Veneetsia - Itaalia - infoViking
Veneetsia

Veneetsia on Itaalia linn mida me seostama kanalite ja gondlitega. Tegemist on kindlasti ühe maailma kõige ikoonilisema linnaga mida oleme silmanud ka paljudes filmides.

Linna tuntusele annab kaasa mitmed omapärased vaatamisväärsused ning ka see, et see linn ise on justkui vee peale ehitatud.

Linna sünd

Linna ajalugu ulatub 6. sajandisse, kui võimas Rooma impeerium oli langenud. See omakorda avas Itaalia väravad sissetungivatele võõrvägedele. Inimesed, kes elasid sisemaal, nägid praegust Veneetsia laguuni oma pääseteena. Geograafiline asukoht ja keerulised kanalid, muutsid selle väga keeruliselt vallutatavaks kohaks ning just sel põhjusel ei leitud vajadust traditsiooniliste müüride ehitamiseks.

Veneetsia karneval

Veneetsia - karneval

Kui sa tahad kogeda midagi, mis on maailmas ainulaadne, siis kindlasti külasta Veneetsia karnevali. See pärineb 11. sajandist, kuigi pidustus sai ametlikuks alles kaks sajandit hiljem.

Tänapäeval on see üks Itaalia suurimaid festivale, kus igal aastal osaleb miljoneid inimesi. Ikoonilised maskid on pidustuste keskne osa ning igal aastal toimub kauneima maski konkurss. Igaühel on võimalus tasu eest osaleda sellel suursugusel maskeraadiballil.

Saartest koosnev linn

Linna moodustavad 119 Veneetsia laguunis paiknevat saart, mida Aadria merest eraldab pikk maariba. Seal elasid kunagi illüüria hõimud ja veneti-d, kes elasid vaimajades. Nad elatusid peamiselt kalapüügist ja laguunis leiduvast soola kaevandamisest.


Veneetsia vaatamisväärsused

See on maagiline koht, mis peidab endas unustamatuid elamusi. Selleks, et sa nendest kindlasti osa saaksid on siin välja toodud väike nimekiri Veneetsia olulistematest vaatamisväärsustest.

1. Suur kanal / The Grand Canal

Veneetsia suur kanal

Suur kanal on linna suurim ja kuulsaim kanal. See on ligi neli kilomeetrit pikk ja eraldab üht linna poolt teisest. Selle kauni linna kõige iseloomulikumad jooned on kaunid kanalid, mis kulgevad justkui tänavatena läbi iga linna nurga. 

Kõige populaarsem viis Suure kanali ületamiseks on kasutada n-ö praami ehk traghetto-t või siis jalutada. Üle Suure kanali kulgeb neli silda, millest kõige kuulsam on Rialto sild. Ühest linna otsast teise saamiseks kulub jalutades kõigest umbes 30 minutit.

2. San Marco väljak

Veneetsia san marco valjak

San Marco väljak ehk Piazza San Marco asub otse Veneetsia südames ja on linna peamine avalik väljak. Sealt leiab sellised kuulsad hooned nagu Püha Markuse basiilikas ja Doodžide palee. Viimast nimetas Napoleon “maailma ilusaimaks elutoaks”.

Väljak on 180 meetrit pikk ja 70 meetrit lai. See väljak ehitati 9. sajandil, kuid praeguse suuruse ja kuju sai 1177. aastal ning sillutati 100 aastat hiljem.

3. Püha Markuse basiilikas

Veneetsia puha markuse basiilikas

Püha Markuse basiilika on Veneetsia katedraalkirik. See asub Piazza San Marco väljakul, mis on alati olnud linna avaliku ja usuelu keskus. Raske on mitte vaimustuda sellest meistriteosest, mille kallal on kunagised meistrid nii palju vaeva näinud.

Basiilika ehitamine algas 828. aastal, et majutada Aleksandriast smuugeldatud Püha Markuse säilmeid. Kuigi praegune hoone on pärit 11. sajandist, on seda sajandite jooksul renoveeritud ja uuendatud. Samuti sai sellest 1807. aastal linna katedraal.

4. Doodžide palee

Veneetsia doodzide palee

Doodžide palee ehk itaalia keeles Palazzo Ducale on üks peamistest linna sümbolitest. Palee asub San Marco väljakul, mis hoopiski oli algselt kindlustatud loss. Paleed on kasutatud kõigeks, alates doodžide residentsist kuni vanglani välja.

Kuid mis tähendab sõna doodž? Doodž oli Veneetsia Vabariigi vanim ja kõrgeim poliitiline positsioon. Viimane doodž oli Ludovico Manin, kes loobus troonist aastal 1797, kui Napoleon Bonaparte sõdurid sisenesid linna. Tähistades sellega iidse vabariigi lõppu.

5. Rialto sild

Veneetsia rialto sild

Rialto sild on vanim neljast, mis silduvad üle Suure kanali. Tänu omapärasele ajaloole ja disainile on see linna kuulsaim sild. Kivisilla kahe kaldtee kujundus sarnaneb eelkäijatega, mida ühendab keskel kaar.

Praegune sild (Ponte di Rialto) on ehitatud aastatel 1588-1591 Antonio da Ponte poolt, et asendada puidust sild. Eelmine sild oli varasemalt kahel korral kokku varisenud ja 1310. aastal osaliselt ka maha põlenud.

Kui sellest listist jäi väheks, siis vaata ka neid Veneetsia vaatamisväärsusi!

veneetsia vaatamisväärsused

Veneetsia majutus

Veneetsia majutusasutused on võrreldes teiste linnadega pisut kallimad kuna ööbimine ise on natukene erilisem. Võimalik on ka odavamalt läbi saada, kuid selleks tuleb sul minna Mestresse, mis on ühe rongipeatuse kaugusel. Mestret ja Veneetsiat ühendab Vabaduse sild. Endale sobiva ööbimiskoha leiad just Booking keskkonnast.

Booking.com

Kuidas saada Veneetsiasse?

Kõige kiirem viis sinna saamiseks on kasutada lennukit. Veneetsia rahvusvaheline lennujaam Marco Polo asub linnast 8 km kaugusel. Lennujaamast linna saamise pärast ei ole vaja muretseda kuna sa saad kasutada bussi, vaporetto-t ehk veebussi (Alilaguna ettevõte), taksot ja rendiautot. 

Kõige soodsam on kasutada kas number 5 bussi või ATVO sinist bussi, mille hind mõlemal on 8€. Esimese sõiduaeg on 30-45 minutit ja ATVO bussi sõiduaeg 20 minutit. Soeta piletid kiirelt ja mugavalt Kiwi keskkonnast.


Korduma kippuvad küsimused

  1. Millal on parim aeg Veneetsia külastamiseks?

    Kõige rohkem me leiame turiste just suvisel ajal. See on sellepärast kuna päevad on pikad ja soojad ning saad Aadria merest maksimumi võtta. Kui sa tahad seda imelist linna külastada siis, kui pole suuri turistide horde, pead seda tegema kas kevadel ja/või sügisel.

  2. Kuidas ehitati Veneetsia vee peale?

    Selleks, et muuta Veneetsia laguunis olevad saared elamiskõlblikuks, tuli piirkond kuivendada. Tuli kaevandada kanalid, need omakorda vooderdada tihedalt asetsevate puitvaiadega. Vaiad on piisavalt pikad, et need ulatuks läbi liiva ja muda allpool olevale kõvemale savile. Nendele vaiadele on paigaldatud puidust platvormid ja seejärel kivi. Selle kivipinna peale ongi see kuulus linna ehiatud.

  3. Kas Veneetsia on turvaline koht seljakoti- ja tavalistele reisijatele?

    See on väga turvaline koht nii seljakoti kui ka tava reisijatele. Nagu enamiku Itaalia linnade puhul, on suurimaks ohuks taskuvargad. See kehtib eriti rahvarohketes turismipiirkondades ja ühistranspordis. Seega hoia oma asjadel silm peal ning tänaval ei tohi kunagi enda kalleid asju teiste ees välja võtta.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts