Kinesioteibi paigaldamine kodus - lihtne viis kuidas teipida - infoViking
Kinesioteibi paigaldamine

Kinesioteibi paigaldamine kodus – lihtne viis kuidas teipida

Tänaseks päevaks on üle 50 erineva kinesioteibi brändi. Kuid originaalne ehk esialgne kinesioteip tuli välja 1970-ndate. Selle avastaja/looja on jaapani kiropraktik Dr. Kenzo Kase, kes tahtis teipi, mis pakub tuge aga samas ei piira liikumist viisil nagu seda teevad tavalised teibid. 

Mis on selle eesmärk?

Kinesioteibi paigaldamine on strateegilise eesmärgiga, mis toetab keha, vähendab valu, alandab paistetust ning aitab sooritusele kaasa.

Mis on kinesioteip ja kinesioteipimine

Kinesioteip on elastne teip, mida kasutatakse väga mitut moodi, alustades liigeste stabiliseerimiseks, lõpetades lihaste ja sidemete taastamise ja raviga. Kindlasti olete näinud sportlaste peal erinevaid näiteid, kus ja milleks nad seda kasutavad. Erinevalt muudest elastiksidemetest ei piira kinesioteip liikumist.

Ühtlasi on kinesioteip tuntud kui terapeutiline teip mis aitab taastusravil kaasa kindla eesmärgiga. Kinesioteibi paigaldamine on lihtne kuna teip ise on tehtud puuvillast ja spandeksist, see kinnitub nahale akrüülliimiga, mis hoiab teibi tugevalt soovitud kohas kinni. Teipi saab kanda nii kaua kuni liim kestab, aga soovitatav on seda vahetada 2-3 päeva tagant. 

Võib tunduda, et kinesioteibi paigaldamine on lihtne, kuid tegelikult on soovitatav lasta teip paigaldada mõnel füsioterapeudil, kuna valesti paigaldamisel võib teibist olla pigem kahju,+- kui kasu. 

Sporditeip vs kinesioteip

Kinesioteibi paigaldamine

Enamus sporditeipe ei ole elastsed. Nende eesmärk on pigem lihtsalt toestada mingit kindlat kohta ja neid saab reeglina lühikest aega. Kinesioteibi puhul on unikaalne just selle elastsus, mis pakub aktiivset tuge lihastele ja selle sidemetele. Üks suur eelis on see, et kinesioteip ei piira ega sega treeningu tegemist ega igapäevaseid toimetusi. 

Kinesioteibi paigaldamine on hea veel sellepärast, et seda ei pea tihti vahetama. Kuna teip ise on väga elastne ja tehtud vastupidavast materjalist, siis ainuke asi mis kulub on liim.

Lisaks sellele saab kinesioteibiga rahulikult pesemas-, trennis-, ujumas käija, kuna akrüülliim on veekindel ja väga vastupidav. Hiljem tuleb teip lihtsalt ära kuivatada et ääred narmendama ei hakkaks. 

Tuleks veel meeles pidada seda, et kinesioteibil on veel raviv ülesanne mis avaldab mõju terve aeg, kui teip peal on.

Mis kasu sellest saab? Miks seda tegema peaks?

Tänapäeval on kinesioteipimine väga populaarseks saanud. Kui oled jälginud võrkpalli, jalgratast või mõnda muud aktiivset spordiala, oled ilmselt ka märganud sportlaste peal erinevaid värvilisi teipe. Just need ongi kinesioteibid mida väga aktiivselt kasutatakse, kuna see tootab terapeudilisi kasutegureid. 

Lisaks sellele, et teip toetab lihaseid, aitab kinesioteibi paigaldamine veel valu vastu, vähendab kangust ja parandab sooritust. Teip on disainitud imiteerima naha elastsust, et liikuvus teibi kasutamise ajal oleks maksimaalne. Lisaks sellele, kui teip on ilusti paigaldatud võib üks teip olla nahal isegi 5 päeva.  Lisaks sellele parandab verevarustust ja väldib erinevate krampide teket.

Kellele on kinesioteipimine mõeldud?

Isegi kui sa oled kõige passiivsem inimene terves maailmas, siis kaasnevad erinevad vigastused, kui ka tervisehädad, millest taastumine võtab tavapärasest rohkem aega. Lisaks sellele, kui antud vigastus ei ole korralikult ära paranenud võib see mõne aja pärast uuesti esineda, mis omakorda veelgi pikendab kogu taastumisprotsessi. 

Veel enam, kui oled keskmisest aktiivsem inimene, on sinu ohufaktor veelgi suurem ja tagajärg veelgi valusam. Sellistel momentidel, kui on tekkinud mingi vigastus kasutatakse tihti kinesioteipi. Kinesioteip paigaldatakse valu kohale ja see kiirendab paranemisprotsessi ning aitab kehal taastuda jätkates samal ajal igapäevategevustega. 

Teipi kasutatakse küll enamasti spordis, kuid teema on ka täiesti aktuaalne tavainimeste seas. Kuna see aitab leevendada lihaspingeid, siis eriti hea on inimestele kelle töö nõuab pikalt sundasendis olemist. 

Kuidas teipida?

Kinesioteibi paigaldamine

Kinesioteibi paigaldamine ei ole raske, kuid kõige paremini oskab seda siiski paigaldada spetsialist, kelleks võib olla näiteks füsioterapeut. Tema teab täpselt kuhu ja kuidas teip asetada, ja paigaldab selle nii, et sellest reaalselt oleks inimesele ka kasu. 

Kui on soovi ikkagi trenni minna ning tunnete lihasvalu, siis teip tuleks paigaldada kehale kindlasti umbes 30 minutit enne spordi tegemist. Oluline on siinkohal valida lihasele vastava suurusega teip, ehk jälgida tuleks laiust ja pikkust. Enamus lihastele sobib standardne 5-sentimeetrine teip. 

Soovitatav on enne teibi paigutamist, nahk puhastada ja karvad eemaldada. Teip tuleb asetada lihasele, mis on juba viidud tööasendisse ehk venivasse asendisse. Pea meeles mitte venitada teipi, vaid see asetada lihasele täiesti normaal olekus. Maksimaalselt võib venitada nahale asetades 10%. Soovitatav on otsad ümaraks lõigata, kuna nii püsib teip kauem ja ei hakka äärest narmendama. 

Nahal tuleks hoida seda vähemalt 3-5 päeva. Kui märkad peale teibi paigaldamist, et nahale on tekkinud ärritus, siis eemaldage teip koheselt. Eemaldamisel pidada meeles mitte tõmmata järsku, vaid vaikselt ja sujuva tõmbega.

Mida silmas pidada?

Enne kui hakkate teipima, tuleks kindlasti ennast kurssi viia olukordadega, millal ei tohiks kinesioteipi paigaldada. Kindlasti ei tohi teipida inimesi, kellel on halvaloomulised kasvajad, süvaveeni tromboos, südamepuudulikkus, neerupuudulikkus või nahapõletik. Lisaks eeltoodud haigustele ei tohi teipi asetada värskele haavale. 

Üldreeglina ei teibita ka rasedaid, raseduse esimestel kuudel, kuid samas on kinesioteibid suureks abiks hilisemas järgus, kui naisel on näiteks seljavalud või tursed jalgadel. Veel on hea teibiga kõhtu toestada. Võiks isegi öelda, et raseduse lõppfaasis on teibi kasutamine teretulnud, kuna see aitab toime tulla erinevate valudega ning lisaks toetab veel lihaste ja liigeste tööd.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtvalt võib öelda, et teibi õigesti paigutamine on suhteliselt raske, veel enam tehes seda endale, siis soovitame soojalt võtta ühendust füsioterapeudiga kes on seda õppinud ja tunneb asja. Näiteks võib minna https://ftkabinet.ee/kinesioteipimine/  lehele, kus saate kindlasti väärtuslikku infot ja ka terapeudiga ise ühendust võtta.

Tasub pidada meeles veel, et valesti pandud teibist on pigem kahju kui kasu. Seepärast soovitame lasta teip paigaldada kogenud füsioterapeudil. Väga kiiresti ning mõistliku hinnaga aitab inimesi Füsioteraapia Kabinet. Lähemalt saate tutvuda nende teenustega SIIT.

Ettevõtted | Tervis ja ilu


Related Posts