli otsa ning ka Giotto 82-meetri kõrgusele kellatorni otsa. Külastajatele on avatud ka kõrval asuv ristimiskoda. Santa Maria del Fiore katedraal kuulub kuulsaimate Itaalia vaatamisväärsuste hulka.

2. Uffizi galerii

Firenze vaatamisväärsused

Uffizi galerii on enim külastatuim vaatamisväärsus Firenzes, mis meelitab iga aastaselt ligi 2 miljonit turisti üle terve maailma. Kunagise ministeeriumi kontori asemel leiab tänapäeval sealt hoopiski tohutu kunstikogu koos maalide ja skulptuuridega antiikajast kuni hilis barokini välja. 

Tänapäeva Uffizi galerii hoonetekompleks ehitati 16. sajandi keskel,  mis on tänapäeval kohustuslik külastuskäik just suurtele kunstihuvilistele. Uffizi galeriis leidub eksponaate ning  kuulsaid kunstiteoseid sellistelt kunstnikelt nagu Da Vinci, Rembrandt, Michelangelo ja Botticelli. Maailmas on väga vähe sellised galeriisid, kus korraga leidub mitmeid meistriteoseid nii paljude kuulsate nimede poolt.

Lisaks suurepärastele kunstiteostele avaneb Uffizi galeriist üks parimaid vaateid Ponte Vecchio sillale. Jalgade puhkamiseks leiab teiselt korruselt ka armsa katuseterrassiga kohviku.

3. Mercato Centrale

Firenze vaatamisväärsused

Mercato Centrale on suur turuhall linna südames ja üks põnavamaid vaatamisväärsusi Firenzes tõelistele toidugurmaanidele. Esimeselt korruselt leiad põhilised toidukaubad nagu puu- ja juurviljad, aga ka Itaalia hõrgutisi nagu juust, õlid, trühvlid, pasta ja sink. 

Mõned väikesed snäkibaarid valmistavad seal ka häid itaaliapäraseid pastaroogasid. Ülemisel korrusel on mitu maitsvat restorani, kuid hinnad on seal keskmisest veidi kõrgemad.

4. Signoria väljak

Firenze vaatamisväärsused

Paljude meelest on see vaatamisväärsus Firenze kõige kauneim koht, kui mitte kogu Itaalias tervikuna. Signoria väljak (Piazza della Signoria) ehitati aastatel 1250–1400 ning on olnud sellest ajast saadik linna poliitiliseks keskuseks. 

Väljaku ümbruses on lugematul hulgal huvitavaid vaatamisväärsusi. Suurepärane Vecchio palee (Palazzo Vecchio), Loggia dei Lanzi oma kaunite kujudega ja Cosimo I de’ Medici pronksist ratsakuju on vaid mõned silmapaistvamad vaatamisväärsused, mida seal imetleda.

Ainulaadne ja tähelepanuväärseim objekt Signoria väljakul on Neptuuni purskkaev. Aastatel 1563 – 1565 Bartolomeo Ammannati poolt ehitatud meistriteos oli esimene avalik purskkaev linnas.

5. Boboli aed

Firenze vaatamisväärsused

Kui peale väsitavat tiirutamist mööda ajaloolist linna otsid kohta, kus tuulutada pead, siis jalutamine mööda rohelust täis Boboli aias on üks parimaid asju mida teha Firenzes. 

Algselt Medici perekonnale mõeldud park avati avalikkusele 1766. aastal. Umbes 45 000 ruutmeetri suurusel alal avastad mööda rohelust jalutades mitmeid kauneid objekte ja paiku. 

Iidsed ja renessansiaegsed kujud, hingematvalt kaunist Grotte del Buontalenti, maaliline allee, 16. sajandist pärit Neptuuni purskkaev ning väike roosiaed on vaid mõned Boboli aias asuvad kaunid vaatamisväärsused Firenze linnas.

6. Ponte Vecchio sild

Firenze vaatamisväärsused

Peale seda massiivset katedraali on ilmselt Ponte Vecchio sild üks kuulsaim kohti mida vaadata Firenzes. Ponte Vecchio ehk Vana sild üle Arno jõe on ikooniline rajatis linnas, mis köidab siiani turiste omanäolise arhitektuuri poolest.

Vana sild valmis 1345. aastal ning 1565. aastal asendati esialgsed vanad nahatöökojad hõbe- ja kullassepa meistrite kodadega. Tänapäevalgi leiab Ponte Vecchio sillalt arvukalt kalleid juveelipoode, kellassepad ning nahktooteid müüvad poed.

Fotogeeniline Ponte Vecchio sild on populaarsemaid pildistamiskohti linnas ning parema pildi saamiseks on soovitatav sinna minna varajastel hommikutundidel, kui linn alles magab. Samuti on see Toscana vaatamisväärsus kaunis päikeseloojangu ajal ning ka öösel, kui seal käib üks kirgas värvide mäng.

7. Piazza della Repubblica

Firenze vaatamisväärsused (5)

Vanalinna südames asub järjekordne ilus väljak, Piazza della Repubblica. See oli juba Rooma ajastul linna keskuseks ning hiljem keskajal lisaks ka Piazza del Mercato Vecchio ja Ghetto koduks. 

Igal aastaajal, kevadel, suvel, sügisel ja talvel toimub väljakul alati midagi. Kunstnikud, maalijad, mullitajad ja isegi punaselt sädelev karussell kiirgavad siin palju nostalgilist võlu. Õhtuti kuuleb seal alati elavat muusikat, mida on kõige parem nautida ümbritsevates restoranides ja kohvikutes.

8. San Lorenzo basiilika

Firenze vaatamisväärsused

San Lorenzo basiilika (Basilica di San Lorenzo di Firenze) on suure katedraali järel linna kõige olulisem kirik. Basiilika ajalugu ulatub 4. sajandisse, mis aastasadu hiljem (aastatel 1377–1446) muudeti Filippo Brunelleschi poolt renessansi aegseks hooneks. Tänase päevani on fassaad veel kaunistamata, mis annab kirikule veelgi erilisema võlu.

Väikese tasu eest saab tutvuda ka kiriku interjööriga. Vaatamist väärib tähistaevaga altarivõlv, millel on esindatud päike, kuu ja planeedid. Mainimist väärib  ka kirikuesine väljak, nn San Lorenzo väljak (Piazza di San Lorenzo), kus suvel toimuvad mitmed tänava kontserdid.

9. Piatti palee

Firenze vaatamisväärsused

Üks omapärasemaid kohti mida külastada Firenzes on Piatti palee ja selle väljak, mis asub Oltrarno linnaosas, mis tähendab “teisel pool Arno jõge”. Palee koos selle esise väljakuga on populaarne pildistamispunkt. 

Koha teeb meeldejäävaks Piatti väljak, kus keset platsi leiad lugematul hulgal hunte, kes skulptuuri kujudena kaunistavad seda ainulaadset väljakut. 

Ka Piatti palee on üks huvitav paik, mille siseruumide külastuse käigus leiab erinevatest galeriidest koosneva muuseumikompleksi, kus peale kuulsate maalide saab imetleda ka rohkete skulptuuride ja kunstiobjektide kogusid.

10. Santa Croce kirik

Firenze vaatamisväärsused

Santa Croce kirik on samuti üks linna tähtsamaid kirikuid, mis lisaks kõigele muule kannab ka aukartust äratavat hüüdnime “Firenze Pantheon” nagu see kuulus Rooma vaatamisväärsus Pantheon. 

Oma hüüdnime pole ta saanud mitte selle arhitektuuri pärast, vaid sellepärast, et Santa Croces on paljude tähtsate itaalia isiksuste hauad. Machiavelli, Michelangelo, Galileo Galilei, Gioachino Rossini ja Guglielmo Mrconi need on vaid mõned kuulsad inimesed, kes on siin oma viimse puhkepaiga leidnud.

Firenze vaatamisväärsuse, Santa Croce basiilika ehitas 1294. aastal Arnolfo di Cambio ja tänaseni on see linna vanim gooti stiilis kirik. Mainimist väärib ka kirikuesine plats, kust leiab hubaseid kohvikuid ja restorane.

11. Michelangelo väljak

Firenze vaatamisväärsused

Michelangelo väljak (Piazzale Michelangelo) on kindlasti põhiline vaatamisväärsus Firenzes, kus avanevad vaated kaunile linnale. Väljaku kujundas arhitekt Guiseppe Poggi osana restaureerimisprojektist, mil Firenze oli 1865. aastal lühikest aega Itaalia pealinnaks. 

Praegu on see peamine koht, kus saab imetleda ikoonilist linna siluetti ning vaadelda kaugelt neid kõige suuremaid ehitisi nagu näiteks Santa Maria del Fiore katedraal. Väljak on mõnus koht lihtsalt nautimaks ilusat ilma, vaadet või seda energilist õhkkonda. Parim koht kuhu minna Firenzes, et kogeda seda kaunist Toscana päikeseloojangut.

12. Akadeemia galerii

Firenze vaatamisväärsused

Teine oluline muuseum Firenzes on Akadeemia galerii (Galleria dell’Accademia). See pole küll nii suur ning autoriteetne kui Uffizi, kuid sellegipoolest on selles ka maailmaklassi meistriteoseid. Selles galeriis saate imetleda mitmekülgset kunsti kollektsiooni ja kauneid skulptuure 13.–19. sajandist.

Selle muuseumi kõige suurem tõmbenumber on, aga Michelangelo Taaveti kuju. See on üle 5 meetri kõrgune ja kaalub ligi kuus tonni. See ikooniline teos loodi aastatel 1501–1506. Taaveti kuju on üks kuulsamaid skulptuure kogu kunstiajaloos ja ainuüksi sel põhjusel on Akadeemia galerii külastus kohustuslik igale kunstisõbrale.

Lõpetuseks

Firenzet peetakse üheks kõige kaunimaks Itaalia linnaks ning seda põhjusega. Loendamatul hulgal ajaloolised hooned, tänavad ja muid vaatamisväärsusi annavad Firenzele võluva ilme.

Oled Itaaliasse reisimas ning otsid veel infot?
Külasta meie Itaalia lehte!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts