Kuidas panna tapeeti - infoViking
Kuidas panna tapeeti

Tapeetimisega saate oma kodu välimust väikse nokitsemise ja kannatlikkusega täiesti muuta. Tapetseerimine ei pea olema midagi sellist, mis on midagi ületamatut. Seda on võimalik kõigil täiesti iseseisvalt teha. Lihtsalt tasub teada mõndasid olulisi aspekte, mida jälgida ja kuidas teha. Seepärast olemegi teinud põhjaliku juhise sellest, kuidas panna tapeeti õigesti.

Tapeetimiseks vajaminevad töövahendid ja nende otstarve

Peamised asjad, mida vajate tapeetimiseks:

  • Tapeedilabidas või -hari – kui tegemist on struktuurse pinnaga ja vinüültapeediga, siis tapeedilabidaga saate tagada kõige parema kinnitavuse. Võite kasutada ka spetsiaalset rulli nende ühenduskohtade kinnitamiseks.
  • Kliistrihari – kõige parem hari on tugeva ja laia harjaga
  • Tapeedinuga – vaja läheb palju vahetusteri kuna nüri tera lõhub tapeeti
  • Käärid või pikka joonlaud – nendega saad põranda ja lae piirid puhtaks teha
  • Loodimisnöör millega märgid vertikaaljoone – see võib olla nöörist, mille otsa võid kas või käärid riputada
  • Mõõdulint – selle abil mõõdad seina ja vajamineva tapeedi pikkuse
  • Tapeetimislaud – sellega on lihtsam tapeeti ette valmistada ning jätab need puhtaks. Poes on olemas papist lauad, mis on soodsad ning peavad vastu isegi mitu tapeetimiskorda.
  • Köögivispel – see sobib hästi kliistripulbri segamiseks. 
  • Käsn või puhas lapp – millega saad kliistriplekke eemaldada
Kuidas panna tapeeti

Kuidas käib vajamineva tapeedikoguse välja arvutamine?

Ruumi mõõtmisel peate arvestama paberi mustriga. Mõnikord peab ühe paneeli muster olema joondatud horisontaalselt selle kõrval oleva paneeli mustriga. Soovitatav oleks võtta varuga tapeeti kuna tihti ei arvestada, et lõikamisel või mustri kokkujooksutamisel võib midagi valesti minna- umbes 10% rohkem esialgsest arvutusest.

Alustada tuleb ruumi ümbermõõdu mõõtmisest, millest lahutatakse uste ja akende laius.

Seejärel mõõtke ruumi kõrgus. Üldiselt jäävad ruumide kõrgused vahemikku 2,50-2,65 m.

Tavaline tapeedipaan on 53 cm lai. Vajaliku paanide arvu teada saamiseks tuleb ruumi ümbermõõt jagada tapeedipaani laiusega, ehk praegusel juhul 53 cm-ga.

Näiteks 10 m : 0,53 m = 18,86 ehk 19 paani.

Lisada tuleb juurde uste ja akende peale minev vajalik tapeedikogus.

Sõltuvalt rulli pikkusest ja mustri kokkujooksutamisest, saab tavaliselt ühest tapeedirullist 3 või 4 panni.

Võttes aluseks, et ruumi kõrgus on 2,50 m, siis ühest rullist tapeedist (10,05 m), mis on mustriline, saab 3 paani. Ilma mustrita tapeedist saab 4 paani.

19 paani : 4 = 5 rulli

19 paani : 3 = 7 rulli

Tükid mis jäävad üle, saab kasutada näiteks uste ja akende kohal. Kindluse mõttes tasuks alati üks rull rohkem osta, et töö saaks lõpuni teha, kui toas on palju keerulisi kohti.

Aluspinna ettevalmistus

Kuidas panna tapeeti on üks pool, kuid tapetseerimise puhul on oluline osa ka eeltööl. Kui tahad, et uus tapeet jääks võimalikult ilus ja püsiks kaua, siis tuleb kõik augud ära täita ning vana tapeet eemaldada. Sama kehtib lahtise värvi kohta, mis tuleb eelnevalt eemaldada. Sein kuhu jääb värv alles, tuleb puhtaks pesta. Vana tapeedi eemaldamisel tulevad kasuks poes saadaolevad keemilised vahendid või soe vesi, mis lihtsustavad vana tapeedi eemaldamist.

Üle tuleb vaadata kõik seina ebatasasused. Vajadusel pahtelda augud kinni, lihvi üleliigne pahtel maha ja puhasta pinnad lihvimistolmust. Lambiga seina valgustades saad kontrollida tehtud töö kvaliteeti. 

Viimane etapp seina ettevalmistuses on seina kruntimine tapeediliimiga. See tagab tapeedi vajaliku nakkuvuse ning väldib tapeetimisel liimi liiga kiiret imendumist. Tapeet mis on paigaldatud eelnevalt krunditud pinnale, on võimalik tulevikus oluliselt lihtsam eemaldada.

Meeles tasuks pidada ka tapeedi enda värvi seina suhtes. Kui aluspind on tume ja tapeet liiga hele, siis hakkab aluspind tapeedi alt välja paistma. Vajadusel tuleb aluspind sarnast värvi värvida, mis on tapeet.

Aluspinna ettevalmistus

  • Eemalda vana tapeet ja lahtine värv (värvitud seinad tuleb puhtaks pesta)
  • Pahtelda aluspinna augud ja ebatasasused
  • Aluspinna kruntimine
  • Jälgi aluspinna ja tapeedi värvi
Kuidas panna tapeeti

Paigalduse ettevalmistus ning paanide lõikamine

Enne kui hakkate paane välja lõikama, kontrollige igaks juhuks üle, et kõik tapeedirullid oleks sama toote- või partiinumbriga ning ilma defektideta.

Mõõtke tapeediga katmist vajava seina pikkus, seejärel lisage mõõtmisele umbes 20 cm (jättes üla- ja alaosas ruumi, et võtta arvesse seina vigu või ebatäpseid mõõte). Rullige tapeet tapeetimislaual lahti, tehke mõõdulindi ja pliiatsiga paberi tagaküljele märk, kust seda tuleb lõigata. Voldi tapeet kokku ja lõika ära esimene paan. 

Ühe ruumi paanid tuleb korraga valmis lõigata. 

Märkige seinale sirge vertikaalne joon või kasutage nööri, mis on piisavalt lähedal esimese paani servale, kuid nii et esimene paan ei kataks seda ära. Kasutage seda märgitud vertikaalset joont tapeedi liimimisel juhisena, veendumaks kas panete ikka esimese paani sirgelt. 

Ärge pange tapeeti ukseraamide, laeserva või põranda järgi kuna need võivad olla väikse nurga all.

Kuidas panna tapeeti

Kuidas panna tapeeti samm-sammult

Nüüd kui kõik eeltöödud on tehtud, on aeg vaadata lähemalt, kuidas paigaldada tapeeti. Mis on ühtlasi kõige ajakulukam ja keerulisem.

Enne paanide liimimist tutvu tapeedirulli etiketiga, et millist paigaldusviisi tuleb järgida. Kas selleks on etapp-paigaldus, mustripaigutus või on tegemist vabapaigutuse tapeediga.

Vältimaks paanidel pindpinevuse tekkimist, tuleb otsi vastassuunas rullida. Mugav ja lihtne on kasutada valmis tapeediliime, aga ise tehes lähtu tootjapoolsetest juhistest, et oleks õige paksusega.

Alustage tapeetimist eemaldudes valguse languse suunast või akna juurest. Tavaliselt asetatakse paanid üksteisega serviti, kuid on ka neid tapeete, mille puhul paigutatakse 2 mm ülekattega.

Mõõtke esimese paani asukoht seinale ning tehke pliiatsi ja loodi abil vertikaaljoon. Seda tuleb korrata iga uue seina alustamisel. Kui on kasutada laser, siis seda lihtsam ja mugavam.

Seejärel tuleb hakata liimima paane, kui on tegemist sellise tapeediga, kus liim kantakse otse tapeedile. Katke tapeetimislaud sedasi, et liimi ei satuks lauale kuna siis see satub omakorda tapeedi pealispinnale. Kindlasti tuleb ka paani servad liimiga kokku määrida.

Kui liim on paigaldatud paanile, voltige see otsapidi kokku (liimitud osa vastakuti). Igale tapeeditüübile on ette nähtud oma imendumisaeg. Kui paigaldada tapeet kohe seina, võib see kuivades hakata kokku tõmbuma.

Seejärel kui paan on imendunud, tehke see otstest lahti ja kinnitage mööda vertikaalset joont seinale. Paani paigaldus käib ülevalt alla ning õhumullide eemaldamiseks käiakse paan tapeedilabida või tapeediharjaga üle. Kõiksugused liimiplekid tuleb koheselt eemaldada. Järgmised paanid hakkavad eelnevalt paigaldatud paani järgi kõrvuti jooksma, kui ei ole just tootjapoolseid juhiseid, et tuleb väikse ülekattega paigutada. Mustriga paanid tuleb alati lõigata samast kohast ning paigaldamisel järgida eelmise paani mustrit.

Kuidas tapeetida nurki võib olla keeruline. Nurkade puhul tuleb paan lõigata sedasi pooleks, et see ulatuks 2-3 cm võrra külgseinale. Sedasi välistate voltide tekke. Kuna sein võib olla kaldega, siis mõõtke vajamineva paani laius nii seina alumisest kui ka ülemisest osast. Muidugi võite paani panna täpselt kohakuti nurgaga, aga sellisel juhul võib aluspind jääda näha, kui ei ole hoolas.

Kui paan on korralikult imendunud (paan mis ulatub 2-3 cm külgseinale), siis tähistage ja mõõtke välja selle poolituskoht. Seejärel tehke sinna tapeedilabida ja tapeedinoa abil ülevalt alla lõige.

Olles nüüd järgmisel seinal, tuleb pooleks lõigatud paani järgi märkida sirge vertikaalne joon kasutades loodimisnööri. Järgmise paani paigaldamisel tuleb järgida vertikaalset joont ja mitte nurka. Õhukesed pabertapeedid võib viltuse nurga puhul kinnitada natuke ülekattega. Paksemad tapeedid tuleb puhtalt välja lõigata- kasutades selleks näiteks tapeedinuga ja tapeedilabidat. Servad peavad täpselt kattuma kuna siis ei teki ülemäärasid ribasid.

Paani ülemise ja alumise serva saad edukalt ära lõigata kasutades tapeedilabidat ja -nuga.

Kui soovite toas kasutada kahte erivärvilist tapeeti või bordüüri, siis õige kõrguse saamiseks kasutage vesiloodi. 

Bordüüri puhul kinnitage üks äär bordüüriliimiga seina ja käsitlemise mugavuse pärast laotatakse see lõõtsakujuliselt kokku. Kui tekib vajadus keset seina jätkata, siis võite seda ettevaatlikult rebida, mis võrreldes kääridega jätab peaaegu nähtamatu ühenduskoha.

Kui liim satub sinna kuhu see sattuma ei peaks, siis puhastega see koheselt vee ja käsna või puuvillase lapi abil ära ning kuivatage.

Kuidas panna tapeeti

Erinevate tapeetide paigaldamine ja nende iseärasused

Kuna saadaval on lai valik erinevaid tapeete, siis sellest tulenevalt on nende paigaldusviisid erinevad. Ideaalse tulemuse saavutamiseks järgige kindlasti tootjapoolseid juhiseid. Järgnevalt vaatame, kuidas tapeetida erinevaid tüüpe tapeete.

Fliistapeedi paigaldus

  • Eelis on tunduvalt kiirem ja mugavam paigaldus
  • Kandke liim otse seinale
  • Kasutage tapeedi liimimisel loodimisjooni
  • Ärge venitage tapeeti, vaid suruge vastu seina. Venitamise tagajärjel võivad kuivamise järgselt tekkida tapeeti praod.
  • Kui liim peaks sattuma tapeedi esiküljele, siis pühkige see, kas kaltsu (soovitatavalt puuvill) või käsnaga ära

Vinüül- ja pabertapeet

  • Natuke keerulisem paigaldamine kui fliistapeedi puhul
  • Tapeedi liimimisel on soovitatav kasutada tapeetimislauda
  • Liimimist alustatakse tapeedi keskelt, suunaga servade poole
  • Enne seina panekut pange paan otsapidi kokku. Laske seista umbes 5-15 minutit (jälgige tapeedi juhiseid). Kui paan kohe seina panna, hakkab see kuivamisel seinas kokku tõmbuma.
  • Kui üks paan on valmis ja ootab seina panekut, hakake uut paani ette valmistama. Üldiselt üle kahe paani ei soovitata ette valmistada kuna paani seina sobitamine võib võtta oma aja. Eriti kui tapeedite esmakordselt.
  • Tapeetimist alustage ülevalt alla ning vajadusel lisage seinale või tapeedile liimi, et liiga kuivaks ei jääks. Sedasi on paane lihtsam paika nihutada.
  • Kuivamisel tekkivate pragude vältimiseks, tuleb tapeedi suruda vastu seina, mitte venitada
  • Kui üleliigne liim peaks sattuma tapeedi esiküljele, pühkige see kaltsu või käsnaga ära

Vedeltapeet

  • Seda on lihtne paigaldada, parandada ning vajadusel eemaldada
  • Selle suurim eelis on antistaatilisus, mis takistab tolmu kogumist tapeedile
  • Plastikust siluri abil kantakse vedeltapeet seinale
  • Mass silutakse ühtlaselt mööda seina laiali
  • Kiht mis kantakse seinale peale on umbes 1 mm

Värvitav tapeet

  • Sobiv lahendus neile, kes soovivad peita aluspinna defekte
  • See annab suure valikuvabaduse kuna lisaks värvimisele on seda võimalik üle värvida või isegi maha pesta
  • Tapeetimine selle puhul on ühekordne
  • Liim kandke otse seinale, mitte tapeedile

Kas vanale tapeedile võib uue tapeedi peale panna?

Korra puudutaks ka vana tapeedi üle tapeetimist. Kui kunagi tõesti tehti niimoodi ja võibolla mõned teevad ka siiani, siis tänapäeval tapeetimine vanale tapeedile ei ole enam soovitatav. See võib küll säästa palju aega kuna vana tapeedi mahavõtmine on tüütu protsess, kuid abiks on tapeedieemaldusvedelik, mis hõlbustab liimi lahti sulatamist. Tänapäeval tapeedid on sageli kaetud kileja kihiga, mis tagab küll parema kestvuse, kuid seda kergemini ta tuleb vana tapeedi pealt maha.

Tapeetides vanale tapeedile põhjustate paberi kiiremat koorumist ning paberi kõverdumist ja soovimatuid tekstuure on raskem vältida. Seda seetõttu kuna aurustumise käigus eemaldub vesi kliistrist, mille tõttu kliister kleepub, aga see ühtlasi satub ka vana tapeedi kliistrisse. Lisaks võib vana tapeet uue alt näha jääda. Näiteks vana tapeet mis on strukteeritud, võib lükata uue tapeedi paani viltu. Pigem tasuks kohe alguses õigesti tapeetida ja säästa end tulevasest peavalust.

Kuidas panna tapeeti

Mis me kogu sellest jutust võime siis järeldada?

Õigesti tehes on tapeet ilus, muutlik ja ajatu. Ja kuigi tapeedi paigaldamise protsess võib tunduda keeruline, on see tegelikult üsna valutu, mistõttu on see täiendavaid jõupingutusi ja investeeringuid väärt. Kui oled tapeedi liimimise protsessist aru saanud, pole tapeedi paigaldamine enam nii hirmutav. Järgi neid nõuandeid, kuidas panna tapeeti ja töö on tehtud enne, kui arugi saad.

Ettevõtted | Ehitus ja kinnisvara


Related Posts