Vatikan - maailma väikseim riik - infoViking
Vatikani-vaatamisvaarsused.-sixtuse-kabel

Vatikan – maailma väikseim riik

Alates 1929. aastast, mil paavst jõudis Mussoliniga kokkuleppele, on Vatikan olnud iseseisev riik. Tegu onn maailma väikseima riigiga, mille suurus on vaid 0,44 ruutkilomeetriga. Kuid selle seinte sees on piisavalt vaatamisväärsusi ja asju mida teha.

Siit reisijuhendist leiad kõik vajaliku mida vajad Vatikani külastamiseks. Saad teada, mis ajal linna külastada, mis on populaarsed sihtkohad ning samuti saad kõik vajalikud broneeringu ideed meie käest teada.

ülevaade
vaatamisväärsused
majutus
transport

Ülevaade Vatikanist

Kes siis poleks kuulnud Vatikanist? See on kõige väiksema pindala ja elanike arvuga riik maailmas. Vatikani näol on tegemist linnriigiga, mis asub Roomas kesklinnas Tiberi jõe kaldal. Valitsemisvormilt on riigis absoluutne monarhia. Ühtlasi on see riik ka katoliku kiriku keskuseks ning linnriigis kehtib teokraatia. Teokraatia puhul on valitsusel religioosne legitiimsus, sest riik on üles ehitatud ja toimib vastavalt jumalikule tahtele.

Kõige tähtsam ja olulisem isik Vatikanis on paavst kellel on riigis seadusandlik, täidesaatev ja kohtuvõim.  Pärast paavsti surma, valib 120- liikmeline kardinalide kolleegium  18 päeva jooksul salajasel hääletusel uue paavsti, kes hakkab edaspidi riiki juhtima.

Linnriigi pindala on 44 ha ja elanike arv jääb pisut alla 900 inimese. Vatikanis asuvad imelised ja arhitektuuriliselt tähelepanuväärsed ehitised, nagu Rooma Peetri kirik, Sixtuse kabel ja Paavsti palee. Veel asub seal kultuuriliselt väga tähtis ja väärtuslik Vatikani raamatukogu, arhiivid ja muuseumid. Alates aastast 1984 on riik kogu tervikuna võetud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Ametlikeks riigikeelteks on  itaalia ja ladina keel ning rahaühikuks on euro.

See on suurepärane reisisihtkoht inimesele, kes armastab kultuuri ning naudib kunsti.  Üks huvitav fakt on Vatikani kohta on veel see, et linnriigi elanikud on kõige suuremad veini tarbijad terves maailmas.  Statistika järgi joob üks Vatikani kodanik keskmiselt 54, 26 liitrit veini aastas. Tegelikult muudab veini statistika numbrid suureks hoopis see, et enamik sellest veinist jõuab inimesteni läbi kiriku armulaua.

Kliima ja ilm Vatikanis

Kliima on riigis samasugune kui näiteks Roomas. Talved on vihmased, suved seevastu aga kuumad ja kuivad.

loader-image
Vatican
Vatican City, VA
9:00 e.l., juuli 18, 2024
temperature icon 29°C
clear sky
Humidity 42 %
Pressure 1016 mb
Wind 5 mph
Wind Gust: 0 mph
Visibility: 0 km
Sunrise: 5:50 am
Sunset: 8:41 pm

Millal on parim aeg Vatikani külastamiseks?

Kui soovite linnriiki külastada omas tempos ning te ei armasta suuri rahvamasse, tasub teekond sinna ette võtta ajavahemikus alatest detsembrist kuni veebruarini. Ja loomulikult tuleb arvestada sellega, et enne jõulupühasid on jällegi aeg, kus linn on siginat-saginat ja turiste täis.


Mida teha ja näha Vatikanis

Olgugi, et riik on pisike on seal siiski rohkelt vaatamist ning avastamist:

1) Apostlik palee – on Rooma Katoliku Kiriku paavsti ametlik residents. See on suur ja uhke ehitis, mis koosneb mitmetest hoonetest ja palees on rohkem kui tuhat erinevat tuba. Lisaks paavsti ruumidele asuvad palees ka raamatukogu, salaarhiiv, muuseumid, Sixtuse kabel, Raffaeli saalid ja Borgia eluruumid.

2) Vatikani aiad – imeilusad ja lummavate vaadetega Vatikani aiad on kahtlemata suureks turismimagnetiks.  Aedades on mitmeid purskkaeve, skulptuure, tehiskoopaid ja palju muudki  mis on pühendatud Neitsi Maarja ja teiste pühakute auks.

3) Püha Peetruse basiilika ehk Peetri kirik – on hilisrenessanss-stiilis katoliiklik kirikuhoone ja tegemist on kõige suurema kristliku basiilikaga maailmas. Selle pindala on koguni 15 160 m2. Kiriku ajaloos eristatakse kahte arhitektuurilist etappi: vana basiilikat ja uut basiilikat. Uue basiilika peaarhitektideks on erinevatel aegadel olnud sellised kuulsad nimed nagu Donato Bramante, Michelangelo Buonarroti, Carlo Maderna ja Gian Lorenzo Bernini.

4) Sixtuse kabel – see on Apostelliku palee kuulsaim ja tuntuim kabel. Sixtuse kabeli algupärane nimi oli Capella Magna, kuid oma praeguse nime on hoone saanud hoopis paavst Sixtus IV järgi. Kabeli laemaalingu tegi kuulus kunstnik Michelangelo  ja tema kabeli altariseinale tehtud maali ´´Viimne kohtupäev´´ peetakse tänase päevani kunstniku parimaks teoseks.

5) Pinacoteca – Tegemist on ühe tähtsaima kunstigaleriiga Euroopas ning kahtlemata on see koht, mida iga kunstihuviline külastama peaks. Galeriis on unikaalne kogu erinevaid teoseid ja  peaaegu kõik maalid on maalitud 11- 19 sajandi vahemikus.

Ja kus siis veel, kui mitte Pinacotecas saate te imetleda selliste kuulsate kunstike nagu Leonardo da Vinci ja Raphaeli teoseid. Ja uskuge, nendest teostest ei ole võimalik lihtsalt kogemata mööda kõndida. Nimelt piirab neid maale alati päris korralik rahvamass, kes kõik soovivad oma silmaga maailmakuulsate kunstnike teoseid näha.

Kui sellest listist jäi väheks, siis vaata ka neid Vatikani vaatamisväärsusi!

Vatikani-vaatamisvaarsused

Majutus

Lux hotellid

Hotel Vilon on hea asukoha ja stiiliga hotell, mis asub Hispaania treppide ja Panteoni juures. Vatikani jõuab jalutades mööda kauneid tänavaid. Hotell on väga hea arvustusega, kuhu on lubatud ka lemmikud. Samuti on olemas lennujaama transfeer.

Baglioni Hotel Regina on teine suurepärase hinnanguga hotell. Väikese jalutuskäigu kaugusel asuvad näiteks Villa Borghese aed ja Hispaania trepid. Moekal Via Veneto tänaval asuval Baglioni hotellil on elegantsed Art Deco stiilis toad ning luksuslik marmorist fuajee. Lemmikloomad on lubatud ning olemas on ka spa-keskus.

Keskmise hinnaklassiga hotellid

Growel Exclusive Suites San Pietro on väga hea hinnaga majutusasutus, mis asub otse Vatikani kõrval. Arvustuste põhjal on see külastajate üks lemmik peatuspaiku. Olemas on otseühendus lennujaamaga, mullivann, toateenindus ning hommikul buffee.

Terrace Pantheon Relais on suurepärane peatuspaik neile, kes tahavad olla otse kõige südames. Väikese jalutuskäigu kaugusel jäävad nii Panteon, Rooma Foorum ja Colosseum ning teised Rooma vaatamisväärsused. Toad on väga elegantsed ja stiilsed, olemas on väliterrass ja lennujaamaga otseühendus.

Odavama hinnaklassiga hotellid

Hotel Giugiù on peatuspaik neile, kellel on vaja lihtsalt kuskil ööbida. Toad on väga lihtsad, kuid see-eest kõige vajalikuga varustatud. Asukoha mõttes on see samuti hea valik kuna rongijaam asub sealsamas lähedal. Arvustuste põhjal on see üks parimaid odavama klassiga hotelle.
Hotel California on üks parimaid odavama klassiga hotelle, tänu oma asukohale ning samuti on ka toad viisakad. Mõned toad on klassikalise ja teised modernse sisustusega. Rongijaam ja metroo jäävad vaid väikese jalutuskäigu kaugusele. Lemmikloomad on lubatud ja vastuvõtulaud on 24/7 avatud.


Transport

Vatikani lennupiletid / Kuidas saada Vatinkani?

Vatikan on maailma väikseim suveräänne riik, mis asub keset Rooma linna. Külastajad üle terve maailma tulevad seda linnriiki vaatama nii usulistel põhjustel kui ka lihtsalt turismi eesmärgil. Linnriiki pääseb läbi Rooma lennujaamade ning piletite ostmisel tasuks kiigata Kiwi keskkonda.

Kuidas Vatikanis ringi liigelda?

Kuidas üldse Vatikani pääseda? Selle jaoks pead sa kõigepealt jõudma Rooma. Kõige lihtsam on selleks kasutada lennukit või rongi, kui sa tuled kusagilt mujalt Itaalia linnast nagu näiteks Napolist. Soodsad rongipiletid leiad mugavalt Trainline keskkonnast.

Roomas olles on sul mitu võimalust, kuidas ringi liigelda. Olgu mainitud veel see, et kuna Vatikan on nii väikene, siis seal sa liigud ainult jalgsi ringi.

Auto – See on küll ütlemata mugav liikumisvahend, kuid Roomas liigeldes võid endale rohkem peavalu tekitada. Seda just seetõttu kuna parkimine on isegi kohalike jaoks probleemne. Kui sa ikkagi soovid endale rendiautot või tead, et tahad ka muid paiku külastada, siis Rentalcars veebilehelt leiad kõik vajaliku.

Buss – Hea viis, kuidas jõuda Vatikani ning samal ajal näha Rooma linna. Bussis olles ole ettevaatlik taskuvaraste eest ja hoia seljakotti enda ees. Bussid millega on sul võimalik jõuda Vatikani on 40, 62, 64 ja 81. Kõige rohkem kasutatakse liini 64 kuna see ühendab Termini rongijaama Vatikaniga. Buss 40 on ekspress buss, mis teeb vähem peatusi ja on hea alternatiiv liinile 64. Bussipiletid saad osta veebist kui ka ümberkaudsetest kioskitest.

Metroo – Üks kiiremaid, lihtsamaid ja odavamaid viise, kuidas jõuda Vatikani, on kasutada selleks metrood. Metroos olles tuleks samuti olla valvas oma asjade üle. Vatikani ise jääb kahe peatuse vahele A-liinist (Cipro ja Ottaviano), kust edasi tuleb jala minna. Cipro on lähedamal Vatikani muuseumile ja Ottaviano Püha Peetruse väljakule.


Tasub veel teada

 1. Kui sa liigud autoga ringi, siis kindlasti vii end eelnevalt kurssi parkimisega. Tasub kaaluda parkimiskoha eelbroneerimist, mille võid saada suhtelistel soodsa hinnaga. Vatikani lähedal on olemas kolm peamist parklat, kus saab internetis koha ära broneerida: Parking Prati, Garage San Pietro ja Garage Dacar.
 2. Uberi kasutamine Roomas pole päris see, mis mujal Euroopas. Roomas ja teistes Itaalia linnades saad sa kasutada vaid Uber Black teenust, mis pakub professionaalseid juhte koos luksusautodega. Odavam on võtta takso, nii üllatav kui see ka pole.
 3. Taksot kasutades tuleks enne ära teha väikene kodutöö. Näiteks tuleks teada seda, et kui sul on ainult üks pagas, siis see on tasuta, takso tellimine on 4€, alati kontrolli kas taksomeeter töötab ning kas taksos on olemas kaardimakse võimalus.
 4. Kui soovid külastada Püha Peetruse basiilikat, tuleb riietuda vastavalt. Mehed peavad ära võtma peakatted, kanda ei tohi lühikesi pükse või seelikuid (põlvedest peavad olema kaetud) ning samuti mitte varrukateta ja madala lõikega särke.
 5. Kui sa ei taha seista pikkades järjekordades, siis kindlasti tasuks endale osta pilet läbi interneti.

Korduma kippuvad küsimused

 1. Kas Vatikan on riik?

  Vatikan on suveräänne riik, mis asub Rooma linnas.

 2. Mille poolest on Vatikan kuulus?

  Kui sa mõtled kristluse ajaloo peale, siis suure tõenäosusega meenub sulle esimese asjana Vatikan. Vatikan on peamine palverännakute keskus nagu Meka (Mecca), kus asub apostel Püha Peetruse hauakamber. Lisaks näeb Vatikanis renessansi- ja barokkkunsti ideaalset loomingut.

 3. Mis asub Vatikani all?

  Vatikani all asub Vatikani nekropol (surnute linn), mis on 5-12 meetri sügavusel Püha Peetruse basiilika all. Vatikan rahastas aastatel 1940-1949 arheoloogilisi väljakaevamisi, mis paljastasid Rooma impeeriumi ajastu nekropoli osad.

 4. Mis on Püha Tool ehk Püha Aujärg (The Holy See)?

  Püha Tool on katoliku kiriku universaalne valitsus ja tegutseb Vatikani linnriigis.

 5. Kes juhib Vatikani linna?

  Vatikani linna juhitakse absoluutse monarhiana, mille eesotsas on paavst.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts