Albaania vaatamisväärsused: omapärane riik Euroopas - infoViking
Albaania vaatamisväärsused

Albaania vaatamisväärsused: omapärane riik Euroopas

Albaania on maa, mis on täis ilusat loodust ja rikkalikku kultuuripärandit. Alates kristallselgest rannikust kuni mägiste rahvusparkideni on Albaania vaatamisväärsused silmapaistvad ja mitmekesised.

Albaania on rikas ajaloo ja kultuuri poolest ning pakub külastajatele unustamatuid elamusi.

Selles artiklis vaatame lähemalt mida teha Albaania ning avastame selle riigi võluvaid paiku ning muid tegevusi.

Gjirokaster

Albaania lõunaosas asuv Gjirokaster on Osmanni-aegne linn, mida kohaliku kutsuvad ka “Kivlinnaks”. Eelkõige on see tuntud oma võluva vanalinna miljöö poolest.

Albaania linnas on mitmeid ainulaadseid tegevusi, mida teha. Külastajad saavad nautida erinevaid tegevusi, nagu jalutada mööda UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluvatel vanalinna tänavatel, vaadata mida kohalikud käsitöö meistrid pakuvad oma poodides ning nautida kauneid vaateid üle linna Gjirokasteri kindluse tipust.

Üks koht Gjirokasteris, mida samuti reisijuhitest ei leia, on Ali Pasha sild. See Albaania vaatamisväärsus asub kõigest 30-minutilise jalutuskäigu kaugusel ning sealt avanevad sulle metsikud vaated.

Theth rahvuspark

Albaania vaatamisväärsused

Theth rahvuspark on üks Albaania looduslikest aaretest, mis asub Albaania põhjaosas, mäestiku keskel. See on kõrgete mägede, kristallselgete jõgede, juga ja kuru poolest tuntud piirkond, kus on võimalik nautida looduse rahu ja vaikust.

Theth rahvuspark on eriti populaarne matkajate seas, kuna seal on mitmeid radu, mis sobivad nii algajatele kui ka kogenud mägironijatele. Kõige tuntum matkarada lookleb Thethi ning Valbona oru vahel.

Thethi kui ka Valbona piirkonna külad on tuntud ka oma ajaloolise pärandi poolest, kus on võimalik silmata vanu kivimaju, kirikuid ja muuseume. Üks tähelepanuväärsemaid on Thethi torn.

Samuti asub Thethi küla lähedal ka üks riigi kahest Sinisest silmast (Blue Eye). See Albaania vaatamisväärsus on justkui üks suur allikas, mis oma mõõtmetelt on pigem üks sügav ning kristallselge tiik.

Berat

Berat on linn Lõuna-Albaanias, mis on kuulus oma ajaloolise vanalinna poolest, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistus. Berat on tuntud ka kui “tuhande akna linnana”.

Berat on koduks ka mõnedele tähelepanuväärsetele kultuurilistele Albaania vaatamisväärsustele. Nendest tuntuim on Berati kindlus, ehitatud 13. sajandil, mis samuti pakub suurepäraseid vaateid üle linna.

Berati vanalinn on tuntud oma kitsaste munakivisillutisega tänavate poolest, kus saab uudistada linna omapärast ajaloolist arhitektuuri ning saada tõestust sellele, et seal akendega omal ajal ei koonerdatud. Vanalinnas on ka mitmeid restorane ja kohvikuid, kus võib nautida traditsioonilist Albaania kööki ja elavat õhkkonda.

Butrinti arheoloogiline park

Albaania vaatamisväärsused

See park on üks Albaania kõige tähtsamaid kultuuripärandi paiku ning on lisatud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. See asub Lõuna-Albaanias Vjosa jõe delta piirkonnas ja hõlmab ala, kus on jäljed erinevatest tsivilisatsioonidest, mis on siin läbi aegade elanud ja valitsenud.

Butrinti ajalugu ulatub tagasi Vana-Kreeka ja Rooma aega, kuid siin on ka jälgi varasematest tsivilisatsioonidest, nagu näiteks iroonlaste ja mükeenlaste kultuurist. Parki külastades saab näha varemeid, sealhulgas antiikset teatrit, amfiteatrit, basiilikat, akvedukti ja palju muud. Park pakub ka suurepäraseid vaateid Vjosa jõele ja selle ümbrusele.

Gjipe rand

albaania vaatamisväärsused

Albaaniast leidub mitmeid ilusaid Vahemere randu, kuid Gjipe rand on tõenäoliselt üks erilisemaid selles riigis. See asub Lõuna-Albaanias, Vjosa jõe suudme lähedal, kus saab ilusat liivaranda, kristallselget merevett ning kõige tipuks ka metsikut loodusliku ümbruskonda.

Randa pääsemiseks tuleb ette võtta kerge jalgsimatk või minna sinna paadiga mööda mereteed. Meie soovitus on ette võtta jalgsimatk, kuna teekonna käigul saab nautida vaateid kanjonile ning loomulikult ka loodusele. Masina saad jätta Iliase küla lähedale ning matk ise kestab umbes pool tundi.

Samuti tasub sinna kaasa võtta ka veidike sularaha, kuna suvekuudel leidub sealt mitmeid pop-up poode, kust osta külma jooki või kerget näksi. Kokkuvõtteks on see Albaania vaatamisväärsus ideaalseks kohaks, kus nautida looduse ilu ning ühte laiska päeva rannas.

Tirana

Albaania vaatamisväärsused

Tirana on riigi keskosas asuv pealinn. See on rikkaliku ajalooga linn, mis on täis huvitavaid Albaania vaatamisväärsusi, sealhulgas Skanderbegi väljak, Et’hem Bey mošee, Rahvaste Sõpruse monument, Enver Hoxha majamuuseum, Bunk-Art muuseum ja palju muud. 

Samuti on meie soovitus minna tasuta jalutus tuurile (free walking tour), kus saad läbi kohaliku silma ja lugudega tuttavaks linna kui ka terve riigi ajalooga ning praeguse seisuga. Kuigi see tuur on tasuta oleks siiski aus anda lõpus tuuri giidile veidike tippi.

Lisaks on Tirana tuntud oma elava ööelu ja maitsva toidu poolest. Erguta oma meeli kohaliku raki kärakaga ning premeeri oma kõhtu kohaliku toiduga. Linnast leidub mitmeid pubisid, klubsid ja restorane, kus seda kõike nautida.

Lõputud punkrid

1960ndate ja 1980ndate vahel püstitati Albaania üle kogu maa enam kui 170 000 betoonpunkrit. Eesmärgiks kasutada neid kaitseasutusteks, et pidada vastu suurtele riikidele kui peaks minema tuumasõjaks.

Siiski pole nad oma “eesmärki” täitnud ning tänasel päeval seisavad sajad tuhanded punkrid üle kogu Albaania mahajäetuna. Mida siis teha nende kõikide punkritega? Enamus pole oma lahendust leidnud, kuid mõni on neid targasti ära kasutanud.

Keq Marqu kasutas oma maa peal asutav punkrit ära tattoo stuudiona. Tema punker asub Shkoderi linnast vaid mõne minuti kaugusel ning kindlasti on see üks unikaalsemaid Albaania vaatamisväärsusi mida seal maal kohata.

Komani järv

Albaania vaatamisväärsused

Komani järv asub Albaania loodeosas ning on riigi üks ilusamaid järvi. Selle looduslik ilu, kristallselge vesi ning dramaatilised mäekurud meelitavad igal aastal sinna ligi tuhandeid turiste.

See Albaania vaatamisväärsus on tegelikult kunstlikult paisutatud jõgi, mille tekitas sinna rajatud hüdroelektrijaam. Hoolimata sellest on see andnud piirkonnale võlu veelgi juurde, kuna pikka järve saab läbida praamiga.

Tänu sinna tekitatud praamiliiklusele on see piirkond oma tuntust kasvatanud. Praamisõit kestab ligi 2 tundi ning selle jooksul saad lihtsalt aja maha võtta ning nautida kauneid vaateid.

Lõpetuseks

Albaania on tõeliselt üks kaunis ja omapärane riik Euroopas, mis pakub rohkelt looduslikku ilu, kauneid randu ning unikaalselt kultuuri. Albaania vaatamisväärsused ning külalislahked kohalikud jätavad kindlasti unustamatu mulje. Kui soovid teada rohkem mida teha Albaanias, siis loe ka seda inglisekeelset artiklit Genem Travels lehelt.

Vaata lisaks: Euroopa sihtkohad.


Rohkem artikleid Balkanist:

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts