Londoni vaatamisväärsused: 11 kõrgelt hinnatud kohta - infoViking
vaatamisväärsused londonis

Londoni vaatamisväärsused: 11 kõrgelt hinnatud kohta

Maailmakuulus metropol London on Ühendkuningriikide pealinn, mis on oma nimega meelitab ligi miljoneid külastajaid üle kogu maailma.

Siit Londoni vaatamisväärsuste listist leiad mitmeid sümboolseid ehitisi, silmapaistvaid kõrghooneid, kuulsaid atraktsioone, kuningliku ajalooga kirikuid, tegevusi täis pargi ning palju muud.

1. Buckingham Palee

londoni vaatamisväärsus - Buckingham Palee

Valitseva monarhi ametlik elukoht ja peakorter Buckinghami palee, mis on üks peamisi vaatamisväärsusi Londonis. Tuntud hoone asub Westminsteri linnaosas.

Buckinghami palee on Londoni linna üks ikoonilisemaid paiku ning omakorda on see äärmiselt kuulus oma kaardiväe vahetamise poolest. Tseremoonia toimub igal aastaajal hommikul kella 11.30 paiku, kui kaardivägi traditsiooniliselt marsib muusika ja orkestri saatel. 

Palee ehitati 1837. aastal ja on olnud kuningliku perekonna elukohaks alates kuninganna Victoria ajast. Üks viis teada saada, et kas kuninganna on palees või mitte, tuleb jälgida hoone ülaosas asuvat lipumasti. Kui kuninglik lipp lehvib, siis pesitseb kuninganna oma palees. Mõnel harvemal ning erilisel korral võib kuninganna ennast näidata ka keskrõdul. 

Buckinghami palees on 19 tuba, mis on samuti külastajatele avatud augustis ja septembris, ajal mil kuninganna teeb oma iga-aastase visiidi Balmorali kindlusesse.

2. Westminster Abbey

londoni vaatamisväärsus - Westminster Abbey

Ligi 1000 aastane ning UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Westminster Abbey on Londoni kuninglik religioosne kirik. Londoni vaatamisväärsus asub Thamesi jõe läänekaldal ja on tuntud kuninglike kroonimiste ja pulmade korraldamise poolest. Omal ajal oli see ka kohaks Inglise ja Briti monarhide matmispaigana.

Westminster Abbey külastab üle miljoni külastaja aastas, mis on omal esialgsel kujul eksisteerinud alates juba aastast 1065 aastast. Samuti asub see väga heas kohas, kuna kiviviske kaugusel asuvad mitmed teised tuntud Londoni vaatamisväärsused nagu Big Ben, Buckinghami palee ja Westminsteri palee.

Ametlikult nimetatakse seda Westminsteri Püha Peetruse kollegiaalseks kirikuks, mida juhib linna dekaan. Selles kirikus on peetud üle 16 kuningliku pulma ning teisest äärmusest on see on olnud ajaloos paljude tähtsate inimeste matmispaigana.

3. Londoni vaateratas

Londoni vaatamisväärsused - londoni vaaterattas (silm)

Linna südames asuv Londoni vaateratas (London Eye) pöörleb graatsiliselt Thamesi jõe lõunakaldal, parlamendihoone ja Big Beni vastas. See suur vaateratas on 135 meetri kõrgune ning see avati aastatuhande tähistamiseks eelmise sajandi viimasel päeval (31. detsember 1999).

See Londoni vaatamisväärsus on lisaks kõigele muule ka saanud tiitli, kui Euroopa suurim vaateratas. Linna üks külastatumaid atraktsioone, mis pakub vaateid läbi klaaskupli üle terve linna. 

Ringreis klaaskuplis kestab umbes 30 minutit, mis kaasab endas ka 4D kogemuse koos erinevate eriefektidega, mis teeb elamuse veelgi meeldejäävamaks. Kuna tegemist on populaarse atraktsiooniga tuleks ennast kindlasti eelnevalt ringreisile registreerida, et vältida pikki järjekordi.

4. Londoni torn

Londoni vaatamisväärsused - "tower"

Londoni torn (The Tower of London) on kuninglik kindlus ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv ehitis, mis on kuulus ka selle poolest, et omal ajal tegutses seal vangla. Linna südames asuv majesteetlik kindluse ajalugu ulatub aastasadade kaugusesse aega, mil see esmakordselt ehitati 1066 aastal.

Haarava arhitektuuriga kindlus on turistide hulgas üks meeldivamaid objekte mida külastada Londonis. Kindlus on saanud oma majesteetliku tuntuse läbi selle, et seal hoitakse kroonijuveele, mille traditsioon pärineb teatavasti Henry III valitsemise ajast.

Londoni vaatamisväärsust ja kroonijuveele valvab kuninglike ihukaitsjate korpus ja tuntud ka kui Beefeaters, kes tegutsevad lisaks tähtsale kohustusele ka giididena.

5. Hyde Park

Londoni vaatamisväärsused - Hyde Park

Hyde parki külastavad igal aastal miljonid turistid ja kohalikud inimesed, mis on samuti üks kaheksast Londoni kuninglikust pargist. Pargi pindalaks on 142 hektarit ja seal asuvad mitmed kuulsad Londoni vaatamisväärsused nagu Serpentine järv, Walesi printsessi memoriaali purskkaev ja Speaker nurk.

Hyde Park on koduks üle 4000 puule, heinamaale, suurele järvele ja kaunitele lilleaedadele. Mitmekülgses pargis saab tegeleda erinevate tegevustega, nagu ujumine, paadisõit, jalgrattasõit ja talvel ka uisutamisega. Samuti leiab sealt hulga mänguväljakuid nagu tennis, ratsutamine ja palju muud. 

See on üks mitmekülgne park, mis oma pindala poolest on üks suurimaid maailmas, kuhu võib jääda ekslema lausa terveks päevaks.

6. Big Ben ja Parlamendihoone

londoni vaatamisväärsused - Big Ben ja Parlamendihoone

Big Ben on ilmselt üks kõige sümboolsemaid Londoni vaatamisväärsusi, mida lisaks nimetatakse ka suureks kellaks (Great Bell of the clock). Kellatorn, mille ametlik nimi on hoopiski Elizabethi torn (Elizabeth Tower) asub kohe massiivse parlamendihoone kõrval.

Alates 1859. aasta maist on see kõige äratuntavam kell maailmas tiksunud 116 korruse kellatorni tipus. Külastuskäik Big Beni ja Elizabethi torni on võimalik ainult siis, kui oled Ühendkuningriigi kodanik, seega jäävad külastavate turiste ees Big Beni uksed suletuks. Sellegipoolest saad seda kuulsat torni imetleda väljast.

7. Trafalgar väljak

vaatamisväärsus londonis - Trafalgari väljak

Trafalgari väljak on linna keskne ning suurepärase asukohaga avalik väljak Westminsteri linnaosas, mille ümbrusest leiab mitmeid kultuuriruume, muuseume ja galeriisid. Trafalgari väljak on kujunenud nii keskseks kohaks Londonis, et just selle väljaku järgi hinnatakse kaugusi teistesse tuntud kohtadesse. Vaatamisväärsuse Londonis kavandas algselt kuulus arhitekt John Nash 1820. aastatel.

Trafalgari väljaku keskne asukoht annab külastajatele juurdepääsu paljudele teistele tuntud vaatamisväärsustele nagu Hiinalinn, Big Ben ja isegi Buckinghami palee. Väljak on saanud endale nime admiral Lord Nelsoni järgi, kelle juhtimisel said britid 1805. aastal Trafalgari lahingus võidu.

8. St. Pauli katedraal

Londoni vaatamisväärsused -  St. Pauli katedraal

St. Pauli katedraal asub tasase Londoni kõrgeimas punktis ja on Briti valitsuse poolt Inglismaa ajalooliste ehitiste ja monumentide komisjoni alluvuses olev I järgu hoone. See on anglikaani kirik, mis on ka Inglismaa kiriku maatriks ehk emakirik.

Silmapaistvalt linna siluetti ehtiv Püha Pauli katedraal on Londoni vaatamisväärsus, mis peidab endas väärikat ajalugu. Imetlusväärse interjööri ning Ühendkuningriigi suuruselt teise ​​kupliga saavad ka kõik külastajad lähemalt tutvuda. Ronides kupli otsa saate nautida hingematvat panoraamvaadet Londoni kesklinnale.

Katedraalis asub ka sosina galerii, akustiline ruum, kus kerge sosin on selgelt kuulda ligi 30 meetri kaugusele. Kiriku maa-alust ala on kasutatud ka matmispaigana, kust lausa Euroopa suurimast krüptis leiab mitmete rahvuskangelaste, kui ka selle meistriteose ehitanud arhitekti Sir Christopher Wreni hauad.

9. Tower Bridge

Londoni vaatamisväärsus - tower sild

1886. aastal valminud Tower Bridge on üle Thames jõe ulatuv rippsild Londonis. See sild on vaieldamatult üks Londoni sümbolitest, mida kõik inimesed on piltidelt näinud. 

Londoni vaatamisväärsuse pealt leiab ka näituse, mis annab aimu silla ajaloost, et kuidas ja miks ehitati see omapärane rajatis erinevate interaktiivsete videote ning väljapanekute kaudu. Omapäraseks teeb silla see, et on keskelt avanev jat suuremad alused Thames jõel saaksid mööduda Tower Bridge sillast. 

Üks koht, kus avaneb suurepärane panoraamvaade jõele ning sellele annab juurde veel klaaspõrandast kõnnitee. Thamse jõe ületamine läbi Tower Bridge on üks põhilisi asju mida teha Londonis.

10. The Shard

vaatamisväärsused londonis - the shard

Näiliselt Thamesi jõest tõusev ikooniline Londoni vaatamisväärsus The Shard on 310 meetri kõrgune ehitis. 2012. aastal valminud hoone pole mitte ainult Ühendkuningriigi kõrgeim hoone, vaid kuulub ka Euroopa viie kõrgeima pilvelõhkuja hulka.

The Shard on üks osa Londoni siluetist ning on äärmiselt silmatorkav hoone juba kaugelt. Pilvelõhkuja tipus olevalt vaateplatvormilt saad nautida panoraamvaateid üle Londoni linna, kus hea ilma korral näeb kuni 65 kilomeetri kaugusele.  

11. Platvorm 9 ¾

vaatamisväärsused londonis - 9 34

Väljamõeldud, kuid samas kütkestavalt maagilises Harry Potteri maailmas tähistab platvorm 9 ja ¾ müstilist rongiplatvormi 9 ja 10 vahel, mille kaudu saavad noored võlurid ja nõiad hüpata Sigatüüka ekspressi pardale, et jõuda Sigatüüka kooli.

Tõeline maiuspala ja foto tegemise koht Harry Potteri fännidele. Mainitud platvorm asub Londoni King’s Crossi jaamas. Fännid üle maailma tulevad sellesse kohta eelkõige selleks, et saada oma pilti kuulsa käru kõrval, mis näeb välja täpselt selline nagu siseneks otse platvormi 9 ¾ betoonseina. 

Kuulsa Londoni vaatamisväärsuse kõrvalt leiab ka Harry Potteri teemalise fännipoe, kust saad soetada endale filmist tuntud atribuutikat. Omalaadne koht kuhu minna Londonis.

Lõpetuseks

London oma väärika ajalooga ning modernse hõnguga meelitab iga aastaselt ligi miljoneid inimesi. Peale lugematul hulgal Londoni vaatamisväärsustele leiab sellest huvitavast linnast ka omamoodi inglise kultuuri, mis mõne reisiselli jaoks on isegi tähtsam.

Vaata lisaks: Euroopa sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts