Rooma - Itaalia - infoViking
Rooma

Roomat kirjeldatakse sageli kui “igavest linna”, mis annab edasi idee, et see elab (ja on elanud) igavesti, võib-olla isegi viitab teatud muutumatule surematusele. Rooma tagasihoidlik algus loob juured pikale kultuuriloole, mida me jätkuvalt kogeme, proovime ja elame arheoloogia, ajaloo ja kultuuriretseptsiooni kaudu.

Rooma on linn, mis on täis erinevaid muuseume, väljakuid ja muidugi ka vaatamisväärsusi. Itaalia linnal on pakkuda enamat kui ainult Colosseum, Pantheon ja Püha Peetruse basiilika Vatikanis.

Siit reisijuhisest leiad kõik vajaliku mida vajad Itaalia pealinna külastamiseks. Saad teada, mis ajal linna külastada, mis on populaarsed sihtkohad ning samuti saad kõik vajalikud broneeringu ideed meie käest teada.

ülevaade
vaatamisväärsused
majutus
transport

Ülevaade Roomast

Rooma (itaalia keeles Roma) on Itaalia pealinn ja seal elab 2,8 miljonit inimest. Legendi järgi asutasid linna kaksikud Romulus ja Remus aastal 73 e.m.a. Linn asub Tiberi jõe kaldal ja rajati seitsme mäe otsa. Just Palatine ja Capitoline Hill oli need mäed, mille ümbrusest sai hiljem tohutu Rooma impeeriumi võimukeskus, mida lõpuks teadis kogu antiikmaailm.

Vanad roomlased nimetasid pealinna igaveseks linnaks, sest nad uskusid, et ükskõik mis mujal maailmas ka ei juhtuks, jääb Rooma linn alati püsti. Avastades jalgsi kesklinna, mida ümbritsevad kuulsusrikkad mälestusmärgid ja kolossaalsed ajaloomälestised, viivad sind tagasi linna hiilgeaega.

Rooma Foorumilt leiad palju varemeid ja väljakaevamisi ning Colosseum annab sulle ettekujutuse, kuidas gladiaatorid selles tohutus amfiteatris võitlesid. Pantheon, mis on praegu kirik, on iseloomulik ümmargune avatud katus, kust väidetavalt ei saja vett sisse ning see on üks paremini säilinud ehitisi linnas.

Kui sul on aega, siis kindlasti mine vaata Via Appia Antica teed. Via Appia Antica on üks Rooma vanimaid teid ja oli oluline juurdepääasu tee linnale. Algselt kulges tee kuni Brundisiumini, praeguse nimega Brindisi

Põhimõtteliselt on pealinn üks hiiglaslik muuseum. Seetõttu pole üllatav, et kogu ajalooline kesklinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Linnas, mis on täis nii palju antiikaaja ja kristlikus usu ikoone, on raske alguses teada, kuhu kõigepealt minna. Loomulikult otsustab lõppude lõpuks igaüks ise, mida ta külastada tahab. Kuid siiski üle maailma kuulsad vaatamisväärsused nagu Colosseum ja Pantheon, peaksid kuuluma igaühe nimistusse.

Rooma on väga suur ja kogu linna avastamine võib võtta väga kaua aega. Võibolla oled sa linnas ainult paar päeva ja sind huvitavad ainult peamised vaatamisväärsused. Siin on sulle list viiest peamisest Rooma vaatamisväärsust, mida peaks iga inimene oma elus korra külastama.

Kliima ja ilm Roomas

Talvekuude ajal (jaanuar, veebruar) tuleks Roomasse minnes midagi soojemat kaasa võtta kuna siis jääb keskmine temperatuur vahemikku 4-12 kraadi.

Suvekuude (juuli, august) keskmine on mõnus 20-31 kraadi. Kõige rohkem sajab Itaalia pealinnas novembris ja detsembris.

loader-image
Rooma
Rome, US
2:56 e.l., aprill 25, 2024
temperature icon 11°C
clear sky
Humidity 87 %
Pressure 1020 mb
Wind 3 mph
Wind Gust: 2 mph
Visibility: 0 km
Sunrise: 6:56 am
Sunset: 8:19 pm

Millal on parim aeg Rooma külastamiseks?

Linnaga saab tutvuda aastaringselt. Võimaluse korral soovitame siiski minna kevadel või sügisel, kui on vähem turistide horde ja ei pea tunde järjekordades seisma. Ühtlasi on siis ka hinnad odavamad.

Kui sulle ei meeldi suured rahvahulgad, siis väldi linna külastamist lihavõttepühade ajal, sest just siis on populaarses reisisihtkohas kõige rohkem reisijaid. Sügisel minnes arvesta sellega, et siis sajab rohkem kui kevadel.


Mida teha ja näha Roomas

Itaalia pealinnas on niivõrd palju suursuguseid vaatamisväärsusi, mida on võimatu oma näppude peal üle lugeda. Ahhetama panevaid kohti leidub pea iga nurga tagant.

5 vaatamisväärsust Roomas

Rooma on väga pika ajalooga linn, millest võikski rääkima jäädagi. Vaadata ja teha on selles imelises linnas palju, kuid mis on need põhilised kohad, mida tasuks kindlasti külastada? Siin on välja toodud viis põhilist vaatamisväärsust Roomas.

1) Colosseum – Flaviuse amfiteatrina tuntud Colosseum on üks suurimaid Itaalia vaatamisväärsusi, mida igal aastal külastab üle 6 miljoni inimese. 7. juulil 2007 sai Colosseumist üheks kaasaegse maailma seitsmest imest. 

Colosseumi ehitamist alustati aastal 72 ning valmis aastal 80. Colosseum on 188 meetrit pikk, 156 meetrit lai ja 57 meetrit kõrge. See on ühtlasi suurim amfiteater maailmas, mis ka siiamaani seisab.

Colosseum tegutses üle 500 aasta. Ajaloo viimaseid registreeritud mänge peeti 6. sajandil. Suurejoonelisi vaatemänge sai nautida enam kui 50 000 inimest. Seal võis näha eksootilisi loomasid, vangide hukkamisi ja gladiaatorite võitlusi, mis kestsid terve päeva.

2) Pantheon – 126. aastal valminud Panteon oli Rooma tempel, kus praegu võib võib leida mitmeid Itaalia kuningate haudasid ja kunstiteoseid. Kõige tuntum inimene, keda võib Panteoni maetuna leida on kahtlemata maalikunstnik ja renessansiajastu arhitekt Raphael.

Agrippa Panteon, tuntud ka kui Rooma Panteon, on üks Itaalia pealinna arhitektuurilisi meistriteoseid. See on kõige paremini säilinud hoone Vana-Roomast. Algupärane Panteon ehitati aastal 27 e.m.a, mis hävines tulekahjus aastal 80 m.a.j.

3) Foorum – Piazza Venezia ja Colosseumi vahel asuv Rooma Foorum oli kodanike poliitilise ja sotsiaalse tegevuse keskus. Rooma Foorum oli koht, kus toimus Vana-Rooma usu- ja avalik elu, Foorum on koos Colosseumiga suurimad maamärgid impeeriumi hiilgusest, mida tänapäeval ka oma silmaga näha saab.

Pärast Rooma impeeriumi langemist unustati Rooma foorum ja maeti vähehaaval maa alla. Kuigi 16. sajandil oli Foorumi olemasolu ja asukoht juba teada, hakati väljakaevamisi tegema alles 20. sajandil.

4) Trevi purskkaev – Umbes 20 meetri laiune ja 26 meetri kõrgune Trevi purskkaev on ka linna suurim purskkaev. Praegusel kujul olev Rooma vaatamisväärsus valmis aastatel 1732-1762.

Trevi purskkaevuga kaasneb ka müüt, mis sai alguse 1954. aasta filmiga “Kolm münti purskkaevus”. Müüdi kohasel kui sa viskad ühe mündi, naased Rooma. Kui viskad kaks münti, armud atraktiivsesse itaallasesse. Viskad kolm münti, abiellud inimesega, kellega kohtud. Kui sa tahad, et su soovid läheksid täide, tuleb münti visata parema käega üle vasaku õla.

Igal aastal korjatakse purskkaevust umbes miljoni euro väärtuses münte. Alates 2007. aastast on seda raha kasutatud heade heategevuseks.

5) Vatikan – See on Rooma südames asuv iseseisev linnriik, mida valitseb paavst. Ühtlasi on see roomakatoliku kiriku võimu keskus.

Vatikan on Euroopa väikseim riik. Selle kogu pindala on 0,44 ruutkilomeetrit ja selle müüride sees elab umbes 1000 inimest. 

Sealt leiddub mitmeid huvitavaid paiku, kuid on neli peamist Vatikani vaatamisväärsust, mida võiksid kindlasti külastada. Need on Püha Peetruse väljak, Püha Peetruse basiilika, Vatikani muuseumid ja Sixtuse kabel.

Kui sellest listist jäi väheks, siis vaata ka neid Rooma vaatamisväärsusi!

Rooma

Majutus

Rooma on koht, kus võiks kindlasti veeta kohe mitu päeva. Teha ja vaadata on nii palju, et ühepäevareisina ei tuleks seda kindlasti kaaluda. Kõrghooajal läheb ainuüksi järjekordades seismise peale väga palju aega ära. Hea hinnaga majutusasutuse leiad mugavalt Booking veebilehelt. 

Lux hotellid

Maalot Roma on imearmas hotell otse Rooma vanalinna südames. Samas kõrval asub üks pealinna peamisi vaatamisväärsusi, kus saab imetleda Trevi purskkaevu veekohinat. Hotellis on olemas 24/7 vastuvõtulaud ning lennujaama transfeer.

Singer Palace Hotel on elegantne ja väga hea arvustusega majutusasutus. Hotell asub otse peamiste vaatamisväärsuste läheduses nagu Panteon ja Trevi purskkaev. Kui välja sööma ei soovi minna, siis naudi imelist õhtut hotelli väliterrassil, kus pakutakse suurepäraseid toite.

Keskmise hinnaklassiga hotellid

Hotel Quirinale on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega majutusasutus. Hotellist on väga mugav igale poole minna, kuna vaatamisväärsused on vaid jalutuskäigu kaugusel ning metroo seal samas kõrval. Lisaks on olemas hotellil transfeer lennujaamaga ning otseühendus läbi sisehoovi Rooma ooperimajaga.

Hotel Giolli Nazionale on kõigi mugavustega hotell otse Rooma südames. Hotelli vastuvõtt on 24/7 avatud ning valmis vastama kõigile sinu küsimustele. Trevi purskkaev, metroo ja Roma Termini rongijaam on vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel. 

Odavama hinnaklassiga hotellid

Hotel Museum on tagasihoidlik, kuid viisakas hotell, kus on kõik vajalik olemas. Terrassilt avaneb imeline vaade Püha Peetruse basiilikale ja Vatikanile. Kui tahad linnas kiiresti ringi liikuda, Cipro metroojaam jääb vaid väikese jalutuskäigu kaugusel

The Hive Hotel on hea valik neile, kes soovivad soodsamat hinda, kuid samas viisakat ning moodsa sisustusega peatuspaika. Tegemist on arvustuse põhjal ühe väga hea hotelliga, millel on suurepärane asukoht. Peamised vaatamisväärsused on samuti vaid jalutuskäigu kaugusel ning hotelill on olemas ka transfeer lennujaamaga.


Transport

Rooma lennupiletid / Kuidas saada Roomasse?

Rooma on paljude inimeste seas üks neid kohti, mida kindlasti soovitakse külastada. Ajalooline Colosseum, Rooma Foorum ja teised vaatamisväärsused viivad sind tagasi gladiaatorite aega. Itaalia pealinn on suure ajaloo ja kultuuriga linn ning kui tahad samuti kogeda kõike seda, siis saad kiirelt ja soodsalt soetada endale lennupiletid just Kiwi keskkonnast.

Kuidas Roomas ringi liigelda?

Kuigi öeldakse, et kõik teed viivad Rooma, siis ikkagi kõige mugavam ja kiirem viis on selleks lennuk. Kui tuled lennukiga, siis kindlasti jälgi, mis lennujaama sa saabud kuna neid on kaks (Fiumicino ja Ciampino). Fiumicino lennujaamast on 30 km ja Ciampino omast 16 km kesklinnani.

Saamaks mõlemast lennujaamast Rooma kesklinna on sul mitu võimalust. Sa võid kasutada lennujaama transfeeri teenust, mis viib otse hotelli või siis bussi, rongi ja taksoteenust. Tõenäoliselt kõige lihtsam ja odavam viis on võtta shuttle buss või SitBus, mis on ka võrdlemisi mugav.

Rong – Kiire ja odav transpordivahend, kuid Rooma linnas pole sellega suurt midagi teha. Kõige mõistlikum on seda kasutada lennujaama minemiseks või kui tahad linnast välja sõita ja avastada teisi piirkondasid. Näiteks Napoli jääb väga lähedale ning sõit sinna kestab üks tund. Soodsad rongipiletid leiad kiiresti Trainline veebilehelt.

Metroo – Maaalune võrgustik, mis on kiire ja üks lihtsamaid viise liikumaks linna ühest kohast teise. Roomat läbib diagonaalselt kolm metroo liini. Metrood saab kasutada iga päev vahemikus 05:30-23:00. Reedel ja laupäeval töötab metroo kuni kella 01:30.

Buss – Samuti lihtne ja odav viis, kuidas pealinnas ringi liigelda. Suureks abimeheks on Google Maps rakendus, mis ütleb millise bussi peale minna. Buss võib olla küll üks aeglasemaid viise ringi liikumiseks, kuid see-eest seiklusrohke. Nii busside kui ka rongide jaoks leiad piletid mugavalt Omio keskkonnast. 

Tramm – Mõistlik kasutada siis, kui sul on üks spetsiifiline sihtpunkt kesklinnast väljaspool. Seda seetõttu kuna trammide võrgustik pole nii hea, kui näiteks metroo. Trammid on kõik strateegilistes kohtades, olles ühendatud kas metroo- või bussipeatusega.

Takso – Kui tahad kasutada taksot, siis enne tasuks natuke uurida, kuidas tuleks selle puhul toimida. Kõik taksojuhid ei pruugi olla kõige ausamad ning lõpuks pead maksma hinge hinda. Kuid see ei tähenda, et iga taksojuhit üritab sul nahka üle kõrvade tõmmata. Takso on mugav, kiire ning mõnikord ainuke  lahendus.

Elektritõukeratas – Elektrilised tõukerattad on soojemate ilmade ajal ühed kõige populaarsemad liikumisvahendid. Nende kasutamine on väga lihtne ja võrdlemisi soodne. Kõik mida sul selleks vaja läheb, on vastav äpp (seda ei ole keeruline alla laadida), millega saad oma tõukeratta aktiveerida. Pärast ära lihtsalt unustada sõitu lõpetamast, muidu jookseb raha edasi.

Jalgrattarent – Üha populaarsemaks on muutunud e-jalgrattad, mida on võimalik igal nurgal leida. Nendel on peal akud, mis teevad pedaalimise palju lihtsamaks ja nauditavamaks. Kui sul pole vastavat äppi, siis selle allalaadimine ja kasutamine on vaid loetud minutite küsimus.

Rendiauto – Turistina pealinnas ringi liikumiseks, pole kõige otstarbekam kasutada rendiautot. Seda seetõttu kuna parkimine on kallis ja võid kogemata sattuda keelatud tsooni, kus tuleb krõbedat hinda maksta. Kui sa kavatsed avastada Rooma ümberkaudseid alasid või sõita kaugemale, siis on rendiauto väga hea variant. Rentalcars on suurepärane koht, kust leida endale vastav masin.

Mopeed – Üks kõige lõbusamaid viise, kuidas Roomat avastada ning sõita sinna kuhu muidu ei jalutaks. Otsi lähim laenutus, võta kiiver ja mopeed ning mine avasta.

Segway – Samuti üks paljudest viisidest, kuidas linnas ringi liigelda, kuid mitte väga populaarne. Kõige rohkem kasutatakse seda parkides ringi sõitmiseks või linna ekskursioonidel. Samas võib see olla lõbus viis, kuidas Roomat avastada.


Tasub veel teada

  1. Ciampino lennujaam on väga väike ja teenindab erinevaid odavlennufirmasid, sealhulgas Ryanair ja Wizzair. Mõned teised odavlennufirmad nagu Easyjet on kolinud suurde Leonardo da Vinci ehk Fiumicino lennujaama. 
  2. Enne taksosse istumist küsi taksojuhi käest, kas saab ka kaardiga maksta. Seadus nõuab, et kõikidel taksodel Roomas peab olema kaardimakse võimalus, kuid päris elu võib teinekord olla teistsugune.
  3. Tee enda kodutöö ära, milliseid kohti sa tahad külastada. See on sellepärast oluline kuna leidub ka neid inimesi, kes tahavad turiste petta.
  4. Uuri välja kas kohapeal üldse pileteid müüakse. Näiteks pandeemia lõpus sai juba erinevaid kohti külastada, kuid Colosseumit ainult kas grupina või sul oli eelnevalt netist ostetud.
  5. Roomlased on hämmastavalt sõbralikud, kuid nagu paljudes suuremates linnades, võivad turistid tihtipeale sattuda pettuste ning röövimise ohvriteks. Ole rahvarohketes kohtades tähelepanelik kuna taskuvargaid seal leidub. Sa ei näe kohalikke ühistranspordis seismas seljakott seljas. Samuti ei tasuks osta pileteid suvalistelt inimestelt tänaval.

Korduma kippuvad küsimused

  1. Millal on parim aeg Rooma külastamiseks?

    Eks see ole suhteline küsimus, kuid periood võiks olla aprillist kuni oktoobrini. Kui sa tahad vältida pikki järjekordasid ning suuri turistide masse, siis külasta Roomat kevade lõpus või sügise alguses.

  2. Mille poolest on Rooma kuulus?

    Itaalia pealinn on tuntud oma vapustava arhitektuuri poolest, mille peamisteks vaatamisväärsusteks on Colosseum, Panteon ja Trevi purskkaev. See oli Rooma impeeriumi keskus, kust leiad veel maailma väikseima riigi – Vatikani.

  3. Kas sult oodatakse jootraha jätmist?

    Jootraha jätmist sult otseselt ei oodata. Öeldakse ka, et jootraha jätmine võib tunduda solvanguna. Kuid üldiselt sõltub see sinust ja sellest, kes sind teenindab. Kui teenindus on hea, siis miks mitte jätta väike jootraha. Mida peaks veel tähele panema on see, et mõnikord on arve sees juba teenindusetasu ning seetõttu ka klienditeenindajad ei sõltu jootrahast, et ära elada.

  4. Mitu päeva peaks Roomas veetma?

    Arvestades seda, kui palju on linnas teha ja näha, tuleks seal veeta vähemalt 4 päeva. Alla selle läheb juba natukene kiirustamiseks ja päev otsa sa kõnnid ühest kohast teise. Pealegi läheb omajagu aega sinna saabumise ja lahkumise peale.

  5. Kas Rooma on kallis koht reisisihtkoht?

    Rooma on üks kallimaid turismisihtkohad Lõuna-Euroopas. Osaliselt on see tingitud sellest, et see on väga turistirohke linn.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts