San Marino - väikeriik keset Itaaliat - infoViking
san marino

San Marino – väikeriik keset Itaaliat

Siit reisijuhendist leiad kõik vajaliku mida vajad Rimini külastamiseks. Saad teada, mis ajal linna külastada, mis on populaarsed sihtkohad ning samuti saad kõik vajalikud broneeringu ideed meie käest teada.

ülevaade
vaatamisväärsused
majutus
transport

Ülevaade San Marinost

Olles üks maailma väiksemaid riike, on San Marino ideaalne sihtkoht lähedalasuvast Riminist, et veeta siin üks tegus ja meeldejääv päev. See on väike eraldiseisev vabariik Itaalia sees, asudes Aadria mere ranniku lähedal Kesk-Itaalias ja piirnedes Emilia-Romagna ja Le Marche regioonidega. Siin räägitakse Itaalia keelt ja sisenemiseks ei ole vaja esitada passi – astu vaid läbi. Olenemata enda Itaalia karakteristikast on see väike linn väga uhke enda iseseisvuse üle, mis toob neile sadade kaupa turiste ja tax-free šoppajaid päevas. 

Väikeriigil on enda kaitseteenistus, jalgpallimeeskond ja postmargid. Bussiühendust lähedalasuva Rimini linnaga esitletakse uhkelt kui rahvusvahelist transporditeenust. Riigi olevat asutatud neljandal sajandil samanimelise pühaku poolt, kes olevat olnud müüriladuja Dalmaatsiast ning otsinud San Marinost pääsemist teda jälitavast kohtuotsusest. Järsk kaljune mäehari on tõepoolest kasutatav suurepärase kindlusena.

Olenemata selle tekkeloost, oli riigist keskajaks kujunenud üks paljudest Itaalia provintsidest, mis katsid kogu riiki nagu lapitud tekki. Läbi diplomaatia, õnne ja võimalik ka et strateegilise tähtsusetuse, suutis San Marino ainukesena vabaneda Itaalia võimu alt ning hakata teostama enda autonoomset võimu. 

Riigi territoorium hõlmab mõne kilomeetri laiust maa-ala ümber selle samanimelise keskuse. Keskuse ümber on ka mõned teised asulad, mis on jäänud sinna püsima alates keskajast. Kõige muu kõrval võib väikeriigi kõige lummavamaks vaatamisväärsuseks pidada selle imelist vaadet kaljude kohalt vana kindluse radadelt. Selgel päeval võib sealt näha kilomeetrite kaugusel asuvat Aadria merd idas ning teisel pool kasvab mägine maastik Itaalia keskosa suunas. Näha on ka teisi mägede harjadel asuvaid väikeseid kindluseid, losse ja kivimüüre, mis neid juba sajandeid on kaunistanud.

Kliima ja ilm San Marinos

San Marinot ilmestab selle vahemereline kliima, selle erisusega, et vihmasadu võib esineda kogu aasta vältel. Riigis esinevad kõik neli aastaaega ning turistid eelistavad neist enamasti just varajast suve, mil temperatuur püsib enamasti 25 kraadi juures.

Hilissuvel, juulis ja augustis, võivad temperatuurid küündida ka üle 30 kraadi ning sel juhul aitab jahutada värske tuuleõhk, mis riigis tihti ringi uitab.

loader-image
San Marino
San Marino, SM
1:27 e.l., juuli 24, 2024
temperature icon 23°C
few clouds
Humidity 67 %
Pressure 1015 mb
Wind 3 mph
Wind Gust: 0 mph
Visibility: 0 km
Sunrise: 5:50 am
Sunset: 8:43 pm

Millal on parim aeg San Marino külastamiseks?

Parim aeg San Marino külastamiseks on kas aprillist-juunini või septembri keskpaigast kuni oktoobri lõpuni. Nendel kuudel on temperatuur kõige meeldivam. Juuli, august ja septembri esimene pool võivad olla kuumad, kuigi ookeanilt puhuvad tuuled teevad olemise nauditavaks.


Mida teha ja näha San Marinos

See on üks väiksemaid riike maailmas ning selle pealt võib tunduda, et seal pole suurt midagi teha ja näha. Aga siiski see eeldus ei vasta tõele, kuna see väikeriik peida endas mitmeid pärle.

San Marino 5 vaatamisväärsust

1) Rocca Guaita – Kolm kindlust kroonivad Monte Titano pikka mäeharja, mille jalamile on kobardunud San Marino. Esimene ja kõige varajasem kindlus Rocca Guaita on ehitatud 11. sajandil. See töötas pikka aega vanglana ning seda ehitati mitmeid kordi ümber vastavalt hetke vajadusele kuni jõuti vormini, milles me näeme seda täna. Viimane muudatus toimus 15. sajandil San Marino ja Malatesta sõja ajal. 

2) Monte Titano – 739 meetri kõrgune Monte Titano mäetipp on lähedalasuvatest mägedest kõige kõrgem ning seetõttu avaneb sealt suurepärane vaade kõigile kolmele kindlusele. Loodesse vaadates silmab Apenniine ja ida poolt avaneb vaade merele ning rannikul asuvale Riminile. Selgel päeval on võimalik näha ka Aadria mere teisele, Dalmaatsia rannikule Horvaatias. 

3) Palazzo pubblico ja Piazza della Liberta – Uus-gooti stiilis valitsushoone (Palazzo pubblico) ja selle väljak oma torniga on disainitud Itaalia arhitekti Francesco Azzurri poolt 19. sajandi lõpus ning on ehitatud Monte Titano seest kaevandatud kividest. Fassaad on dekoreeritud vabariigi ja selle nelja valduse vappidega ning sees viib uhke trepikoda ülemisel korrusel asuvasse linnahalli. 

4) Basilica di San Marino – See uus-klassikalisest ajastust pärinev basiilika ehitati 19. sajandi alguses neljandast sajandist pärineva romaneskse kiriku vundamendile. Kirik oli samuti pühendatud linna pühakule San Marinole. Basiilika on seest ehitatud klassikalises stiilis koos pikka halli ja kahe kitsa vahekäiguga, mida ümbritsevad sambad.  

5) Museo di Stato – Museo di Stato ehk rahvuslik muuseum asub ajaloolises Palazzo Pergami Belluzzis ning seal on esindatud suure arheoloogilise väärtusega leiud, mis pärinevad neoliitilisest ajastust kuni Vana-Rooma ajastuni välja. Väljapanek ei koosne vaid Itaalia artifaktidest ning sinna on lisatud leide Egiptusest ja Bütsantsist, millele lisanduvad 17. sajandist pärit maalid ja antiiksed San Marino rahatähed.


Reisiinfo

Lennupiletid

Kellele meeldivad mäetippudel paiknevad muinasjutulised lossid on San Marino just see õige koht. Võib öelda, et väikeriik on samuti üks paljudest Itaalia sees peidetud juveelidest, mida turistid esimese hooga ei märkagi. Väikeriigil on palju pakkuda ja selle teada saamiseks saad soodsalt ja mugavalt soetada endale lennupiletid Kiwi keskkonnast.

Majutus

Olles jõudnud San Marinosse, on sul ööbimiseks mitmeid valikuid. Sa võid ööbida täielikus luksus hotellis, kus on olemas spa ja kõik mugavused või tagasihoidlikumas hotellis, mis tekitab hubase tunde. Booking keskkonnast leiab igaüks endale sobiva hotelli ning allpool on sulle juba mõned valikud välja toodud.

Lux hotellid

Hotel Cesare on väike, kuid ainulaadse isiksusega hotell otse San Marino südames. Hotell Cesare on muljetavaldav klaasfassaad ja terrass, kust avaneb imeline vaade ümbrusele. Samuti tasuks personalilt küsida sooduskaarte mõne lossi, muuseumi ja kaupluse külastamiseks. Kes plaanib tulla oma lemmikuga, siis selles hotellis on neid lubatud ka hoida.

Titano Suites on järjekordne esmaklassiline hotell, mis on suurepärase asukohaga otse linna südames. Väliterrassil einestades saad nautida imelist vaadet ümbruskonnale. Võimalus on kasutada ka tervisekeskust, kus lisaks kõigele muule on olemas ka Türgi saun. Lisaks pakub hotell lisatasu eest lennujaama transfeeri.

Keskmise hinnaklassiga hotellid

Hotel La Grotta on väga ilus hotell, mis ei ole ka rahakotile nii raske. Toad on viisakad ja puhtad ning teenindav personal sõbralik. Sellele annavad kinnitust hotellis peatunud külastajate head arvustused. Transfeer Rimini lennujaama on lisatasu eest.

Grand Hotel San Marino on suurepärane valik, kus on olemas kõik mugavused. Aktiivne külastaja saab teha sporti ning hiljem nautida kehahoolitsusi. Võta aeg maha hotelli panoraamterrassil, kus mullivannis lõõgastudes avanevad sulle imelised vaated. Külastajate elu lihtsamaks tegemiseks pakub hotell tasuta bussitransfeeri San Marino bussijaamast hotelli.

Odavama hinnaklassiga hotellid

Hotel La Rocca on koht neile, kes otsivad odavamat hotelli, kuid tahavad ikkagi saada osa heast kogemusest otse kesklinnas. Arvustuste põhjal on see üks parimaid odavamaid hotelle, kus toad on viisakad ja puhtad koos kõige vajalikuga.

Hostaria da Lino on suurepärane peatuspaik neile, kes ei taha ööbimise peale palju kulutada, kuid samas nautida siiski ka kõiki mugavusi. Just seda see hotell pakubi, kus hinna ja kvaliteedi suhe on rohkem kui paigas. Tubades on kõik vajalik olemas ning isegi lemmikloomad on lubatud.

Kuidas San Marino ringi liigelda?

San Marinosse reisimine on lihtne ja kõige paremini ligipääsetav mereäärsest Rimini linnast lühikese 30-minutilise bussisõiduga. Ajaloolisse keskuse südamesse jõudmiseks on kõige mugavm kasutada köisraudteed ja sõita sellega täitsa tippu. Allpool oleme välja toonud kõik võimalikud variandid kuidas San Marinosse saada ning kuidas seal ringi liigelda.

Auto – Kõige mugavam viis, kuidas jõuda otse sihtkohta ning ringi liikuda on just auto. Masinaga liiklemine pole seal mingi probleem kuna linnast leiad mitu suurt parklat. Alternatiivina saad auto jätta ka Borgo Maggiore linna, kust saad köisraudteega sõita otse San Marinosse. Autorent pole Itaalias kallis ning parimad pakkumised leiad Rentalcars lehelt.

Buss – Ühistranspordi mõistes on buss ainukene variant, kuidas pääseda San Marinosse ja seal ka ringi liigelda. Kõige lihtsam on võtta buss Riminist ja sõita sealt otse San Marinosse. Endale sobivad piletid leiad kiirelt Omio keskkonnast. 

Rong – Rongiga sul San Marinosse ei ole võimalik pääseda kuna seal puudub rongijaam. Mida tavaliselt tehakse on see, et minnakse rongiga Riminisse, kust võetakse buss San Marino suunas. Rongipiletid leiad mugavalt Trainline veebilehelt.

Köisraudtee – Oma jalavaeva vähendamiseks saad transpordina kasutada ka köisraudteed. Köisraudtee on 1,5 km pikkune, ühendades San Marino ja Borgo Maggiore linna. Üheotsapilet on 2,8€ ja edasi-tagasi pilet 4,5€.

Transfeer lennujaamast – Kiire ja mugav, kuid kallis viis on kasutada ka transfeeri. Kui saabud riiki lennukiga näiteks Bologna või Rimini lennujaama, on ühe variandina võimalik kasutada transfeeri teenust. Kui rahakott seda just võimaldab.

Reisides tasub veel teada

 1. San Marinos ei ole lennujaama. Lähim koht kuhu maanduda on Rimini Federico Fellini Rahvusvaheline lennujaam, mis asub Rimini kõrval.
 2. Kui sa tahad San Marino templit passi saada, siis on sul seda võimalik teha postkontoris või infopunktis. Paljud külastajad kasutavad seda kui suveniirina.
 3. See on hea koht, kust odavalt osta erinevaid tooteid nagu näiteks nahast asjad, ehted, riided ja parfüümid. See on sellepärast kuna San Marino ei ole osa Euroopa Liidust, mis tähendab ka tavapäraselt madalamaid makse.
 4. Kuigi itaalia keel on San Marino ametlik keel, ära käitu nagu see oleks Itaalia osa. Proovi mitte ajada kohalikke elanikke (sammarinese) itaallastega segamini. Kohalikud võivad solvuda.
 5. Ole valvuritega pildistades lugupidav.

Korduma kippuvad küsimused

 1. Kus asub San Marino?

  San Marino on väike vabariik, mis asub Titano mäe nõlvadel, Kesk-Itaalia Aadria mere poolel Emilia Romagna ja Marche piirkondade vahel. Seda ümbritseb igast küljest Itaalia maapiir.

 2. Kas San Marinosse sisenemiseks on vaja passi?

  Kuna San Marino ja Itaalia vahel pole piiriületuspunkti, siis ei ole vaja ka passi. Küll aga on passi vaja sel juhul, kui tahad mälestusena saada passi turisti viisa templit.

 3. Kuidas saada San Marinosse?

  San Marinosse on sul võimalik saada kas auto või bussiga. Bussigraafikud vaadates võtke alguspunktiks Rimini linn. Kui mõtled, et miks ei saa lennukiga, siis sellepärast et seal pole lennujaama. Samuti pole seal ka rongijaama. Alternatiivina saab rentida ka omale auto.

 4. Millal on parim aeg San Marino külastamiseks?

  Suvi on Itaalias kõrghooaeg ja San Marino ei ole mingi erand. Kui tahad vältida suuri turistigruppe, kuid ikkagi nautida ilusat ilma, siis külasta väikeriiki varasügisel või hiliskevadel.

 5. Mitu päeva võtta San Marino külastamiseks?

  San Marinot on võimalik külastada ka ühepäevasreisina kas siis Bolognast või Riminist. Kui soovid rahulikult mööda vanalinna tänavaid jalutada, vaadata päikeseloojangut ja nautida maitsvat sööki, siis veeda seal ka üks lisaöö.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts