Vannitoa valamu kõrgus - millest lähtuda? - infoViking
Vannitoa valamu kõrgus

Vannitoa valamu kõrgus – millest lähtuda?

Restaureerimise või vannitoa disainimise eel ollakse paljude uute küsimuste ja valikute ees, milles orienteerumiseks on tihti vaja professionaalset nõu. Projekti mahukusest sõltuvalt võivad uuendamist vajada paljud asjad, millega eelnevalt arvestatud ei oldud. 

Enamus vannitoa sisustuselementidest ja tarvikutest tulevad standartsetes suurustes ja nendega ei ole võimalik eksida. Üks küsimustest, mis esialgu jääb küsimata ning esineb siiski paljudel inimestel vannitoa planeerimisel ootamatult on see, kui kõrge peaks olema vannitoa valamu kõrgus

Millest oleneb vannitoa valamu kõrgus?

Vannitoa valamu korgus 1

Vannitoa valamu kõrgus on pikka aega tulnud teiste vannitoa mööbliesemetega koos standardsetes mõõtudes – 80 sentimeetrit. See muutus tüüpiliseks kodudes, kus oli ainult üks tualettruum, mis pidi vastama nii laste kui täiskasvanute vajadustele. Tänapäeval on aga palju rohkem levima hakanud majad, kus on mitu tualettruumi ning need on jaotatud nii laste kui täiskasvanute vahel. 

Niisamuti nagu majade ehitus on muutunud, on ka inimesed ise heaoluühiskondades muutunud pikemaks ja suuremaks. 80 cm vannitoa valamu kõrgus ei ole seetõttu enam eriti sobiv ja täiskasvanutele on see kasutamiseks ebamugav. Seetõttu on raskem leida standardseid suuruseid, mida oleks hea kasutada nii lastel kui täiskasvanutel. Esineb probleem, kus lihtsalt kraanikaussi kõrgemale tõstes muutub see samal ajal kättesaamatuks lastele

Vannitoa valamu kõrgus lähtudes selle tüübist

Vannitoa valamu korgus 2

Kraanikaussidel on välja kujunenud oma kujud, mõõtmed ja stiil, mille järgi on neid üsna lihtne kategoriseerida. Kraanikausi tüübist oleneb vannitoa valamu kõrgus üsna palju ning seetõttu on välja toodud mõned tüüpilisemad variandid. 

1) Sissevajuv valamu

Sellise valamukapi kõrgus on tavaliselt muust tööpinnast mõni sentimeeter rohkem. Kraanikausi ülemine äär on tavaliselt umbes sentimeetri paksune, kuid võib olla ka sellest jämedam. Arvutades sissevajuva valamu kõrgust, tuleks lähtuda sellest, et kõrguse moodustavad nii tööpinna enda kõrgus kui ka kraanikausi ääre paksus. 

2) Madalal istuv valamu

Sellise valamu projekteerimisel arvestatakse sellega, et valamu ise jäetakse tööpinnast madalamale. Enamasti puudub sellel eelmisele valamutüübile iseloomulik kõrgem äär, mis kraanikausi kõrgust veelgi langetab. Vannitoa valamu kõrgust arvutades tuleb arvesse võtta lihtsalt tööpinnaaluse osa enda kõrgus. Sellisele valamule saab võimaldada ka lihtsama ligipääsu, mis tuleb kasuks näiteks lastele ja lühematele inimestele. 

3) Laeva-tüüpi vannitoa valamu kõrgus

Sellised valamud asetatakse täielikult tööpinna peale. Üks asi, mida enne sellise kraanikausi paigaldamist arvesse tuleb võtta on suur ruumipuudus, mis hiljem võib tekkida. Samuti tuleb tähele panna, et valamu muid funktsioone ja esemeid, nagu peeglid ja elektriseadmed, ei hakkaks blokeerima.

Kuna sellised kraanikausid paigaldatakse täielikult muu tööpinna kohale, tuleb vannitoa valamu kõrguse arvutamisel arvesse võtta tööpinna kõrgus maapinnast ja sellele lisada kraanikausi enda kõrgus. Lühematele inimestele ja lastele muutub selline kraanikauss tihti kättesaamatuks ning neile on vaja muu lahendus leida. 

4) Pjedestaalil valamu 

Just see võib olla hea ja kiire lahendus lastele loodud tualettruumides. Sellist kraanikaussi on võimalik väga lihtsalt valida, sest pjedestaalid, millele valamu toetub, tulevad pea kõikides võimalikes suurustes. Tihti pöördutakse pjedestaalil kraanikausside poole ka sellisel juhul, kui vana kraanikauss uute torusüsteemidega ei sobi. Pjedestaalil olevat valamut on lihtne pea igasse vannitoa nurka paigutada ning üldiselt ei tohiks tekkida ühtegi probleemi. 

Sellise pjedestaali puhul ei ole vaja arvestada tööpinna ja kapi planeeringuga, seetõttu võib see olla eriti hea lahendus just laste puhul. Peale selle saab sellise vannitoa valamu kõrgust täielikult valida.  Samas jääb tööpinna puuduse tõttu vahel tegemata nii mõnigi oluline toimetus vannitoas ja seda tuleks eelnevalt kindlasti arvesse võtta. 

5) Seinale toetuv valamu

Seinale toetuva kraanikausi puhul tuleb arvestada mõne uue erinevusega. Otseloomulikult on võimalik sellist valamut ise sättida just sinna, kus on selle järgi kõige suurem vajadus. Vannitoa valamu kõrguse määramisel lähtutakse eelkõige ikkagi kasutaja suurusest ning selline valamutüüp sobib kõigile kasutajatele. Sellel kraanikausil puudub igasugune tugi põrandalt ning ta toetub täielikult seinakonstruktsioonile. 

Siiski tuleb mängu üks element, mis võib paljudes majades puududa. Nimelt ei jookse veetorud tihti seintesse ning need ei ole selleks piisava pikkusega. Selleks on vaja kas torud vahetada, või proovida neid omal käel pikendada. Pikendamise puhul tekib alati ka muid probleeme, näiteks ligipääs seinakonstruktsioonile jpm. 

Kokkuvõte

Vannitoa valamu korgus 3

Kõigepealt tuleb vannitoa valamu kõrguse valimisel lähtuda sellest, millised on inimesed, kes seda kasutama hakkavad. Peamiselt on vaja arvestada nende kõrgusega, sest kõikide isikute eelistusi ei jõua nii või naa arvesse võtta. Elades väikese perega, ei ole tihti vajadust erinevate vannitubade ehitamiseks, seega tuleb leida universaalne lahendus. Selleks võivad vabalt olla ka alused, millel lühike inimene näiteks seista saaks. 

Vannitoa valamu kõrgus on midagi, mis paelab inimesi kohe, kui see otsus neil vastu tuleb võtta. Tihti ei olegi nii, et on vaid õige ja vale valik. Sellistel puhkudel tuleb leida kompromiss ning paratamatult jääb keegi kaotajaks ja kellegi jaoks ei ole kasutamine nii mugav. Saagem sellistest kompromissidest üle ja lähtugem sellest, et oluline pole mitte vannitoa valamu kõrgus, vaid kasutaja leidlikkus. 

Related Posts