Verona vaatamisväärsused: kohad mida külastada Itaalia linnas - infoViking
Verona-vaatamisvaarsused

Verona vaatamisväärsused: kohad mida külastada Itaalia linnas

Verona puhul on tegemist ühe Itaalia enim külastatud linnaga. Kuid kuna Veronat varjutab sageli selle glamuurne naaber Veneetsia, siis püüavad turistid seda sageli ühe päevaga näha, kuid siin on nii palju asju teha, et päris ühest päevast ei piisa.

Veronast kujunes 89 e.m.a välja oluline linn. Sellest ajast on säilinud mitmeid olulisi ajaloolisi ehitisi sealhulgas Rooma amfiteater. Mis on need Verona vaatamisväärsused, millest ei saa mööda vaadata ning mis tegevusi teha? Selleks oleme sinu elu teinud natukene lihtsamaks.

Loe veel: Verona reisijuhis.

1. Castelvecchio

Verona vaatamisväärsused -castel

See on uhke kaitsekindlus. Lossi peatorn ja vallid pakuvad vaadet sillale, linnale ja ümbritsevatele mägedele. Lossi interjööri on arhitekt Carlo Scarpa taastanud ja muutnud selle säravaks näituseks kaotamata seejuures lossi ajalugu.

2. Arena di Verona (Rooma amfiteater)

Verona vaatamisvaarsused arena di verona

Verona areen, mis on üks suurimaid omataolisi ja üks paremini säilinud Rooma amfiteatreid, ehitati Diocletianuse valitsusajal, umbes 290 e.m.a. Põhjakülje välisseinast on säilinud vaid neli kaare võlvi, kuid võlv ja istmed on terved ja korrapärases kasutuses.

Amfiteater mahutab 22 000 pealtvaatajat ning juulis ja augustis toimub seal ka Verona ooperifestival, mis on üks Euroopa suuremaid suviseid muusikasündmusi. 

3. San Zeno Maggiore basiilika

Verona vaatamisvaarsused san zeno

Suurt 11.–12. sajandil ehitatud San Zeno Maggiore basiilikat peetakse Põhja-Itaalia parimaks romaani stiilis ehitiseks. 

Kuigi sisenete elegantsest romaani kloostrist läbi küljevärava, vaadake kindlasti esiportaali pronksist uksi, millel on romaani reljeefid.

Interjööris on ebatavaline 14. sajandist pärit puitkatus. Kooris on neljanda sajandi Verona piiskopi Püha Zenoni marmorkuju, mis arvatakse olevat pärit 14. sajandist. Tema reliikvia asub krüptis, mis on üsna ebatavaline, kuna see on suuruselt ja silmapaistvuselt võrdne selle kohal asuva kantsliga. Peaaltaril on 15. sajandist pärit Madonna koos Mantegna pühakutega.

Huvitav fakt: kuu kolmandal pühapäeval täidab Piazza San Zeno kohapeal populaarne kirbuturg.

4. Piazza delle Erbe

Verona vaatamisvaarsused piazza delle erebe

Pizza delle erbe asub kunagise Rooma foorumi kohas. Tänapäeval on see elav turg, kust saab osta mitte ainult ürte, vaid ka muid talust pärit värskeid tooteid.

See on hea koht, kus reisijad saavad enne lähedal asuva Lamberti torni külastamist piknikulaua kokku panna. Väljaku keskelt leiad keskaegse purskkaevu; selle tipus on Verona Neitsi kuju. 

5. Piazza dei Signori ja Loggia del Consiglio

Verona vaatamisvaarsused piazza dei signori

Piazza dei Signori, kuhu pääseb Piazza delle Erbe kaare kaudu, on ümbritsetud paleega ja selle keskel seisab 1865. aastal püstitatud Dante monument. Piazza lõunaküljel asub raekoda mida hakati rajama 1193. aastal. 

Piazza dei Signori põhjaküljel asub Loggia del Consiglio, üks Itaalia parimatest vara renessansiajastu ehitistest. Selle ehitas Fra Giocondo aastatel 1486–1493 ja seda kroonivad Verona kuulsate kodanike kujud. 

6. Arche Scaligere (Scaligeri hauad)

Verona vaatamisvaarsused arche

Armas väike Santa Maria Antica kirik valmis 12. sajandil ja sellest sai 13. ja 14. sajandil Veronat valitsenud della Scala printside perekirik. 

Kiriku ukse kohal on sarkofaag ja 1329. aastal surnud Cangrande della Scala ratsakuju koopia (originaal on välja pandud Castelvecchios). Vasakul on 1359. aastal surnud Giovanni seinamaaling ja Mastino I sarkofaag aastast 1277.

7. Giardino Giusti

Verona vaatamisvaarsused giardino

Giardino Giusti aed on armas koht, millest läbi jalutada. Saad uurida kauneid hekke, mustreid, koos purskkaevude ja erinevate kujudega.Eriti suvekuumuses on see hea viis puhkust saada linnast.

8. Ponte Pietra

Verona vaatamisvaarsused ponte pietra

Veronas on Ponte Pietra sild üle Adige jõe. Seda silda, mis on ehitatud umbes 100 eKr, peetakse üheks Veronas tähtsaimaks Rooma mälestiseks.

Sild on valmistatud punastest tellistest ja valgetest kividest ning peegeldab erinevaid arhitektuuristiile. Sellel on mitu võlvkaart, kuid praeguseks seisab püsti ainult üks tornidest. Jõe vasakkaldal on tänapäeval näha originaalkaared. 

Osa sillast hävitasid sakslased Teise maailmasõja ajal, kuid hiljem taastati, kasutades originaalmaterjale.

9. Teatro Romano 

Verona vaatamisvaarsused teatro

Rooma teater ehitati üle Rooma silla Ponte Pietra. Teatrist endast on praegu näha lava jäänused.

Rohkem jäänuseid on näha galeriides ja terrassidel mäenõlva sisse ehitatud auditooriumist, sealhulgas geomeetrilise inkrusteeritud marmoriga orkestriistmete põrandal. Teater on suvise Verona jazzifestivali koduks. Rooma sild Ponte Pietra lasti Teise maailmasõja ajal õhku, nagu ka kõik Verona sillad, kuid pärast sõda toodi kivid jõest välja ning sorteeriti ja ehitati uus sild.

10. San Fermo Maggiore

Verona vaatamisvaarsused san fermo maggiore

Esimene San Fermo Maggiore ehitati kaheksandal sajandil pühakute Fermo ja Rustico mälestuseks, kes arvati tol ajal areenil märtrisurma. 

Praeguses kirikus on säilinud 11. sajandi romaani stiilis alumine osa, mille gooti ülaosa pärineb 13.–14. sajandist. Fassaad on kaunilt kaunistatud marmorist. 

11. Via Mazzini 

Selle jalakäijate tänava marmorsillutis on vastu pidanud sajandeid. Tee mõlemal pool asuvates hoonetes on Verona kõige elegantsemad poed. 

Siin, nagu igal pool mujal Veronas, pole ajalugu kunagi väga kaugel teie jalge all; Benettoni poe alumine korrus on kaetud klaasiga, nii et näete selle all välja kaevatud 1. sajandi Rooma Domust. See on Verona populaarseim ostlemis tänav..

12. Torre dei Lamberti 

Verona vaatamisvaarsused torre dei lamberti

Kes oleks võinud ette kujutada, et torn mis on ehitatud 1172. aastal, jääb tänaseni Verona kõrgeimaks ehitiseks. Tegu on Lamberti torniga, mis on 84 meetri  kõrgune ja pakub kauneid panoraamvaateid linnale. 

Lamberti torn on kuulus oma kahe kella poolest: Matangona, mis helises tööpäeva lõppedes ja toimis ka tulekahjusignalisatsioonina. Tänapäeva külastajatel on torni minemiseks kaks võimalust: traditsiooniliselt treppidest kõndida üles või siis kasutada lifti.

13. Mantova

Verona vaatamisvaarsused mantova

Viiskümmend kilomeetrit Veronast lõuna pool asub Mantova. Tegu on ajaloolise linnaga ning see on kuulus oma võlu ja vapustava toidu poolest. 

2008. aastal sai see koos Sabbionetaga (Mantova külaga) UNESCO maailmapärandi nimistusse ning 2016. aastal valiti see Itaalia kultuuripealinnaks. Seega on Mantovasse reisimiseks rohkem kui üks põhjus!

14. Sirmione ja Rocca Scaligera

Verona vaatamisvaarsused sirimione

Garda järve lõunapoolsesse otsa ulatuva pika neeme tipus, umbes 40 minuti kaugusel Veronast asub Sirmione. 

Linna sisenemine on üle silla, mis asub suurepärase lossi Rocca Scaligera jalamil, mille ehitas 12. sajandil Verona valitsev Scaligeri perekond. Üks hea nipp on ronida torni, kust avaneb vaade järvele ja linnale.

Jalutage mööda Sirmione peatänavat ja kõndige või sõitke poolsaare kaugemasse otsa.

Oled Itaaliasse reisimas ning otsid veel infot?
Külasta meie Itaalia lehte!

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts