Siena on Itaalia iidne linn. Alates 1995. aastast on Siena ajalooline keskus olnud UNESCO maailmapärandi nimistus. Lisaks on Siena tuntud oma legendaarse Palio hobuste võiduajamise poolest, mis toimub kaks korda aastas ja tõmbab kohale suurtes kogustes pealtvaatajaid.
Mis on need Siena vaatamisväärsused, mida külastada puhkuse ajal?
Loe veel: Siena reisijuhis.
1. Piazza del Campot
Siena on enim tuntud kesklinnas asuva karbikujulise väljaku poolest. See väljak, Piazza del Campo, on Siena süda ja nagu kõik teed viivad Rooma, viivad kõik Siena hubased kitsad tänavad sellele kausikujulisele väljakule. Väljakult leiate Fonte Gaia, monumentaalse purskkaevu, mis juhib vee Sienast põhja pool asuvatest küngastest Piazza väljakule.
Moodustunud maa-aluseid kanaleid nimetatakse bottiniks ja need teenindavad kõiki Siena purskkaevi. Kui vesi 1342. aastal esmakordselt väljakule jõudis, peeti suur pidu täis rõõmu. Purskkaev on selle järgi saanud ka oma nime: Fonte Gaia tähendab tõlkes “rõõmu allikas”. Purskkaevu vaatamine on üks esimesi asju, mida teha Sienas seda külastades.
2. Torre del Mangia
Kui mõeldakse Piazza del Campole, siis nähakse oma vaimusilmas automaatselt tohutut kellatorni. See 102 meetri kõrgune (88 meetrit, kui Palazzot ennast mitte arvestada) kellatorn on Torre del Mangia. Torn on linna tõeline maamärk.
See on ehitatud neljateistkümnendal sajandil vendade Rinaldode poolt ja asub Palazzo Pubblico kõrval. Torni juures on silmatorkav asjaolu, et alumine osa on gooti stiilis ja ülemine osa mitte. Torre jalamil asub kabel, mis lisati peale katkuepideemiat aastal 1352. Torre otsa saab ka väikese tasu eest ronida, sealt avaneb linnale kaunis vaade.
3. Palazzo Pubblico
Piazza del Campo väljakult leiate ka Palazzo Pubblico, raekoja, mis ehitati aastatel 1297–1310. Varem oli Palazzo Signoria ja Podestà asukoht; nüüd on see üks tolle aja elegantsemaid paleesid. Palazzo on heleda loodusliku kivi ja oranžide tellistega äratuntava välimusega. Raekojas on muuseum Museo Civico, kus saab vaadata maale ja freskosid.
Esimesest ruumist leiab olulisi teoseid Itaalia ühendamisest ja teisest freskod paavst Aleksandri kohta. Kardinali saalist ja konsistooriumi saalist leiab allegoorilisi kujundeid. Antekapelist leiab maale poliitikutest, jumalatest ja filosoofidest. Maailmakaardi ruumist leiab kuulsa Simone Martini Maesta.
4. Santa Maria della Scala muuseumikompleks
Kunagine tuntud tsiviilhaigla, mis teenindas hüljatud lapsi, vaeseid, haigeid ja palverändureid, on nüüd üks Siena tuntumaid muuseume. Santa Maria della Scalast leiate suurepäraseid meistriteoseid, näiteks interjöörifreskod. Välised freskod on kahjuks hävinud, kuid hoolika ja küllaltki dokumentatsiooni abil on võimalik palju infot leida. Tuntud freskode hulka kuuluvad Lorenzetti Neitsi sünd ja Martini Neitsi kihlamine.
5. Il Palio (hobuste võiduajamine)
Isegi kui te ei viibi Sienas 2. juulil või 16. augustil, kahe suvise Palio võistluse kuupäevadel, kohtate kindlasti mõnda seda kujutavat märki või kuulete sellest kohalikelt. Igas suveniiripoes on bännereid ja suveniire, mis kujutavad erinevate contradide, konkureerivate naabruskonnaühenduste, maskotte. Neid võib kohata majadel või contrada klubimajade ees.
Palio päevadel toimub võistlus ise Piazza del Campol, kus 10 hobust ja nende seljal istuvad sõitjad võistlevad siidist auhinnabänneri pärast. Džokid ei pea olema finišijoonel hobuse seljas; auhind on hobusele, kes selle esimesena ületab.
Päevale lisavad põnevust, pigem pandemooniumi, kostümeeritud bändide paraadid, lipuheitmise demonstratsioonid ja isegi täielikult soomustatud rüütlid, kes ratsutavad mööda kitsaid tänavaid. Kõik see tuletab meelde, et võistlus sai alguse juba 1500. aastatel.
Igal contradal on oma oratoorium ehk rikkalikult kaunistatud kabel ja sageli ka muuseumid. Kui plaanite seal viibida Palio päevadel või selle lähiajal, tehke kõik oma broneeringud kindlasti aegsasti ette, kuna Siena ümbruses on majutuskohti vähe.
6. Facciatone
Üks kõige ebatavalisemaid asju, mida Sienas teha, on ronida Facciatone tippu, katedraali lõpetamata fassaadi, mida kunagi ei ehitatud. 14. sajandi keskel kavandasid Siena elanikud ja alustasid tööd laiendusega, et luua uus, 100 meetri pikkune pikihoone, jättes algse pikihoone (seda, mida praegu näete) selle hiiglasliku kiriku transeptiks.
Kuid ehitamine aeglustus katku ja sellest tuleneva majanduslanguse tõttu ning lõpuks peatus juba lõpetatud osade stabiilsusprobleemide avastamisega. Lõpuks plaanidest loobuti, jäi vaid poolik fassaad ja imelised vaated Sienale.
Tõus tippu mööda kitsast ringikujulist treppi ja peadpööritav kogemus ülaosas asuval platvormil pole mõeldud neile, kes kardavad kõrgust. Vaade katedraalile ning Siena ja Toscana maapiirkondadele on siiski võrreldamatult kaunis.
7. Santa Maria Assunta katedraal
Siena katedraal, mis on alati loetletud kui üks Itaalia gooti arhitektuuri peamisi näiteid, võlgneb oma dramaatilise esmamulje Giovanni Pisano geeniusele, kes kujundas selle fassaadi ja enamiku seda kaunistavatest kujudest ja reljeefidest.
Vahelduvad tumedast ja heledast marmorist triibud, mis katavad suuremat osa kirikust ja selle kõrgest kampsunist, ei vasta mitte ainult üksteisele, vaid ka ülejäänud Siena hoonetes domineerivale punasele tellisele.
Katedraalis on rohkem meistriteoseid ja kunstiaardeid kui paljudes mainekates muuseumides või tegelikult tervetes linnades. Seal asuvad nii Nicola kui ka Giovanni Pisano, Donatello, Bernini, Lorenzo Ghiberti, Pinturicchio, Iácopo della Quercia, Giovanni di Turino, Vecchietta ja teised.
Teosed, mis kaunistavad seinu, lagesid ja põrandaid ning täidavad kabeleid, krüpti, raamatukogu ja muuseumi, moodustavad ühe Itaalia silmapaistvatest freskodest. Fresko koosneb skulptuuridest, kivi- ja puidunikerdustest, maalidest, kullast ja hõbedast, valgustatud käsikirjadest, mosaiikidest ja vitraažkunstist. Need on ühed põhilised vaatamisväärsused Sienas.
Selle tohutu kompleksi tippatraktsiooniks on rikkalikult freskodega kaetud Biblioteca Piccolomini, Ghiberti ja Donatello pronksreljeefid San Giovanni ristimiskojas, 13. sajandist pärit Nicola Pisano nikerdatud marmorist kantsel ja vapustavalt detailne inkrusteeritud marmorist põrand pikihoones.
8. Santa Maria degli Servi
Vanalinna kagupoolses otsas asuv Santa Maria degli Servi kirik ehitati algselt 13. sajandil, kuid muudeti 15.-16. sajandil selle perioodi stiilist lähtuvalt. Lihtne fassaad jäi pooleli ning romaani stiilis kampaniilil, nagu ka katedraalil, on neli kihti aknaid, mille arv suureneb iga tasemega muutudes ülaosas kitsemaks.
Märkimisväärsed kunstiteosed sees on Coppo di Marcovaldo 1261. aasta Madonna del Bordone ja Pietro Lorenzetti kuulus 14. sajandi fresko “Süütute tapmine” teise kabeli lõunapoolses transeptis. Altaril on Lippo Memmi Madonna del Pópolo aastast 1317. Kirikust mitte kaugel asub imposantne Porta Romana – 1327. aasta värav vanalinna müürides.
9. San Bernardino oratoorium
San Francesco basiilika kõrval, umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel Duomost ning koos Duomo ja mitmete teiste Akropoli kurude kirikutega, ehitati Oratorio di San Bernardino 15. sajandil kohale, kus frantsiskaani vend San. Siena Bernardino sageli jutlustas.
Esimesel korrusel on 13.–19. sajandist pärinevad maalid teistest Siena piiskopkonna kirikutest. 16. sajandist pärineb võlvlagi, mille freskodega tähistatakse tähtedega kaetud sinist taevast.
Ülemisel korrusel on hindamatud religioossed maalid, mille autorid on sellised kunstnikud nagu Sano di Pietro, Pietro Lorenzetti ja Jacopo della Quercia. Kuid oratooriumi uhkuseks on kabel, mille seinad on kaetud Sodoma, Doménico Beccafumi ja Girólamo del Pacchia suurepäraste 16. sajandi freskodega, mis näitavad stseene Neitsi ja erinevate pühakute elust. Oratoorium on kohustuslikuks külastuspaigaks neile, kes ei suuda otsustada, mida teha Sienas.
10. Palazzo Salimbeni
Piazza Salimbeni ümbritsevad kolme palee fassaadid, mille keskel on 14. sajandi gooti stiilis Palazzo Salimbeni. Väljak ise oli varem palee aed, kuid 1800. aastate keskel loodi väljak ja Palazzo Salimbeni ajakohastati tollal populaarse neogooti stiili järgi.
Palazzo Salimbenis asub praegu Itaalia ühe vanima panga, 1472. aastal asutatud Monte dei Paschi di Siena peakontor. Selle kunstikogud on harva avalikkusele avatud ilusad kohad.
Palazzo Salimbenist paremal asub Palazzo Spannocchi, mille ehitas arhitekt Giuliano da Maiano paavst Pius II laekurile Ambrogio Spannocchile. Selle elegantse renessansshoone ees on lodžad, mille lõi 1880. aastal Giuseppe Partini, kes asutas väljaku ja renoveeris Palazzo Salimbeni.
Oled Itaaliasse reisimas ning otsid veel infot?
Külasta meie Itaalia lehte!