Kaneeli kasulikkus : 10 põhjust miks kaneel kasulik on - infoViking
Kaneel

Kaneeli kasulikkus : 10 põhjust miks kaneel kasulik on

Kaneeli on inimesed tarbinud aastatuhandeid ning kaneeli kasulikkus on ammustest aegadest juba tõestatud. Eriti kõrgelt hinnatud oli kaneel aga hiina meditsiinis ning näiteks keskaegses Euroopas oli kaneel sootuks staatuse sümboliks. Nimelt vaid jõukad inimesed said sellist luksuskaupa tarbida ja endale lubada.

Tänapäeval kaneeli peale mõeldes tulevad esimese asjana kindlasti kõigile meelde pehmed ja ahjusoojad kaneelirullid ning nende imehea aroom, mis hõljub kodus veel pikka aega pärast saiakeste valmimist. Aga kas teadsite, et lisaks sellele, et kaneelist tehakse kaneelisaiakesi on tegemist vürtsiga ning ühe parima maitsetaimega tervisele, mida võiks ja ehk peakski regulaarselt tarbima?

Usun, et paljud ei teagi, et kaneelil on mitmeid häid ja tervistavaid omadusi. Me oleme harjunud küll  erinevate haiguste puhul taimede poole vaatama ja sealt leevendust otsima, kuid kaneeliga end ravida tundub esimese hooga pisut võõras. Tegelikult ei peaks see aga nii olema, sest kaneelil on enam kui kümme erinevat head omadust, mis meie tervist ja organismi turgutavad.

Kaneeli kasulikkus

Kaneeli imelised omadused – ehk mitu head põhjust miks tarbida kaneeli

  1. Kaneel hoiab südame korras- kaneeli ja kurkumi lisamine toitudele aitab piirata rasvase toidu halba mõju meie organismile. Lisaks  sisaldab kaneel veel polüpenooli, millel on põletikuvastased omadused ning kaneeli süües väheneb risk, et haigestute südame- ja veresoonkonnahaigustesse.
  2. Kaneel aitab alandada vererõhku- kõrge vererõhk on üks suuremaid südamehaiguste ja insuldi põhjustajaid. Lisaks vererõhu alandamisele aitab kaneeli tarbimine kaasa ka vere hüübimisele ning seetõttu on lihtsam verejooksu peatada.
  3. Kaneel võitleb diabeediga- nimelt aitab kaneeli söömine alandada veresuhkru taset, mis omakorda suurendab organismi tundlikkust insuliini suhtes. Insuliin on aga hormoon, mis aitab hoida veresuhkru taset tasakaalus. Lisaks blokeerib kaneel meie organismis alaniide, mis on abiks glükoosi imendumisele veres. Kui tarbite kaneeli pärast suure suhkrusisaldusega toidu söömist, vähendab kaneel verre jõudvat  glükoosi taset.
  4. Kaneel aitab võidelda Alzheimeri ja Parkinsoni tõve vastu- kuna kaneel toimib antioksüdandina, aitab see kaitsta meie aju neuroloogiliste häirete eest.
  5. Kaneel võib vähendada riski haigestuda vähki- ka siin mängib rolli tõsiasi, et kaneel toimib antioksüdandina. Lisaks on leidub kaneelis ühend nimega tsinnamaldehüüd, mis omakorda aitab  kaitsta meid DNA kahjustuste ja raku mutatsioonide ning vähkkudede tekke vastu.
  6. Kaneel võitleb viirustega- kaneelil on tugev mikroobide, seente ja viiruste vastane toime.  Sellel eesmärgil on kaneeli kasutatud juba pikka aega ja paljudes erinevates kultuurides. Kaneelil on hästi võimas immuunsüsteemi tugevdav toime.
  7. Kaneelist on abi ka allergiate puhul– tänu oma põletikku alandavale toimele on kaneel väga hea allergia sümptomite vastu võitleja.
  8. Kaneel muudab naha ilusaks- kaneelil on antibiootiline ja antimikroobne toime, mis kaitseb meie nahka allergiliste reaktsioonide, infektsioonide ja ärrituste vastu.
  9. Kaneel kaitseb hambaid ja värskendab hingeõhku- täpselt nii see on! ning lisaks sellele kasutatakse kaneeli ka hambavalude, hambahaiguste ning suuhaavandite ravimisel.
  10. Sobib kasutamiseks magusainena – tänu oma looduslikult magusale maitsele saab kaneeli kasutades vähendada toidus suhkru kogust. Ja vähem suhkrut- see on ju ainult hea!
Kaneeli kasulikkus

Kaneel kasutamine erinevates toitudes

Lisaks kaneelirullidele, maitsestatakse kaneeliga veel teisigi erinevaid magustoite, küpsetisi, kooke, šokolaaditooted, mahlasid, hõõgveine, teed, mett ja isegi lihatoite. Paljud armastavad puistata kaneelipulbrit ka riisipudru, mannapudru ja õunakoogi peale.

Samuti on kaneeliga kohvi ja kakao joomine viimasel ajal popiks saanud. Eriti hinnatud on kaneel aga idamaade köögis, kus kaneeli lisatakse nii liha kui ka kalaroogadele. Samuti maitsestatakse kaneeliga pilaffi, karrit ning erinevaid taimetoite. 

Kaneelijäätmetest valmistatakse aga kaneeliõli, mida kasutatakse likööride aromatiseerijana ning lõhnaainena parfüümide valmistamisel. Kaneeliõli kuulub isegi erinevate limonaadide, nätsude ja koolajookide koostisosade hulka. Ja ei saa me üle ega ümber sellest, et vanadel aegadel oli kaneel ka väga oluline koostisosa armujookide valmistamisel.

Kas kaneeli tarbimine võib ohtlik olla?

Mitte just väga ammu aega tagasi võttis Euroopa Liit teemaks kaneeli ja selle koguse toidus. Nimelt sooviti ära keelata rohkelt kaneeli sisaldavad küpsetised, sealhulgas ka kaneelisaiakesed. Peamiseks põhjuseks oli see, et kaneelis sisalduv kumariin on suurtes kogustes inimese tervisele kahjulik.

Kumariin- see polegi tegelikult mingi väga eriline ühend, sest seda leidub isegi paljudes Eestis kasvates taimedes. Taimed toodavad kumariini aga enesekaitseks putukaröövikute vastu.

Uute toiduohutuse reeglite kohaselt võib ühes kilogrammis pagaritoodetes olla maksimaalselt 15 milligrammi kaneeli, mis on ohutu kogus inimesele. Euroopa Toiduohutusameti soovituste kohaselt tohib täiskasvanud inimene tarvitada päevas kuni  ühe teelusikatäie kaneeli ja laste puhul on piirnormiks veerand teelusikatäit kaneeli.

Eriti ettevaatlikud peaksid kaneeli tarbides olema aga kõik väikesed ja suured inimesed, keda kimbutavad maksahaigused. Ja tegelikult on kaneeliga ju nii nagu teise iga asjaga, et seda tuleb tarbida tuleb mõistlikult ja liiga palju pole kunagi hea.

Kaneelirullid

Lõpetuseks- midagi magusat!

Olgem ausad, üksi kaneelist kirjutatud  artikkel ei saa olla ilma ühe õige kaneelirullide retseptita. Ja siit see tuleb. Head isu!

Parimad kaneelirullid

Taigen

  • 2,5 dl piima
  • 50 g pärmi
  • 100 g suhkrut
  • Näpuotsaga soola
  • 450 g jahu
  • 100 g toasooja võid

Täidis:

  • 100 g toasooja võid
  • 100 g suhkrut
  • Kaneeli ja suhkrusegu

Valmistamine

Kuumutage piim ca 37 kraadini ning  hõõruge pärm suhkru ja soolaga ühtlaseks. Lisage pärmile juurde soojendatud piim, jahu ja pehme või ning segage taigen ühtlaseks. Sõtkuge edasi seni, kuni taigen kausi küljest lahti lööb.

Seejärel laske taignal rätiku all kerkida kuni 45 minutit. Kui taigen on kerkinud, võtke see kausist välja ja rullige taignen umbes  0,5 cm paksuseks ristkülikuks. Pintseldage taignast ristkülik üle sulavõiga ning puistage sinna peale veel kaneeli ja suhkrusegu. Keerake  taigen rulli ning lõigake rulli otsast 2 cm seibid.

Asetage saadud viilud küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning laske saiakestel plaadi peal veel ca 15 minutit kerkida .  Seejärel küpsetage saiakesi 200 kraadi juures 15-17 minutit ja ahjust välja võttes laske neil veel pisut rätiku all jahtuda. Head isu!

Ettevõtted | Tervis ja ilu


Related Posts