Teleri vaatamise kaugus: kas see on oluline!? - infoViking
Teleri-vaatamise-kaugus

Teleri vaatamise kaugus: kas see on oluline!?

Vastupidiselt levinud arvamusele ei tee telerile liiga lähedal istumine silmadele halba. Aastaid tagasi oli teleri vaatamise kaugus populaarne aruteluteema, kuna meditsiiniringkonnad hoiatasid televisiooni tarbijaid telerite röntgenikiirgusest tulenevate ohtude eest.

Kuigi mure oli õigustatud, ei ole oht LCD- ja plasmatelerite tõttu tänapäeval probleemiks. Kaasaegsed lameekraanid ei kiirga ohtlikku kiirgust. 

Miks see on tähtis?

Paljud inimesed aga muretsevad endiselt, et võivad telerile liiga lähedal istudes silmi vigastada. Teleri lähedal istumine ei kahjusta teie silmi ega nägemist, kuid lähedalt vaatamine võib põhjustada ajutist silmade nõrgenemist või silmade väsimust. 

Niisiis, kui lähedal on liiga lähedal? Milline on ideaalne vahemaa televiisori vaatamiseks? Vastus võib mõne jaoks olla üllatav, kuid täpse kauguse arvutamiseks pole maagilist valemit.

Milline on õige teleri vaatamise kaugus?

Teleri vaatamise kaugus 1

Enamus silmahooldusspetsialistid soovitavad istuda teleriekraanist umbes 3 – 4 meetri kaugusel. Üldine rusikareegel on, et kui ekraan on lai, peab siis pead istuma ekraanist olema vähemalt viis korda kaugemal. Näiteks kui teie teler on 32 tolli lai, on optimaalne vaatamiskaugus 160 tolli ehk umbes 4 meetrit.

Enamik optometriste ja oftalmolooge nõustub siiski, et parim kaugus teleri vaatamiseks on teie jaoks kõige mugavam vahemaa. Niikaua kui näete ekraani selgelt ilma ebamugavust tundmata, on vahemaa tõenäoliselt õige. 

Lisaks vaatamiskaugusele on silmade väsimise vältimiseks oluline ka teie televiisori asend teie istumiskoha suhtes.

Ükskõik, kas riputate teleri seinale või asetate selle lauaplaadile, proovige asetada see silmade kõrgusele või madalamale, et vältida vertikaalsete silmalihaste või kaela pinget. Kui sundida silmi pidevalt üles vaatama, väsivad silmalihased lõpuks ära.

Lõpuks, kuna erinevat tüüpi ekraanid on muutunud kodudes üha tavalisemaks, propageerib Ameerika optomeetriline assotsiatsioon 20-20-20 reeglit. Nad soovitavad teil iga 20 minuti järel teha 20-sekundiline paus, et vaadata 20 jala kaugusel (ca 6 meetrit) asuvat kauget objekti. Näiteks kui vaatate sülearvutis oma lemmikfilmi või -telesaadet, tehke regulaarselt pause, et vältida silmade väsitamist.

Mida võib põhjustada vale teleri vaatamise kaugus?

Teleri vaatamise kaugus2

Silmade pinge ehk astenoopia on silmahaigus, mis põhjustab mitmesuguseid sümptomeid, sealhulgas väsimust, valu silmades või silmade ümbruses, nägemise hägustumist ja aeg-ajalt topeltnägemist.

Sümptomid võivad ilmneda pärast televiisori lähedalt vaatamist, lugemist, arvutiga töötamist või mis tahes tegevusi, mis kasutavad silmi. Püüdes keskenduda pikema aja jooksul lähedasele objektile, tõmbub tsiliaarlihas kokku, tekitades silmade pingesümptomeid. Sümptomite hulka kuuluvad: 

  • Peavalu
  • Valulikud, ärritunud silmad
  • Probleemid keskendumisega
  • Kuivad või vesised silmad
  • Silmade pinge võib tekkida ka seetõttu, et inimesed kipuvad televiisorit vaadates või tüütute projektidega töötades vähem pilgutama.

Keskmine inimene pilgutab silmi umbes 18 korda minutis, värskendades ja määrides loomulikult silma. Kuid mõned uuringud on näidanud, et inimesed võivad televiisorit või arvutiekraani vaadates pilgutada poole sagedamini (või harvemini). Nii harva pilgutades võivad silmad kuivada, olla väsinud, sügelevad ja põlevad.

Vale teleka vaatamise kaugus ja liigne televiisori vaatamine, võivad, eriti pimedas, põhjustada silmade väsimist, kuna keskendute pidevalt väikesele heledale objektile. Pimedas ruumis avanevad silmade iirised laiemalt, et rohkem valgust sisse lasta, kuid need ei sulgu nii palju kui peaksid, et eredale ekraanile fokusseerida.

Kuidas silmade pinget vältida?

Silmaarstid soovitavad lihtsat tehnikat silmade ülekoormamise vältimiseks. Kui vaatate ekraani pikemat aega, nihutage fookust lähedalt kaugele. Näiteks kui jääte tavaliselt ekraanist 3 meetri kaugusele, liikuge vähemalt 6 meetri kaugusele. Samuti saate ekraani vaatamises perioodiliselt pause teha.

Kuiva silma sündroom

Lisaks silmade väsimisele on televiisori või arvutiekraani vaatamisest tulenev tavaline silmahaigus kuiva silma sündroom. Selle seisundi korral ei ole inimesel silma määrimiseks ja toitmiseks piisavalt kvaliteetseid pisaraid.

Pisarad on vajalikud silma esipinna tervise säilitamiseks ja selge nägemise tagamiseks. Pikaajaline ekraani vaatamine võib silmi kuivatada. Kuiva silma sündroomi ravitakse sageli kvaliteetsete silmatilkade ja muude ravimite tilgutamisega.

Graafik – sobiv teleri vaatamise kaugus 

Teleri vaatamise kaugus3

Kuigi üldreegel on, et vaatamisel peab olema vähemalt viiekordne kaugus ekraanist, siis kvaliteetsemate telerite puhul soovitatav vaadata lähemalt.

4K HD-teleriekraani ja isegi tavalise HD-teleriekraani detailsus võimaldab saavutada tavalisest teleriekraanist lähemat vaatamiskaugust. Seda tüüpi kõrglahutusega telerite puhul on pikslid väiksemad, mistõttu on silmadel lihtsam lähedalt näha.

4K eraldusvõimega telerite puhul on soovitatav vaatamiskaugus poolteist korda vertikaalse ekraani suurusest. 

4K eraldusvõimega telerite vaatamiskaugused:

Teleri suurus:Vaatamiskaugus:
43 tolli90cm
55 tolli1m
65 tolli1,2m
75 tolli1,4m
85 tolli1,6m

Kõrglahutusega telerite vaatamiskaugused:

Teleri suurus:Vaatamiskaugus:
32 tolli1,2m
40 tolli1,5m
43 tolli1,7m
50 tolli1,9m
60 tolli2,3m

Kokkuvõte

Kaasaegsete telerite tehnoloogia tõttu ei kahjusta teleri lähedalt vaatamine teie silmi. Teleri lähedalt vaatamine võib aga põhjustada silmade väsitamist või väsimust. Üldiselt on soovitatav olla ekraanist vähemalt viis korda kaugemal, kui selle ekraani laius.

Kui kipute kogema silmade väsimust, küsige nõu oma silmaarstilt. 

Samuti pidage meeles, et vaatamiskauguse eelistused võivad inimestel erineda ning silmade väsimuse sümptomid võivad mõne kohandusega paraneda. Võite avastada, et televiisorist tavapärasest veidi kaugemal istumine, kvaliteetsema televiisori hankimine või kuvasätete kohandamine võib teie silmadele hästi mõjuda.

Related Posts