Paleo dieet: Punktid mida enne proovimist tasub teada!
paleo dieet

Maailmas on mitmeid erinevaid dieedi vorme, mida pidevalt katsetatakse ja proovitakse. Peamine põhjus miks dieedid on nii populaarsed on see, et enamus nendest lubavad kiiret ja tulemuslikku kaalu langetust. Just kiirus on see märksõna mida taga aetakse.

Võrreldes teiste kiirete kaalulangetus programmidega on paleo dieet enda ülesehituselt teistsugune ning annab võimaluse muuta enda toitumine tagasi selliseks nagu see oli mitusada aastat tagasi.

Mis on paleo?

Paleo dieet viib meid ajas tagasi. Kui tänapäeval on enamus toite mida me sööma töödeldud, siis kunagi oli olukord teistsugune. Kõik mida söödi oli ka looduses olemas. Seega on paleo üles ehitatud lihtsal põhimõttel ehk,  kui koopainimesed seda ei söönud, ei tohiks seda ka sina süüa. Sellepärast on paleol oma nimetus, kiviaja dieet.

Idee seisneb selles, et kõrvaldada enda igapäevasest toitumisest kõik, mis on karbis, kotis, pudelis sealhulgas teraviljadest, piimatoodetest, kaunviljadest. Menüüst tuleks välja arvata kõik toiduained, mida on mingil moel töödeldud. 

Paleo dieet sisaldab liha, kala, puuvilju, köögivilju, pähkleid ja seemneid ehk toite, mida varem võis hankida jahi ja koristamise teel. Toitumine viib sind 2,5 miljonit kuni 10 000 aastat ajas tagasi.

paleo dieet

Kuidas töötab paleo dieet?

Paleo dieedi eesmärk on naasta toitumisviisi juurde, mis sarnaneb kunagiste tavadega. Dieedi põhjendus on see, et meie kehale ei sobi tänapäevased toidud, mida on töödeldud ja muudetud. 

Kui tavapärane toitumine on üles ehitatud selliselt, et meie päevane kaloraaž koosneb 50-60% on süsivesikutest, 25-35% rasvadest ja 10-20% valkudest. Paleo puhul on arvud veidi sassi löödud ja protsendid on jaotatud: 35% süsivesikutest, 35% rasvadest ja 30% valkudest. 

Oluline on meelde jätta, et see ei ole lihtsalt dieet mida paar nädalat teha, siis minna enda tavapärase toitumise juurde tagasi. Paleo puhul on tegemist ikkagist elustiiliga. Peale selle, et toitumine muutub peaks muutuma ka füüsiline aktiivsus. Kunagi ei istunud inimesed nii nagu meil see kombeks praegu on. Siis oli kaloraaž tunduvalt kõrgem ning päevane aktiivsus oli meeletu. Seega toob paleo dieet kaasa endaga ka igapäevase liikumisvajaduse.

Enne kui alustada, siis tasub rääkida läbi toitumisnõustajaga, kes annab täpse ülevaate olukorrast ning temaga saab paika panna ka päevased toidud ja kaloraaži. Kui alustada täiesti teadmatuses võib tekkida probleem vajalike toitainete kättesaamisega.

Paleo toitumise plussid

Tavaliselt dieedid nõuavad täpselt kaalumist ja mõõtmist, siis paleo dieediga ei ole määratud kindlat arvu kaloreid – sa lihtsalt sööd kavas lubatud toite ja naudid.

1. Võimalus süüa päristoitu

Paleo keskendub “päris toitude” söömisele. See tähendab seda, et eemaldatud on töödeldud toidud. Seetõttu eemaldad enda menüüst automaatselt terve rea säilitusaineid, peidetud suhkruid, naatriumi, lisaaineid, värvaineid, kunstlikke maitseaineid ja palju muud. See tähendab, et kehas on vähem toksiine ja kemikaale.

Lisaks on dieedi fookuses toidu kvaliteet  – veiseliha, metsikust loodusest kala, vabapidamisel peetavad munad ja võimalusel mahetooted –, mis tähendab, et saad rohkem toitaineid.

2. Kaalu langus

Paleo dieedi kõige olulisem osa on töötlemata toidu söömine. See tähendab omakorda seda, et dieet ise kipub olema madala süsivesikute sisaldusega kuna see välistab töötlemist vajavad toiduained, nagu teraviljad.

Seega, kui eemaldada enda toitumisest töödeldud toidud ja kõrge süsivesikusisaldusega toidud, siis see aitab vähendada keharasva ja viia kaalulanguseni. 

3. Insuliinitundlikkus

Kuna enamik paleotoitudest on suhteliselt madala süsivesikusisaldusega, on kõhunäärmel insuliini tootmiseks vaja ka vähem tööd teha. Uuringud on näidanud, et paleo dieet võib vähendada insuliini sekretsiooni ja seega parandada insuliini efektiivsust.

4. Aitab haigusi leevendada

Ebatervislik elustiil tekitab meie kehas palju rohkem muutusi, kui me arvata oskame. See nõrgestab meie soolestikku, mille tulemusel satuvad vereringesse mittevajalikud bakterid. Näiteks võib selle toimel tekkida autoimmuunhaigus, kus meie enda immuunsüsteem ründab organismi. 

Palodieedil on olemas kõik vajalik keha kütusevarude täitmiseks. Kuna enamus paleo toidust on töötlemata toidust.

paleo dieet

Paleo toitumise miinused ja riskid

1. Välistab erinevad toidugrupid menüüst

Paleo toitumine välistab teraviljad ja piimatooted ning muud toitvad toidud nagu oad, läätsed ja maapähklid. Kuigi ilma nende toiduaineteta on võimalik oma toitumisvajadusi rahuldada, on siiski seda tunduvalt keerulisem teha. 

2. Ebaselge mõju soolestikule

Heade bakterite kogust enda seedesüsteemis (teise nimetusega teie soolestiku mikrobiom) saab muuta toitumisega. Jättes paleo dieedist välja täisteratooted, võib inimestel olla keerulisem saavutada minimaalne kiudainete tarbimine, mis on naistel 25 grammi päevas ja meestel 38 grammi päevas. Kiudainete ja polüsahhariidide kõrvaldamine võib meie soolestiku mikrobioomi pigem kahjustada kui aidata.

3. Kulukas ja aeganõudev

Tänapäeva toidupoodides läheb silme eest kirjuks, kuna erinevaid ostu võimalusi on niivõrd palju. Paleo dieet välistab töödeldud toidud, seega pead enamiku söögikordadest valmistama ise. Kuigi see on tervislik harjumus, võtab see meeletult lisaaega. Lisaks kaob võimalus osta erinevaid odavaid toiduaineid nagu näitek täisteratooted. See aga tähendab, et toidule kuluv summa läheb tunduvamalt suuremaks.Muidugi teine võimalus on otsida teisi dieete, mis on kordades lihtsamad ja samuti odavamad. 

4. Taimetoitlastel on seda keeruline järgida

Kuigi meie esivanemad võisid olla peamiselt taimetoitlased, pidasid nad siiski jahti. Paleo dieedist on välja jäetud kaunviljad, mis on taimetoitlaste üks peamisi valguallikaid.

paleo dieet

Mida süüa paleo dieedil?

Kõige esimene asi mida tasub teha on toitumiskava. Ilma selleta on raske alustada Paleoga kuna see on niivõrd erinev igapäevasest toitumisest. 

Paleo dieet keskendub rohkem valkudele, kuid see eest peab mõningad toidugrupid enda menüüst täielikult välja jätma või siis koguseid vähendama. Paleo dieet paneb vähem rõhku piimatoodetele, tärkliserikastele süsivesikutele ja suhkrule, et soodustada kaalulangust.

Üldiselt on toitumisega ranged reeglid ning see, kui rangeks keegi enda piirid seab oleneb juba inimesest endast. 

  • Kala ja mereannid: need annavad valku ja oomega-3 rasvu.
  • Värske tailiha: metsloomaliha, sealhulgas ka kana, veiseliha, sealiha, kalkun.
  • Värsked puuviljad: see annab antioksüdante, fütokemikaale ja kiudaineid.
  • Mitte tärkliserikkad köögiviljad nagu brokkoli, porgand, kurk. Need sisaldavad vitamiine, mineraale, kiudaineid ja fütokemikaale ning on madala kalorsusega.
  • Enamik pähkleid ja seemneid: mandlid, india pähklid, pistaatsiapähklid, kreeka pähklid, makadaamia pähklid, pekanipähklid, sarapuupähklid, männipähklid, brasiilia pähklid, kõrvitsaseemned, chia seemned, päevalilleseemned ja linaseemned. Pähklivõid kuuluvad sellesse kategooriasse, kuid vali kindlasti looduslikud sordid, mis pole magustatud.
  • Puuviljad: õunad, marjad, sealhulgas murakad, mustikad ja maasikad, melon, viinamarjad, banaanid, tsitrusviljad, virsikud ja ploomid.
  • Joogid: tee, kookospiim, mandlipiim. 
  • Kõik vürtsid ja mõned magusained: mesi, vahtrasiirup ja kookossuhkur.

Mida mitte süüa?

See nimekiri on üsna pikk ja arvestada tuleb sellega, et pead hüvasti jätma nii mõnegi toidurühmaga, mida muidu oled harjunud regulaarselt iga päev sööma.

  • Enamik teravilju: nisu, rukkis, kaer ja mais.
  • Tärklised: leib, teravili, pasta, riis, mais, kaerahelbed, kreekerid, pitsa, popkorn, granola, müsli, jahu ja kartul.
  • Kaunviljad:  oad, herned, kikerherned, läätsed, tofu.
  • Rafineeritud ja kunstlikud magusained: roosuhkur, sukraloos, tsüklamaadid, sahhariin, atsesulfaamkaalium ja peaaegu kõik gaseeritud sooda vormid.
  • Maiustused: magustoitu ei saa süüa, välja arvatud juhul, kui see on valmistatud rafineerimata magusainest
  • Taimeõlid: sojaõli, päevalilleõli, puuvillaseemneõli, maisiõli, viinamarjaseemneõli ja saflooriõli.
  • Alkohol: õlu, magusad veinid ja magustatud alkohoolsed joogid. Mõned paleoplaanid lubavad gluteenivaba siidrit ja punast veini, kuid mitte kõik.
  • Erinevad maitseained: ketšup, BBQ-kaste, tomatikaste ning mõned salatikastmed ja kuumad kastmed, mis sisaldavad lisatud suhkrut. 
  • Toidulisandid: kõik see on tänapäevane ning kunagi ei teadnud keegi sellest midagi.
paleo dieet

Mida arvata paleo dieedist ja kas see sobib kõigile?

Paleo dieet toimib ja sobib inimestele, kes tunnevad, et söövad liiga palju suhkrut või töödeldud toitu. Kuna selle eesmärk on liikuda ajas tagasi ning aidata toitumisega saada õigele teele. Kuigi sellel on oma eelised, ei pruugi Paleo kõigile sobida.

Sellel dieedil on palju kriitikuid ning nemad märgivad, et see kaotab menüüst ära terved toidurühmad. See võib tähendada, et teatud vitamiinide ja toitainete, näiteks kiudainete, kaltsiumi ja D-vitamiini piisava koguse saamine võib olla keeruline.

Kõigi dieetide puhul on üks oluline osa ning see on kaloridefitsiit. Kuid selleks, et dieet oleks edukas peab see olema jätkusuutlik ja seetõttu ei sobi see kõigile.

Piirangute tõttu peavad mõned inimesed Paleo dieeti üsna piiratuks. Näiteks võib taimetoitlastel olla raske seda järgida, kuna see välistab mõned nende peamised toidurühmad, nagu teraviljad ja kaunviljad.

Ettevõtted | Tervis ja ilu


Related Posts