Vannitoa disain: kuidas alustada ja mida järgida! - infoViking
Vannitoa-disain

Vannitoa disain: kuidas alustada ja mida järgida!

Oma vannitoa disainimine on küllaltki ambitsioonikas, kuid ka tasuv ettevõtmine. Kellele meist ei meeldiks elada kohas, mis on täpselt enda soovide ja unistuste järgi disainitud? 

Samas pole see töö just lihtsate killast ning mõningad näpunäited ja juhised kuluvad ka kogenud disainerile alati ära!

Planeerimine

Vannitoa disain planeerimine

Alustame kõige olulisemast ehk planeerimisest. Olenemata sellest, kas teete ümberkujundamist või ehitate nullist, sisaldab täiusliku vannitoa kujundamine palju läbimõtlemist.

Oma unistuste vannitoa disainiks võtke aega oma vajaduste hindamiseks ja efektiivse paigutuse väljatöötamiseks. Nutika strateegia ja kindlate vannitoa mõõtmetega on lihtsam määrata paika eelarve, palgata töötajaid (kui vaja) ja osta ilusaid ning korralike viimistlusi.

Vannitoa edukaks ehitamiseks või ümberehitamiseks on võtmetähtsusega funktsionaalne põrandaplaan. Ruumi planeerimise nõuete kindlaks määramiseks vastake allolevatele küsimustele, et enda jaoks ruumi kasutus tulevikus täiesti kindlaks teha. Olemasoleva vanni puhul hinnake praeguse paigutuse plusse ja miinuseid. Uue vannitoa paigutuse jaoks mõelge, kuidas teie unistuste vannituba päriselt toimiks.

1) Kes hakkab vannituba kasutama?

Kas ainult sina ja elukaaslane kasutavad vannituba või on lapsed ka? Kas vannituba kasutavad ainult külalised? Kas kavatsete ujutada lemmiklooma vannis?

2) Kuidas seda kasutatakse?

Millised tegevused hakkavad vannitoas igapäevaselt toimuma? Kas eelistate eraldi duši- ja vanninurka? Kas soovite vanni, mis mahutab rohkem kui ühe inimese? 

3) Kuhu asjad panna?

Kas hoiate oma tualett-tarbeid, kosmeetikat jms vannitoas? Vastused neile küsimustele võivad anda ülevaate sellest, kui palju avatud põrandapinda on vaja ruumis liikumiseks, mis suuruses vann või dušš on mõttekas, kas on vaja kahte kraanikaussi ja lisaks veel palju muud.

Täiusliku vannitoa kujunduse loomisel ärge alahinnake hoiustamise tähtsust. Isegi väikeses vannitoas on võimalik leida lisaks tualettkapile muid hoiustamislahendusi, lisades sellele näiteks uksepealse riiuli või seina sisse tehtava ravimikapi. Väikese vannitoa disainimise põhiline küsimus, ehk ruumijaotus, saab sellega esmajoones lahendatud. 

Vannitoa suurus

Vannitoa disain suurus

Vannitoa suurus sõltub eeskätt sellest, kas tegemist on majas põhilise ja ainsa vannitoaga, või on see pigem sekundaarseks kasutamiseks. Põhilises vannitoas soovite kindlasti näha oma vanni- ja dušinurka, võibolla isegi sauna ja palju ruumi erinevatele asjade näiteks pesuvahendite, hügieeni- ja meigitarvete jms hoiustamiseks. 

Suure vannitoa puhul tasub arvestada, et sinna koguneb alati märkamatult igasugust kraami ning ka sellist, mida seal tegelikult olema ei peaks. 

Sekundaarses vannitoas võib asuda ainult WC-pott ja kraanikauss ning väike kapp või riiul lihtsamate asjade hoiustamiseks. 

Värvid

Kui vannituppa värvide valimine tundub esmajoones raske, siis on abiks võimalik võtta palju erinevaid juhendeid. Teatud värvitoonid sobivad teatavasti omavahel suurepäraselt kokku ning neid värvitoone on võimalik tuhandetest internetikataloogidest leida. Olles leidnud omale sobiva toonivaliku, siis tuleb välja mõelda, mis toone kus kasutada. 

Värvide vannituppa jagamiseks sobib hästi “kolme punkti reegel”. See tähendab, et vali välja kolm omavahel hästi kokkusobivat tooni, ning kasuta vaid neid kolme. Nendest kolmest kaks võiksid olla neutraalsed toonid, nagu hall ja valge. 

Jagades suurema osa pinnast nende neutraalsete toonide vahel, tekib juba ilus aluspõhi, mida vajadusel edasi viimistleda ja disainida. Kolmandaks võiksite valida ühe silmatorkavama lisatooni, millega maalida näiteks mustrieid. Samuti sobib kolmandas toonis osta käterätikud, seebid jms. 

Valgus

Vannitoa disain valgus

Valgus on äärmiselt oluline. Sellega saab luua erinevaid meeleolusid. 

Näiteks ilma aknata vannituba võib vajada heledamat ülemist valgustit kui aknaga vannituba. Mõlemal juhul proovige oma vannitoas valgustust mitmekihilisemaks muuta, et luua ruumikas ja kodune tunne.

Vannitoa elektrivalgustuse puhul on hea rusikareegel seada eesmärgiks umbes 500 luumenit ruutmeetri kohta, et jäljendada loomulikku päevavalgust. 

Täpne vajaminev luumenite arv sõltub teie ruutmeetritest. Kõik me tahame, et hommikul oleks piisavalt valgustust, et aidata päevaks valmistuda, aga samas mitte nii palju, et tunneksite end esimest korda ärgates pimedana.

Vannitoamööbel

Vannitoa disain -vannitoamoobel

Oma vannitoamööbli võimaluste paremaks läbimõtlemiseks peaksite esmalt proovima visualiseerida tühja ruumi, kus on ainult sanitaar- ja aknaseadmed ning puudub muu mööbel.

Paigutus

Allesjääv ruum ja selle paigutus on sisekujundaja mängumaa, kuid samal ajal mõjutab see otsustavalt iga teie valikut, nii positiivselt kui ka negatiivselt. Just vannitoa suuruse ja paigutuse põhjal valite lõpuks mitte ainult sanitaartehnika tüübi, vaid ka sobiva mööbli.

Samuti tasuks mõelda ka vannitoa valamu kõrguse peale. Siin on mitu nüanssi millest lähtuda, nendest enim määravad tegurid on konkreetne valamu tüüp ning kasutaja (lapsed, täiskasanud). Kuid siin tasuks meelde jätta ka standardne kõrgus, milleks on 80cm.

Näiteks valamu saab hõlpsasti kohandada paigaldades pikema ja kitsama mudeli või eelistades pisikest garderoobi. Teine ülimugav ja ruumisäästev lahendus on kombineeritud tualett- ja kraanikauss.

Loominguliste ja praktiliste võimaluste edasiseks rikastamiseks on olemas ka lõpmatu hulk sisustustarvikuid, mis mitte ainult ei täienda vannituba, vaid muudavad selle igapäevase kasutamise lihtsamaks: küte, mis toimib ka käterätikuivatena, nutikad tarvikud dušikabiinile, kuju, stiil ja materjal, hoiupeeglid, panipaigad ja palju muud.

Kui teie majas on ainult üks vannituba, on kõige parem varustada see esmalt vajalike elementidega, enne kui mõelda mõnele lisavarustusele. Kui aga teil on kaks või enam vannituba, siis kaaluge julgelt erinevaid võimalusi: ühes vannitoas on sel juhul ilmselt kõige tavalisem lahendus dušš ja teises vann.

Värv

Kuid ka värvide valimine on oluline küsimus. Tuntud nipp väikese ruumi – ja seega vannitoa – suuremaks ja säravamaks muutmiseks on kasutada seinte ja sisustuse jaoks heledaid toone. Sõltuvalt teie maitsest võib mööblitükkide jaoks kasutada läikivaid värve ja läikivaid pindu, kuid kui teile meeldib lihtsam ja kaasaegsem stiil, siis eelistage tumedamaid ja matte toone. Stiilne lähenemine nõuab leidlikkust ja avarat silmaringi.

Kui valge on alati olnud enimkasutatud värv ega lähe kunagi moest välja, siis tänapäeva satiin- ja matt variandid koguvad järjest enam populaarsust. Sama on ka pastellvärvide paletiga: elegantsete ja õrnadena, annavad need kaunid toonid vannitoale värske ja modernse hõngu. Viimased trendid on just hall ja must.

Kvaliteet

Praegune suundumus on muutunud ja austada tuleb kvaliteedi ja kvantiteedi reeglit: parem on omada mõnda mööblitükki, kui need on suurepärase töötluse ja disainiga ning suudavad tagada ka vastupidavuse, mitte madalama kvaliteediga suurt hulka elemente.

Ammu on möödas ajad, mil vannitoamööblit toodeti erineva kvaliteediga puidust valmistatud materjalidest ning sanitaartehnikat ainult keraamikast: tänapäeval on mööblitööstus uudsete tehniliste materjalide õitseng.

Nende uute materjalide võlu seisneb nende peaaegu lõpmatus mitmekülgsuses. Tänased turupakkumised ei vasta tegelikult mitte ainult paljudele maitsetele tänu paljudele stiilivõimalustele, millega nad saavad kohaneda – traditsioonilistest, moodsatest ja kaasaegsetest joontest, betooni- või kiviefektidest kuni marmori välimuseni, mida saab hõlpsasti taasluua. 

Eelkõige pakuvad need vääramatu väärtusega omadusi, nagu vähenenud veeimavus, kriimustuskindlad pinnad, kõrge vastupidavus, maksimaalne hügieen ja ohutus tänu mittepoorsetele pindadele.

Kokkuvõte

Ehitamine on lõbus ja omamoodi tegevus. Kui tahad enda vannituba disainida just selliseks nagu oled unistanud, siis tee põhjalik plaan ning mõtle hoolikalt kõik nüansid läbi.

Tänapäeva kõige populaarsemate materjalide hulgas, eriti kui tegemist on nii vannitoa kui köögi tööpindadega, on võimatu rääkida vaid portselanist kivikeraamikast või puidust. 

Tänu uutele tootmistehnikatele ja võimalustele, saab ühendada keraamika tugevuse rikkalikumate materjalide ja kivide, näiteks marmori, võluga, millest paljud meist muidu unistadagi ei osanud. Olgem oma ideedes ja kujundustes leidlikud ja loovad, ning ärgem jätkem seejuures kasutamata tänapäevaseid ja häid võimalusi!

Related Posts