Arvuti kasutamine muutub igapäevaselt aina olulisemaks osaks inimeste igapäevaelust, kuna mitmed töö- või kooliülesanded kolivad virtuaalsesse keskkonda. Lisaks veedavad inimesed aina enam oma vaba aega arvutis ning tarbides sellega meelelahutust või tehes kasvõi vajalikke ostlemisi arvutis. Seega on tänapäeva inimese üks kahtlemata suurim õudusunenägu arvuti järsk töötamast lakkamine.
Paraku just selline olukord paljusid inimesi igapäevaselt tabab, et täiesti ootamatult ei hakka muidu alati töökorras olnud arvuti ühel hetkel enam tööle. Kuid millised on enamlevinud probleemid arvutite käivitamisel ning mis neid põhjustada võivad? Antud probleemid on levinud nii lauaarvuti kui sülearvuti puhul.
Enamlevinud probleemid
Järgnevalt oleme välja toonud 5 enamlevinut arvuti sisse lülitamisega seotud probleemi, millega arvuti kasutajad silmitsi peavad seisma.
1. Arvuti käivitub aga lülitab kohe ennast välja
Antud probleemi puhul enamasti tekib juba hetkeks lootus, et arvuti käivitub edukalt, kuid seejärel lülitab ta ennast uuesti välja.
2. Arvuti ei lähe üldse käima
Võib tähendada, et arvuti ei reageeri üldse sisselülitamisele või on kuulda ja näha, et arvuti alustab käivitamist, kuid ei suuda seda edukalt teha.
3. Võtab pildi ette aga see on lihtsalt sinine
Levinud probleem Windowsi süsteemiga arvutitel, kus sisse lülitamise järgselt vaatab arvuti ekraanilt vastu mitte midagi ütlev sinine ekraan. Tihti võib sinise ekraani asemel ka juhtuda, et arvuti töötab, kuid ekraan on must.
4. Teeb ise restardi peale käivitamist
Järgmine võimalik tõrge on arvuti poolne automaatne taaskäivitus peale sisselülitamist.
5. Tuleb koheselt veateade
Viimane enamlevinud probleem on sisselülitusele koheselt järgnev veateade. Enamasti on sellise veateate korral arvutil midagi tõsist viga.
Erinevad põhjused miks arvuti ei lähe käima:
Oleme kirja pannud peamised faktorid, mille tõttu arvuti ei pruugi käima minna. Siinkohal tasuks üle mainida, et arvutite töös vea tuvastamine võib koduste vahenditega osutuda liiga suureks väljakutseks, mille tõttu on alati soovitatav pöörduda tehniku poole tõsisemate kahtluste korral.
1. Kõvaketta rike
Kõvaketta näol on tegemist liikuva osaga, millele on kulumine loomulik ja paratamatult kuluvad sellised komponendid aja jooksul üle kriitilise piiri.
Kõvaketta rikke kahtlustamise korral oleks parim viis edasi toimetada võtta ühendust spetsialistiga, kes teeb kindlaks vea põhjuse. Vajadusel tuleb kõvaketas välja vahetada.
2. Operatsiooni süsteemi rike
Pikka aega paigaldatud operatsioonisüsteemi töös võivad erinevate uuenduste ja värskenduste tegemise käigus tekkida pisemad loogikavead, mis takistavad arvuti sujuvat tööd. Paraku võivad need vead aja jooksul kuhjuda ja tõsiselt arvutit tööd takistada ja teda aeglasemaks muuta. Lõpuks koguni arvuti käivitamist takistada.
Probleemi leevendamiseks võib katsetada vanade kasutuseta programmide eemaldamist, kuid kindlaim on operatsioonisüsteem uuendada või uuesti paigaldada.
3. Mõne muu komponendi rike
Arvutite näol on tegemist äärmiselt keeruliste väikeste seadmetega, mille tõttu võib nende tööd segavatel probleemidel olla mitmeid erinevaid põhjuseid.
3.1 Emaplaat
Esimene neist võimalikest põhjustest on emaplaat. Arvuti etteaimamatu käitumise korral võib väga tõenäoliselt olla süüdlaseks vigane emaplaat.
Emaplaadi näol on tegemist arvuti peamise trükkplaadiga, mis käitub terve arvuti riistvara kontrollkeskusena.
Emaplaadiga seosnevaid probleeme saab küll lahendada selle remontimisega, kuid enamjaolt on mõistlikum valik see välja vahetada.
3.2 Protsessor
Arvuti käivitub, kuid lülitab välja? Arvuti ootamatu mitte käivitumise või hangumise korral on vabalt võimalik, et süüdlane on vigane protsessor.
Protsessoriga seotud probleeme on mõistlik lasta tuvastada selleks kvalifitseerunud tehnikul. Tihti aitab hooldus või remont, kuid mõnikord tuleb ka protsessor koguni välja vahetada võimekama vastu.
3.3 Toiteplokk
Toiteploki näol on tegemist olulise seadmega, mis muundab elektrivõrgust tuleva pinge arvuti toiteks sobivaks alalispingeks. Kui arvuti ei võta voolu sisse, on tõenäoliselt viga just toiteploki töös.
Enne toiteploki vigaseks arvamist tasuks üle vaadata, kas kaabel on korralikult ühendatud arvutiga.
Lisaks tasuks vaadata üle, kas füüsiliselt toiteplokk näeb korras välja ning võimaluse korral katsetada mõne teise sobiva toiteplokiga arvuti tööd.
3.4 Lüliti
Üks süütumaid põhjuseid, miks arvuti ei lähe enam käima, võib peituda vigases lülitis. Igati loogiline on koheselt hakata muretsema, et arvutil on riistvaraliselt miskit viga, mille tõttu võib lüliti täielikult tähelepanuta jääda.
Kui arvuti ei lähe käima lüliti vea tõttu, siis enamasti ei teki ühtegi häält ega muud protsessi, mis viitaks arvuti käivitumisele.
4. Sülearvuti puhul – vigane aku
Sülearvutid omavad lauaarvutitega võrreldes üht haavatavat komponenti enam – akut. Nende seadmete korral on levinuim mure aku. Kui arvuti ei võta pilti ette ilma laadijata, võib tegemist olla vigase akuga.
Vigase aku korral tuleks see välja vahetada või remontida. Enamasti siiski akusid remontima ei tasu hakata, kuna ka parima tahtmise korral on akude eluaeg piisavalt lühike.
Kokkuvõte
Põhjuseid, miks arvuti ei lähe käima ning arvuti ei tööta, on piisavalt palju erinevaid, et kindla probleemi kindlakstegemine võib parajalt keeruline olla.
Enne tehniku poole pöördumist tasuks kindlasti kodustes tingimustes proovida tuvastada ega pole tegemist mõne kergemini tuvastatava veaga nagu lüliti nupu viga või sülearvutite puhul aku eluea otsa saamine.
Küll aga on tihti siiski tegemist keerulise riistvaralise probleemiga, millega tuleks pöörduda tehniku poole, kes teab juba täpsemalt mida teha ning kuidas parandada või vahetada antud komponent välja.