Füsioteraapia - Millega tegu ja kellele see mõeldud on? - infoViking
Füsioteraapia

Füsioteraapia – Millega tegu ja kellele see mõeldud on?

Mis on füsioteraapia?

Asja lihtsustades võib öelda, et tegu on erinevatele kehalistele harjutustele, manuaalsetele võtetele, asendiravile ning ka füüsikalistele meetoditele toetuva taastusravi vormiga. Selle eesmärgiks on inimese normaalse tugiliikumisaparaadi või organsüsteemi funktsionaalse võime täielik või osaline taastamine. 

Teraapia lõppeesmärk on see, et patsiendi taastumist võimalikult palju kiirendada, et ta saaks naasta enda tavapärase elu- ja töökeskkonna juurde. Sellest lähtuvalt ongi ravi sessioonide ülesanneteks võimalike tervisekahjustuste ennetamine, erinevatest vigastustest taastumine, liigeste liikuvuse ning lihaste jõu parandamine, erinevate kehaliste ja füsioloogiliste funktsioonide taastamine, liiges ja lihasvalude ja pingete leevendamine ning krooniliste haigustega võitlemine. 

füsioteraapia

Nende ülesannete ja eesmärkide saavutamiseks, kasutab füsioterapeut sessioonide käigus erinevaid manuaalteraapiale ning ka füüsikalistele meetoditele baseeruvaid võtteid

Manuaalteraapias, manipuleerib füsioterapeut patsiendi pehmeid kudesid ja liigeseid, et kiirendada ravi- ja taastumisprotsesse. Manuaalteraapia võteteks võivad olla näiteks erinevad venitus või võimlemise harjutused, erinevate asendite hoidime, abistatud lihaste venitamine või siis mõni massaaži vorm.

Füüsikalised meetodid, mida peamiselt kasutatakse teraapias on sooja- külmaravi, ultraheli-, laser-, magnet- või elektriravi. 

Füsioteraapia hargneb veel kolmeks haruks, ambulatoorseks, statsionaarseks ning tugi-liikumisaparaadi füsioteraapiaks. Esimene neist on teraapia kõige tavalisem vorm, mis on mõeldud inimestele, kes kanntavad erinevate tugi-liikumisaparaadi probleemide all. Teine vorm on suunatud inimestele, kes on suundumas operatsioonile või vajavad operatsiooni järgset taastusravi. Ning kolmas on suunatud peamiselt ortopeediliste probleemide käes kannatavatele inimestele.

Kes on füsioterapeut?

Tegu on taastusravi spetsialistiga, kes viib läbi füsioteraapia sessioone. Täpsemalt on füsioterapeut kõrgharitud taastusravi spetsialist, kes tegeleb skeletilihassüsteemi funktsioonide hindamise ning taastamisega. Sessioonide käigus hindab ta patsiendi seisundit, koostab raviplaane ning rakendab erinevaid teraapia vorme ja võtteid, et patsiente ravida. 

Füsioteraapias peamiselt kasutatavad teraapia võtted

füsioteraapia

Teraapia sessioonide aegu kasutab füsioterapeut mitmeid erinevaid manuaalteraapia võtteid ning ka füüsikalisi meetodeid. Milliseid võtteid konkreetse patsiendi peal kasutatakse oleneb tema individuaalsest vajadusest. Heidame allpool pilgu mõnele enam kasutatavale teraapia meetodile.

Kinesioteipimine – Tegu on protseduuriga, mille käigus asetatakse ravipiirkonda spetsiaalne kinesioloogiline teip. Kinesioteibi paigaldamise peamine eesmärk on stabiliseerida ja fikseerida probleemset piirkonda ning aidata selle taastumisele kaasa, parandades sealset lümfi-, aine- ja verevarustust. 

Massaaž – Massaaž on keha mehaanline mõjutamine ravi eesmärgil. Terapeut kasutab masseerimiseks enda käsi, küünarkukke, küünarvarsi, jalgu ning isegi spetsiaalseid massaaži vahendeid. Massaažil on ka palju erinevaid vorme nagu näiteks klassikale-, kupu-, lümfi- ning spordimassaž.

Külmaravi Külmaravi või teraapiat kasutatakse selleks, et aeglustada ravipiirkonnas vereliiklust ja tuimestada valulikke kudesid. See aitab vähendada põletiku teket, paistetusi ja koe kahjustusi. 

Kuumaravi – Vastupidiselt külmateraapiale aitab kuumateraapia laiendada ravi piirkonnas veresooni, et parandada sealset verevarustust. Seda kasutatakse peamiselt lihaste lõdvestamiseks ning lihas ja liiges valude leevendamiseks.

Ultraheliravi – Tegu on protseduuriga, kus kasutatakse spetsiaalset ultraheli aparaati, et mõjutada vigastatud kudesid inimkõrvadele kuulmatu, väikese intensiivsusega ja kõrge sagedusega ultrahelilainetega.  

Elektriravi – Elektriravis kasutatakse impulss- ning diadünaamilist voolu, et leevendada pehmetes kudedes pingeid ja valu ning et  parandada sealset vereringet.

Infrapunaravi – Teraapia vorm, kus kasutatakse infrapunaaparaati, mis edastab spetsiaalses vahemikus lühilainelist infrapuna valguskiirgust, mis tungib naha ja lihaskudedesse ning muutub soojuseks. Infrapunaravi parandab lümfi- ja vereringet, mille tulemusel paraneb sealne ainevahetus. 

Kes ja milliste muredega peaks pöörduma füsioteraapiasse?

füsioteraapia 3

Füsioteraapiasse võiksid pöörduda inimesed, kes vaevlevad erinevate tugi-liikumisaparaadi  skeletilihassüsteemide probleemide käes. Peamiselt on see mõeldud inimestele kellel esineb pehmekoe vigastusi ja traumasid nagu näiteks lihaste rebendeid, inimestele kellel esineb lihaste valusid, lihas võimekuse langust, liigeste valu või liigeste liikuvuse piiratust. 

Füsioteraapia näidustused:

  • Piiratud liigesliikuvus
  • Selja valud
  • Liigeste valud
  • Rühihäired
  • Lihaste ülepinged
  • Lihas rebendid
  • Erinevad vigastused
  • Spordi traumad

Füsioteraapiast saavad abi ka:

Sportlased – Vahet pole, mis tasemel te spordiga tegelete või kas olete tervise-, amatöör- või profisportlane, regulaarselt treeningutega tegelevad inimesed võiksid vähemalt korra aastas võtta ette käigu füsioterapeudi juurde. 

Sportlaste sooritus võime ning ka vigastuste risk on otseselt seotud nende füüsilise konditsiooniga. Terapeut saab teid üle vaadata ning teie füüsist füsioteraapiliselt hinnata. Erinevad lihastega seonduvad ebakõlad on ülevaatusel lihtsasti leitavad ning füsioterapeut saab aidata neid ka leevendada. 

Lapsevanemad oma väikelapsega – Oma beebiga või väikelapsega võiks pöörduda füsioterapeudi poole, kui te kahtlustate et teie lapsel esineb (või juba teate, et esineb) mingisuguseid kõrvalekaldeid motoorses või füüsilises arengus. 

Lisaks sellele saab teraapiast abi ka siis kui lapsel on näiteks kõnnimuster häiritud, kui tal esineb mingites asendites või liikudes asümeetriaid, kui tal esineb rühi probleeme, lihaspingeid, spasme, valusid, liigese probleeme või muude kaebuste puhul, mis tulenevad erinevatest ortopeedilistest, neuroloogilistest või reumaatilistest haigustest.

Teraapiasse võib minna ka selleks, et kontrollida oma lapse füüsilist arengut või selleks, et saada nõu lapse normaalarengu toetamiseks.

Rasedad – Füsioteraapia võib aidata raseduse aegu erinevaid rasedusest tingitud ebameeldivusi nagu näiteks:  lihaspingid, seljavalusid, käte ja jalgade turseid, põieprobleeme ning ka lihaskrampe leevendada.

Füsioterapeut saab aidata ka koostada spetsiaalse, teie vajadusi ning iseärasusi arvesse võtva treeningkava. Raseduse aegu aitab skeletilihaste treenimine õigete harjutustega hoida selle tugevana ning ennetada erinevaid probleeme nagu näiteks alaseljavalu.

Lõpetuseks

Füsioteraapiast võivad leida abi peaaegu kõik, kellel on tugi-liikumisaparaadi või skeleti lihaste probleeme. Lisaks sellele saavad sellest abi ka sportlased, rasedad ning ka väikelapsed koos oma vanematega.

Ettevõtted | Tervis ja ilu


Related Posts