Montenegro vaatamisväärsused: Kaunis väikeriik koos ajalooga - infoViking
Montenegro vaatamisväärsused

Montenegro vaatamisväärsused: Kaunis väikeriik koos ajalooga

Montenegro on üks lummavamaid riike Euroopas, mis võlub puhkajaid oma mitmekesisusega. Väikeses riigis saab matkata mägedes, supelda soojas Aadria meres, avastada ajaloolisi pärleid, mitmeid looduslikke Montenegro vaatamisväärsusi ning kogeda uutmoodi elamusi.

See on kindlasti üks silmapaistvamaid riike, mis tõmbab ligi igas vanuses reisiselle, kuna kohti ning tegevusi leiab igale maitsele.

Riigist üldiselt

Montenegro on ülimalt kompaktne riik, millel on 294 km pikkune rannajoon. Olgugi, et riik on Eestist üle kolme korra väiksem, piirneb see lausa viie naaberriigiga (Albaania, Kosovo, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Serbia).

🏠 Majutus Montenegros

Tegemist on üsna noore riigiga, mis veel selle sajandi alguses kuulus Jugoslaavia Liitvabariigi alla, saavutas iseseisvuse 2006 aastal. Huvitava faktina kutsutakse riiki kohalikus keeles Crna Gora, mis tähendab tõlkes “Must mägi”. Internatsionaalne nimi Montenegro on tuletatud itaalia keelest, millel on tõlkes samuti sama tähendus nagu kohalikus keeles ehk “Must mägi”.

15 vaatamisväärsust Montenegros

Sellest listist leiad hulga looduskauneid rahvusparke, kõrgeid mägesid, ajaloolisi ja luksuslikke sadamalinnasid ning mitmeid tegevusi mida teha Montenegros. 

1. Kotor

Kotor on Montenegro vaatamisväärsus, mis paelub külastajaid oma imepärase maalilisuse poolest. UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Kotori vanalinn on üks Aadria mere lummavamaid kindluslinnasid, mis on võrdväärne konkurentide Horvaatia vaatamisväärsustele Dubrovnikule ja Splitile.

Keskaegsed Rooma kirikud, Veneetsia paleed ja kõrguvad Bütsantsi tornid esindavad mitmete impeeriumite jooni. Need on ilmnenud sinna sajandite jooksul, mil Kotor on olnud okupeeritud mitmete erinevate valitsejate poolt.

Parim viis Kotori nautimiseks on jalutada mööda munakivisillutisega tänavaid vara hommiku tundidel, siis kui linn veel magab. Samuti ronimine San Giovanna kindlusesse on kindlasti üks tegevusi mida teha Montenegros koos perega. Sealt avaneb panoraamvaade tervele Kotor linnale ning ümbritsevale orule.

2. Ulcinj

Ulcinj - vaatamisväärsused Montenegros

Iidne rannikulinn Ulcinj erineb teistest Montenegro vaatamisväärsustest, kuna see on pigem rikastatud kohaliku hõnguga ning populaarsem sihtkoht kohalike seas.

Sealt leiab riigi kauneimad ning ainsad valge liivaga rannad nagu Long Beach, Small Beach ja Sapore di Mare. Ulcinj on koht kuhu minna Montenegros koos lastega, seal saab külastada enam kui kahte tosinat mošeed. Samuti leiab sealt ka kohaliku ajaloo muuseumi, kus saab tutvuda kohaliku eluoluga, mis ulatub tagasi 5. sajandisse eKr. 

Linna tähtsaim objekt on loomulikult Ulcinji loss, mis pakub huvitavaid ajaloolisi elamusi ning ka vaateid Aadria merele. Samuti tasuks teha tiir linna turule, kust leiab erinevaid Balkani maitseid.

3. Budva

Budva

Kõige glamuursem ja turistirohkem vaatamisväärsus Montenegros on Budva linn. See on populaarne kruiisilaevade sildumise sadamalinn, milles on tunda elegantsust koos rikaste ja kuulsate inimestega.

Tänu oma rahvarohkusele ei pruugi Budva olla kõigi lemmik, kuid selle müüridega kindlustatud vanalinna Stari Gradi kitsad tänavad on kindlasti üks nendest kohtades mida külastada Montenegros.

Samuti UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv vanalinn võlub külastajaid oma Veneetsia aegse arhitektuuriga, mille sisemusest leiab veel mitmed muuseumid, restoranid ning moodsa kunsti galerii.

4. Durmitori rahvuspark

Durmitori rahvuspark, Montenegro vaatamisväärsus

Väike Montenegro on eelkõige tuntud oma kaunite rannikulinnade poolsest, kuid kui liikuda rohkem riigi sisemusse, leiad enda eest muljetavaldavad maastikud. Põhjanurgas asuv oma kõrgete tippudega Durmitori rahvuspark on matkamise, süstasõitude ning muude seiklustegevuste peamine sihtkoht riigis.

Durmitor asub platool, mis asub 1500 m kõrgusel merepinnast, mille ümbrusest leiad kõrged mäed, liustikujärved ning sügavad kanjonid. Pargist läbi voolav 150 km pikkune Tara jõgi on üks parimaid kohti Euroopas, kus kogeda ühte seiklusrohket kärestikusõitu. 

Matkamine riigi kõrgeima tipu otsa, Bobotov Kuk (2523 m) on kindlasti ka üks tegevusi mida teha Montenegros parimate elamuste saamiseks.

Lähedal asuv alpilinn Žabljak, mis on ka Balkanimaade kõrgeim linn on ideaalne baaslinn Durmitori külastamiseks. Sealt leiad alpile omased puidust majakesed, heinamaad ning lambakarjad. Sealsamas lähedal asub ka kuulus Montenegro vaatamisväärsus Must järv (Crno jezero).

5. Tivat

Tivat on samuti üks rannikulinn, mis asub vendade Kotor ja Budva vahel. Sarnaselt eelnevatele linnadele on see ka tuntud turismisihtkoht, mille asunikud on pigem rikkad. Kunagine rahulik küla on nüüd Monaco stiilis sadamalinn, mis pakatab täis luksust nii maal, kui merel koos uhkete hoonete ning jahtidega.

Tivatil on lisaks ka rahvusvaheline lennujaam ning on sadamaks ristluslaevadele, mistõttu on see ideaalseks peatumispaigaks külastavatele turistidele. Tivat on hea koht kuhu minna Montenegros, kuna see pakub hoopis teistsugust miljööd. Linnapilt on väga rikkalikult kaunistatud, mis väärib vaatamist ning uurimist.

6. Biogradska Gora

Biogradska Gora - Montenegro vaatamisväärsused

Biogradska Gora on riigi rahvusparkidest väikseim, kuid sellegipoolest on sealt leitav üks väheseid ürgseid metsi, mis veel Euroopas alles on.

Montenegro vaatamisväärsust kaunistavad neitsilikud džungli alad, sajanditevanused puud, liustikujärved, kõrged mäed ning kohalikud metsloomad. Rahvuspargi kuulsaim paik on kaunis Biogradi järv, mille ümbrusest leiab mitmed ilusaid metsaradasid.

Lisaks leiab sellest mitmekesisest pargist erinevaid tegevusi nagu mägironimine, talvel suusatamine, telkimine, matkamine ja  mägirattasõidud.

7. Perast

Montenegro vaatamisväärsused - Perast

Perast on ainulaadne vaatamisväärsus Montenegros, mis on justkui ranniku ja mägede vahele surutud piklik linn. Selle ainus peatänav on täis kaunist arhitektuuri, kellatorne ning romantilisi mereäärseid kohvikuid.

Perast linna asutasid veneetslased, mida ilmestavad sealsed uhked marmorist paleed ja maalilised kirikud. Mereäärsed 18 renessansi ja baroki aegset paleed annavad tunnistust selle hiilgeaegadest eduka sadamalinnana.

Väikese linna suurimateks tõmbenumbriteks on hoopiski Aadria mere ainukesed tehissaared Our Lady of the Rock ja Sveti Juraj. Need ehitati vanadest laevavrakkidest ja kividest, kus kahele kohalikule kalurile ilmus nägemus Neitsi Maarjast.

8. Lovceni rahvuspark

Lovceni rahvuspark

Durmitorist väiksem, kuid sama suurejoonelist mägimaastikku pakkuv Lovceni rahvuspark asub Kotorist kiviviske kaugusel sisemaal. Läänepoolsest küljest avaneb panoraamvaade kogu lahele ning kogu riigi parimale päikeseloojangule.

Rahvuspargi tähtsaim osa on Petar II Petrovic-Njegose mausoleum, mis asub otse Lovcani mäe tipus. See on pühendatud Montenegro armastatumale rahvuskangelasele, kes sündis sealsamas lähedal Cetinjes.

Mausoleumi jõudmiseks on kaks võimalust: mööda teed Cetinjest või läbi põneva Kotori Serpentine 8 km pikkust matkarada. Üks on kindel, mausolemi tagant asuvalt ümaralt vaateplatvormilt avaneb lummav panoraamvaade ümbruskonnale ning Vahemerele.

9. Shkodëri järv

Shkoder lake

Shkodëri järv jaguneb naaberriigiga Albaaniaga, kuid järve rikkalikum ja soisem osa jääb Montenegro poolele. See on Balkani poolsaare suurim järv, mille pindala on üle 500 ruutkilomeetri. 

Vaatamata oma suurusele on see Euroopas tõeline peidetud pärl, mis on kuidagi suutnud jääda suurema tähelepanuta. See Montenegro vaatamisväärsus on rändlindude pesapaigaks, kus maandub kokku üle 280 linnuliigi aastas.

10. Tara kanjon

tara kanjon

Durmitori rahvusparki kuuluv Tara jõe kanjon on üks suurimaid ja sügavamaid kanjoneid mitte ainult Balkani riikides, vaid kogu Euroopas.

Veetee saab alguse Bosnia ja Hertsegoviinast, mis lisaks moodustab loodusliku piiri kahe riigi vahel. Lisaks on see äärmiselt populaarne koht, kus kogeda kiirel jõel paadisõitu. Hilis kevadel ja suvel leiab sealt hulga seiklejaid, kes ihkavad veidike adrenaliini.

Sellelt alalt leiab mitmed looduslikud Montenegro vaatamisväärsused, kuid kõige enam köidab pilke 1940 aastal ehitatud Đurđevića Tara sild. Tol ajal oli see ka Euroopa suurim betoonist kaarsild.

11. Stari Bar

Stari bar

Stari Bar on ajalooline linn Montenegro lõunarannikul Albaania piiri lähedal. Merest eemal mägedes asuv linn pärineb varakeskaja aegadest ning on tuntud oma lossi ning Ottomani perioodil ehitatud akvedukti poolest.

Tegelikkuses jaguneb see piirkond kaheks Bar ning eelnevalt mainitud Stari Bar vahel. Piirkonna kulgu muutis 1979 aasta maavärin, mis hävitas akvedukti ja jättis linna ilma voolava veeta. Elanikel ei jäänud muud üle, kui hüljata oma kodud ja kolida rannikule, kus nad rajasid uue linna (Bar) ja asusid oma elu uuesti üles ehitama.

Tänapäeval on hea ühendada nende kahe Montenegro vaatamisväärsuste külastust. Stari Bari kompleksi on võimalik jalgsi külastada, kust leiab lagenuevad müürid ning ka kirikute ja mošeede kompleksi.

12. Ostrogi klooster

ostrogi klooster

Montenegro suuruselt teise linna Niksici lähedal asuv Ostrogi klooster on riigi kõige püham õigeusu kristlik koht ja kogu maailmast pärit palverändurite suur tõmbenumber. Isegi kui teie kehas pole religioosset tõmmet on see ikkagi koht mida külastada Montenegros.

Ostrogi kloostri ajalugu pärineb 1665 aastast, mis pühendati Püha Basiilikule. Vaatamisväärsuse Montenegros teeb silmapaistvaks see, et hoone on ehitatud 900 m kõrgusele Zeta oru mäeservale.

13. Sveti Stefan

Sveti Stefan - Montenegro vaatamisväärsused

Sveti Stefani on sedavõrd piltilus saar, mis tihti jõuab Montenegro postkaartide kaanepildiks. Jõudes sinna kohale ning imetledes seda paika, saad aru, et miks peetakse seda üheks riigi maalilisemaks kohaks.

Sveti Stefan alustas oma tegevust 15. sajandil tagasihoidliku kalurikülana. Eraldatud saarekesele ehitatud linn nõudis suuremat kindlustamist, et pakkuda oma elanikele kaitset piraatide ja Ottomani vägede sissetungide eest.

Montenegro vaatamisväärsust ühendab nüüd mandriga kitsas kõnnitee ning kõige parem viis selle ilu hoomamiseks on hoopiski Püha Sava kirikust. Kirik asub 20-minutilise autosõidu kaugusel mägedes.

14. Prokletije rahvuspark

Prokletije rahvuspark

Riigi kirdenurgas Kosovo ja Albaania piiri lähedal asuv Prokletije rahvuspark on riigi uuem kaitseala, mis läks kaitse alla alles 2009. aastal. See hõlmab endas Dinaari Alpide mäeahelikku, kust leiab ühed parimad matkarajad.

See piirkond ühenduses ühe suurima Albaania vaatamisväärsusega Thethi rahvuspargiga, kus asuvad kahe riigi kõrgemad tipud. Prokletije rahvuspargist lookleb läbi ka tuntud 200 km pikkune Balkani tippude (Peaks of the Balkans) matkarada, mis viib läbi kolme riigi.

15. Lipa koobas

Lipa koobas

Otse Cetinje kuningliku pealinna lähedal asuv Lipa koobas on üks Montenegro suurimaid koopasüsteeme ja esimene mis on avatud ka turistidele. Selle kitsad vahekäigud ja mahukad “saalid” ulatuvad enam kui 2,5 km sügavusele maa alla.

Lipa muljetavaldavad karsti kivimoodustised ja katedraali laed muudavad selle Montenegro üheks olulisemaks looduslikuks vaatamisväärsuseks. Esimesed uuringud koobastele korraldati 19. sajandil, kuid koobas avati külastajatele alles 2015. aastal.

Ainus viis seda teistsugust maastikku kogeda on läbi litsentseeritud ekskursiooni, mis kestab umbes 60 minutit koos maalilise rongisõiduga.

Kokkuvõte

Montenegro on küll üks väiksemaid riike Euroopas, kuid sealt leiab meeletult palju vaatamisväärsusi ning tegevusi mida teha Balkanimaal. Matka mägedes, suple kristallselges Aadria meres, koge enneolematuid elamusi või lihtsat naudi kaunist loodust. See on koht puhkuseks, mis ei jäta külmaks ühtegi seiklejat.

Vaata lisaks: Euroopa sihtkohad.

Ettevõtted | Turism ja reisimine


Related Posts